Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Forum Gerçek Özel > Benim Bölümüm | Yazarlarımız

Benim Bölümüm | Yazarlarımız Kendi ürettiklerimiz


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.04.12, 22:48   #1
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,371
Ettiği Teşekkür: 34029
Aldığı Teşekkür: 14667
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cumhuriyet ve Demokrasi

Cumhuriyet, hükümet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının zıttıdır.

Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. (Alıntı Wikipedia)

Monarşi: Saltanat,krallık ,tek kişilik hakimiyet (Mutlakiyet)
Oligarşi: Belli bir zümre,topluluk veya ailenin hakimiyeti (Mutlakiyet)

Çağlardır Mutlakiyet ile yönetilen insanoğlu, 1789 Fransa Devrimi ile Mutlakiyet Yönetimine son vermiş, (belli süreler içinde) kendisini yönetecek yöneticisini kendi seçmeye başlamıştır.

Günümüzde (çağdışı kalmış) Mutlakiyet yönetimi ile yönetilen ülke (birkaç Afrika kabilesi ve Ortadoğu Emirlik ve Sultanlıkları haricinde) yok denecek kadar azdır.
Hala Dünya üzerinde Mutlakiyet isteminde olan (az sayıda kişiler) bulunsa da hemen hemen tüm insanlığın ortak paydasıdır, CUMHURİYET.

Asıl önemli olan CUMHURİYET’İN içinin nasıl doldurulduğudur.

Kısacası Cumhuriyet; Yöneticinin nasıl seçildiğidir.Nasıl Yönettiği değil.

Cumhuriyet yönetimi olan bir ülkede çağdışı yönetimler de olabilir, Demokrasi de…

Geçmişte, Dünya’yı yakıp yıkan (Faşist) Hitler Almanya’sı da Cumhuriyetle yönetilmekteydi, Kominizm ile Yönetilen (Kominist) Sovyetler Birliği de, günümüzde (Şeriatla yönetilen) İran, Geçmiş Irak, Libya ve Günümüz Suriye Dikatörlükleri Cumhuriyetle yönetilmektedir.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılacağı gibi; Cumhuriyet yönetimlerinde halk seçse dahi, iktidarı ele geçiren çoğunluğunu baskı aracı olarak kullanarak, halkı etkilemekte, sindirmekte veya kandırmakta (gizli bir) mutlakiyet,monarşi veya dikta uygulayabilmektedir.

İnsanoğlu Cumhuriyet yönetimin tek başına bir değer ifade etmediğini fark etmiş ve Cumhuriyet yönetiminde çoğunluğu ele geçiren yönetimlerin, mutlakiyet gibi baskı yoluna giderek bireyin ve azınlığın hak ve özgürlüklerini sınırlayıp, gasp etmemesi için DEMOKRASİ kavramını geliştirmişlerdir.

Demokrasi kavramına yeni anlamlar yükleyip, kişinin inkar edilemez evrensel insan haklarının korunmasını garanti altına alınmasını istemişlerdir. Demokrasilerde Cumhuriyet yönetimi ile %99 seçmenin oyunu almış bir kitle, %1 i yokmuş gibi farz ederek onun yaşam tarzına ve tercihlerine baskı uygulayamazlar.

Bu nedenle de, ülkemiz için de, tüm Dünya için de bir İDEALDİR DEMOKRASİ, Ülkemizi ele alırsak, 88 yıllık Cumhuriyet tarihimiz de, tam anlamıyla Demokrasiye kavuşmuş olduğumuzdan söz edilemez. Türkiye de, Cumhuriyet ve Demokrasi kavramları o kadar yanlış kullanılarak içi içe karıştırılmıştır ki; sıradan halk sadece Askeri darbe dönemlerinde Demokrasiden uzaklaşıldığı yanılgısına düşmüştür.

Oysa 1950 Menderes günümüz Erdoğan hükümetleri dönemlerinde, Askeri darbe dönemlerinde daha da fazla Demokrasiden uzaklaşılmış, karşıt kişi ve kuruluşlar baskı ve zulüm ile sindirilmeye çalışılmıştır.

Askeri darbelerde, müdahale edilen seçimle yönetimlerdir ki, Cumhuriyet yönetimine müdahale söz konusudur. Tabiî ki daha sonra da hak ve özgürlüklere de müdahale edilerek Demokrasi ortadan kaldırılmıştır.

Ülkemizde en Demokratik Anayasa ve dönem; Menderes dönemi sonunda 1960 Askeri Darbesi tarafından hazırlanmış olan 1961 Anayasası’dır.

Öyle ki, zamanın başbakanı Süleyman Demirel döneminde, 1961 Anayasasının aşırı özgürlükler verdiği ifade edilerek, ‘’1961 Anayasası bize bol geliyor.’’ Deyişini dilimize yerleştirmişler, ellerinden geldiğince hak ve özgürlükleri kısıtlamışlardır.

1961-1970 Yılları arası Türk Cumhuriyet tarihinin en Demokratik dönemleridir.

Bireylere bir çok demokratik hak ve özgürlükler vermesi nedeniyle, 27 Mayıs Hak ve Hürriyetler (Özgürlükler) Bayramı olarak yıllarca kutlanmış. Bu derece Demokratik Anayasa’yı içlerine sindiremiyen baskıcı,siyasi ve askeri çevrelerce 1969-1970-1971-1972’li yıllarda zamanın hükümetlerine Muhtıralar (uyarı-tehdit) vermiş Demokrasi’den hak ve özgürlüklerden geri adım atılmasına yol açmışlardır. Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının idamı da bu Demokrasi dışı baskının sonucunda olmuştur.

Nispeten daha Demokratik ve Özgürlükçü 1961 Anayasa’sı, Kenan Evren tarafından yapılan 1980 Askeri darbesi ile ortadan kaldırılmış, 27 Mayıs’ın, Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak kutlanmasına son verilmiş, 1980 yıllarına kadar tüm okulların kütüphanelerinde bulunan (Menderes Döneminin) Aydınlar, gazeteciler ve üniversite öğrencilerine uyguladığı Demokrasi dışı baskıyı anlatan ve görüntüleyen kitaplar toplatılmış ve yakılmış, böylece Menderes dönemindeki baskılar yeni yetişen genliğin gözünden saklanmıştır.

1980 Askeri darbecilerince hazırlatılan, 1982 Anayasası, sivil halkın bir çok hak ve özgürlüklerini almış bir çok sendika ve derneği kapatarak yöneticilerini yargılamış, mal varlıklarına el koymuş, sürgünler ve işkenceler uygulamıştır. Yeni çıkardığı yasalarla da (sendikalaşmayı, dernek kurmayı, fikir ifade edilmesini, gösteri yapmayı, gazete ve dergi çıkarma gibi) bir çok demokratik hak ve özgürlüğü yok etmiş, baskıcı ve Demokrasi dışı bir Anayasa’dır.

Günümüzde hala bu Anayasa kullanılmakta, Çoğunluğu ele geçirmiş olan AKP hükümeti, sadece kendi ve yandaşlarının düşünce ve örgütlenmelerine getirilen yasakları kaldırmakla yetinmekte, milletvekili çoğunluğundan aldığı güç ile karşıt kişi ve parti üyelerine, derneklere, aydınlara,sanatçılara baskılar uygulamaktadır.

Bu uygulamalarına karşı çıkan askeri veya sivil kişi ve partileri de, ‘’Biz çoğunluğun oyunu aldık, Egemenlik Milletin değil midir? Karışamazsınız. İstediğimizi yaparız!, Bizim arkamızda halk var.’’ Gibi sloganlar atarak, Bazı komutan ve aydınların, Seçimle gelmiş bir yönetime (AKP) karşı oldukları için, onları Darbe Diktatörlüğü yapmakla suçlamakta, Seçimle gelmiş bir çoğunluğun her istediğini yapmasının DEMOKRASİ olduğu gibi bir safsatayı halka tekrarlamaktadırlar ki, çoğunluğun her istediğini yapması Demokrasi değil, tam dersine Demokrasiye aykırıdır.

Oysa, kendi siyasi düşüncesi dışındaki hiçbir siyasi parti, dernek, kuruluş,aydın,medya gruplarına söz hakkı vermediği gibi, onları her türlü ekonomik ve siyasi baskı ile sindirme, yok etme yoluna gittiği için, asıl Demokrasi dışı Diktayı AKP uygulamaktadır. Çünkü Demokrasilerde, fikir açıklama,dernek kurma, sendikaya veya derneğe üye olma, izin almadan gösteri yapma, pankart açma en temel haklardan birisidir, günümüzde ise AKP karşıtı bir çok dernek ve sendika (Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, KESK, Eğitim İş, Eğitim Sen gibi) baskı altındadır.

Uzun uzadıya yazılmış yorumların okunmadığını varsayarak yorumumu daha fazla uzatmak istemiyorum, Yoruma gelebilecek eleştiri veya sorularla belki konu biraz daha açılarak anlaşılabilir.

Cumhuriyet yönetimlerinde çoğunluğun seçtiği kişiler iktidar olacağı için ,çoğunluğun korunmaya gereksinimi yoktur, çünkü zaten onlar iktidardır ve dolayısıyla erk onlardadır.

Cumhuriyetlerde korunması gereken azınlıkta olanlardır. Bir kişi dahi olsa onun hak ve özgürlüklerinin korunmasının yoludur Demokrasi.

Oysa günümüz de görüyoruz ki, azınlık inançlarına veya tercihlerine hiç değer verilmediği gibi baskı uygulanmaktadır. (dini inanç veya inançsızlık, içki,sigara, internet, giyim, yaşam ve Tüm inanç veya inançsızlardan kesilen verginin tek bir dini inanca aktarılması gibi)

Kısacası Türkiye’miz de, (arada darbe nedeniyle kesintiler olsa da) 88 yıldır Cumhuriyet vardır. Ama Demokrasi (tam anlamıyla) hiçbir zaman olmamıştır. Günümüzde de, AKP hükümeti (bir taraftan demokratikleşme maskesi takınarak) gittikçe Demokrasiden uzaklaşmakta, elegeçirdiği yargıyı kullanarak karşıtlarını zindanlara atıp, ölümlerine yol açmakta, gittikçe daha da baskıcı (acımasız) bir siyasi diktaya dönüşmektedir.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.12, 22:55   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,385
Ettiği Teşekkür: 172934
Aldığı Teşekkür: 186515
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Yazının kaynağı neresidir?

Yada yazı kendinize mi ait?

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.12, 23:41   #3
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,371
Ettiği Teşekkür: 34029
Aldığı Teşekkür: 14667
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Yazının kaynağı neresidir?

Yada yazı kendinize mi ait?

Yazının başlangıç bölümünde yer alan DEMOKRASİ ve CUMHURİYET tanımları belirtiğim gibi (wikipedia) sitesinden alıntı olup, yazının diğer bölümleri bana aittir ve daha önce bir başka sitede yayınlamış olduğum makalemdir.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.12, 23:43   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,385
Ettiği Teşekkür: 172934
Aldığı Teşekkür: 186515
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Çok güzel, ellerinize sağlık...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.12, 23:46   #5
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,623
Ettiği Teşekkür: 44010
Aldığı Teşekkür: 75481
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

İçi dolu dolu güzel bir yazıydı.


Teşekkürler... (Kullanıcı adınızı yazmak için kopya çekmek zorundayım. Kopyayla işim olmaz)
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.12, 02:34   #6
Tam Üye

Dalgakıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 5
Mesajlar: 254
Ettiği Teşekkür: 2750
Aldığı Teşekkür: 1753
Rep Derecesi : Dalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Mediter, okumuş, düşünmüş, analiz etmiş ve bunlarında farkına varmışsın.

Yazdıklarının tümüne yakınına katılıyorum. (katılmadığım yanlar da benim yanılgılarım olsun )
Zaten bize sunulan demokrasi "Paket Demokrasi" dir. Öyle uzun uzadıya hak, hukuk, düşünce ve vicdan özgürlüğü, fırsat eşitliği gibi kavramlar bu paketin içinde yer almıyor. Yer alsa da mutlu azınlık için geçerli.

Yazında bazı dernek isimleri vermişsin. Ne yazık ki adını taşıyamayan, o adın altında ezilenler de var aralarında. Günümüzde gücünü gerçek anlamda halktan alan bir sivil toplum malesef yok. Özellikle de siyaset üstü.

İçinde bulunduğumuz şartlar tam 100 yıl öncesini andırıyor bildiğiniz gibi. Paylaşım Şavaşı'ndan hemen önce milletin çoğunluğunun "-Padişahım çok yaşa" deyip, nasıl işgal edildiğinden haberinin olmadığı o malum yıllar.

Çoğunluk kelimesi burada teorik patlamayı sağlayan ana unsur. Hani o yüzde elli oy aldık verdik lafları filan. Ama pratikte bireysel veya toplumsal olarak durduk yere gemi sahibi olanımız yok. Mayami'lerde ev alanımız yok. Hastalandığımızda rabbimiz Hüstın demiyor bize.

Gerçek anlamda önce demokrasiyi mi kovalamalıyız, yoksa bir bütün mü olmalıyız?

Meclis ilk açıldığındaki fotoğraflara bakın. Eminim onlarca defa bakmış ve aynı şeyi düşünmüşsünüzdür. Çeşitlilik ama bir arada'lık..

Herşeye rağmen hafıza genetiği bakımından güçlü bir milletiz.

Önce "tam bağımsızlık", ardından nasıl olsa gelir demokrasi..
__________________

Dalgakıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.08.14, 21:45   #7
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,371
Ettiği Teşekkür: 34029
Aldığı Teşekkür: 14667
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dalgakıran Mesajı göster
Mediter, okumuş, düşünmüş, analiz etmiş ve bunlarında farkına varmışsın.

Yazdıklarının tümüne yakınına katılıyorum. (katılmadığım yanlar da benim yanılgılarım olsun )
Zaten bize sunulan demokrasi "Paket Demokrasi" dir. Öyle uzun uzadıya hak, hukuk, düşünce ve vicdan özgürlüğü, fırsat eşitliği gibi kavramlar bu paketin içinde yer almıyor. Yer alsa da mutlu azınlık için geçerli.

Yazında bazı dernek isimleri vermişsin. Ne yazık ki adını taşıyamayan, o adın altında ezilenler de var aralarında. Günümüzde gücünü gerçek anlamda halktan alan bir sivil toplum malesef yok. Özellikle de siyaset üstü.

İçinde bulunduğumuz şartlar tam 100 yıl öncesini andırıyor bildiğiniz gibi. Paylaşım Şavaşı'ndan hemen önce milletin çoğunluğunun "-Padişahım çok yaşa" deyip, nasıl işgal edildiğinden haberinin olmadığı o malum yıllar.

Çoğunluk kelimesi burada teorik patlamayı sağlayan ana unsur. Hani o yüzde elli oy aldık verdik lafları filan. Ama pratikte bireysel veya toplumsal olarak durduk yere gemi sahibi olanımız yok. Mayami'lerde ev alanımız yok. Hastalandığımızda rabbimiz Hüstın demiyor bize.

Gerçek anlamda önce demokrasiyi mi kovalamalıyız, yoksa bir bütün mü olmalıyız?

Meclis ilk açıldığındaki fotoğraflara bakın. Eminim onlarca defa bakmış ve aynı şeyi düşünmüşsünüzdür. Çeşitlilik ama bir arada'lık..

Herşeye rağmen hafıza genetiği bakımından güçlü bir milletiz.

Önce "tam bağımsızlık", ardından nasıl olsa gelir demokrasi..
Tümüne katılmamış olsanız da beğeniniz için teşekkürler.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 22.08.14, 22:03   #8
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,245
Ettiği Teşekkür: 2045
Aldığı Teşekkür: 3793
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Sinirli
Standart Cevap: Cumhuriyet ve Demokrasi

Alıntı:
Cumhuriyet, hükümet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının zıttıdır.

Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. (Alıntı Wikipedia)
Nokta
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
demokrasi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ayaklar Baş Olursa Mustafa Akten Mustafa Akten 0 04.08.13 12:19
Atatürk'ün Cumhuriyet Savcılarına Seslenişi ReaL Atatürk Kimdir? 7 09.09.10 13:29
Rusya İmparatorluğu’nun Sonu ve SSCB’nin Kurulması oneyouu Dünya Tarihi 2 25.01.09 04:03
Cumhuriyet Döneminde Güzel Sanatlar oneyouu Türk Tarihi 0 25.01.09 00:09
Cumhuriyet Ne Demek? oneyouu Türk Tarihi 0 24.01.09 21:53


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.