Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 15.05.20, 16:12   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10889
Mesajlar: 34,025
Ettiği Teşekkür: 107468
Aldığı Teşekkür: 167502
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Çiçeklerin onlarla konuşulduğunda, güzel sözler söylenildiğinde veya müzik dinletildiğinde bunları anladığı ve daha güzel açtığı düşünülür. Peki bu gerçekten doğru mudur?

Bitkilerle konuşmanın gerçekten bir faydası olup olmadığı yıllardır konuşulan bir konudur. Hatta bu konuda insanların ikiye ayrıldığını söylemek de mümkün. Bir kısmı bunun sadece bir uydurma olduğunu düşünürken, oldukça büyük bir kitle de çiçeklere müzik dinleterek ve konuşarak daha hızlı gelişim sağladıklarını kabul ediyor.Olaya biraz da bilimsel açıdan bakalım. Penn State University, “Bitkilerle konuşmak büyümelerine yardımcı oluyor mu?” başlığı ile yayınladığı yazısında bu konu ile ilgili oldukça ilgi çekici açıklamalara yer vermiş. Üniversitenin Bahçe Bitkileri bölümü başkanı Rich Marini bu konu ile ilgili fikirler çok fazla yürütülse de bir araştırmanın olmadığını belirtiyor. Ancak bitkilerin sese tepki verdiklerine dair bulgular olduğunu söylüyor.

Bitkilerin değişen çevrelere tepki verebilme yetileri vardır. Bu onların hayatta kalabilmeleri için gereklidir. Yeri değiştirildiği için yaprakları solmaya başlayan bir çiçeği düşünün. O esnada yanlış olan bir şeylere tepki verdiği için yapraklarını eğiyor ve size bir mesaj veriyor.

Bitkiler etraflarında yaşam olmasını isteyen canlılardır. Böceklerin veya rüzgarın hiç olmadığı bir yerde bir bitkinin çoğalabilmesi neredeyse imkansızdır. Bitkiler titreşimlere karşılık verirler. Sese tepki vermelerin de esas sebebi budur. Titreşim…

Yani Profesör Marini kerametin şarkılarda veya sözlerde olmadığını; konuşmakta olduğunu söylüyor.


İşin bilimsel kısmına yoğunlaşacak olursak, çiçeklerinizin sizin söylediğiniz kelimeleri anlamaları ne yazık ki mümkün değil. Fakat bu sözlerinize tepki vermediği anlamına gelmiyor. Bitkinizle konuşmanız, onun yapraklarını okşamanız ve ona müzik dinletmeniz onun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Ancak bitkiniz onlara söylediğiniz sözleri anlayarak bunu gerçekleştirmeyecektir.

Bitkiler etraflarında yaşam isterler. Bitkilerle sürekli konuşarak onların büyümeleri gözlemlendiğinde, bu durumun oldukça etkili olduğu görülür. Bitki yetiştiricileri de bu durumdan “çiçeklerin bizleri anladıkları” sonucunu çıkarmışlardır. İşin gerçeği ise bundan biraz daha farklıdır. Çiçeklerin bizim algıladığımız şekilde hayatı algılamaları teknik olarak mümkün değildir. Gelişmiş bir sinir sistemleri ve düşünme yetileri olmadığı için sözlerimizi anlamlandırarak ona göre tepkiler verebilmeleri ise imkansızdır.

Bu durumdan çiçeklerin dış dünyayı algılayamadıkları sonucu çıkarılamaz. Elbette fizyolojik olarak çevrelerini algılayabilirler fakat duygusal olarak kelimelerimizi anlayıp tahlil edebilme yetileri yoktur.

Çiçeklerle konuştuğumuzda bundan etkilenmelerinin sebebi tam olarak nedir?

Bunun tek sebebi sizin onlarla konuşuyor olmanızdır. Bitkilerle konuştuğunuz zaman vücudunuz çeşitli titreşimler ve gazlar yayar. Yani sizin onlara ne söylediğiniz önemli değildir. Önemli olan bir şeyler söylemenizdir. Yani siz çiçeğinize “canım, güzelim, seni seviyorum” deseniz de “senden nefret ediyorum” deseniz de çiçek aynı tepkiyi gösterecektir.

Aynı durum müzik türleri için de geçerlidir. Arabesk müzik dinletilen çiçek ile klasik müzik dinletilen çiçek farklı reaksiyonlar göstermez. Hatta titreşim oranının daha fazla olması, metal müzik dinletilen çiçeklerin gelişiminin daha hızlı olduğunu göstermiştir.

Çiçeklerle konuşma konusuna geri dönecek olursak, insanların konuşurken yaydığı karbondioksit gazı, bitkilerin içerisinde bulundukları ortam için faydalıdır. Artan karbondioksit miktarı ile fotosentez hızları artar ve gelişimi hızlanır. (Bu hesaba göre bitki ile aynı odada olmanız dahi onun için fayda sağlayacaktır.)

Çiçeklerin yapraklarını okşamak gelişimlerini hızlandırır mı?


Bitkiler bedensel temas ile sevgiyi algılayan canlılar değillerdir. Onların yapraklarını okşamanız hatta öpmeniz onları mutlu etmeyecektir. Ancak bitkilerinizin yapraklarını okşamanız onların hareketlerine katkı sağlayacaktır. Bu da yapraklar ve gövde arasındaki besin iletimi, su iletimi gibi ihtiyaçları kolaylaştıracaktır.

Çiçeklere müzik dinletmek ve müzikle tedavi


Müzikle tedavi bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi’nin müzikle tedavi ile alakalı bir makalesinde bu durumdan şu şekilde bahsediliyor;

Türk dünyasında binlerce yıldır kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de “Müzikle Terapi”dir. İslamiyet öncesi Türk Devletlerinde bu yöntem ozanların ve şamanların önderliğinde yürütülüyordu. Kam, baksı, şaman ve ozanlar ilk psikologlar olarak nitelendirilir.
Dönemin müzik aletlerinden kopuz eşliğinde söyledikleri dini ezgiler ile tedavi uygulanıyordu.

Mitolojide de yer alan müzikle tedavi, Eski Yunan’da lir eşliğinde söylenen şarkılar ile kaynaklara geçmiştir.
Sanatın tedavi aracı olarak kullanılması hemen hemen her coğrafyada gerçekleşmiştir. Asya ve Çin coğrafyasında da ağırlıklı olarak kullanılan müzikle tedavi bilhassa psikoterapide, Konfüçyüs’ün tedavi uygulamalarında kullanılmıştır.Burada da belirtildiği gibi müziklerin canlılar üzerinde etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak üstte de bahsettiğimiz gibi, çiçeklerde durum biraz daha farklı. Yani çiçekler için müzik üstüne yazılmış olan sözler çok da bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan müziğin yaydığı titreşim. Bazı kaynaklarda dini içerikli müziklerin veya klasik müziğin bitkiyi daha iyi geliştirdiği iddia ediliyor ve çeşitli deneylerle kanıtlanmaya çalışılıyor. Ancak bizim yaptığımız araştırmalara göre bunun bilimsel bir dayanağı yok. Kaldı ki dini açıdan da inanılan kitaplarda bu şekilde bir bilgi yer almıyor.

Yani kutsal ezgiler dinletilen bir bitki, arabesk müzik dinletilen bir bitkiye oranla daha yüksek verim sağlıyor diyemeyiz. Hatta bazı kaynaklar yaydıkları titreşimin şiddetine dayanarak bitkiler için en yüksek büyüme performansı sağlayan müziklerin metal müzikler olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında bazı kaynaklar “Mozart Etkisi” diye bir olgudan bahsediyorlar. BBC’nin Türkçe kaynaklarında yer alan bilgiye göre, Nature dergisinde 90’ların başında yayımlanan araştırmada, belirlenen üniversitelerdeki öğrencilere bir takım testler uygulanıyor. Akıl yürütme güdülerine bağlı olan bu test sonucunda Mozart’ın eserlerini (piyano eserleri) dinleyen öğrencilerin yine dinlendirici, rahatlatıcı müzikler dinleyenlere nazaran daha başarılı oldukları gözlemleniyor.

DENEY:
Klasik Müziğin Çiçekler Üzerindeki Etkisi


Bir başka kaynak da bitkiler üzerinde klasik müzik etkisi üzerine denemeler yapıldığından bahsediyor. Bu deney ise şu şekilde gerçekleşiyor;

Aynı türde bitki grupları 1’den 5’e kadar numaralandırılıyor. Bu 5 grup aynı miktarda ışık, güneş ve su alıyor. Toprakları ve saksı boyutları aynı. Deneyi 1973 yılında gerçekleştiren Dorothy Retallack, bitkilerin hepsi için aynı koşulları sağladığını belirtiyor;

1 nolu gruba Bach dinletiliyor.

2 nolu gruba Hintçe klasik müzik dinletiliyor.

3 nolu gruba çok yüksek sesli rock ve metal müzik dinletiliyor.
4 nolu gruba Country-Western tarzı müzik dinletiliyor.
5 nolu gruba ise hiç müzik dinletilmiyor.


Peki sizce sonuç ne olmuştur? Hangi sera grubu daha iyi gelişme göstermiştir? Dahası bu deneyden kötü etkilenen bir bitki olmuş mudur? Yazının devamını okumadan önce bir tahmin yürütün

Bir tahminde bulunduysanız işte sonuçlar;
1 nolu
grupta
çiçeklerin sayısına bir atış olduğu ve bitkinin büyümesinin büyük ölçüde arttığı gözlemleniyor.

2 nolu grupta
da aynı 1. grupta olduğu gibi bitkilerin büyük oranda büyüdüğü, çiçeklerin sayısının da gözle görülür şekilde bollaştığı sonucuna varılıyor.

3 nolu grupta
bitkilerin yüksek sesli rock müziği pek sevmedikleri sonucuna varılıyor. Hatta uzun süreli devam edildiği zaman yapraklarda küçülmeler olduğu (yeni çıkan yapraklarda) ve bitkilerin fazla sulandıklarında gösterdikleri etkilere benzer davranışlar sergiledikleri gözlemleniyor.
Daha sonraları bu grup da kendi arasında 3 ayrı gruba ayrılıyor. İlk gruba 8 saat boyunca F akoru ile müzik dinletiliyor. Aynı nota 2. gruba 3 saat boyunca dinletiliyor. Son olarak da 3. gruptaki bitki sessizlik içerisinde bırakılıyor. Sonuç ise oldukça ilginç. Birinci gruptaki bitkiler iki hafta içerisinde ölüyor. İkinci grup ise ilk gruba nazaran daha sağlıklı olarak ilerliyor. Ancak son grup daha sağlıklı olarak yaşıyor.

4 nolu grupta
Country-Western tarzı müzik dinleyen bitkilerde ise aşırı bir büyüme gözlemlenmiyor.

5 nolu grupta
görülen etkiler 4 numaralı grupla hemen hemen aynı çıkıyor.

1 ve 2 nolu seralarda aynı sonucu almamız bitkinin sözlerden değil melodiden etkilendiğini kanıtlıyor ve klasik müziğin bitki gelişimindeki etkisini bizlere vurguluyor. 3 numaralı sonuç yukarıda iddia ettiğimiz gerçeklerle tamamen ters bir tezi savunuyor.

Siz de evinizdeki bitkilerinize dönemsel olarak 2 – 3 ayrı türde müzik dinletip, en yüksek verim gördüğünüz müziği daha sonra sürekli olarak kullanabilirsiniz.


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 16:58   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2704
Mesajlar: 28,501
Ettiği Teşekkür: 159390
Aldığı Teşekkür: 175747
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Hiç ama hiç inanmıyorum.
Seralar da üç beş kuruşa çalışan işçi kardeşlerimiz düşmüş geçim derdine. Akşama kadar söylenip duruyordur. Ne şarkısı, ne türküsü yahu.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 17:36   #3
Tura
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 99
Mesajlar: 7,539
Ettiği Teşekkür: 30092
Aldığı Teşekkür: 34869
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Oyun havaları dinlettireyim az.
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 17:37   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 2866
Mesajlar: 16,797
Ettiği Teşekkür: 39071
Aldığı Teşekkür: 59104
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Vosvosumla bile konuşurdum, okşardım onu. Şimdi kedilerimle konuşuyorum. Çiçeklerle konuşma aşamasına yeni yeni geçtim. Dün sularken “nabıyormuş benim bebeklerim yeter mi bu kadar, daha dökeyim mi” dedim. Kendime şaşırdım ve güldüm.
Bizi anlayamasalar da onların da ruhu var, sevgiyle okşandıklarını biliyorlar.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 21:45   #5
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10889
Mesajlar: 34,025
Ettiği Teşekkür: 107468
Aldığı Teşekkür: 167502
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Ben çiçeklerimle konuşmam ama, sık sık yanlarına gider, bitlenen, böceklenen ve rahatsızlğı olan var mı diye kontrol eder, sevgimi veririm

@Tura, hani benim zambaklarıma zarar veren, mercan gibi güzel renkli hain böceklerim vardı ya... Bu yıl, yaprakları yiyip çürütemeden, hepsinin haklarını avuçlarına verdim [emoji28]

Tapatalk ile gönderildi.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 22:30   #6
Tura
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 99
Mesajlar: 7,539
Ettiği Teşekkür: 30092
Aldığı Teşekkür: 34869
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Yani bu yıl avuçlarını yalayacaklar. Hıııııı....
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 22:31   #7
Gülümsün
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1805
Mesajlar: 9,866
Ettiği Teşekkür: 50830
Aldığı Teşekkür: 36968
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Bir zamanlar bir çiçeğim vardı. Yatak odam çok büyük ve aydınlık olduğu için onu yatak odasına koymuştum. Her akşam yatmadan çiçekle konuşur yapraklarını sever öyle yatırdım.

Sonra rahatsızlandım operasyon geçirdim. Dolayısıyla da çiçeğe bakamadım. İyi olduğum zaman bir baktım ki yapraklarında ıslaklık var. Ne olduğunu anlayamamıştım. Çiçeğim günden güne yapraklarını sararttı ve kurumaya başladı. Sonradan öğrendim ki çiçeğin gözyaşlarıymış o yapraklarındaki ıslaklık.

__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 22:54   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 2866
Mesajlar: 16,797
Ettiği Teşekkür: 39071
Aldığı Teşekkür: 59104
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Bir zamanlar bir çiçeğim vardı. Yatak odam çok büyük ve aydınlık olduğu için onu yatak odasına koymuştum. Her akşam yatmadan çiçekle konuşur yapraklarını sever öyle yatırdım.

Sonra rahatsızlandım operasyon geçirdim. Dolayısıyla da çiçeğe bakamadım. İyi olduğum zaman bir baktım ki yapraklarında ıslaklık var. Ne olduğunu anlayamamıştım. Çiçeğim günden güne yapraklarını sararttı ve kurumaya başladı. Sonradan öğrendim ki çiçeğin gözyaşlarıymış o yapraklarındaki ıslaklık.
Üzüldüm, geçmiş olsun canım.Çiçeğin kurudu mu peki?

__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 23:05   #9
Gülümsün
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1805
Mesajlar: 9,866
Ettiği Teşekkür: 50830
Aldığı Teşekkür: 36968
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Üzüldüm, geçmiş olsun canım.Çiçeğin kurudu mu peki?

Teşekkür ederim canım.

Evet kurudu.

__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.20, 23:15   #10
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 54
Konular: 1612
Mesajlar: 10,602
Ettiği Teşekkür: 35144
Aldığı Teşekkür: 32961
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Çiçeklerle Konuşmak Gerçekten Gelişimlerini Etkiler mi?

Bir yerde okumuştum dr,çiçekle,eşya ile konuşmakta sorun yok normal ama o sizinle konuşursa o zaman bir sorun var hemen bize gelin demişti.

Şaka bir yana onlarda canlı ben pek konuşmam ama eşim sever,konuşur.
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çiçeklerle, etkiler, gelişimlerini, gerçekten, konuşmak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.