Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 30.01.09, 01:25   #11
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1444
Mesajlar: 5,870
Ettiği Teşekkür: 18124
Aldığı Teşekkür: 25836
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Organik Tarıma Başlarken- Tanımı- Kuralları

10. Organik Ürünlerin Tanımlanması ve Eko Turizm

Organik Tarım Ürünleri Üretimi


a. Bahçe

b. Tarla

c. Sera

d. Çiftlik

Organik Tarımın yapılabileceği yerler ve organik üretim kuralları Tarım Bakanlığının çıkarmış olduğu ve ekte sunulan Organik Tarım Yönetmeliğinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Organik Ürünlerin üretilmesi, çiftçilikle ilgili deneyimi olmayan kişiler ve kurumlar için çok zor olarak gözükse de ,konuyla ilgili deneyime sahip kişi ve kurumların Danışmanlığında kolaylıkla yapılabilir. Önemli olan ,üretilen ürünlerin pazarlama olanaklarını iyice araştırılıp hedef pazarı ve hedef tüketiciyi saptamaktır.

Organik Tarım Ürünleri Satışı

Burada gerek yurt içi pazarlama gerekse ihracat için talep duyulan ürünler listeye alınmıştır. Organik Ürün Satış merkezleri (dükkan,market,lokanta) de satılabilecek veya ihracatı yapılabilecek ürünler gruplandırılacak olursa ;

> Taze

Meyve

Sebze

Mantar

Ot salataları

> Kuru-Kurutulmuş

Sebze

Meyve

Baharat

Tıbbi bitkiler

Meyve çayları

Soya ve soya ürünleri

Mantar

> Konserve ürünler

Sebze meyve konserveleri

Salça (domates-biber)

Reçel,marmelat

Turşu

> Meyve suları

Konsantre ve meşrubatlar

> Dondurulmuş gıda ürünleri

Meyve

Sebze

Hazır yemek

Balık ,Tavuk gibi hayvansal ürünler

> Hayvansal ürünler

Et

Tavuk

Balık

Süt (özellikle çocuklar için)

Dondurma

Peynir

Yağ

Ayran

Yumurta

Bal

> Unlu mamuller

Un

Makarna

Ekmek

Börek, pizza çeşitleri

> Zeytin ürünleri

Zeytin

Zeytinyağı

> Tekstil ürünleri

Bebekler ve çocuklar için organik yün ve organik pamuktan yapılan giysiler

Büyükler için alerji yapmayan fanila, çorap vs gibi giyecekler

> Tohum Fide Fidan

Sebze tohumları,

Sebze fideleri

Meyve fidanları

> Ağaç işleri ve Mobilya

Gerek çocuk oyuncakları gerekse çocuk mobilyaları başta olmak üzere sentetik kimyasalların kullanılmadığı, alerji yapmayan, doğal malzemelerle üretilen ev eşyaları önerilmektedir.


Organik Tarım Girdileri İmalat Ve İthalatı

Organik Tarımın kurallara göre gerçekleştirilebilmesi için bazı girdilere ihtiyaç olup yurdumuzda ,bunların temininde zorluklar çekilmektedir. Sanayicilere önerebileceğimiz diğer bir konu da, aşağıda sunduğumuz girdilerin üretilmesi veya ithal edilmesidir.

Tarım İlaçları

Organik ilaçlar (Bitki ekstraktları)

Biyolojik mücadele elemanları (avcı böcekler, bakteriler vs)

Bitki Besinleri Hayvan Besinleri

Gübreler Organik yem

Mineraller Silaj

Büyüme düzenleyicileri

Toprak iyileştiricileri

Kafe Ve Restorantlar

Organik yiyecek ve içeceklerin sunulduğu bu mekanlar günümüzde gittikçe popüler olmaya başlamıştır.Organik yemek menüleri ,vejetaryen menüleri bu mekanlarda tüketicilere sunulabilir. Bu noktada Bursa’da hizmet veren Daphne, örnek bir işletme olarak gösterilebilir.

Eko Turizm

Ekoturizm kavramı sürdürülebilirlik tartışmaları ile gündeme gelip popüler olmuştur. Ekoturizm doğa severler ve çevre duyarlılığı olan turistlerin hareketlerinden daha geniş kapsamlı bir konudur. Gerçekte bu olgu, çevresel, ekonomik ve sosyal ilişkiler bütünüdür.

Ekoturizm; ‘Eğlenmeyi, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir’ olarak tarif edilmektedir. Kırsal alanda; doğal ve/veya tarihi çekiciliklerin belli bir ölçüde bulunduğu yörelerde ana ekonomik uğraşısı tarım olan nüfusun, tarımsal faaliyetlerini sürdürmekle birlikte ziyaretçi konaklatabilecek şekilde yönlendirilerek küçük turizm işletmeciliği yapması sağlanarak alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Ekoturizm kavramı güçlü bir doğa bağlantısını ve sosyal sorumluluk sağduyusunu birlikte ele almaktadır. Ekoturizm, bir diğer tanıma göre doğal ve kültürel çevreyi, çevreyi koruyarak ve fakat halkın refahını gözeterek, sorumluluk yoğun bir seyahattir. Ekonomik ve ekolojik verimliliği bir arada taşıyan bir üründür.

Gelişen küresel rekabetle birlikte ekoloji ve ekonomi birlikteliklerini ulusal ve uluslar arası düzenlemeler desteklemektedir. (Bern, Ramsar, Rio, Mavi Bayrak vb.)

Turizm sektörü bu kavramda verimlilikte diğer sektörlerden ayrı düşünülmesi gereken bir sektördür. Kullandığı ürünün direkt ham hali ile doğanın kendisi olmasından zarar görmesi ve çok hızlı etkilenmesinden kaynaklanmaktadır.

Dünyadaki Eko Turizm Faaliyetleri

Dünyadaki gelişmeler ekoturizmi oldukça kabul gören aktiviteler arasına itmiştir ki, 2002 yılının Birleşmiş Milletler tarafından ekoturizm yılı ilan edilmesi bunun en önemli göstergesidir.

Birleşmiş Milletler (BM)’in 2002 yılını Dünya Ekoturizm Yılı olarak ilan etmesinde; ekoturizmin büyük oranda ekonomik gelişme potansiyeline sahip alanlarda giderek artan bir önem kazanması ve aynı zamanda da ekoturizmin iyi planlandığı, geliştirildiği ve idare edildiği takdirde doğal çevrenin korunması için güçlü bir araç olma özelliği arzetmesi nedenleri önemli bir rol oynamıştır.

Ekoturizm kavramının benimsenmesi oldukça yenidir(yaklaşık 20 yıl). Uluslar arası ekoturizm yılı nedeniyle uluslar arası kuruluşlar ekoturizm kavramını turistlerin ana amacının doğayı gözetmek ve takdir etmenin oluşturduğu doğal çevre ve kültürel miras üzerinde en az etki yaratan ve değerlerin korunmasına katkıda bulunan bütün turizm türlerine yansıtmak için kullanmaya karar vermiştir.

Dünyadaki hızlı gelişmeler gösteriyor ki geleneksel destinasyonlardan (deniz-kum-güneş) uzaklaşma görülmekte ve turist profili değişmektedir. Bu yeni profilde ekoturist olarak adlandırılan kitlenin 35-54 yaş grubunda, yüksek eğitimli, ortanın üzerinde geliri olan, doğa, kültür ve gastronomiye ilgi duyan kişiler olduğu yapılan istatistiklerde ortaya konulmuştur. Ekoturizm pazarının giderek büyüdüğü 90’lı yıllarda, 43 milyon Amerikalının ekoturizm faaliyetine katıldığı, Yunanistan’a gelen 3 milyon İngiliz turistin %19’unun ekoturist olduğu, Fransa’da yılda 15 milyon kişinin trekking yaptığı belirlenmiş, ayrıca Avrupa ülkelerinin pek çoğunun ülke turizmi için ayırdıkları payın önemli bir kısmının bu amaca yönelik harcandığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Dünyadaki turizm faaliyetlerini yönlendiren, destekleyen ve işbirliğini sağlayan uluslar arası örgüt Dünya Turizm Örgütü (DTÖ)’dür.

Türkiye’de Eko Turizm Faaliyetleri

Turizm Bakanlığı turizm ürünlerini çeşitlendirmeyi ve kıyı alanları üzerindeki baskıları azaltacak ve turizm sosyo-ekonomik faydalarını daha az gelişmiş bölgelere dağıtacak şekilde tatilleri yaymayı amaçlayan bir politika ortaya koymaktadır. Bu hedefle aşağıdaki projeler geliştirilmiştir.

Mavi Bayrak Projesi

Türkiye, yeterli yüzme suyu kalitesi ve plaj/ marina hizmetleri açısından genel çevre standartlarının izlenmesini sağlamak amacıyla uluslar arası Mavi Bayrak Kampanyasına katılmaktadır.

Atak Projesi

1989 yılında Turizm Bakanlığı, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki ilçelerin ve köylerin yer alındığı 2000 km kıyı şeridi kapsayan projeyi başlatmıştır. Proje ile ilk önce altyapı eksikliklerini düzeltmek, daha sonra yeni kıyı yönetim yöntemlerini tanımlamak amacı ile tasarlanmıştır. Bugün Çeşme-Alaçatı atıksu şebeke inşaatı ve bu havzaya içme suyu temini amacı ile havzadaki Ildır yer altı su kaynaklarının deniz suyundan korunması için geçirimsiz perde inşaatı çalışmaları sürdürmektedir. Ayrıca Alanya-Avsallar ve Kaş atıksu arıtma tesisi, deniz deşarjı ve kollektör hattı inşaatı devam etmektedir.

Dağ-Doğa Yürüyüşü (Trekking Turizmi)

Yayla Turizmi

Akarsu Turizmi (Kano-Rafting)

Bisiklet Turları

Atlı Doğa Yürüyüşleri

Mağara Turizmi

Sportif Olta Balıkçılığı

Kuş Gözlemciliği (Ornitoloji) turizmi

Botanik (Bitki İnceleme) Turizmi

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekoturizm faaliyetleri genelde ‘Korunan Alanlar’da gelişme göstermektedir.

11. Kaynakça

Abraham, C.T., Singh, S.D., 1984. Weed Management Studies İn Sorghum /Legume İntercropping Systems, Weed Abstr.,039-02070.

Akman, Z., 1993. Modern Tarımda Karışık Ekimin (Intercropping) Rolü. (Horwith, 1985'ten Çeviri) Hasat Dergisi, 101: 39-43.

Akman, Z., Balabanlı C., 1997. Birlikte Ekim (İntercropping) Sistemlerinde Bitki Hastalıkları, Böcek Ve Yabancı Ot Kontrolü. Ekoloji Dergisi, 7:19-21.

Akman, Z., Sencar Ö., 1999. Mısır - Baklagil (Fasulye Ve Börülce) Birlikte Üretiminde Farklı Ekim Sistemlerinin Verim Ve Bazı Agronomik Karakterlere Etkisi. Tr. J. Of Agric. And Forestry 23:5, 1139-1148.

Aksoy, U. 1999. Ekolojik Tarımdaki Gelişmeler. Ekolojik Tarım.Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği.S:30-35.Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü,E.Ü.Ziraat Fakültesi,ETO Derneği

Aksoy,U.1996. Ekolojiktarım, ETO Derneği.1996-İzmir.

Altındişli. A., İlter, E.1999. Eko-Tarımda İlke Ve Kavramlar. Ekolojik Tarım. Ekolojik Tarımorganizasyonu Derneği.S:24-29.Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü,E.Ü.Ziraaat Fakültesi, ETO Derneği. Kasım 1999 – İzmir.

Anonim, 1999. “Organic Products – Germany”, Foreign Agricultural Service GAIN Report, USDA. http://www.fas.usda.gov

Anonim, 2000. “Organics”, Supplement- Fresh Produce Journal, Londra

Anonim. 1999. “Organic Food And Beverages: World Supply And Major European Markets”, ITC Cenevre ISBN 92-9137-115-7

Anonim. 2002. Organik Tarım Esasları Ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik. T.C. Tarım Ve Köy İşleri Bakanlığı.

Anonim; 1998. Ekolojik (Organik, Biyolojik) Tarım. Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Bornova, İzmir. 125s.

Bhatnagar, V.S., Davies J.C., 1981. Pest Management İn İntercrop Subsistence Farming, İn : Proc. Int. Workshop On Intercropping . ICRISAT., Patanheru, India, Pp. 249-257.

Bottenberg, H., Irwin, M.E.,1992. Influence Of Wind Speed On Residence Time Of Uroleucon İmbrosiae On Bean Plants İn Bean Monocultures And Bean- Maize Mixtures Agric. Entomology , 080-02631.

Chiariello, N., Hickman, J.C., Mooney, H.A., 1982. Endo Mycorrhizal Role For İnterspecific Transfer Of Phosphorous İn A Community Of Annual Plants. Science 21741-943.

Dernek, Z., 1987. Karışık Ekim Sisteminde Fasulye İle Bir Arada Yetiştirilen Mısırın Azot Ve Fosfor Gereksiniminin Belirlenmesi. Tar. Orm. Ve Köy İşleri Bak Köy Hiz. Gen. Müd. Ankara Araş. Ens. Müd. Yay. No. 137, Ankara.

Ege İhracatçı Birlikleri İhracat Kayıtları

Euromonitor Web Sitesi http://www.Euromonitor.ComMarket Overview - Market Prospects Euromonitor-2001

Fas Online, Organic Perspectives-Mayıs 2001 http://www.fas.usda.gov/htp/Organics/2001/May01.Htm

Firmalara Uygulanan Anket Formu Sonuçları

Francis, A.C., 1986. Multiple Cropping Systems. Macmillan Publishing Company, 866 Third Avenue. New York, NY 10022, Pp 183-219.

http://www.rapunzel.com

http://[URL="http://www.tarim.gov.tr/"]www.tarim.gov.tr[/URL]

http://www.bidas.com.tr

http://www.foreigntrade.gov.tr

http://www.igeme.org

İlter, E., A. Altındişli., 1998. Ekolojik Tarım Ve İlkeleri. E.Ü. Ziraat Fak. Yayınları , İzmir, S.1-21.

Kass,D.C.L., 1978. Policulture Cropping Systems, Reviev And Analysis. Cornell Int Agric. Bull. 32.

Larios, J.F., Moreno, R.A., 1977. Epidemiologia De Algunas Enfermedades Foliares De La Yuca En Diferentes Sistemas De Cultivo. II.Royay Muerte Descendente, Turrialba 27: 151-156.

Matteson, P.C., Altıeri, M.A., Gagne, W.C., 1984. Modification Of Small Farmer Practices For Better Management, Annu. Rev. Entomology,.29:383-402.

Moddy, K., Shetty, S.V.R., 1981. Weed Management İn İntercropping Systems, İn Proc. Int. Workshop On Intercropping. ICRISAT., Patenheru, India, Pp. 229-237.

Ofori, F., Stern, W.R.1987. Cereal And Legume Intercropping Systems. Advances İn Agronomy Vol. 41

Patra, D.D., Sachdev, M.S., Subbiah, B.V., 1986. 15N Studies On The Transfer Of Legume - Fixed Nitrogen To Associated Cereals İn İntercropping Systems. Biology And Fertility Of Soils, 2: 165-171.

Perrin, R.M., 1977. Pest Manegement İn Multiple Cropping Systems. Agro-Ecosystems 3083-118.

Risch, S.J., 1981. Insect Herbivore Abundance İn Tropical Monocultures And Polycultures: An Experimental Test Of Two Hypotheses, Ecology 62: 1325-1340.

Risch, S.J., Adow, D., Altieri, M.A., 1983. Agroecosystem Diversity And Pest Control.: Ata, Tentative Conclusions And New Research Directions, Environ. Entomol. 12: 625-629.

Sayın, C. 2002. Dünya, AB Ve Türkiye’de Organik Tarıma Yönelik Gelişmeler Ve İzlenen Politikalar. İzmir Ticaret Borsayı Yayınları. No:76.

Türk, R. 2001 Dünyada Ve Türkiye’de Organik Tarım. Organik Tarım Ve Çevre İlişkileri Paneli. ÇESAV Yayınları No:2 Ankara. 57 S.

Walker, D.H., Buchanan, G.A., 1982. Crop Manipulation İn İntegrated Weed Management Systems, Weed Sci. 30:17-24.

Zhang, S.H., Improvement Of İntegrated Control Of Cotton Diseases And İnsects Pest At Seedling Stage , Agricultural Entomology, 079-10056, 1991.

Zitter, T.A., Simms, J.N., 1980. Management Of Viruses By Attraction Of Vector Efficiency And By Cultural Practies. Annu.Rev. Phytopathol. 18: 289-310.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 31.01.14, 13:22   #12
Kurucu

Abartmatozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 46
Konular: 283
Mesajlar: 2,812
Ettiği Teşekkür: 1209
Aldığı Teşekkür: 2580
Rep Derecesi : Abartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Organik Tarıma Başlarken- Tanımı- Kuralları

Turkiye de organik tarim adi altinda asiri derece sahtekarlik oluyor/
Ayranci da organik urunler pazari var.
Belediyenin sIkI denetiminde guvenebilirsiniz
__________________
Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan
rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler;
evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Abartmatozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.14, 18:05   #13
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,792
Ettiği Teşekkür: 32091
Aldığı Teşekkür: 44573
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Organik Tarıma Başlarken- Tanımı- Kuralları

Teşekkürler. Çok detaylı bir konu olmuş. Ama marketlerde çarşida satılanların sade adı organik.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
başlarken, kuralları, organik, tanımı, tarıma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.