Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Bayan Modası (http://www.forumgercek.com/bayan-modasi/)
-   -   Zümrüt Nasıl bir taştır ? (http://www.forumgercek.com/bayan-modasi/92818-zumrut-nasil-bir-tastir.html)

selmas2013 31.12.12 14:16

Zümrüt Nasıl bir taştır ?
 
Zümrüt Nasıl bir taştır ?

Beril Ailesinde değerli bir taş olan Zümrüt , Yunanca smaropdus (yeşil) kelimesinden gelir.Hayal gücünü canlandırdığını ve ruhu rahatlatığı düşünülmüştür. Dinlendirici bir etkisi olan yeşilin , zümrüte bakan gözlerdede dinlendirici bir etki yaptığı her zaman söylenmiştir. 16.yy da İspanyol sömürgeciler Kolombiya’yı yağmaladıklarında yerel halk mücevherlerinde ve dini törenlerinde zümrütü sıkça kullanıyordu. İspanyollar için o zamanlar altın ve gümüş diğer değerli taşlara ve zümrüte göre daha kıymetliydi . Onların ticareti batı Avrupa Asya kraliyetlerinin gözlerinin açılması zümrüte daha önem verilmesine neden oldu. Genellikle Zümrütler damarlı yapıya sahiptir ve farklı mineralleri de (kapanımlar) içinde barındırır.Çıkarlın zümrütün , kaliteli olanları az sayıda bulunur olmasıyla ve halkın talebi sebebiyle , tedavi işleminden geçirilmiş taşlar piyasaya sürülmeye başladı.


Zümrüt kullanan insanların daha güvenli ,zeki ,anlama gücünü attırıcı bir etkiye sahip olduğuna inanılan efsaneler mevcuttur. Kolere, sıtma gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmüştür. Mayıs ayında doğanın taşı addedilmiş zümrüte çünkü zümrüt yeşilinin yenibaharın yeşiliyle özleştirilmiş her dönemde. 20 ve 35 yıl dönümlerinin mücevher taşıdır aynı zamanda.

Dünyada zümrüt üretiminin büyük bir kısmını Kolombiya karşılamaktadır. Yıl , kaynak ve zümrüt kalitesine bağlı olarak dünya zümrüt üretiminin %50-95 cıvarını Kolombiya karşılar.
Zümrüt bulunan diğer ülkeler ise Afganistan , Avustralya , Afrika , İspanya , İsviçre , Tanzanya , Zambiya ve Zimbabve . ABD'de : Connecticut , Montana , Nevada , Kuzey Carolina ve Güney Carolina' da zümrüt çıkartılır.

Banemin 31.12.12 14:18

Cevap: Zümrüt Nasıl bir taştır ?
 
Reklam yasak, isim ve link silindi...

Limon 08.01.13 16:30

Cevap: Zümrüt Nasıl bir taştır ?
 
Zümrüt olsun çamurdan olsun :crazy:


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker