Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Forum Gerçek Özel > Benim Bölümüm | Yazarlarımız

Benim Bölümüm | Yazarlarımız Kendi ürettiklerimiz


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.09.09, 00:59   #1
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,851
Ettiği Teşekkür: 11873
Aldığı Teşekkür: 17588
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Kayıkçılar Kralı

Çılgın kaptan orsa, bu hastane ortamına bir türlü alışamıyordu. burada olmaması gerektiğini kaç kez anlatmaya çalışmışsa da bir türlü lafını dinletemiyordu. doktorlar kesinlikle bir süreliğine müşahede altında tutulması gerektiğini söylemişlerdi. hırçın adam sakinleşmeyince de çareyi sakinleştirici vermekte bulmuşlardı. açık mavi pijamalar içinde kendini güçsüz ve çirkin hissediyordu. üstelik, sakalını da kazımışlardı. dayanılmaz bir ızdırap içindeydi.

orsa'yı bu halinde yalnız bırakmayanların başında sabık miçosu, sağ kolu cam göz lodos geliyordu. büyük av sırasında denize düşen orsa'yı, 35 metre derinlikten çıkaran ve hayata döndüren de oydu. bu adama cam göz denme nedeni de zaten buydu. bir köpekbalığı kadar iyi yüzüyordu. gözleri ise sapasağlamdı.

ikili hastanenin bahçesine çıkmışlar, bir bankta oturuyorlardı. orsa'nın başı öne eğik
-"bu hale dayanamam ben lodos. kendimi çok zavallı hissettirdiler bana. intikamımı almak için bir an önce buradan çıkmam lazım!" dedi.
- "patron, buraya getirildiğinden beri her uykunda kabuslar görüyorsun. takıntılı şekilde intikamdan bahsediyorsun. doktorlar da bunu bir çeşit deliliğe yoruyorlar ve bu yüzden de onlarca sakinleştirici ve antidepresanlar veriyorlar sana"
-"anti ney?"
-"depresan. bir çeşit bunalım geçirici. öyle açıkladı hemşire" ...


kısa bir sessizliğin ardından orsa yerinden kalktı, hafif sendeledi. verilen ilaçların etkisiyle uykusu gelmişti. esneme sırasında ağzından belli belirsiz bir kaç kelime döküldü
-"intikam, ölüm, kan, erlik..."


-"bu geminin kaptanı kim? ben! tanrının hizmetkârı, milletinin neferi, düşmanın korkulu rüyası. öyle mi?.."
real bir süre sessiz kaldı, ardından
- "öyleyse neden benim kurallarım çiğneniyor!" diye bağırdı. sesi, yanaşmakta oldukları sardinia limanındaki balıkçıları bile ürküttü. zavallılar ağlarını bile toparlamadan ortalıktan kayboldular.


-"neymiş, beyefendi aşık olmuşmuş. bana ne be bundan? sen benim hizmetçimsin erlik! kafana göre bu gemiyi terk edemezsin. ha, bir de git bunun üstüne, orsa ile kapış?! kapışmak da denemez ya, hile hurdayla öldürmeye kalkmışsın koskoca adamı"
-"yalan!" erlik artık dayanamamıştı "hile hurda yok. büyük avda olduğunu duymuştum. yakalamak üzere olduğu büyük beyazı zıpkınından kurtar..." -"kes be! ne anlatıyorsun bana? adam denize düşmüş, onlarca mil bir köpekbalığına bağlı şekilde sürüklenmiş. adamı onu metrelerce derinlikten çıkarmış. denilene göre aklını kaçırmış"
-"o zaten kaçıktı"
-"bak hala cevap veriyor yahu! yıkıl be karşımdan. benden habersiz bu gemiyi bir daha terkedersen, seni malta'da köpek diye satarım! anladın mı?"


erlik bu ağır sözlerden sonra ağzını bile açmadan kaptan köşkünü terketti. üç kuruş ganimet için 21. yüzyılda korsanlık yapıyor olması kadar tuhaf olan, bir avuç meczubun tayfa diye çalıştırıldığı bu gemiye olan bağlılığıydı. real'i hiç sevmezdi ama emirlerinden de çıkmazdı. ilk kez karşı gelmiş, yasak olduğu halde gemiyi santorino'da terketmişti. boşuna değildi elbette bu firar.

-"anlatsana kuzum, neler oluyor?" lale çok meraklı biriydi. olanları aslında vakanüvis slysnake'ten en ince ayrıntısına kadar dinlemişti ama bir de matçı'dan duymak için sabırsızlanmış, yemeği ocakta bıraktığı halde koşa koşa gelmişti.

matçı anne babasıyla birlikte girit fenerinde yaşıyordu. kasaba balıkçılıkla uğraşmayı yıllar önce bırakıp turizme geçmişti. fener de turistlerin görmekten keyif aldığı bir yapıydı ancak, matçı'nın babası uslu buraya kimseyi almıyordu. zira kızını kimseye göstermek istemiyordu. matçı sadece haftanın iki günü, belli saatlerde kasabaya inebiliyor, pazardan yumurta, süt, ekmek, danimarka peyniri, içveç mobilyası alıyor, vakti yettiği kadar lale ile buluşup sohbet ediyordu. verilen süreyi asla aşmıyordu. o da ailesine çok bağlıydı. sanki onlarsız yapamayacakmış gibi hissediyor ve öyle bir hayatı asla düşünmüyordu.

lale’nin ısrarlı soruları üzerine sıkıntılı bir “off” çekti, biraz düşündükten sonra anlatmaya başladı;
-“orsa büyük av için kalimnos taraflarındaymış. erlik bunu bir şekilde öğrenmiş ve o da oraya gitmiş. orsa tam büyük bir balığı zıpkınla vurduğu anda teknesine çıkıp orsa’yı suya atmış. elindeki zıpkının ipine takılan orsa balıkla beraber millerce uzaklığa sürüklenmiş. lodos’un sıkı takibi sayesinde kurtulmuş ama şu an hastanedeymiş. iyi olduğu haberi beni rahatlatmadı”
- “e kızım senin bu erlik manyak valla!” bunu söylerken lale gülüyordu
- “aşık mı, psikopat mı çözemedim valla”
-“kıkırdama lale, başbelası az kalsın birini öldürüyordu. gülecek bir şey değil bu”
- “öldürmüş daha önce kız, öyle duydum”
-“kimi? nasıl?”
- “denilene göre, baskın yaptıkları gemiler ganimeti teslim etmezlerse, erlik aralarından birini öldürüyormuş.

Böylelikle tehlikenin boyutunu iyice anlıyormuş karşı taraf. korsan kızım adam, manav değil”
- “işte bak, manyak adam. çattık iyi mi? hayır, orsa’ya da bi umut vermiş değilim. zira ben ailemden ayrılmam ama yine de korkuyorum o’nun için”
- “bal gibi aşıksın işte matçım”
-“aşık felan değilim! ayrıca, bana matçım deme!”
-“niye ne oldu ki?”
-“erlik de öyle diyo” suratı asılan matçı saatine baktı. zamanı kalmamıştı. derhal toparlandı ve koşar adım ayrıldı lale’nin yanından.


“bana, yerini öğrenmen yeterli eski dostum. gerisini ben hallederim” orsa hastanenin ziyaretçi salonunda dayı lakaplı böcü ile görüşüyordu. bu sessiz, sakin duruşlu adam aslında tam bir sinir küpüydü. ancak, onda sinir yapan şeyleri bir süre içinde biriktirir, sonrasında fena patlardı. böyle bir ana denk gelmeyi orsa dahil kimse istemezdi. o yüzden de gayet sakin bir ses tonuyla, ılımlı yaklaşarak konuşuyordu. böcü iyi organize olmuş bir dedektiflik bürosunun patronuydu. birçok yetenekli ajanı olan ufak bir istihbarat teşlikatı dense daha doğru olurdu.
- “eski dostları kırmam, bilirsin. erlik! en kısa sürede sana yerini, durumunu, koruma sayısını bildiririm dostum. yalnız şimdilik, acil çıkmak istiyorum bu kasvetli ortamdan”
- “pek ala sevgili dostum, senden haber bekliyorum”


böcü çıktıktan sonra orsa lodos’a döndü
-“bunun şu italyan mafyası tarzından nefret ediyorum. lakin en doğru bilgileri de ancak o verebilir. üstelik bedava! zaten av da kötü geçti…”
-“o halde sen burada dinlenirken, biz yeniden ava çıksak?” lodos da kendini hastane ortamından uzaklaştıracak bir bahane peşindeydi. lakin orsa’nın yüz ifadesi onu sandalyesine çivilemeye yetmişti.


Yıllar evvel, akdenizin mavisi ile torosların yeşilinin buluştuğu, eşsiz güzellikte bir kasabada, mutlu bir çift yaşardı. bu çiftin peşpeşe üç erkek çocuğu olmuştu. yıllar içinde büyüyüp serpilen çocuklar, ilk gençlik yıllarına kadar ailelerinden hiç ayrılmamış, birbirlerine bağlı ve sevgi dolu yaşamışlardı. lakin, zaman gelmiş ve üçü de ekmek derdine düşmüştü.

En küçük kardeş denizciliği seçmişti. küçük balıkçı kayıklarında işi öğrenmeye başladığında 7 yaşındaydı. ilk gerçek macerasını yaşadığında henüz 13’tü. o yaşta bile, olağan üstü fiziksel kondisyon gerektiren işlerde çalışmıştı. haftalar süren balık avlarının dönüşünde anne babasını ziyaret eder, bir süre dinlenir ve yine gemisine dönerdi.

Ortanca kardeş dağcılığı seçmiş, toroslar’da ayak basmadık zirve bırakmamıştı. bununla yetinmediği gibi soluğu karadeniz’in muhteşem dağlarında almıştı. en son kazakistan yolcusu olduğu bilgisi ulaşmıştı anne babasına.

En büyük kardeş ise tam bir serseri olmuştu. aslında başlarda böyle değildi. gayet sevgi dolu, başarılı, çalışkan bir çocuktu. zamanla koşturmaktan yorulmuş, tembellik hastalığına yakalanmıştı. onda her türlü numara vardı. nerde pis iş var, gider onu bulurdu. kötü alışkanlıkların ardı kesilmiyordu. sigara, alkol, derken bir takım masum uyarıcılar, uyuşturucular… hayatı git gide kendi sonunu hazırlıyordu. laf anlamaz bir serseriydi artık. ne kadar yıkansa, o kadar kirleniyordu. artık dönüş yoktu. ailesini görmeyeli yıllar olmuştu…

Büyük ve küçük kardeşlerin yolu yıllar sonra bir kız nedeniyle kesişmişti. girit açıklarında fırtınaya yakalanan orsa, gemisinin dümenini limana kırmıştı. göz gözü görmez halde girdiği limanda ilk fark ettiği şey dünyalar güzeli bir kızdı. o’na o an aşık olmuştu. kısa zamanda hakkında birçok bilgiye ulaşmıştı.

Matçı idi güzel kızın adı. kıskanç, gençliğinde çok can yakmış bir babanın tek kızıydı. orsa günlerce limanda kaldı ancak kız haftanın iki günü, cuma ve pazartesi evden çıkabiliyordu. çıktığında da zaten etrafında hep birileri oluyordu. günlerce, o’na yakınlaşmanın bir yolunu aradı orsa.


erlik ise, o günlerde girit’te demirli, döküntü görüntüsüyle etraftakilerin alay konusu olan “mephisto” adlı geminin tüm krom yüzeylerini parlatmakla cezalandırılmıştı. o da, tıpkı orsa gibi matçı’yı pazardan dönerken görmüş ve o an sefil hayatının kalan kısmına anlam katmak istemişti. bu kızın kim olduğunu öğrenecek, gönlünü kazanmaya bakacaktı. araştırmaya koyulduğu anda ise tüm şimşekleri üzerine çekti. o temiz ve masum kızla aynı yolu kullanması bile büyük suçtu kasabalıya göre. erlik’e cüzamlı gibi davranmışlardı. sadece o’na değil, mephisto’nun tüm tayfası bundan nasibini alıyordu. kaptan real bunun dışında kalıyordu. o, gönlünce para harcayan iyi bir tüccardı. bu durum erlik’in ağrına gidiyordu.

İlk hareket erlik’ten geldi. aynı gece fenerde yaşadığını öğrendiği (iki büyük girit rakisi içirdiği meczup bir denizciden almıştı bilgiyi) kızın penceresine dayandı.

devamı gelecek derim hep, bir türlü gelmez
__________________
kahrolsun bağzı şeyler!
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Emilio Santos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.09, 01:15   #2
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12771
Aldığı Teşekkür: 17407
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

Oyy Allahım ben neymişim yaa

Ellerine sağlık erlik, yine çok güzel başlamışsın Eminim devamı gelecektir
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 18.09.09, 01:27   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126349
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

Somali'li deniz korsanlarından betermişin erlik

ReaL'e de bak sen ''tanrının hizmetkârı, milletinin neferi, düşmanın korkulu rüyası''

Matçının da kısmeti açıldı Sly, Orsa, erlik... Hadin bakalım kim şampiyon olacak


Minik hikaye kitabı okur gibi oldum. Çok güzel, ellerine sağlık, ama bunun devamı gelsin artık, dimi?..

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.09, 01:32   #4
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12771
Aldığı Teşekkür: 17407
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

Bir kızı on kişi ister bir kişi alır Bakalım babam kime verecek
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.09.09, 01:34   #5
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,851
Ettiği Teşekkür: 11873
Aldığı Teşekkür: 17588
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

deli etme beni matçım, psikopatım diyorum, manyağım diyorum
gelecek lale, söz verdim
__________________
kahrolsun bağzı şeyler!
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Emilio Santos'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.09.09, 01:40   #6
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12771
Aldığı Teşekkür: 17407
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

Tamam, sen pencereme dayandın zaten Allah verede babam uyanmasa
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.09.09, 01:41   #7
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,851
Ettiği Teşekkür: 11873
Aldığı Teşekkür: 17588
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

baban için iyi olmaz
__________________
kahrolsun bağzı şeyler!
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 18.09.09, 01:44   #8
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12771
Aldığı Teşekkür: 17407
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

Babama laf yok -_- onlarsız bir hayat mı asla
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.09, 01:44   #9
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,851
Ettiği Teşekkür: 11873
Aldığı Teşekkür: 17588
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

ben hikaye yazmıyorum, gerçeklerden bahsediyorum zaten
__________________
kahrolsun bağzı şeyler!
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 18.09.09, 01:50   #10
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12771
Aldığı Teşekkür: 17407
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: kayıkçılar kralı

ama biz hikayeden konuşuyorduk hem gerçek bile olsa ailemsiz bir hayat asla
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kayıkçılar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dolmabahçe Sarayı (İstanbul) ReaL Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 38 22.04.16 21:56
Bob Marley (1944 - 1980) Jamaika'lı Reggae Kralı ReaL Yabancı Grup ve Müzik Adamları 10 07.03.13 15:19
Balıkların Kralı (Kürek Balığı) KaRaaNKa Hayvanlar Alemi 12 06.09.10 03:39
Trakya’ya ismini veren kavim “traklar” oneyouu Dünya Tarihi 1 02.11.09 05:52


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.