Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.03.20, 16:35   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8737
Mesajlar: 30,547
Ettiği Teşekkür: 104387
Aldığı Teşekkür: 161077
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İlkbahar Soğanları İçin Dikim ve Bakım Önerileri

İlkbahar Soğanları İçin Dikim ve Bakım Önerileri
Yazın çiçeklenen yıldız, glayöl, zambak, begonya, alev, gülhatmi, Manisa lalesi gibi soğanlı çiçekler genellikle Güney Afrika, Güney Amerika gibi astropikal kökenlidirler. Sıcak ve nemli ortamları severler ve bu nedenle de kış şartlarına karşı dayanıksızdırlar. Genel olarak yaz soğanlarının hassas sınıfına girdiklerini ve de kışları don yapan soğuk yerlerde birkaç yıl peş peşe gelişme göstermekte zorlandıkları söylenebilir. Bu özen isteyen bahar soğanlarının çiçek açmalarını keyifle seyretmek için aşağıdaki önerileri mutlaka okuyun.İlkbahar soğanları ne zaman dikilmeli?

Yazın çiçeklenen soğanları ve yumruları ilkbaharda, don riskinin sona erdiği zaman, Türkiye şartlarında genellikle nisan ortasından itibaren dikilebilir. Bu soğanlarda erken dikim önerilmemektedir ancak glayöl ve zambak gibi dona karşı çok hassas olmayan bazı soğanlar mart ayında da dikilebilirler. Dalyalar (yıldız çiçekleri) ve yumru köklü begonyalar dona karşı hassas olduklarından nisan sonu veya mayıs başında dikilmeleri en doğrusudur.
Toprak yapısı nasıl olmalı?

Toprağın iyi direne edilmiş olması kaydıyla yaz soğanları her türlü toprağa dikilebilirler. Dikmeye başlamadan önce toprağın iyice gevşetilmiş, inceltilmiş olduğundan emin olunuz ve bunu takiben muntazam şekilde düzeltiniz. Aşırı ıslak toprak problemler yaşatabilir. Eğer yoğun killi bir toprağa sahipseniz, toprağın üst katmanına torf, kum ve organik gübre karıştırarak ıslah etmeniz önerilir.
Soğanlarınızı büyük saksılara dikecekseniz torf kullanabilirsiniz.

Tüm toprak türleri çiçek soğanları için uygundur ancak çiçeklerin “bol ve canlı olması” ve çürümeden birkaç yıl üst üste kullanılması isteniyorsa, besin değeri yüksek, fiziksel özellikleri ideal olan hazır torflarda yetiştirilmelidirler ve bu bağlamda genel kullanım torfları beklentilerinize fazlasıyla cevap verebilecek niteliktedir.
Gübreleme gereksinimleri nedir?

Genel olarak yazın çiçeklenen soğanların fazladan bir gübrelemeye gereksinimleri yoktur, zira soğanlı bitkiler ve yumru kökler kendi gıda rezervlerine sahiptirler. Eğer soğanlarınız ertesi yıl tekrar kullanmak üzere korunmuşlarsa ve özellikle iyi beslenmeyen kumlu bir toprak yapısı varsa marka çiçekli bitkiler için sıvı ve katı bitki besini kullanılması önemlidir.


İlkbahar soğanlarını nereye dikmeli?

Yazın çiçeklenen bahar soğanlarını daima güneşli yerlere dikiniz. Bu soğanlar bir miktar gölgeyi tolere edebilseler de, ne kadar çok güneş alırlarsa o kadar çok çiçekleneceklerdir. Yaz soğanları bahçe sınırları oluşturmak için idealdirler. Tek yıllık ve çok yıllık bitkilerin aralarına dikilebilirler. Değişik renklerde ve boylarda soğanları kullanarak harikulade bir bahçe yaratabilirsiniz. Glayöller, dalyalar, zambaklar özellikle kesme çiçek için çok uygundurlar. Bunları özel bir köşeye (kesme çiçekler köşesi) dikmeniz önerilir.


Dikim derinlikleri ne kadar olmalı?

Genel kural her ne kadar soğanları ve yumru kökleri kendi çaplarının 2 katı derinliğe dikilmeleri gerekliyse de bu kural bahar soğanları için her zaman geçerli değildir. Dalyalar (yıldız çiçekleri) ve begonyalar bu anlamda istisnaidirler; bunları ince bir tabaka toprakla kapatmak, başka bir deyişle toprak yüzeyinin hemen altına dikmek gerekiyor. Tüm soğan paketlerimizde söz konusu olan çeşidin dikim derinliği mutlaka belirtilmektedir.

Dikim aralıkları ne kadar olmalı?

Küçük bitkileri 10 cm, glayölleri 12-13 cm, begonyaları 25-26 cm, zambakları 30 cm ve dalyaları 40 cm aralılarla dikebilirsiniz. Ancak soğanlarınızı daha da yakın, hatta birbirlerine neredeyse değecek kadar yakın dikerek çok daha renkli ve etkili bir görüntü elde edebilirsiniz.

İlkbahar soğanları nasıl dikilir?

Soğanlarınızı dikmeye başlamadan önce birbirlerine uygun aralıklarla yere dizmenizi öneririz. Bir mala veya soğan dikim aleti yardımıyla toprakta uygun derinlikte çukur açtıktan sonra, büyüme tarafları yukarı gelecek şekilde yerleştirilmelidirler. Daha sonra delikler toprakla doldurulup hafifçe bastırılmalıdırlar.

Eğer çok miktarda soğan dikilecekse, tüm dikim alanını önceden kazarak dikime hazırlamak çok daha pratik olacaktır. Sonra, dikeceğiniz soğan veya yumruları uygun derinliklere, birbirlerine uygun aralıklarla topraktaki yerlerine yerleştirilebilir ve daha sonra da delikleri açarken çıkarttığınız toprakla üzerlerini örtebilirsiniz.

Nasıl sulanmalı?

Soğanları dikimi takiben hemen sulayın. Yaz soğanlarının susuz bırakılmamaları gerekir. Sulama her zaman azar azar ama sık sık yapılmalıdır. Baharda bahçenizdeki veya saksınızdaki toprağın nemli tutulmasına özen gösteriniz.Yaz soğanlarının gelişme gereksinimleri nelerdir?

• Yaz soğanları için yeterli su ve nem koşullarının sağlanması önemlidir.

• Bu soğanlar genellikle toprak ısısının daha fazla olduğu toprak yüzeyine daha yakın dikilirler (3-5 cm derinliğe).

• Eğer kış şartları çok zorlu geçmiyorsa soğanlarınız toprakta yerlerinde bırakarak ve üzerlerini samanla kapatarak dona karşı koruyabilir ve soğanlarınızı çok yıllık yetiştirebilirsiniz. Böylelikle bu soğanlar bir sonraki sene çok daha güzel çiçekleneceklerdir.

• Begonyaların ve dalyaların ilk çıkışlarında bahar yağmurları ile birlikte çoğalan salyangoz ve sümüklü böceklerden korunabilmeleri için mutlaka ilaçlı mücadele yapılmalıdır.


__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.20, 18:58   #2
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,779
Ettiği Teşekkür: 32069
Aldığı Teşekkür: 44547
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: İlkbahar Soğanları İçin Dikim ve Bakım Önerileri

İri cins yıldız soğanlarımı hiç sökmedim. Bodur yıldızı geçen gün söktüm ve viyollere ektim. Çok soğan çıktı. Ufakları büyüklerin yanına koydum. 8 yıldız soğanım olacak kısmet olurda hepsi tutarsa... Bahçeye ekerim... Birazınıda çevredekilere veririm.

Bilgilendirmeler için teşekkürler...
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.20, 20:54   #3
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1742
Mesajlar: 9,941
Ettiği Teşekkür: 53674
Aldığı Teşekkür: 37632
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlkbahar Soğanları İçin Dikim ve Bakım Önerileri

Bilgiler için teşekkürler Canan.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakım, dikim, önerileri, soğanları, İçin, İlkbahar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.