Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Motorlu Araçlar Dünyası > Teknik Bilgi ve Sorun Merkezi > Bilgi ve Sorun Merkezi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.02.09, 03:17   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,974
Ettiği Teşekkür: 19916
Aldığı Teşekkür: 26246
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

LPG NEDİR?

LPG (likit petrol gazları), basınç uygulanarak sıvılaştırıldığında hacmi önemli ölçüde azalır. Bu özelliği ile taşıma, depolama ve ölçme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Kullanım esnasında, basıncı düşürülerek havadan aldığı ısı ile gaz haline dönüşür ve gaz fazında kullanılır.
Kokusuz ve renksiz bir enerji kaynağı

LPG'nin tanımı ve özellikleri
LPG (Likit petrol gazları), doğal olarak yeraltındaki gaz birikimlerinden sağlanacağı gibi, petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında elde edilen ve basınç altında sıvılaştıran propan, bütan ve bu gazların oluşturduğu hidrokarbon karışımlardan da elde edilir. LPG, basınç uygulanarak sıvılaştırılır. Sıvılaştırılmış LPG'nin hacmi düşer ve taşıma, depolama, ölçme işlemleri kolaylıkla yapılır. Basınçlı kaplar içerisinde sıvı halde depolanan LPG, kullanıldığı cihaza transfer edilirken uygulanan basıncın kaldırılması ile gaz hale geçer ve gaz fazında kullanılır. Normalde renksiz ve kokusuz olan LPG, bulunduğu ortamda kullanıcılar tarafından kolaylıkla ayırt edilmesi için, etil merkaptan ile kokulandırılarak tüketiciye sunulur.

Kullanım Alanları
LPG'nin üç kullanım alanı bulunmaktadır: Tüpgaz, Otogaz ve Dökme LPG. Kolay taşınabilme özelliği ve ısıl değerinin yüksek olması dolayısıyla her ihtiyaca cevap verebilen LPG, endüstriden, konut kullanımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yanma sırasında meydana getirdiği ısı ve enerji miktarı olarak doğal gaz ve hava gazı ile paralel özellikler taşımaktadır. Bunun yanında bakım gerektirmemesi ve üstün emniyet özellikleri ile ön plana çıkmakta ve tüketiciye büyük kolaylık sağlamaktadır. LPG yani 'Liquefied Petroleum Gases' (Sıvılaştırılmış Petrol Gazları), ham petrolün rafinerilerde benzin, mazot, gibi türevlere ayrıştırılmasıyla açığa çıkan veya bazı bölgelerde tabiattan serbest olarak çıkarılan propan ve bütan gazlarının karışımına verilen ad. Havadan ağır yanıcı bir gaz olan LPG'nin Türkiye'de karışım oranı yüzde 30 propan ve yüzde 70 bütan. LPG, ülkemizde endüstriyel işletmelerde, evlerde enerji, ısınma ve aydınlatmada kullanılıyor. Aynı zamanda otomobillerde yaygın olarak kullanılan "çevre dostu" bir yakıt. Benzine göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak değerlendiriliyor. LPG'nin önemli bir özelliği de temiz yanması. Atık gazı içerisinde en zehirli olan kükürt dioksit ve kurşun bulunmuyor. Karbonmonoksit miktarı, benzine göre 10 kat daha az. Kurşunsuz benzinde dahi oluşan zehirli kansorejen polimerler LPG'de oluşmuyor. Hava kirliliğine sebep olmaması nedeniyle kanser riskini çok büyük oranda azaltıyor, dünyanın ısınması sonucu oluşan sera etkisini zayıflatıyor ve iklim değişikliklerini dengeliyor. Bu nedenle bütün gelişmiş ülkelerde LPG kullanımı teşvik ediliyor. Örneğin Tokyo'da 1980 yılından bu yana ticari taksilerde kullanımı zorunlu. İtalya'da LPG dönüşümü yaptıran araçlar 3 yıl vergiden muaf tutuluyor.

Aşırı hava kirliliği olan günlerde uygulanan trafiğe çıkma yasağı, LPG'li araçlara uygulanmıyor. Belçika'da LPG kullanımından vergi alınmıyor. Bunların yanı sıra benzine göre daha ucuz olması da LPG'ye ilgiyi artırıyor. Ayrıca LPG'nin, araçlarda yağ değişim periyotlarının uzaması ve daha az karbon artıkları nedeniyle daha temiz motor sağladığı da biliniyor.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Müdürü Faruk Sevim, 1994-98 arasında LPG'ye denetimsiz geçişler yaşandığını hatırlatarak, "Bu 4 yıl boyunca herkes istediğini yaptı, Bakanlık da seyretti, 1998'de bir yönetmelik çıkarıldı, yani denetim başladı artık" dedi. Yönetmeliğe göre, dönüşümü yapan firmaların Sanayi Bakanlığı'ndan yetki belgesi ve MMO'dan onay alması gerekiyordu ve araçlar MMO'ya getirilip, kontrol ediliyordu. Ancak 2000 yılında bütün araçların MMO'ya getirilmesi hükmünden vazgeçildi. Bakanlığın bu denetimi, montajı yapan firmalara devretmesinin yanlış olduğunu belirten Sevim, İstanbul'da LPG dönüşümü yapmaya yetkili 16 firma bulunduğunu ve bunların dışındakilerin dönüşüm yapamayacaklarını kaydetti.

LPG dönüşümü yaptıran araçların 2 yılda bir, ticari taksilerin de yılda bir kontrolleri bulunuyor. Bu kontrol, araçların muayenesinin yapılması için zorunlu ve MMO'ya gidilmesi mecburiyeti var. Faruk Sevim, "İstanbul'da yaklaşık 188 bin kayıtlı LPG'li araç var ve bu araçların ortalama 2 yılda geldiğini düşünürsek, yılda ortalama 100 bin aracın kontrole gelmesi lâzım. Ancak bize gelen araç sayısı geçen yıl 23 bin idi. Yani araçların yüzde 75-80'i kontrolsüz. Bir de ruhsatına işlettirmeyenler var; onlar da 100-150 bin olsa, İstanbul'da denetimsiz dolaşan 250 bin araç var" dedi. Halk arasında "tüpgaz" adıyla bilinen (sıvılaştırılmış petrol gazı) LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır.

Doğalgaz veya ham petrolden arıtılan LPG çelik tank veya depolarla basınç altına alınarak likit ve gaz halinde tüketiciye sunulur.
Gazın bileşimi %70 bütan, %30 propandır.
Temiz ve çevre dostu bir yakıt olan LPG, yandığında egzoz gazı, karbonmonoksit gibi çevreyi kirletici gazlar çıkarmaz, kül bırakmaz.
Gaz halinde yanma odasına gelen LPG diğer yakıtlar gibi asit ve karbon atığı bırakmadığı için motorun daha verimli çalışmasını sağlar.
LPG aynı zamanda Otomobillerde yaygın olarak kullanılan "çevre dostu" bir yakıt. Benzinli ve dizel motorlara göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak hem çevreci hemde ekonomik yönü ile tercih ediliyor. Otomobillerde kullanılan LPG benzine nazaran %10 daha yüksek oktan değeri taşımaktadır. Bu yüksek oktan sebebi ile daha verimli çalışma gözlenebilir.

Olası sızıntı ve kaçak durumlarının algılanabilmesi için rafineriler bu ürünü Etil Merkaptan ile kokulandırırlar.

Otomotiv Sektöründe LPG
1930 lu yıllardan beri otomotiv sektöründe kullanılan LPG gelişen teknoloji ve yeni nesil araç motorlarına uyum sağlamayı başarmış alternatif yakıt olarak kullanımı gerek çevreci gerekse ekonomik olması sebebi ile yükselen bir grafik sergilemektedir.

Yalnız otomotiv sektöründe değil deniz motorlarında, motorsikletlerde de kullanılmaya başlamış bazı üretici markaların standart fabrika üretiminde müşterilerine seçenek olarak sunulmuştur. Dünya standardı olan ECER 67-01 standartları 2005 ağustos ayından itibaren ülkemizde de uygulanmaya başlamış olup ülkemizde montajı yapılan ürünler ve markalar yetkili kurumlar denetiminde güvenli bir şekilde piyasaya sunulması ve bu standartlarda montaj yapılması sağlanmıştır. Bu standartta da yine yüksek güvenlik önlemleri ön planda tutulmuştur. Sonuç olarak çalışan sistemin kaynağı olan LPG EPDK tarafından yapılan çalışmalar ile standarda getirilerek daha verimli ve sorunsuz çalışan bir sistem sahibi olmamıza yardımcı olacak şartları uygulamaya geçirmiştir.

İnanıyorumki LPG sektöründe Avrupa ülkelerindeki bilinçli LPG kullanımı ülkemizdeki bu çalışmalar ile daha iyi düzeye gelecektir.NEDEN LPG?


1. Sıralı LPG sisteminin tam olarak anlamı şudur. Benzinle çalışan enjektörlü otomobillerde 4 adet enjektör vardır. (4 silindir otolarda) Bu enjektörler sırayla ( 1.3.4.2) yanma odasına bir ECU ( Elektronik Kontrol Ünitesi ) sayesinde yakıtı püskürtmesi yaparlar. Sıralı LPG sistemi de bir ECU ve 4 enjektör kullanılarak bu sistemi taklit eder. Yani, benzinle aynı mantıkta çalışır.

2. Enjektörlü otolara klasik sistem (karbüratörlü) montaj yapıldığında manifold veya hava filitresinde patlamalar oluşur. Patlama denilen şey budur. Bu yüzden enjektörlü otolarınıza klasik sistem LPG montajı yaptırmayınız.

3. LPG tehlikeli değildir. LPG tankları benzin depolarına göre daha dayanıklı ve patlamaya dirençlidir..

4. LPG benzine göre daha çevreci bir yakıttır, bu yüzden dünya genelinde hükümetler tarafından desteklenmektedir.

5. LPG benzine oranla %50-%60 daha ekonomiktir dizelden daha İyi bir alternatiftir.

6. LPG kesinlikle koku yapmaz! Aracınızın orjinalliğini bozmaz.

7. TELEFLEX gfi sıralı enjeksiyon sistemleri aracınızın çekişini düşürmez. Soğuk havalarda sorunsuz çalışır, donmaz..

8. Doğru yapılan bir LPG montajı aracınızın motoruna zarar vermez. Performansı düşürmez.

9. TELEFLEX gfi sıralı enjeksiyon sistemleri bütün yeni nesil enjeksiyonlu araçlara uygulanabilmektedir.

10. TELEFLEX gfi sıralı enjeksiyon LPG sistemleri 2 yıl veya 100.000 km garantilidir.

11. Simit LPG depoları minimal yapıları ile bagaj hacmini küçültmez.

12. Chevrolet, Peugeot ve diğer birçok araç üreticisi fabrika çıkışlı LPG otomobiller üretmektedir.

13. Kitin elektronik ünitesi bilgisayar ile programlandığından gaz ayar sorunu yoktur.

__________________


Konu Kartal tarafından (03.02.09 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir..
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.02.09, 03:18   #2
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,974
Ettiği Teşekkür: 19916
Aldığı Teşekkür: 26246
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

LPG İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR

S 1. SIRALI SİSTEM NE DEMEK?
C 1. Benzinli ve enjektörlü olan yeni nesil otomobiller sıralı sistemdir. Yani otolar benzinli hallerinde de sıralıdır. 4 Enjektör sırayla yanma odasına yakıt püskürtür. Bu yakıt yollama işlemi çok hızlı olduğundan ve sırayla yakıt gönderildiğinden bir ECU ( Elektrik Kontrol Ünitesi ) sayesinde yapılır. Sıralı LPG sisteminde de aynı bu şekilde 4 enjektör bir ECU sayesinde araca sırayla püskürterek yakıt gönderir. Yani benzin sistemini birebir taklit eder. Fakat her sıralı sistem aynı değildir. Yazılımları ve malzeme kaliteleri farklıdır. Dolayısı ile faydaları da farklıdır.
S 2. LPG PATLARMI ? LPG PATLAMAZ İSE PATLADI,YANDI DENİLEN HABERLER NEDİR?
C 2. Lpg patlamaz. Hollanda da yapılan bir testde araç bir apartmanın üçüncü katından aşağı atılmıştır. Çarpışmadan daha şiddetli bir etki olmasına rağmen lpg li araçta herhangi bir patlama yanma olmamıştır. Lpg tankları benzinli otolarının yakıt depolarına göre daha dayanıklıdır. Yani arkadan çarpmalarda lpg deposu patlamaz. Aksine hasarın büyümesini engeller. Peki lpg li otolarda yangın çıktı bu otolar patladı haberi nedir? Her otomobilde benzinden dolayı veya lpg den dolayı yangın çıkabilir. Fakat bir otomobilin patlaması genelde benzinden olur. Doğru yapılmış bir lpg montajında deponun patlama riski kesinlikle yoktur. Lpg tankı 120 derece ısıyı gördüğünde tüm yakıtını aracın dışına tahliye eder ve patlama olmaz. Yakıt borularının lpg sızdırması halinde depodaki emniyet valfi devreye girerek yakıt gönderilmesini durdurur. Halk arasında patlama denen şey şudur. Enjektörlü otolara klasik sistem (karbüratörlü) montajı yapılmıştır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Yani sıralı sistem yerine az bir bedel ödeyerek yakıtın enjektörler aracılığıyla değil bir hortumla yanma odasına gönderilmesidir. Bu tarz montajlarda manifold patlaması olur. Veya back fire denilen geri ateşlemeyle hava filitresi patlar. Bu patlama sözü hep aracın patlaması şeklinde algılanmıştır. Bir çok haber lpg li otonun patladığını söylemiştir. Fakat sonradan düzeltmeler yapılmıştır. Zaten yanan veya patlayan bir otonun hemen neden dolayı yandığı belirlenemez. Araştırmaların yapılması gerekir. Fakat yanan otoda lpg tankının olması suçlu olduğunun göstergesi olarak algılandığından aracın arkasına boş bir depo bırakıp aracı ateşe versek lpg li oto yandı diye haber olur.

S 3. LPG KOKU YAPARMI ?
C 3. Lpg kesinlikle koku yapmaz. Sadece öndeki araç lpg li ise sizin aracınıza koku verebilir. Kendi aracınızda kullanılan lpg size asla kokmaz. Koku varsa zaten bu bir uyarıdır ve kontrol edilmesi gerekir. Kaçak vardır ve önlenir. Riski yoktur.

S 4. LPG ÇEKİŞİ DÜŞÜRÜR MÜ?
C 4. Doğru yapılan bir lpg montajı çekişi asla düşürmez. Aksine aracınızın çekişi artabilir. Enjektörlerin manifolda ne kadar uzak olduğu ve programlama kalitesi çok önemlidir. Teleflex-GFI enjektörleri manifold üzerine direkt montaj yapılan tek sistemdir.

S 5. MOTORUN ÖMRÜNÜ AZALTIR MI?
C 5. Lpg motorun ömrünü azaltmaz. Doğru yapılan ve iyi programlanan bir montaj araca zarar vermez. Lpg benzine göre daha kuru bir yakıttır. Fakat bütün ilk çalışmalar benzinle olduğu için araç zarar görmez. Ayrıca kaliteli bir yakıt alınırsa yine aracın zarar görmesi engellenmiş olur. Otogaz satıcıları yazın ve kışın yakıtlarına koydukları katkılarla yakıtın kalitesini yükseltmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz. 500 bin km de yapılacak bir motor revüzyonu 450 bin km ye çekilebilir. Yaklaşık %10 yıpranma olabilir. Fakat %50 yakıt tasarrufu sağlayan bir sistemde neredeyse 100 milyar bir tasarruf elde edip 2-3 milyar motor masrafını 50 bin km daha erken yapmak kullanıcıyı rahatsız etmemeli diye düşünüyorum.

S 6. LPG BU KADAR GÜVENLİ VE FAYDALIYSA NEDEN SIFIR ARAÇLARDA KULLANILMIYOR?
C 6. Lpg Avrupa'da ve dünyada yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. Volvo, Cadillac, Jaguar, Bmw, Volkswagen, Audi, Subaru, Citroen, Suzuki ve birçok marka fabrika çıkışı sıfır araçlarda Teleflex-GFI kullanmaktadır. Türkiye 'de bu uygulamalar Chevrolet ve Fiat ile başlamıştır.

S 7. AVRUPADA VE DÜNYADA KULLANILIYOR MU?
C 7. Evet sıkça kullanılıyor. Hatta avrupada teşvik ediliyor. Belçika 'da lpg li otolar 3 yıl vergiden muaf İtalya da araçlar sırayla trafiğe çıkarken lpg li araçlar bu durumdan muaf tutulmuştur. Japonya da 1980 yılından bu tarafa taksiler lpg siz trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır.

S 8. ARACIN ORJİNAL YAPISINI BOZAR MI?
C 8. Doğru bir montaj aracın orjinal yapısını bozmaz. Bu konuda en iyi sistem Teleflex-GFI dir. Aracın orjinal yapısına en az müdahaleyle bağlanır.

S 9. YAKIT TASARRUFU NE KADAR OLUR?
C 9. Yakıt tasarrufu %40-50 civarındadır. Tasarrufu şu şekilde özetlemek daha doğru bir yaklaşımdır. 100 km. de 10 litre benzin tüketen bir otomobil aynı mesafede 11 litre LPG tüketirse son derece doğru bir montaj yapılmış sayılabilir. Yani motorlar LPG de benzine göre %10 civarında litre bazında daha fazla yakıt tüketebilir. Ancak bu yeterli bir sonuç değildir. Bunun yanı sıra şu özelliklerinde bir arada olması gerekir.
- Sabah çalışma zorluğu olmayacak,
- Araç yolda benzine atmayacak ve sürüş esnasında stop etmeyecek,
- Benzin performansından belirli bir güç kaybı oluşmayacak,
- Uzun vadede sık sık arıza çıkarmayacak,
- Yedek parçası garantili ve ucuz olacak,
- Motor garantisi olacak.
Yapılan montaj tasarruf sağlarken aynı zamanda bunlarıda bir arada sağlarsa keyifli olabilir..

S 10. LPG Lİ OTOMU YOKSA DİZEL OTOMU DAHA İYİDİR?
C 10. Dünyada avrupada ve Türkiye de lpg nin dizel araçlara en iyi alternatif olduğu kabul edilmiştir. Türkiye de bir çok oto dergi yazarı bunu onaylamıştır.

S 11. LPG YAKIT DEPOSUNU NEREYE KOYMALIYIZ? BAGAJ HACMİ DARALMAZ MI?
C 11. Silindir veya simit tanklar ihtiyaca göre bagaja uygulanmaktadır. Özellikle simit tanklar stepnenin yerine kullanıldığında bagajda herhangi bir daralma söz konusu değildir. Stepne isteğe bağlı olarak ister taşınır ister taşınmaz. Lastik havasının inmesi durumunda araçta tamir ve hava basıncı uygulayan küçük köpük spreyler taşınır. Bu köpükler lastiği hem şişirir, hem de tamir eder.

S 12. HER TÜR MOTORA LPG TAKILIR MI?
C 12. Yeni nesil enjektörlü tüm araçlara sıralı lpg sistemi uygulanır.

S 13. TÜM SIRALI SİSTEMLER AYNI ÖZELLİKTE MİDİR?
C 13. Tüm sıralı sistemler aynı özellikte değildir. Kendi içlerinde farklılık arzederler. Proglamlama şekilleri, enjektör kaliteleri ve enjektör şekilleri farklıdır. Bağlantı şekilleri de farklılık arz edebilir. Teleflex-GFI tüm sistemlerin hepsinden farklıdır.

S 14. RUHSATA İŞLETME İŞLEMLERİ ZOR MUDUR?
C 14. Montaj yaptırdığınız atölyeden fatura ve proje aldıktan sonra 1 ay içinde ruhsata işletmeniz zorunludur. Eğer 1 ay süreyi geçirirseniz 40,00 YTL lik bir ceza ile ruhsata işletmeniz mümkündür.

Ruhsata işletme sırası şöyledir;
1. Makina mühendisleri odasından sızdırmazlık raporu alınır.
2. Araç muayenesi yapılır.
3. Emniyetten ruhsatın bir yaprağı değişir ve lpg ibaresi eklenir.LPG MONTAJI YAPTIRMAYI DÜŞÜNENLER İÇİN 3 ALTIN ÖNERİ


1 ) KARAR VERMEK


Öncelikle LPG taktırmayı ne kadar istediğinizi kendinize sorun. Kafanızdakı şüpheleri, avantaj (LPG nin çevreye faydalı ve daha ekonomik bir yakıt olması) ve dezavantajları (patlama, koku, motora zararı) firmalar ve çeşitli kaynaklardan araştırarak bilgi edinin. Kafanızdaki çelişkilerden kurtulduktan sonra karar verme aşamanız çok daha kolay olacaktır. Bir şeyi çok istediğimiz halde, ufak bir sorun yüzünden erteliyorsak, yapacağımız ilk iş o sorunun cevabını bulmak olmalıdır.


2 ) MARKA TERCİHİKutlarız ! LPG taktırmaya karar verdiniz. Peki hangi markayı taktıracaksınız ? Bildiğiniz gibi dünyada ve ülkemizde bir çok LPG kiti markası bulunmaktadır. Bu kitlerin kalitesi, fiyatı, performansı kendi aralarında değişiklik göstermektedir. Peki siz hangisini istiyorsunuz? Tabii ki en iyisini... Bunun için araştırmalarınızda kullanabileceğiniz en iyi araç internet. Bu iş için kendinize özel zaman ayırın. En az 1 saat bilgisayarınızın karşısına geçerek, internette çeşitli formları, üretici firmaların sitelerini, hatta biraz daha dışa açılın ve Avrupa daki sıfır üretimlerde kullanılan markaları, Avrupalıların tercih ettiği markaları bir güzel araştırın. Zaten yüzlerce mühendis bu konuda sizin için gerekli araştırmaları yapmış. Böylelikle mevcut kitleri eleyerek elinizde birkaç seçenek kalacak. Kalitelerini ve özeliklerini kıyaslayın. Çevrenizde veya internet form sayfalarında daha önce bu kiti taktıran kişilerden fikir alın. Asla, sadece fiyatı ucuz diye bir kiti taktırmaya kalkmayın. Unutmayın! Ucuz diye tercih edeceğiniz ürün, ileride size daha pahalıya mal olabilir.


3 ) MONTAJ


Tebrikler! Marka tercihimizi yapmış bulunmaktayız. Şimdi işinin ehli bir ekip ve güvenilir, sağlam bir firma bulmak lazım. Bu çok ama çok önemli bir konu, sakın gözardı etmeyiniz. Tercih ettiğiniz ürün ne kadar kaliteli olursa olsun, kötü bir montaj, ve satış sonrası yetersiz hizmet size çok pahalıya mal olabilir. Ürünün kalitesi ile işinin ehli parmaklar birleşince ortaya çıkan mükemmel sonuçtan otomobil keyfiniz bir kat daha artacak. Madde 2 de olduğu gibi araştırmalarımızı yine internet üzerinden, formlara ve firmaların özel sitelerine girerek yapacağız. Tabii şunuda hatırlatmakta fayda var. Bazen formlarda, satıcı firmalar bizzat kendileri ürünlerini pazarlamakta ve diğer firmaların ürünlerini zaman zaman karalamaktadır. Bu yüzden genellemeye bakmanızı tavsiye ederim. Gerekirse bizzat kendiniz gidip firmayı yerinde görüp, çalışma sistemlerini inceleyebilirsiniz.
Satış sonrası hizmet, ve tercih ettiğiniz ürünün garantisini de göz ardı etmemeniz çok önemlidir.
Hayırlı Olsun ! Kazasız ve keyifli sürüşler dileklerimizle...


__________________

Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.09, 04:44   #3
Uzman Üye

Starlight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 48
Konular: 136
Mesajlar: 1,268
Ettiği Teşekkür: 891
Aldığı Teşekkür: 2313
Rep Derecesi : Starlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

Cok güzel bilgiler yalniz is taktirmaya gelince hic kimse isin ciddiyetini anlamiyor. zaten hep bastan savma yapiyorlar.
hatirliyorum Almanyaýa böyle bir araba gelmisti gazetelerde okumustum,Türk vatandasin teki BMV sine Tüp taktirmis TC de.. hangi akila hizmet ediyorsa o ayri bir konu zaten. neyse Arabanin Muyane zamani gelin´dede TÜV dedigimiz uzman ekibi Götürmüs. Bunu gören Alman uzmanlar.. Sen bu arabada hala yasadigina duat deyip Kontrol etmemisler Arabayi ve bir takim güvenlik düzenlemeleri istemisler..Bizim vatandas gerekli güvenlik düzenlemelerini yaptirmak icin gerekli servise gidince karsina öyle bir masraf cikmis´ki bizim ki vaz gecmis yaptirmaktan ve taktirdigi Tüpü söktürmek zorunda kalmis..

Yani anlayacaginiz TC´de harsey var var ama gerekli teknik ve Profesyonel anlam´da Usta bulmak zor. Herkes bir seyler biliyor ve takiyor kafasina göre..Bu´da kazalara ve bir kac kisinin canindan olmasina sebeb oluyor.

vatandasin can güvenligi hic ama hic önemsenmiyor. tabii bunda bizim bilincsiz tüketicimizin´de kusuru var. ne yapsin adam okadar cok Fiat denksizligi varki oda gidip hangisi ucuzsa ona sariliyor tabii...

En basitinden Dogal gaz facialari iste..Gelen Kontrolcülerde basdan savma Kontrol ettikleri icin kac kisi ölüyor yurdumuz´da..

Neyse costum ben yine
Starlight isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Starlight'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.09, 04:56   #4
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,974
Ettiği Teşekkür: 19916
Aldığı Teşekkür: 26246
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

Dediklerine katılıyorum ama şu anda burada işin uzmanları ,özenli yapanları var gerçekten, ben biliyorum,ama insanlarımız alışmış beş kuruş ucuz olsun, o zaman o dediklerinle karşılaşıyoruz. Ayrıcada Türkiye,de artık Alman Tüv sistemine geçti her araba kolay kolay geçemiyor..Tam alman sistemi olmasada bir geçiş dönemi,eski sisteme göre anormal denetim yapıyorlar.Cam çatlakları sis farları,rot ayarları,lastik dişleri,elektrik sistemleri,Motor emisyon ve yağ kaçakları vb herşey kontrol edilip daha sonra onaylıyorlar. Tek Problem halkımız disipline biraz zor giriyor..
__________________

Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.02.09, 05:02   #5
Uzman Üye

Starlight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 48
Konular: 136
Mesajlar: 1,268
Ettiği Teşekkür: 891
Aldığı Teşekkür: 2313
Rep Derecesi : Starlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmedeStarlight muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi kartal34 Mesajı göster
Dediklerine katılıyorum ama şu anda burada işin uzmanları ,özenli yapanları var gerçekten, ben biliyorum,ama insanlarımız alışmış beş kuruş ucuz olsun, o zaman o dediklerinle karşılaşıyoruz. Ayrıcada Türkiye,de artık Alman Tüv sistemine geçti her araba kolay kolay geçemiyor..Tam alman sistemi olmasada bir geçiş dönemi,eski sisteme göre anormal denetim yapıyorlar.Cam çatlakları sis farları,rot ayarları,lastik dişleri,elektrik sistemleri,Motor emisyon ve yağ kaçakları vb herşey kontrol edilip daha sonra onaylıyorlar. Tek Problem halkımız disipline biraz zor giriyor..
bak iste bunun böyle SIKI Kontrol edildigini yeni ögrendim. iyi olmus tabii.. Insallah bu yoldan bir kac ückagitci rüsvetle yolunu bulmak icin girisime kalkmaz..
Starlight isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Starlight'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.02.09, 05:12   #6
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,974
Ettiği Teşekkür: 19916
Aldığı Teşekkür: 26246
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

Alman tüv Firmasıyla Türk Doğuş ortaklığında, elektronik cihazlarla kontrollar yapılıyor yani bilgisayadan verileri değiştirme şansları yok ... Birkaç kişinin göz yummsına müsait değil.Resmi araçlar dahi geri yollanıyor ben trafik araçlarınıda Tüv için bekler gördüm...
__________________

Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.12.13, 20:46   #7
Yasaklı Üye

Slower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 29
Konular: 122
Mesajlar: 2,709
Ettiği Teşekkür: 14043
Aldığı Teşekkür: 8531
Rep Derecesi : Slower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisi
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Cevap: LPG'nin tanımı ve özellikleri-Lpg İle Sorular Cevaplar

Sıralı sistem kullanıyorum. Kışın neredeyse gaz kadarda benzin alıyorum..

Hele sabahları geç artık gaza diye arabaya yalvarıyorum resmen

Sıralı sistem çokta tasarruflu değil..

Teşekkürler abi bilgiler için..
Slower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cevaplar, lpgnin, özelliklerilpg, sorular, tanımı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 4 14.12.16 13:38
SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar Kartal Eğitim - Sigorta - Maliye 2 17.10.16 17:38
Soru Ve Cevaplar İle Google Adsense Kartal İnternet | Network 10 19.07.09 13:26


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.