Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 07.09.13, 23:11   #1
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,412
Ettiği Teşekkür: 27890
Aldığı Teşekkür: 13327
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Çözüldü SSD Diskler Nedir ? Ve SSD’ ler Hakkında Bilinen 10 Yanlış

SSD (Solid State Disk), önümüzdeki kısa bir süreç içerisinde mekanik disklerin yerini alacak veri depolama aygıtlarıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanmış olduğumuz mekanik diskler üzerinde performansı artırmak için RPM (revolutions per minute) değeri artırılmış fakat bununla birlikte sıcaklık problemi ile karşılaşılmıştır. Mekanik diskler ile ilgili problemlerin çözümü ve yeni geliştirmelerin hemen hemen son noktaya yaklaştığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Mekanik diskler artık yerini kendisinden performans ve dayanıklılık anlamında çok daha gelişmiş bir teknoloji olan SSD disklere bırakmaya başlamıştır.


SSD teknolojisi içerisinde mekanik disklerde olduğu gibi dönen bir mekanizma söz konusu değildir. Hal böyle olunca mekanik disklere göre daha az narindir. Mekanik diskler sarsılmalar sonucunda daha yüksek oranda problem oluştururken, SSD diskler çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hareketli parçaların kullanılmaması aynı zamanda daha sessiz çalışmalarını sağlamaktadır.


SSD'ler sahip oldukları depolama yongalarına göre iki çeşittirler.


Flash yonga tabanlı ve SDRAM yonga tabanlı SSD'ler.


SSD'ler 1", 1.8" ve 2.5" boyutlarının dışında kurumsal veri depolama ihtiyaçları için disk üniteleri (disk storage) olarak da üretilmektedir. Kurumsal yapılar artık, yüksek kapasiteli verilerini çok daha güvenilirli ve hızlı bir yapıya sahip olan SSD Storage’lar üzerinde depolayabilecektir.


Solid State Sürücüler (SSD) henüz çok yeni oldukları için özellikle kurumsal alanda kullanımları ile ilgili birçok yanlış kanı mevcut. Bu yazıda, en yaygın 10 kavram hakkında doğruları bulabilirsiniz.

1- SSD’ler Çok Pahalı


Gerçek : SSD’lerin ilk yatırım maliyetleri yüksek görünmesine rağmen toplam sahip olma maliyetine (TCO) bakıldığında geleneksel sabit disk sürücülerinden çok daha ucuz olduğu görülebilir. Çok pahalı dediğimiz ancak geleneksel sabit disklerden teorik olarak 1000 kat daha hızlı erişim sürelerine sahip Solid State Sürücüler kullanıldığında 50-60 adet sunucunun kümelenmesi yerine çok daha az sunucu ile çok daha yüksek performans elde edilmektedir. Geleneksel sabit diskler kullanıldığında ihtiyaç duyulan sunucu ve disk sayısındaki bu azalmaya paralel olarak, bu disk dizinlerini ve sunucuları çalıştırmak ve soğutmak için kullanılan enerji tüketimindeki azalma (%80 daha az), her bir sunucu için ödenen işletim sistemi ve uygulama yazılımlarının lisans maliyetlerindeki azalma, bakım onarım anlaşmaları maliyetlerindeki azalma, sunucuların ve disklerin kapladığı alandaki azalma, acil durum için çalıştırılan personel sayısındaki azalma göz önüne alındığında, SSD’lerin toplam sahip olma maliyetlerinin çok daha düşük olduğu ve bilgi işlem merkezlerine her yıl milyonlarca lira tasarruf sağladığı görülmektedir.


2- NAND Flash Tabanlı SLC (Tek Katmanlı Hücre) veya MLC (Çok Katmanlı Hücre) SSD’ler güvenli değil
Gerçek: Genel olarak bakıldığında hem SLC hem de MLC NAND Flash tabanlı diskler sabit disklerden çok daha güvenilirdir. Çünkü mekanik parçaları yoktur. Hem SSD’ler hem de HDD’ler hata düzeltme kodu (ECC) kullanmaktadır. Her iki tür sürücü içinde hata düzeltme gereksinimi, yaklaşık 12.5 terabayt okumada birdir. Ayrıca, SSD’lerin titreşim ve elektro manyetik parazitlere olan dayanıklılığı HDD’lerle ölçülemeyecek derecede yüksektir. SSD’lerin 1990’ların ortalarından beri askeri ve kritik uygulamalarda kullanılmasının nedeni bu sağlamlık ve güvenilirlikleridir.


3- Hacker’lar Solid State Sürücüleri Sabit Sürücüler’den Daha Hızlı Hackler’ler

Gerçek: Hem HDD, hem SSD’ler hackerlar tarafından kırılabilir. Bilgisayarların korunma seviyesi güvenlik yazılımlarıyla ilgilidir. SSD’lerin HDD’lere göre teorik olarak 1000 kat daha hızlı bir şekilde veriyi getirebilmesi göz önüne alındığında bu durum gayet normal, ancak SSD’lerin sadece hacker’lar için tasarlandığını düşünmek ve bunu SSD’lerin bir zayıflığı olarak göstermek doğru değildir.


4- Özellikle çok veri yazıldığında SLC veya MLC Flash NAND tabanlı SSD’lerin ömrü kısadır


Gerçek: Flash SSD’lerdeki her bir hücrenin yazma dayanıklılık ömrü günümüzde 2 milyon döngüdür, yani tek bir hücre üzerine güvenli olarak 2 milyon defa yazılabilir. SSD’lerde bir bilginin yazılması için herhangi bir yazma kafasına veya döner bir bileşene ihtiyaç yoktur. Yazılacak hücre adreslenir ve doğrudan o adresteki hücre üzerine silme-yazma işlemi yapılır. Yazma ömrünü uzatmak için aynı hücre üzerine defalarca yazılmaz, bunun yerine sunucuyu ilgilendirmeyen bir algoritma kullanılarak bilgiler milyarlarca hücre arasından istatistikî olarak en az kullanılan hücreler üzerine yazılır. 64 GB’lık tek bir Flash SSD kullandığımızı (bir dizinde daha fazla ve yüksek kapasiteli sürücülerin kullanılması çalışma ömrünü uzatacaktır) ve yazma hızımızın 80Mbytes/s olduğunu varsayarsak (ki bu günümüzdeki en hızlı flash SSDlerin ortalama yazma hızıdır) 64 GB’lık bir SSD flash diskin her bir hücresinin üzerine minimum yazma-dayanıklılığı olan 2.000.000 defa silip yazmamız 55 yılımızı alacaktır. Buda sadece bilgi teknolojisi için değil, biz insanlar için bile oldukça uzun bir süredir.


5- SSD’lerin kapasiteleri çok düşük


Gerçek: Kurumsal-sınıf SSD aygıtı üreticisi olan Violin Memory Inc. 2U’luk bir şasi içinde optimize edilmiş RAID4 özelliklerine haiz 8 TB kullanılabilir kapasite sunabiliyor. 19” bir rack kabin içinde bunlardan 16 tanesi olduğu düşünülürse, tek bir kabinde 128 TB’lık bir kapasite elde edilebilmektedir. SSD’lerin kapasitesi sadece sunucularda yüklü olan işletim sisteminin adresleme kapasitesi ile sınırlıdır.


6- SSDlerin veri koruma ve kurtarma özellikleri çok zayıf

Gerçek: Kullanılan veri koruma yazılımlarının haricinde, ayrı disk dizinlerine ve RAID kontrolörlerine ihtiyaç duyan HDD ve diğer SSD sistemlerinin aksine, Violin1010’nun mimari yapısını oluşturan Violin Anahtarlanmış Bellek teknolojisi, maksimum veri koruma performans, yoğunluk ve enerji verimi için RAID Kontrolörünü bünyesinde bütünleşik olarak barındırmaktadır. 16KB’lik veri 4K’lık bloklar halinde ayrılmakta ve her bir 4K’lık veri farklı RAID grupları üzerindeki farklı modüllere 1K olarak yazılmakta, pariteleri ise RAID grubunu teşkil eden 5. modül üzerinde tutulmaktadır. Bu mimari ve RAID algoritması verinin en üst seviyede korunmasını sağlamaktadır. Violin 1010 cihazı içindeki 84 modülden herhangi ikisi arızalandığında bile, önce dört adet canlı yedek modüllerden biri otomatik olarak arızalanan modülün yerini almakta ve RAID algoritması ile korunan veri, önce canlı yedek modüllerden herhangi biri üzerine aktarılmakta, RAID grubu birkaç dakika içinde (HDD’lerden çok daha hızlı olarak) sistemdeki herhangi bir yedek evrensel modül üzerine otomatik olarak yeniden yapılanmakta ve yapılandırılmadan sonra, arızalı modüller sistem ve programlar çalışırken çıkartılarak yeni modüller ile değiştirilebilmekte (hot swapping) ve canlı yedek modül tekrar eski işlevine geri dönmektedir. Hem HDD’ler hem de SSD’ler işletim sistemi tarafından fiziksel bir depolama cihazı olarak görülmektedir. Bu nedenle bilgi işlem merkezinin kullandığı hata giderme yazılımına bağlı olarak, HDD’ler kullanıldığında saatlerce süren veri kurtarma işlemi SSD’ler kullanıldığında dakikalar içinde tamamlanabilmektedir.


7- Bütün SSD’ler aynı performans ve güvenilirliğe sahip

Gerçek: Bütün SSD cihazları eşit olarak yaratılmamışlardır. Bir disk kontrol biriminin alınıp, bir NAND flash ile aynı kutuya koyulması başarılı bir SSD elde edilmesini sağlamaz. SSD mimarisinin bir bütün olarak ele alınması gerekir. Örneğin, kullanılan disk kontrol birimi, NAND teknolojisi ve genel SSD mimarisinin güvenilirlik, ölçeklilik, dayanıklılık, yıpranma dengeleme ve performans üzerinde önemli etkileri vardır. Ancak patenti Violin Memory Inc’e ait olan anahtarlanmış bellek mimarisi incelendiğinde, bu mimarinin neden çok yüksek sürdürebilir “350K read” ve “220K write” performansı gösterdiği, kullanıcılara donanıma yerleşik RAID4 özelliğinin yanı sıra, nasıl daha yüksek kullanılabilir kapasite sağlayabildiği açıkça görülebilir.


8- SSD’lerin sağladığı enerji tasarrufu o kadar önemli değil

Gerçek : Solid State Sürücülerde, kullanılan bellek modülleri için önemli olan parametre her GByte için ihtiyaç duyulan enerjidir. Bu nedenle enerji verimi, bilgi işlem merkezlerindeki sistemlerin toplam sahip olma maliyetini düşürmek için en önemli parametredir. Genel olarak, 3-5 yıllık ömürleri boyunca, donanımların enerji maliyetleri yatırım maliyetlerinin üstüne çıkmaktadır. Sadece dizüstü bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlar düşünülse bile, HDD’lerle kıyaslandığında “read” işlemleri için SSD’lerin harcadığı enerji yaklaşık %50, “write işlemleri için %30 daha azdır. Bir bilgi işlem merkezinde kullanılan disk dizinleri ve bunların bağlı olduğu sunucular düşünüldüğünde, gerek duyulan sunucu ve disk sayısındaki azalma nedeniyle elde edilen enerji tasarrufu oldukça önemlidir. Buna birde artık gerek duyulmayan bu sunucuların ve HDD’lerin soğutulması için harcanan enerji tüketimi eklendiğinde elde edilen tasarruf %80 seviyelerine çıkmaktadır.


9- HDD veriyi SSD’lerden daha uzun bir süre güvenli şekilde depolayabilir.

Gerçek: HDD’lerin write döngüsü açısından belirlenmiş herhangi bir dayanıklılık limiti olmamasına rağmen, bozulma oranları daha yüksek olup, aniden arızalanabilirler. SSD’lerin dayanıklılığının veya güvenilirliğinin kullanıcılar için bir endişe teşkil etmesi gerekmemektedir. Asıl endişe edilmesi gereken durumun bir HDD veya bir SSD dizini arızalandığında, verilerin ne kadar sürede geri yüklenebileceği ve buna bağlı olarak üretimde ne kadarlık bir kayba uğranacağı olmalıdır. HDD’lerin çalışma ömrü genelde 3-5 yıldır.


10- SSD’ler çok kısa bir süre içinde HDD’lerin yerini alacaktır

Gerçek: SSD’lerin performans, toplam sahip olma maliyeti ve güvenirlilik açısından çok büyük avantajları olmasına rağmen, yeni teknolojiye geçişte karşılaşılan bir çok gereksiz endişe, psikolojik ve ihtiyati nedenlerle daha uzun bir süre HDD’ler ile bir arada var olacağı beklenmektedir. Ancak IDC verilerine göre silikon depolama pazarı inanılmaz bir büyüme göstermektedir. Birkaç yıl içinde silikon depolamanın çok yaygın olarak kullanılacağı beklenmektedir.


Sonuç olarak yukarıda bahsi geçen noktalarda dikkate alındığında SSD disklerin Bilgi İşlem sistemleri için ne kadar önemli olduğu ve birçok kazanım sağladığı açıkça görülmektedir. SSD ile ilgili avantajları bir kez daha özetlemek gerekirse aşağıdaki maddeleri dile getirebiliriz.


· Çok daha yüksek IO performansı

· Hareketli parça olmamasından dolayı daha sessiz çalışma

· Çok daha az enerji tüketimi ve daha az ısınma

· Hareketli parça olmamasından dolayı daha fazla dayanıklılık

· Fiziksel olarak daha az alan kaplama

· Okuma ve yazma işlemlerinde daha az hata

· İşletme maliyetlerinin daha düşük olması

· Daha düşük Toplam Sahip Olma (TCO) maliyetiKaynak
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.09.13, 00:32   #2
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,162
Ettiği Teşekkür: 7163
Aldığı Teşekkür: 11779
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: SSD Diskler Nedir ? Ve SSD’ ler Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Hareketli parçalar aşınır doğrudur ama benim bildiğim mekanik özellik arttıkça dayanım artar,olayın içerisine elektronik devreler girdikçe bozulma riski çoğalır. Yani sürütünem olmaması nedeni ile ısınma olmasa da onlarda çok dayanıklı değildir diye düşünüyorum.
Bilgilendirme için teşekkürler. Şimdilik HDD lere devam
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.09.13, 02:48   #3
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,795
Ettiği Teşekkür: 17989
Aldığı Teşekkür: 25570
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: SSD Diskler Nedir ? Ve SSD’ ler Hakkında Bilinen 10 Yanlış

SSD teknolojosi henüz tam oturmadı, belli süre sonra okuma yazma oranları düşmekte, hızları diskin doluluk oranına göre değişmekte. Nand flas bellek olduklarından, önce boş yerleri kullanıp sonra yazdıklarından doluluk oranı önemli.
Biraz bilgisi olmayanlar belli ayarları yapamadığından bu problemler daha erken meydana gelmekte.
Çoğu kişi Firmware güncellemelerini beceremediğinden düşük performans ile kullanmakta, maşallah firmalar her ay güncelleme çıkarıyorlar.
Ama profosyonel işler yapanlar, biraz bilgisi ve parası olanlar için güzel performans elde edililebiliyor.
Ben 120 GB,lik bir tane kullanıyorum ama performans gerektiren işler için, genel kullanım için eski emektar harddisk
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilinen, daha, diskler, hakkında, nedir, olarak, ssd’, yanlış


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 3 14.12.16 14:38
Yazımı Karıştırılan Bazı Sözcüklerin Yazımı LaLe Türkçe'miz 20 02.08.15 23:07
Göz Sağlığında Doğru Bilinen 15 Yanlış! LaLe Sağlığımız İçin Püf Noktaları 10 27.08.13 15:06
Grip Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış Basakca İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 1 22.11.12 22:48


WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.