Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.11.16, 00:32   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, BakımıAlocasia Amazonica, African Mask, Polly, Fil Kulağı Bitkisi Çeşitleri, Yetiştirilmesi, Sulanması,
Sıcaklık ve Nem, Toprak İsteği, Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması, Sorunları, Çözümleri

Alocasia çiçeği yeşil ve büyük yapraklarıyla bulunduğu ortama farklı bir hava katar. Doğada birçok çeşidi vardır. Alocasia çiçeği, ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı süsleyen bitkilerdir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.


Fil kulağı türlerinden, ama devleşmeyen, hem diğerlerine göre daha hassastır. Bir ismi de Afrikalı maskesidir (African mask). Alocasia x amazonica aslında doğal değil, hibrit bir tür. Alocasia sanderiana (Philippinler) ve Alocasia longiloba (Malezya) türlerinden elde edilmiştir. Amazon ile hiçbir alakası yoktur. Üreten firmanın adı ile ilgili olarak amazonica adını taşır.

Alocasia çiçeği direkt gün ışığına maruz kalmamalıdır. Aydınlık yerleri sever. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellemek için gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir. Alocasia çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez, bu nedenle de yapraklarında bozulmalar meydana gelebilir.

 • Bazı Kültivarları:
Alocasia x amazonica’dan daha çok onun Polly adlı kültivarı biliniyor. Kültüvarları da aynı bakımı ister. Black Velvet, Bambino, Calidora, Wentii, Portodoria vb. Bunlar fazla küçük veya fazla büyük saksı istemez. 15 - 24 cm. civarlarında çapları olan saksılarda yetiştirilmelidir.
Alocasia x amazonica ‘Bambino’ kültüvarı son 5 yılda bütün dünyada yaygınlaştı. Bu kültivar Polly’den daha küçük ve daha düz yapılıdır. Boyu 40 cm’yi geçmez. Polly’nin yaprak kenarları yamuk yumuk olur. Bambino’nun daha düzdür.


 • Alocasia Sıcaklık İsteği:
Sabit bir derece değil de, gün içi çoğu saatler olarak; 16°C derece ve daha sıcak saatlerin sayısı çok olursa sıcaklık yönünden sorun yok demektir. Esinti ve hava nemliliğine dikkat edin.

Gün içinde 16°C dereceden daha serin saatlerin sayısı çok olursa gelişimi tamamen durur. Bu dönemde az sulanması gerekir. Toprak nemini tamamen kaybetmeyecek şekilde yarıdan fazla kuruduğu zaman sulanmalıdır.

12°C dereceden daha serin olursa yapraklarını terk edip tamamen uyku haline geçebilir. Öldü diye çöpe atmayın. Hiç sulamayıp serin bir yerde havaların ısınmasına kadar bekletin. Uyanıp yeniden yapraklanması için gün içinde 16°C dereceden daha sıcak saatlerin daha fazla olması gerekir. Uyanması için ayrıca çok havadarlık ve sıcak saatlerde esinti gerek. Yoksa uyanması sonbaharı bulabilir.

 • Işık:
Kuvvetli aydınlık ve bir iki saat da sabah veya akşam güneşi.
 • Havadarlık, Esinti:
Alocasia çiçeği rüzgâr akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgâr çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Bu da çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir. Örneğin: Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgâr alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.
 • Nem:
Çoğu zaman %60 ve daha fazlası. Sıcak günlerde yapraklarına sık sık su püskürtülmesi yapraklara canlılık verir.

 • Sulama:
Direkt musluk suyu yapraklara zarar verebilir. Suyu büyük bir kapta üstü açık olarak 4 - 5 gün dinlendirip, dinlendirilen suyun tortusuz kısmıyla sulanmalıdır veya hazır içme suyu ile sulunmaldırı. Su oda sıcaklığında olmalıdır.

Yaz boyunca, 26°C dereceden daha sıcak zamanlarda, toprak kurudukça bol bol sulanmalıdır. Sulamak için toprağın neminin tam gitmesi beklenmemelidir. Diğer zamanlarda toprağın ıslaklığı gidince, üst yüzeyin nemliliği de epey azalınca sulanmalıdır.


 • Alocasia Toprak İsteği ve Toprak Değişimi:
Alocasia çiçeğinin toprak değişimi çiçeğimizin durumuna bağlı olarak 2 yılda bir kere sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak seçiminde humuslu ve lifli toprak kullanmak gelişimini iyi yönde etkiler. Suyu geçirgen süzek toprağa ihtiyaç duyar. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.


 • Alocasia Besin İsteği:
Alocasia çiçeğimize, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değiliz. Çiçeğimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapmış isek bu dönemde bitkimizin hem çiçek açması hem de gelişmesi için seralar ve mağazalarda satılan çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına uyarak bitkimize besin desteği verebiliriz.

 • Alocasia Budanması:
Alocasia çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek: Soğuk silikon, mum ya da yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilir.

 • Alocasia Çoğaltılması:
Alocasia çiçeğinin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olur. Bitki köklerinden ayrılıp ufak bir saksıya dikilip sulama ve bakımına devam edilmelidir.


 • Alocasia Çiçeğinin Sorunları ve Çözümleri:
Alocasia çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda bulunmasını istiyor ama koyacağımız ortam gün ışığından uzak kalıyor ise bitkilerimizin yapraklarının dökülmesine, çiçeklerinin de açmasına ve sağlıklı kalması için bizlerin bitkilerimize yardımcı olmamız gerekir. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü aydınlığı sever, bu gün ışığı olmalı, olmayan bölgelerde ise, aydınlatıcılar ile desteklenmeli. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararmalar ve solmalar oluşur. Daha az ışık alan bitkilere, daha az su verilmelidir.
1- Bitkinin aşırı derecede sulanması.
2- Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması.
3- Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması.
4- Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması.
5- Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.

Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma kılavuzuna uyarak kullanınız.
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.16, 01:21   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.16, 12:26   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,967
Ettiği Teşekkür: 79768
Aldığı Teşekkür: 77735
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı

Salon çiceği

Görünüm olarak güzel de bakımı zor. Heleki sulama için kullanılacak olan su. Musluk suyu zarar veriyor içme suyu veya dinlendirilmiş su olması lazımmış. Yoksa Afrika maskesi pert.

Buralardaki çicekçilerde pek görmedim. Ya da benim gözüme ilişmedi. Gerçi çicekçilere de ne çok giderim ya.


Tanıtım için teşekkürler ReaL.


(Bu konuyu hazırlarken umarım kimyan yine bozulmamıştır.)__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.16, 12:36   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı

Bakımı o kadar zor değil. Zaten çoğunlukla çiçeklere musluk suyu kullanmıyorum.

Bu çiçekten bir ay önce kadar almıştım. Hala canlı ve çok güzel görünüyor.

Çiçekçi de ismini bilmiyordu, internetten önce ismini buldum, sonra bakımı ile ilgili derin araştırma yaptım. Sonra da konusunu hazırladım, elimin altında bulunsun, unuttukça bakar, bildiklerimi tazelerim.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.16, 13:03   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9471
Mesajlar: 32,355
Ettiği Teşekkür: 107197
Aldığı Teşekkür: 166234
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı

Buradaki çiçekçilerde, iç mekan bitkileri arasında hep var. Görünümü çok güzel.

Özellik ve yetiştirme şartlarını da burada öğrendim.

Belki alırım


Teşekkürler ReaL.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.16, 13:24   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CeMKaN Mesajı göster
Nesi cicek bunun bee sefim. Bildigimiz yaprak. tesekkürler, ellerine saglik ReaL sefim.
Çiçeği de var. Difenbahya'nın çiçeği gibi. O kadar gösterişli değil. Zaten bu tür bitkiler çiçekleri için değil, yaprakları için yetiştirilir.
Kaydet
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.17, 19:23   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, BakımıReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.04.17, 20:16   #8
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,967
Ettiği Teşekkür: 79768
Aldığı Teşekkür: 77735
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı

Son eklenen fotoğrafları görünce "ben bundan istiyorum yaaa" diye içimden sessizce bağırdım.
Teşekkürler ReaL__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 13.10.17, 08:44   #9
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, Bakımı
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.07.18, 12:25   #10
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,134
Ettiği Teşekkür: 167337
Aldığı Teşekkür: 186440
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: African Mask (Alocasia Amazonica) Yetiştirilmesi, BakımıReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
african, alocasia, amazonica, bakımı, mask, yetiştirilmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.