Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Avcılık > Balık Avcılığı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.02.14, 22:34   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,713
Ettiği Teşekkür: 18776
Aldığı Teşekkür: 20507
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

BALON BALIĞI2006 senesinde başlayıp, 2012 senesine kadar devam eden gırgır teknelerinin 1 Nisan – 15 Mayıs arasında “Akya Dönemi” olarak tabir edilen özel av izinleri vardı. Bu iznin bu döneme denk gelmesindeki temel sebep; 1 Nisan – 15 Haziran tarihlerinin Akyanın yumurtlama dönemi olması ve bu dönemde büyük sürüler olarak bir araya toplanarak, kıyılara yumurta dökmek için yanaşmalarıdır. Onlar yumurta keseleri dolu bir şekilde kıyılara büyük sürüler halinde yanaşırken gırgır tekneleri de onları bekliyordu. Yumurtlama döneminde, yumurtalarını dökmeden avlanan tonlarca Akya ile Akdeniz’de Akya nesli sona erdi. 2013 senesine gelindiğinde bu izin gırgır tekneleri için iptal edilmişti. Fakat ne gariptir ki, gırgır teknelerinin voli tekneleri Akya avına devam ediyorlar.

Yumurtlama döneminde tonlarca avlanan Akyanın ülkemiz karasularındaki nesli tükenmiş durumdadır. Denizlerimizde görülen Akyalar göçle gelen guruplardan ibarettir. Akya nüfusundaki bu hızlı azalmadan istifade eden Balon Balıkları, Akya'dan boşalan koridoru kullanarak ülkemiz kara sularına doğru göçe başlamıştır.

Geçtiğimiz 3-4 yıldan beri ülkemiz denizlerinde görülen balon balığı profosyonel ve amatör balıkçıların başına bela oldu.Balon balıkları denizlerimizin yerli balıkları değildir. Anavatanları Japonya, Hint Okyanusu, Doğu Afrika, Kızıl Deniz ve Avusturalya'dır. Ancak bu balıklar küresel ısınma ve Süveyş kanalının açılmasıyla son yıllarda sahillerimizde görülmeye başlanmıştır. Genellikle Hatay-İskenderun ile Muğla-Milas arasında Akdeniz sahillerinde rastlanmaktadır. Balıkçılıkla gerek amatör gerek profosyonel olarak uğraşanların korkulu rüyası haline gelen balon balıklarının üreme döneminde vücutlarında yüksek oranda zehir bulunduğu ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından ısrarla ilgililere duyuruldu.

Balon Balıkları 2006 senesinden önce de Akdeniz’de vardı. Fakat çok nadir görülen bir türdü ve boylar çok küçüktü. Muhtemelen kara sularımızda gözüktüğü dönem göç dönemiydi. Ama artık Balon Balığı, Akya nüfusunun azlığından istifade ederek, denizlerimizi Akdeniz’den başlayarak istila etmektedir. Bu istilanın durdurulabilmesinin tek yolu vardır. Büyük balık miktarının arttırılmasıdır. Çünkü, Balon balıkları büyük balık baskısından aşırı rahatsız olarak büyük balık sürülerinden ve özellikle Akya sürülerinden uzak durmaktadır. Balon Balığı sistem dışı kalanları yok etme refleksine sahip olduğundan, sistem dışına kendi hem cinsi çıksa bile onu da hiç tereddüt göstermeden yok etmektedir. Bu sebeple büyük balıkla mücadeleye girmek veya yaralanmak gibi bir şansı yoktur. Yaralanan yenmeye mahkumdur.


Balon Balığı Sorununun Çözüm Yolu:

Öldürmek çözüm değildir. Bu yolla balığı bitirme ihtimali yoktur. Her canlının yaşam hakkını korumak insanlık görevidir.

- Balon Balığının bütün Akdeniz’e yayıldığını ve denizlerimizi mesken tuttuğunu kabul edersek yapılması gereken; bazı merkezlerde bu balığı temizleyebilen ehil insanlar yardımıyla balığın ekonomiye kazandırılması yoluna gidilmesi olmalıdır. Ayrıca bu merkezlerde balık temizleme ve doğru değerlendirme eğitimleri verilebilir.

Bir diğer yolda, Balon Balığının sularımıza girmesine sebep olan büyük balığın azalması sorununu terse çevirmektir. Büyük balığı çoğaltmanın yolu ise, ufak balık avından vazgeçmekle mümkündür. Bir merada ufak balık çoğaldıkça büyük balıklar onları yemek için daha uzun süre o merada kalacaktır. Bu o meranın devamlı büyük balık yapması anlamına geldiği gibi, göçle gelen ufak balığında bu meradan ayrılmasına izin vermeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, büyük balığın merada kalma süresinin uzaması, meraya büyük balığın uğrama sıklığını ve merada devamlı balık olması olasılığını da arttıracaktır. Bu dışarıdan bakan için balığın bollaşması olarak tanımlanmaktadır. Bu analizin gerçek sonucu; ufak balığın çoğalması için her şeyin yapılması gerektiğidir.

Kıyıları ufak balık kaynayanın büyük balığı hiç bitmeyeceği gibi, göçle gelen ufak balığında bir yerlere gitme ihtimali kalmaz. Büyük balık, nöbetleşe olarak ufak balığın meradaki bekçisi olur.


Tüketimi:

Doğru mevsimlerde tüketildiği zaman etinin çok lezzetli olduğu ancak üreme dönemlerine denk gelen yaz aylarında kesinlikle tüketilmemesi gerektiği uzmanlarca açıklandı.
Balon balıkları vücutlarındaki zehri kendileri üretmeyip zehirli yosun türlerinden alarak bünyelerinde depolamaktadırlar. Balon balıklarında bulunan zehir "tetrodotoksin" adı verilen ve denizlerde yetişen zehirli bir yosun türünde bolca bulunmaktadır. Bu balığı tüketenlerin zehirlenmeleri halinde belirtiler; öncelikle karın ağrısı, ishal, dudaklarda ve ağız içerisinde uyuşma daha sonra da nefes darlığı vb. belirtiler baş gösteriyor.

Balon balığının yenilmemesi öneriliyor ancak yine de illa yenilecekse, derisinin yüzülmesi, iç organlarının patlatılmadan dikkatlice çıkarılması gerekmektedir.

Japonya’da bu balıktan yapılan fugu adı verilen yemek, diplomalı aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. Diploma bir sınav sonrası veriliyor. Sınavda aşçı bu yemeği hazırlayıp yiyor ve ölmüyorsa diplomayı hak ediyor. Ayrıca Mısır’ın Beşinci Hanedan Krallarının mezarlarında balon balığı resmi bulunuyormuş; o dönemde bu balıktan çok sayıda ölen mi oldu acaba? Bunun kesinlikle bir anlamı olmalı.


Kaynak1 - Kaynak2

Resimler: Resim1 / Resim2
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.14, 22:43   #2
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,713
Ettiği Teşekkür: 18776
Aldığı Teşekkür: 20507
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

Akya Oltasıyla Balon Balığı Avı
Akya avı yaparken en büyük endişe kaynağı Balon balıklarıdır. Akya avı için yemlik Palamut avı yaparken eskiden 3 -4 yemlik balık bütün gün yeterken, şimdi Balon Balığı tehdidi sebebiyle 6–7 yemlik avlamak ihtiyacı oluyor. Yemlik balık avını takiben Akya oltasını hazırlayıp Akya avı için oltaları denize bırakırız.

Balon Balığının dişlerinin 0.80 mm çelik teli rahatça kesecek güçte olması, Akya oltasını hazırlanış sürecinin ve şeklinin değişmesine sebep olmuştur. Bir çok Akya avında Balon Balıklarının ısırması sonucu bir sürü kanca ve/veya takım kaybedilir. Bu kayıpları önleme çabası, takımların değişimini zorunlu kılmıştır. Misina ile hazırlanan takımların Balon Balığı karşısında hiç şansı yoktur. Çelik tel ile takım hazırlamak ve değişiklik yapmak zordur. Balon Balığının dişleri karşısında çok dayanıklı olmadığı gibi, başarı ihtimalinin de düşürür. Çelik telden vazgeçip 0,90 – 1,20 mm ip misina kullanmak gerekir. Pahalı bir yol olmasına karşılık kullanımı çok kolaydır. Lifli yapısıyla dişlere karşı, çelik tele göre daha dayanıklıdır. İp kullanarak daha kolay takım yaparken, daha az malzeme kaybedilir. İpin bedeli, malzeme tasarrufundan karşılanır.Akya avı için olta çekerken yavaş çekiştirmeler ve kalomayı boşaltacak güç yoksa, oltaya takılan Balon Balığıdır. Çünkü, yan yüzgeçlerin küçüklüğü dönüp kalomayı boşaltacak gücü üretemez. Kısa süreliğine, 4 – 7 Kg Balon balıkları kalomayı boşaltmayı başarabilir.


__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.14, 23:02   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7880
Mesajlar: 29,308
Ettiği Teşekkür: 107671
Aldığı Teşekkür: 155890
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

Bayağı da büyükmüş.

Ben bu balon balığının resmini önceden bir yerde görmüştüm ama hakkında bilgi yoktu. Zehirli oluşu ve de bizim sularımızı istila edilmesi korkunç bir şey.

Temizlenerek zehirleme tehlikesinin üstesinden nasıl gelinebilinir bilemem...

Bilgilendirme için teşekkürler @Dilaver ...
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.02.14, 00:37   #4
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,041
Ettiği Teşekkür: 41966
Aldığı Teşekkür: 21891
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

Tedirginlik yaratan bir balık cinsi.

Teşekkürler Dilaver.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.02.14, 04:42   #5
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33652
Aldığı Teşekkür: 11787
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

İstilacı türleri biyoloji dersinde işlemiştik. Kendi ellerimizle düzeni bozuyor, gelen sonucu beğenmiyor, bu sefer onu bozuyoruz.
__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.02.14, 08:51   #6
Gerçek Üye

SoRGeNTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2014
Konular: 12
Mesajlar: 823
Ettiği Teşekkür: 4290
Aldığı Teşekkür: 3768
Rep Derecesi : SoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmedeSoRGeNTe muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Denizlerimizde Yeni Bir İstilacı Tür! Balon Balığı

Marmaris ve civarında çok fazla olduğunu arkadaşlarımdan duyardım. Fakat Balon balığı hakkında bu kadar detaylı bilgim yoktu. Paylaşım için teşekkürler.
SoRGeNTe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SoRGeNTe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balon balığı, balon balığı avı, deniz, deniz balıkçılığı, istilacı tür


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sudak Tatlı Su Balığı -Tanıtım ve Avlanma Yöntemleri Kartal Balık Avcılığı 1 25.12.18 15:20
Havacılık Tarihi MyStery İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler 7 15.01.16 01:24
Yayın Balığı (Silurus Glanis) Dilaver Balık Avcılığı 13 22.03.13 20:56
Balıkçıların Korkulu Rüyası | İstilacı Balık Carassius | İsrail Sazanı Dilaver Balık Avcılığı 9 02.03.13 01:32
Farklı Somon Balığı Tarifleri Canan Deniz Ürünleri 2 20.05.12 01:34


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.