Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 31.08.17, 00:08   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik


İNCE ÖRTÜ KAPLAMA TEKNOLOJİSİ

ORFE Teknik
Bitkilerin güneş yanıklığı hasarları, sıcaklık stresi bozuklukları ve zararlı haşere saldırılarından korunmasını sağlayan gözenekli, beyaz, ince koruyucu bir tabaka ile yekpare bitki yüzeyinin kaplanması işlemidir.

Uygulamanın mantığı, sıcak yaz mevsimi boyunca güneşin yakıcı ve kavurucu sıcaklarında etkili ışınlarını yansıtarak koruma sağlayan ve bitkiyi serin tutan hafif, havadar, beyaz bir elbise giydirilmesidir.KAOLİN

Alıntı:

KAOLİN
Kaolin, kil mineralleri sınıflandırması içinde bir grup kil mineraline verilen isimdir. Granit kayaçlardan elde edilir. Kaolin hammaddesini oluşturan en önemli mineral Kaolinit (Al2Si2O5(OH)4) olup alüminyum hidro silikat bileşimli bir kil mineralidir.

Kaolin kili yüzyıllarca başka sektörlerde bilhassa seramik ve porselen sanayiinde kullanılmıştır.
Son yıllarda tarımda da hem zararlılarla mücadelede, hemde hastalıklarla mücadelede kullanılmaktadır.

İnce örtü kaplama teknolojisinde, kaplama materyali olarak hazırlanan süspansiyon normal bir sprey aletiyle (çeşitli büyüklüklerde atomizer ve pülverizatör ilaçlama aletleri) bitki üzerini kaplayacak şekilde püskürtülür. Uygulamanın tam ve etkili fayda sağlayabilmesi için bitki üzerinde esaslı bir koruyucu örtü tabakası oluşmalıdır. Örtü kaplama işlemi, haşere saldırıları ve aşırı sıcaklar başlamadan önce yapılmalıdır.


UYGULAMA ZAMANI, DOZLAR VE METOD :


Yumuşak çekirdekli meyveler, nar, üzüm, muz, zeytin ve sert kabuklu meyvelerde ilk uygulama; Haziran ayının ilk veya ikinci haftasında tam doz ( % 5’lik süspansiyon: 100 lt suya 5 Kg Sunguard-WP ) diğer uygulamalar ise 2 veya 3 hafta aralıklarla yarım doz ( % 2,5’luk süspansiyon: 100 lt suya 2,5 Kg Sunguard-WP) şeklindedir. Her türlü spreyleme aleti kullanılarak bitkinin dallar, yapraklar ve meyveleri yekpare beyaz örtüyle kaplanır. Uygulamalar hasat dönemine 2 hafta kala kadar yapılabilir.

Sert çekirdekli meyvelerde ise meyve çapı 0,5-1 cm olunca tek tam doz uygulanır. Hasattan 2 hafta sonra yapılacak yaz budamasını takiben hemen yarım doz uygulanır. 2 veya 3 hafta sonra bir yarım doz daha uygulanır.

Hasat sonrası yapılan uygulamalar, gelecek yılda ağaçların daha verimli ve kaliteli ürün vermesinde belirgin etki gösterecektir. Özellikle sıcaklık stresi bozuklukları minimum düzeye düşecektir. Kiraz ve erik de ikizlenme, mahmuz ve derin sutre bozuklukları önlenebilecektir.


Sebzelerde; Baklagiller, domates, salatalık, biber, kavun, karpuz, balkabağı vd. bitkilerde ilk uygulama çiçeklenmeyi takiben yarım doz ( % 2,5’luk süspansiyon) olarak yapılır. Hava sıcaklıklarına göre ikinci bir uygulama yapılabilir.

Havaların serin ve yağışlı olması durumunda uygulama aralıkları uzatılabilir.

SUNGUARD – WP uygulamasıyla;

 • Güneş yanıklığı hasarına karşı koruma sağlar,
 • Bitkiyi serin tutarak sıcaklık stresi bozukluklarını önler,
 • Fotosentezi % 30 oranında artırarak bitkilerin daha iyi beslenmesini sağlar,
 • Yaprakların daha canlı, güçlü ve düzgün olmasını sağlar,
 • Meyve ve sebzelerde daha iyi renklenme, daha iri ve düzgün şekil oluşturur,
 • Zararlı haşereleri kovucu etkisi sayesinde haşere saldırı ve hasarlarına karşı koruma sağlar,
 • Hidrofobik özelliği sayesinde erken sonbahar donlarına karşı koruma sağlar,SUNGUARD – WP uygulaması ;

 • Yüksek hava sıcaklıkları altında bitkinin kanopi sıcaklığını düşürür.
 • Meyve yüzeyi üzerinde yüksek ısı oluşumunu önler. Dolayısıyla kabuk yüzeyinde renk değşimi, kabul altında ise kızışma meydana gelmez.
 • Bitkinin yaprak ve meyvelerini serin tutarak sıcaklık ve su stresi oluşmasını önler.
 • Fotosentezi artırarak bitkinin besin alımını düzenler. Fotosentezin %30 oranında arttığı yapılan ölçümlerde belirlenmiştir.
 • Bitkinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar ve metabolizma aktivitesini düzenler.
 • Dış etkilere karşı direnci artırır. Dallarda kırılma ve meyve dökülmesini önler.
 • Zararlı haşereleri kovucu ve uzaklaştırıcı özelliği nedeniyle Meyve sineği, trips, psilla, bit, güve ve afid gibi böcek hasarlarına karşı koruma sağlar.
 • Meyvelerin renkleri canlı, Brix değeri yüksek, düzgün şekilli, standart irilik ve peklikte yarasız, passız, lekesiz, çatlaksız ve güneş yanıksız olmasını sağlar.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 14:48   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik


KULLANIM ÖNCESİ UYARILAR
 • Gözü tahriş eder, göz ile temasından sakının.
 • Nefes yollarını tahriş eder, toz halinde nefes alırken dikkat edin.
 • Hasat zamanı meyve ve sebzeler toplanırken toz maskesi ve gözlük kullanılması önerilir.
 • Göz ile temasında bol su ile yıkayınız, Daha fazla bilgi için malzeme güvenlik formuna bakınız.

KULLANMA TALİMATI

Bu ürünü kullanmadan önce kullanım talimatını dikkatle okuyunuz.

I. GENEL BİLGİ

Sunguard-WP, fidanlık, sera ve bahçelerde bitkileri güneş yanıklığından ve sıcaklık stresinden korumada etkili ince örtü tabakası yapıcı mineral bazlı bir koruyucu maddedir. Sunguard-WP ağaçlara uygulandığında yüzeyinde beyaz- kuru bir tabaka oluşur. Güneş ışınlarının bitkiler üzerinde etkili ve sıcaklık streslerinin oluştuğu dönemlerde ağaç üzerini kaplayan yekpare ve düzgün tabaka bir olmalıdır. Sunguard-WP hasat gününe kadar uygulanabilir. Sunguard-WP bitkiyi serin tuttuğu için hasatın olgunlaşma süresi 3 ile 7 gün arası uzayabilir.


a) Karıştırma Talimatı;

Karıştırıcılı püskürtme tankları için;

1. Sunguard WP’yi karıştırma tankındaki suya yavaşça ekleyin ve karıştırmanın aktif olduğuna emin olun. Püskürtme tankının hızlı karıştırıcılı olanı tercih edilmelidir. Eğer püskürtme tankında karıştırıcı yoksa , ön karıştırma tankı kullanılması gereklidir . Eğer karıştırma sepeti varsa sirkülasyon pompası ile Sunguard WP yi karıştırın , yoksa çok yavaş Sunguard-WP ekleyerek sirkülasyon pompasını çalıştırın. Yoksa iyi çözülmeyen Sunguard WP pompanın filtrelerinde tıkanmalara sebep olabilir.

2. Böcek ilaçlarını ve diğer katkıları karıştırma tankına Sunguard WP süspansüyonu hazırladıktan sonra ekleyiniz.
3. Tanktaki sıvı bitene kadar karıştırmaya devam ediniz.
4.Uygulamanın sonunda nozulların fışkırtma uçlarını suyla yıkayınız. Süzgeçleri belirli aralıklarla temizleyiniz.

Karıştırması olmayan püskürtme tankları için, elde veya sırta taşınabilen tanklarda;

1. Her 1 lt su içine 25-50 gr Sunguard WP yi karıştırma için kullan. Püskürtme tankında karıştırmak zor gelirse , aşağıdaki şekilde önceden karıştırın.
2. Karıştırma yapabileceğiniz su dolu kovada istenilen doz için gerekli Sunguard WP yi azar azar ekleyerek karıştırın ve süspansüyonu kazırlayın.
3. Su dolu kapalı kapta Sunguard WP li karışımı 30 saniye kadar çalkalayınız.
4. Tanktaki sıvı bitene kadar karıştırmaya devam ediniz.

b. Uyuşabilirlik;

Birçok böcek ilaçları, yayıcılar ve diğer katkılar Sunguard WP ile kolaylıkla uyuşabilir. Ancak emin olmak için karıştırma yapmadan önce küçük bir kapta fiziksel ve biyolojik uyumluluğunu test edebilirsiniz. Test karışımında çökme var mı ? film oluşumunu etkiliyor mu ? veya viskositesini artırıyor mu ? Bu gibi uyumsuzlukları önceden tespit edebilirsiniz.

Oluşacak film tabakasının beyaz olması gereklidir. Karıştırma tankında daha önce yağ ve benzeri maddelerin kullanılmış olması film tabakasının rengini değiştirebilir. Sunguard WP ile birlikte kükürt kullanmanız gerekirse, suda çözünebilir kükürt kullanınız. Element kükürtün Sunguard WP ile kullanılması önerilmez.

c. Genel uygulama rehberi;


Oranlar :
 • Eğer aksi belirtilmişse 100 lt su içinde 2.5 ile 5 kg Sunguard WP kullanılmalıdır. Yeterli miktarda kaplama yapabilecek süspansüyon hazırlanmalı ve bitkilerin yüzeyi kuruyken uygulama yapılmalıdır.
 • Yoğun yağışlardan veya sert rüzgarlardan etkilenen koruyucu örtü tabakaları en kısa zamanda yeniden uygulama yapılarak yeterli örtü tabakası olması sağlanmalıdır.
 • Ağaç yapraklarının kuruluğu: Yapraklarda damlacık halindeki ıslaklık örtü tabakasının yetersiz olmasına sebep olur.
 • Çok sıcak ve kuru şartlarda: Bu şartlarda karışımdaki su miktarını artırınız.Püskürtme Metodu:

Hava basınçlı , yüksek basınçlı el tabancası vb. gibi püskürtme metodu en uygun olanıdır. Verilen oranlardaki Sunguard WP karışımının akış hızı suya yakındır.

Örtü tabakasının gözle muayenesi iyi bir kaplama yapıldığını en iyi gözlem şeklidir.
Çok fazla sulama veya çok serin hava koşullarında Sunguard WP uygulaması yapmayınız.

Bitkilerin gövdelerindeki temizlenmesi zor gözenekli yüzeylerine ve diğer kıymetli yüzeylere uygulama yapılması önerilmez.

Ağaç bitkileri için uygulama rehberi: Ağacın yüzeyini kaplayacak kadar hesaplanan hacimdeki Sunguard WP hava basınçlı tabanca ile uygulaması yapılmalıdır.

Sulu Püskürtme:
 • İyi bir kaplamanın olması için fazla miktarda su ile püskürtme yapılmalıdır.
 • Ağaç üzeri bir tente ile kaplanarak püskürtülmesi daha etkili örtü tabakası olmasını sağlar
 • Kullanılacak su miktarı tecrübeye göre veya hesaplama ile tespit edilmelidir.
 • Suya eklenecek Sunguard WP tablodan kontrol edilmelidir.
Sulu püskürtme hacmi:

Bir hektar için sulu püskürtme hacmi aşağıdaki şekilde hesaplanır;


Sulu püskürtme hacmi = (Ağacın gövde hacmi ) x (Püskürtme hacim faktörü)

(not: Püskürtme hacim faktörü 125 )

Konsantre Püskürtme ;

 • Konsantre püskürtme yapabilecek püskürtme aleti kullanınız.
 • Tespit ettiğiniz su hacmine göre püskürtme aletini ayarlayın.
 • Aşağıdaki hacim hesabına göre karıştırma oranını belirleyin.
Konsantre püskürtme hacmi hesaplama örneği;

i) Yukarıdaki hesaplama ile “sulu püskürtme hacmi” tespit edilir. Örnek:1500 L/ha

ii) Konsantre püskürtme hacmini seçiniz. (örnek : 750 L/ha)

iii) Konsantrasyon faktörü : 2X dir. ( 1500 /750 =2)

iv) Eğer sulandırma oranı 5kg/100 lt ise, konsantre sulu hacim 2 x 5 , yani 10 kg /100 lt olarak hesaplayınız.

d) Mahsul sonu yıkama ve paketleme

Mahsulün direk yıkanması önerilmez çünkü ürün üzerinde ince tabaka halinde kalan Sunguard WP ürünün olgunlaşmasına engel olmaz. Ürün üzerinde kabuk olduğu için kolaylıkla temizlenebilir.

Erken sezon için mahsulün markete sunulması için yıkanması önerilir. Birçok kalıntı paketleme hattında fırça veya basınçlı su ile temizlenir.

İlk defa kullananlar küçük bir uygulama ile ürünlerin üzerinde kalıntı yeterli miktarda gideriliyor mu diye kontrol etmelidir.

Bazı ürünlerde, Sunguard WP ın beyaz tabakası yıkama veya fırçalamadan sonra da görünebilir. Bu durumda paketleme hattındaki temizleme iyileştirilmelidir. Yüksek basınçlı nozul , nozul tipi, uzun saçaklı fırçalar, sıcak su, daldırma tanklarında daha uzun süre bekletme, farklı fırçalama tiplerini kullanma, Fırça dönme sisteminde yeni ayarlama vs. gibi uygulamalar ile iyileştirme yapılabilir.

Potansiyel alıcılar veya yetkili otoritelerce kabul edilen deterjan katkılı taze ürün yıkama hatlarında örtü tabakası çok daha kolay uzaklaştırılır.

Özel ihraç veya organik tarım ürünlerinde waks (mum) kullanılması kesinlikle önerilmez.

II. GÜNEŞ YANIĞINI ÖNLEME VE SICAKLIK STRESİNİ AZALTMA İÇİN KULLANIM
 • Sunguard WP bitkinin gücünü ve verimliliğini artırır.
 • Sunguard WP bitkinin gövde sıcaklığını düşürerek serin tutar. Sıcaklık ve susuzluk stresini azaltır.
 • Sunguard WP meyvenin rengini iyileştirir, Brix değerini artırır, yüzeyinin düzgün ve şekilli olmasını sağlar.
Güneş yanıklığını önleme uygulaması ; Güneşin yakıcı zararı oluşmadan önce, 10 -30 Haziran döneminde (havaların yağışlı ve serin gitmesi durumunda 15-30 Temmuz’a kadar ) ağacın meyvesine, yaprağına, dallarına ve gövdesine uygulanmalıdır. Önce tam doz, daha sonra 10 -15 gün içinde yarım doz uygulanır. Sıcakların şiddetine göre 2-3 hafta ara ile daha sonra diğer uygulamalar yarım doz kullanılır. İyi ve etkili bir örtü tabakasının oluşması için 10 gün ara ile iki tam doz, 15-20 gün aralar ile 3 veya 4 yarım doz uygulama yapılması önerilir.

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 16:16   #3
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,484
Ettiği Teşekkür: 28237
Aldığı Teşekkür: 32591
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Güzel bilgiler. Elinize sağlık @Canan.

Bahçemde sayfasında kısaca bahsetmiştim.
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 18:42   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik


Evet senin bahçe konunda okudum, forumda başlı başına bir konusunun da olması iyi olur diye düşündüm.

@İlya'nın domateslerinde de uygulanmış şeklini görmüştüm.__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 19:50   #5
Uzman Üye

İlya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 30
Mesajlar: 1,454
Ettiği Teşekkür: 6114
Aldığı Teşekkür: 6622
Rep Derecesi : İlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Bilgi açısındam böyle geniş ve güzel anlatım tabiki iyi olmuş.

Uzun zamandır genelde domatesler için kullanıyorum ve uygulama açısından yeni şeyler öğrendim.

Teşekkürler @Canan ellerine sağlık.
__________________
İlya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz İlya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 20:02   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İlya Mesajı göster
Bilgi açısındam böyle geniş ve güzel anlatım tabiki iyi olmuş.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İlya Mesajı göster
Uzun zamandır genelde domatesler için kullanıyorum ve uygulama açısından yeni şeyler öğrendim.

Teşekkürler @Canan ellerine sağlık.


Açıkcası, bitkilerin bu koruma şeklini ben bilmiyordum.
Gerçi sebze ve meyve yetiştirmemiz yok ama olsun.
Ben de sizler vasıtası ve bu konu ile öğrenmiş oldum.

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 20:32   #7
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1744
Mesajlar: 10,034
Ettiği Teşekkür: 54284
Aldığı Teşekkür: 38030
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Bilgiler için teşekkürler Canan ellerine sağlık.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.09.17, 20:32   #8
Uzman Üye

İlya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 30
Mesajlar: 1,454
Ettiği Teşekkür: 6114
Aldığı Teşekkür: 6622
Rep Derecesi : İlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Sebze yada meyve yetiştirseydin muhakkak haberin olurdu. Karadenizde sera içindeki örneğin domates fidanını bilmiyorum nasıl yetişir bu uygulamaya gerek olurmu... ama dışarıda bu uygulamayı yapmazsan hemen yanar.
__________________
İlya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz İlya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.17, 01:50   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bitkilerde İnce Örtü Kaplama Teknolojisi | Orfe Teknik

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İlya Mesajı göster
Sebze yada meyve yetiştirseydin muhakkak haberin olurdu. Karadenizde sera içindeki örneğin domates fidanını bilmiyorum nasıl yetişir bu uygulamaya gerek olurmu... ama dışarıda bu uygulamayı yapmazsan hemen yanar.
Seralarda, sebzelerin sağlıklı yaşayabilecekleri tam ortam sağlandığından, ince örtü kaplama tekniğini kullanmaya gerek duyulmaz sanırım. Isı, ışık su vs. gibi.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bitkilerde, ince, kaplama, orfe, örtü, teknik, teknolojisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.