Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.06.18, 14:40   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163806
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi(Yaprak Bitleri)Yaprak bitleri ya da karınca marazları tarım bakımından çök önemli olan Yarım kanatlılar takımındandır. Bu böcekler bitkilere hem doğrudan doğruya, hücre suyunu emerek; hem de patates yaprak büken ve şeker kamışını sarartan illetler gibi bazı virüslü hastalıkları taşıyarak dolaylı bir şekilde zarar verirler. Bu böceklerin birçok türü vardır; yalnız İngiltere’de 500 kadar cins bulunmaktadır. Ama türler arasında en iyi bilineni güllerde ve baklalar da çok sayıda görülen bahçıvanların ‘yeşil sinek’ ve ‘kara böcek’ diye adlandırdığı cinslerdir. Yaprak bitinin yumurta biçimi yumuşak bir gövdesi, ufak bir kafası, petek gözleri, 6 ya da 7 eklemli uzun duyargaları ve bitki dokularını delecek şekilde gelişmiş bir gagası vardır. Bu da eklemlidir. Bazı yaprak bitlerinin kanatları saydamdır. İki çift kanat diğerlerinden çok daha uzun olur. Yaprak bitinin boyu genellikle 2-3 milimdir. 5 milimden uzun olanına ender rastlanır.

BÖCEKLERDEN OLUŞAN BULUTLAR

Yaprak biti, insanlar tarafından yetiştirilen bitkilere’ zarar veren bir böcek olarak tanınmakla birlikte, hayatına çeşitli yabani ağaçlarda ve çalılarda başlar. Daha sonra buradan çeşitli aralıklarla hem yabani hem de evcil bitkilere göç eder. Mesela kara fasulye biti (Aphis fabae) yazın ’sonlarında ya da sonbaharda çiftleştikten sonra yumurtalarını iğ ağacına ve kartopuna bırakır. Yumurtalar ilkbaharda çatlar; çıkan kanatlı dişiler fasulyelere konarak, buralarda çiftleşmeden ürer. Bu dişilere yeni bir grup ürettikleri için ‘sap anaları’ denir. Birçok vaka da fasulye bitkilerine tek başlarına erişseler bile korkunç bir hızla çoğalarak geniş koloniler oluştururlar. İşte bir iki gün önce üzerinde hiçbir böcek olmayan bir bitkinin görünüşte birdenbire bitlerle sarılmasının sebebi budur.

Yaprak biti gibi zayıf, güçsüz bir yaratığın konak bitkiden bir başkasına başarıyla nasıl göç ettiği konusu son yıllarda iyice incelenmiştir. Kanatlı dişiler yumurtadan çıktıkları bitkileri genellikle, bir sabah, bir akşam olmak üzere iki dalga halinde terk ederler. Ama bu göçün yapılabilmesi için koşulların uygun olması gerekir. Bu göç hiçbir zaman gece ya da ısı 17°’nin altına düştüğü, zaman yapılmaz. Hava akımları uçmaya başlayan yaprak bitlerini yukarı taşır ve çok yükseklere çıkarır. Birkaç saat sonra aşağıya inen hava akımları, hayvanları yere indirir, onlar da kendilerine uygun bitkileri bulurlar. 600 metreye kadar yükseklikteki balonlarda ağla yakalanan örnekler incelendiği zaman, yüksekte uçan böcek bulutlarının %30’unun yaprak bitlerinden oluştuğu anlaşılmıştır. Bu böcekler hava akımlarıyla yüzlerce kilometre öteye sürüklenebilirler.


Yaprak bitleri uçmaya hazırlanırken bir tür havalanma işlemi uygular gibidirler. Bu işlem böcekler gerçekten havalanmadan önce birkaç defa tekrarlanır. Ortadaki bir çift ayak kaldırılır ve sıkma sonucu toraks ve karın arasında beliren çukura sokulur. Sonra yaprak biti geri kalan dört ayağı üzerinde dengede durarak kanatlarını açar ve havalanır. Yaprak biti görünüşte pek zayıf ve güçsüz ^olmasına rağmen, rüzgar da bitkinin üzerinden kolay kolay uçmaz. Kanatlı dişiler birer arayla bitkilere yerleşirler. Yavrularının çoğu kanatsız olur.

Birçok yaprak biti, bitkilerin dışından beslenir ama daha az tanıdığımız bazı türler kapalı hücreler oluştururlar. Düşmanlarının saldırılarından bunların içine gizlenerek beslenmelerini sürdürürler. Bu şekilde mazı yapan yaprak bitleri örnekleri kavak, kara ağaç, ıhlamur, ve ladinler de, bir de bahçelerde yetiştirilen frenk üzümlerinde görülebilir. Böcek kışı geçirmek için de çok zaman bu mazılara sığınır. Baharda ve yazın yeni bir kuşak, mazı yapmadan beslenebileceği daha başka bitkiler arayabilir. Bazı türler sadece bir ağacın bir kısmından bir diğerine; mesela yaprak ve filizlerden, köklere göç ederler. Bunun bir örneği adı pek kötüye çıkmış olan pamuklu bit ya da Amerikan elma zararlısıdır. Bu böcek karakteristik bir şekilde yumuşak, pamuğumsu bir topçuk oluşturur ve bunun içinde beslenir.

İşin garibi yaprak bitinin en ilginç ve önemli özelliği bir sıvı salgılamasıdır. Böcek beslenirken yeterli protein sağlayabilmek için çok miktarda bitki özü emer. Protein aldıktan sonra geri kalan ve çok defa epeyce bol olan çok şekerli sıvıyı anüsten dışarı atar. Bu tatlı dışkının şekeri çok olduğu için arılar ve diğer böcekler bundan hoşlanır.


ÇİFTLEŞMEDEN OLAN YAVRU

Yaprak biti kolonileri yılın önemli bir kısmında sadece dişilerden oluşur. Bu böcekler büyük bir hızla, partenogenetikal yolla (yani döllenmeden) ürer. Aynı yılın sonlarında kanatlı dişiler uçarak çok zaman bir ağaç olan ilk konak bitkiye döner ve burada yumurta dökerler. Bunlardan erkek ve dişi bitler çıkar. Bunlar çiftleşirler; dişiler yumurtalarını ağaç kabuğundaki çatlakların arasına bırakır. Bir sonraki baharda çatlayan yumurtalardan, bu defa sadece dişiler çıkar.

Bir tek partenogenetik dişi bir günde 25 kadar yavru verir. Bunların hepsi de dişidir. Bu dişiler de 8-10 gün sonra üreyebildikleri için bir mevsimde sadece bir tek dişinin ürettiği dişilerin toplamı astronomik sayılara ulaşır. Yapılan bir hesaba göre bir tek bitin bütün yavruları yaşadığı ve bunlar da üreyip çoğaldıkları takdirde bir yıl sonunda böceklerin ağırlığının ‘500.000.000 şişman adamın kilosuna’ eşit olacağı anlaşılmıştır. Üremeyi olumsuz koşullar, özellikle soğuk yavaşlatır. Yaprak bitleri bir serde, sıcakta yaşadıkları takdirde partenogenetik dişiler, bir tek erkek bile olmadan ve gün ışığına hiç çıkmadan durmadan ürerler.
HER YERDE DÜŞMAN

Baştankara ve sinekçil gibi böceklerle beslenen küçük kuşlar yaprak bitlerini yerler. Diğer bazı böcekler arasında uğur böceği, tül kanatlı, örümcek ve taklitçi eşek arısı sineği de bunları yer. Ayrıca bir tür asalak eşek arısı da yumurtalarını yaprak bitlerinin içine bırakır. Larvalar ev sahiplerinin dokularını yerler ve sonunda boş kabuğun içinde pupa haline dönüşürler. Ama bazı yaprak bitleri bu eşek arılarının saldırılarına karşı bir savunma yöntemi oluşturmuştur. Bu bitlerin kan hücrelerinden salgılanan bir kapsül, asalak larvanın etrafını sarar ve 24 saat içinde onun gelişmesini tamamiyle durdurur. Diğerleri kapsül oluşturmazlar ama eşek arısı larvasının gelişmesini kısa bir süre içinde önleyen bir madde salgılarlar. Yaprak bitleri, ayrıca’ arkalarındaki kornikla denen ve bacaya benzeyen bir çift uzantıdan bal-mumsu bir salgı çıkararak da düşmanlarını engellemeyi başarır. Bu salgı düşmanı geçici olarak felce uğratır. Anlaşıldığına göre bazı yaprak bitlerinin tadı o kadar kötüdür ki, bir uğur böceği larvası bunlardan birini yemeye kalktığı zaman kusar. Tatlı salgıları için yaprak biti besleyen karıncalar ‘ineklerini’ düşmanlara karşı da korurlar. Bunu sağlamak için uyguladıkları bir yöntem de uğur böcekleri ve taklit eşek arılarının, özellikle yaprak bitlerinin bulundukları yerlerin yakınlarına bıraktıkları yumurtaları yemektir
KARINCALARIN AĞAÇ BİTİ ÇİFTLİĞİ

İnsanoğlu tarih çağlarından çok daha önce, bazı hayvanları uysallaştırıp, evcilleştirmiş, bu hayvanlardan yük çekme, av ve dostluk konusunda ve özellikle besin kaynağı olarak yararlanmıştır. Karıncalar ise yaprak bitleri bakımından aynı şeyi çok daha uzun bir süreden beri yapmaktadır. Karıncalar ağaç bitlerini yetiştirir ya da onlarla yakın bir ilişki kurarlar. Bitlerin salgılarını, yer.

bir miktarını da yuvalarındaki larvalara götürürler. İnsanlar, inek ve keçilerin süt verimini nasıl artırırsa karıncalar da düşmanları kaçırmaktan başka türlü yöntemlerle de yaprak bitlerinin hayat koşullarını düzelterek daha fazla sıvı üretmelerini sağlar. Yaprak bitlerini bitkilerin çok besleyici olan uçlarına doğru sürerek onları zorla orada tutarlar. Böylece böceklerin gelişmesini, üremesini ve tabii tatlı sıvı salgısını da artırırlar. Karıncaların olmadığı yerlerde bu tatlı dışkı bitkinin geniş bir bölümünü kaplar ve havasız kalarak ya da mantarları çekerek bitkinin ölmesine yol açar. Karıncalar, yaprak bitlerinin tatlı salgılarını sağarak ‘ineklerinin’ bitki kaynaklarını güvene almış olurlar.


Karıncalar yaprak bitlerini yuvalarına da götürürler. Böcekler burada yumurtlayabilirler de… Ya da karıncalar yaprak bitlerinin bitkilerin üzerine bıraktıkları yumurtaları yuvaya taşır, yumurtadan çıkan yaprak biti yavrularına bakar, onları ‘sağarlar’. Bitler o arada bitkilerin kökleriyle beslenir. Bazı yaprak bitleri yalnız karınca yuvalarında yaşar ve hiçbir zaman güneş görmezler. Bazıları için ise karıncalar özel sığmaklar yaparlar. Böcekler buralarda düşmanlarından korunarak besin alırlar. İnsan, elinde olmadan, bunları çiftçilerin sığır ağılıyla kıyaslar.
Karıncaların yaprak biti ‘beslemesi’ yönteminin gelişigüzel bir şekilde başladığı sanılmaktadır. Karıncalar sırf yemek için bitlere saldırıp onları öldürmüş ya da zaman zaman böceklerin arka deliğinde beliren sıvı damlalarını yalamışlardır. Yaprak biti bu tatlı sıvıyı devamlı olarak salgılamaz. Normal koşullarda ürettiği sıvı damlasını arka ayağını hızla oynatarak atar. Ama bir karıncanın uyarısı olursa sıvıyı atmaz. Karıncanın almasına izin verir ve tatlı ekskrementi üretmeyi sürdürür. Karıncanın duyargalarının okşayışlarından da hoşlanıyor gibidir.
Yaprak biti çok miktarda tatlı sıvı salgılayabilir. İri bir bit bir saatte hemen hemen 2 mm. küp sıvı verebilir Bir âdi karınca (Lasius fuliginosus) kolonisinin 100 günde 1,5-3 kilo tatlı sıvı topladığı saptanmıştır.
Yaprak bitlerinin kontrol altına almak çok önemlidir. Bir bahçıvan, bir yaprak biti kolonisinde karıncaların bulunmasının, problemi daha da zor bir hale sokacağını bilir ve bu duruma üzülür. Karıncaların, yaprak bitlerinin gelişmesini ve üremesini hızlandırarak, böcekleri düşmanlarından koruyarak dolaylı yoldan fasulye ürününün gördüğü zararı artırdığı anlaşılmıştır. Bu karıncaların bulunmadığı yerlerdeki yaprak bitlerinin verdiği zararın iki katı kadardır.

Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.06.18, 14:41   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163806
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve MücadelesiYAPRAK BİTİ ÇEŞİTLERİ

Delen ve Emen Böcekler
Yaprak bitleri bir familya olarak birçok cins bitkiyle beslenirlerse de bazıları ancak bir tüt bitkinin üzerinde yaşayabilir. Yaprak bitinin ağzı, bitki dokusunu delecek ve öz suyu emecek şekildi gelişmiştir, özellikle kalburlu borular kısmını delecek ve bitkinin ana besinini emecek şekilde., Alt ve üst çeneler (ağız parçaları) son derece ince, iğneye benzer bir cerrah mili gibi çalışır. Böcek bunları bitkinin yumuşak kısımlarının derinliklerine kadar sokar; dudak ya da dilin bu işlemde bir rolü yoktur; bu organdaki bir yiv yukarıda adı geçen iğneye benzeyen mil için yuva vazifesi görür; kullanılmadığı zaman bunun içine sokulur. Yaprak biti besin almaya başlamadan önce çenelerin açtığı yaraya salyamsı bir salgı akıtır. Bu bitki öz suyunun pıhtılaşmasını engellerPamuklu Bitler (Unlu Bitler)

Oldukça aptal ve hantal olan bu zararlı hayvanlar çok yavaş hareket eder. Normalde tek başınayken zarar veremezler ancak zaman içerisinde müdahale edilmezse ürerler, çoğalırlar ve istilacı konumuna gelirler. Genellikle bitki yetiştiren kişinin ihmalkarlığı sonucu unlu bit denilen pamuklu bitler zararlı bir hale gelir. Bazen karıncıların beslenmek için unlu bitleri oradan oraya taşıdığı görülür. Karıncalar bunların büyümesini sağlar ve büyüdüklerinde yerler.


Unlu bitlerden yani pamuklu bitlerden kurtulmak için ilaç fısfıslarsanız etki etmeyecektir. Alkollü bir fırça ile bitki üzerinden kazımanız tavsiye edilir. Fısfısların etki etmemesinin sebebi bitlerin üzerindeki unumsu koruyucu tabakadır.


Beyaz Sinekler (Beyaz Bitler)

Çok küçük olmalarına rağmen bitki üzerinde çıplak gözle çok rahat görülebilirler. Mini güve şekliyle, bembeyaz kanatlı bitler beyaz sinekler her türlü bitki ilacına karşı hassas olduklarından dolayı kolay ölürler. Kolay ölmesine ölürler ancak bir kaç gün sonra yapraklara işlenmiş larvaların içerisinden tekrar çıkarlar. Siz öldürdükçe onlar gelir.


Bu sebepten dolayı bir kez ilaçladığınızda tam anlamıyla kurtulmuş sayılmazsınız. İlk bitki ilaçlamalarını 3 gün arayla yapın ve ardından bunu dört günde 1 kez ilaçlamaya, haftada 1 kez ilaçlamaya kadar düşürerek götürün. Bu şekilde beyaz sineklerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Eğer ki beyaz bitlerin üşüştüğü bitkinin yanında sardunya varsa onuda ilaçlayın. Sardunyada pek belli olmayan beyaz bitler siz görmeden zarar verebilir.


Örümcek Bitler (Kırmızı Örümcek)

Oldukça ufak boyutlarına rağmen bitkiye verdiği zarardan dolayı problem çıkartan kırmızı örümcek bitleri aslında biyolojik bakımdan bitki biti değildir. Bundan dolayı bitki ilaçları bunları öldürmeye yetmez. Kırmızı örümceklerden kurtulmak için biberiye yağı kullanabilir veya ziraatlarda satılan Floramite 240 SC adlı ilacı kullanabilirsiniz.

Floramite 240 SC isimli ilacın diğer böceklere ve bitlere etki etmediği sadece kırmızı örümcekleri öldürdüğü söyleniyor. Bu ilaç ile kurtulmayı deneyebilirsiniz ancak ilacı bulamazsanız bitki yapraklarını yıkayarak veya yaprakları tek tek silerek önleyebilirsiniz. Yaprakları temizledikten sonra dallarına ve toprağa bitki ilacı verirseniz faydalı olacaktır.

Ülkemizde Floramite 240 SC isimli ilacın dağıtımını Hektaş A.Ş grubu yapmaktadır.
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.06.18, 14:42   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163806
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

YAPRAK BİTLERİ İLE MÜCADELE
Yaprak Biti Arap Sabunu

Yaprak biti bitkinin gelişip, büyümesini tamamen etkileyen ve bitkiyi susuz bırakarak kuruyup solmasını sağladığı için bitkinizi her zaman bu yaprak bitine karşı korumanız gerekecektir. Ancak bu yaprak bitinden kurtulmak o kadar da zor değildir. Çok basit yöntemleri mevcuttur.Bunlardan birisi uğur böceğidir. Uğur böceği yaprak biti ile beslenen ve bitkilerin üzerine konarak yaprak bitki oluşumunu önler. Fakat her zaman bu yöntem yapılmayabilir.

Diğer yöntem ise Arap sabunu karışımı ile hazırlanan ilaç yöntemidir. Ilık olarak 1 litre suya 5-6 kaşık Arap sabunu atarak iyice karıştırıp ve bir püskürtme kabına ekleyin. Her gün en az 1 defa olmak üzere bitkinizin köküne ve yaprakların alt kısmında oluşan yaprak bitlerinin üzerine sıkın. Çok kısa sürede bitki de bulunan yaprak bitlerinin döküldüğünü göreceksiniz. Aynı zaman da bu işlemi günde 2-3 defa yaparak yaprak bitlerine karşı önlem alarak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Arap sabunu bitkilere musallat olan bitlerin veya sineklerin uzaklaşmasında ve önlenmesindeki en etkili yöntemdir. Tam bir doğal ilaç olarak kullanılır. Ayrıca Arap sabunu ile yapılan bu yöntem sprey sistemi ile püskürtülerek tüm bitlerin ıslanması ve bu ilaç ile temas etmesi gerekir.

Yaprak Biti İle Organik Mücadele

Yaprak bitinden kurtulmak için yukarıda anlatılan Arap sabunu yöntemini kullanmak dışında zirai ilaç da kullanabilirsiniz. Arap sabunu yöntemi evde imkanlar dahilinde deterjan veya ona benzer ürünlerle yapılan pratik yöntemdir. Bitkilerde oluşan yaprak biti veya diğer haşereler ile ilgili olarak doğa dostu organik yöntemler mevcuttur. Bunlar çimlenmeyi sağlamak için aspirin yöntemi, bitki verimliliği ve canlılığı için oksijenli su, fidelerin çiçeklenmesi için tarçın karışımı ve yağ, sabun, karbonat karışımı ile püskürtme kabı içerisinde bitkiye bol miktarda püskürtülerek haşere ve bit oluşumu önlenir. Bu yöntemler evde imkanlar dahilinde kolayca hazırlanıp bitkinize uygulanabilir.EVDE YAPILABİLECEK DİĞER İLAÇLAR

1- Biberden ilaç


Akşamleyin, 1 litre kaynar suya 3 çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırın kendiliğinden soğumaya bırakın.
Sabaha kadar beklesin.
Sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabununu biberli suda eritin. Bir saat bekleyin iyice erisin.
Sonra amerikan bezinde süzün.
Biberli, arapsabunlu suyu amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bitirene kadar buzdolabında saklamalısınız.
İlacı bitkilerin üzerlerine sabahleyin erken saatte püskürtün. Ya da öğleden sonra güneş alan yerlerde sabah öğle arası, sadece sabah güneşi alan yerlerde ise öğleden hemen sonra fısfıslayın.
Akşam ilaç fısfıslamak sonucunda akşam serinine kalan ıslaklık mantar hastalıklarına yol açabilir.

2- Tütünden ilaç


Sigara tütünü ile ilaç yapacaksınız. Tütüncülerden en ucuz tütün bulabilirsiniz. Ölçü şöyle: Bir litre kaynar suya 4 (veya 5) yemek kaşığı tütünü karıştırın. Su iyice soğuyana kadar bekleyin. Sonra tekrar karıştırıp birkaç saat daha bekleyin. Sonra amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bununla böceklerin üzerine ilaç yapın.

Kaynak 1
Kaynak 2


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.06.18, 20:20   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Çiçek yetiştirenler için çok güzel ve yararlı bir konu olmuş.
Ellerine sağlık, teşekkürler Canan
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.11.18, 21:26   #5
Yeni Üye
Memduh78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Yaş: 32
Konular: 0
Mesajlar: 2
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 5
Rep Derecesi : Memduh78 kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Saksıda gerdanya ektim, şu sıra bazılarının yaprakları soldu. Tabanı delikli saksılardan aldım, şimdi gayet iyiler .
Memduh78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Memduh78'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.19, 16:26   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163806
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

@Tura

Benim güzel ama zararlı böceğim, zambakları her gün, sık sık kontrol etmeme rağmen, yine vazifesin, yaptı.
onlarcasını da yakalyıp öldürdüm

Daha iyi görülsün diye, resmi küçültmedim.Resmin üzerini tıklayınız.

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.19, 18:21   #7
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,457
Ettiği Teşekkür: 28168
Aldığı Teşekkür: 32520
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Zambak yapragını yiyor hain.
@Canan, yeryüzünde 2000 den fazla çeşiti olan, yaprak yiyen böceklerden birtanesi de bu.
Biyolojik mücadelesi oldukça pahalı. Kimyasal mücadele var.
Bu böcek lavrasını, yaprağını yediği bitkinin kök kısmına bırakıyor. Dolayısı ile her yıl yeniden doğar gibi, üreyip duruyorlar.
Bütün bahçeye, Sonbaharda kışa girerken ve kış çıkışı ilkbaharda, bordo namı diğer, Gülleci bulamacı yapılması gerekiyor.

Ya da bırak yaşasın. Senin bahçede yaprak çok.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.19, 21:55   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 53
Konular: 1495
Mesajlar: 10,392
Ettiği Teşekkür: 33149
Aldığı Teşekkür: 33472
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Çiçeklerle uğraşanlar için faydalı bir konu olmuş @Canan'cım ellerine sağlık canım.
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.06.19, 01:39   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163806
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Zambak yapragını yiyor hain.
@Canan, yeryüzünde 2000 den fazla çeşiti olan, yaprak yiyen böceklerden birtanesi de bu.
Biyolojik mücadelesi oldukça pahalı. Kimyasal mücadele var.
Bu böcek lavrasını, yaprağını yediği bitkinin kök kısmına bırakıyor. Dolayısı ile her yıl yeniden doğar gibi, üreyip duruyorlar.
Bütün bahçeye, Sonbaharda kışa girerken ve kış çıkışı ilkbaharda, bordo namı diğer, Gülleci bulamacı yapılması gerekiyor.

Ya da bırak yaşasın. Senin bahçede yaprak çok.


O hain böcek, zambaklarımda ne gibi bir şeyler buluyor acaba da, tırtıklıyor

***

Alıntı:
Ya da bırak yaşasın. Senin bahçede yaprak çok

Düşman__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 18.06.19, 16:51   #10
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Yaprak Bitleri, Çeşitleri ve Mücadelesi

Bu leş kaktüsleride unlu bit mi ?

Arapsabunlu su yaptım. Bu uçlar böyle oldu. Uçlardan zarar görür mü ? Buraları kesip atayım mı ? Dış mekanda duruyor


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bitleri, Çeşitleri, mücadelesi, yaprak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 05:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.