Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.06.10, 12:30   #1
Süper Üye

Nazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Konular: 306
Mesajlar: 2,941
Ettiği Teşekkür: 4748
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Nazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Hasta
Standart Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Bazı PC Hataları ve Çözümleri


Bilgisayarın sorunsuz çalışması kullanıcıların üzerindeki çalışma yükünü hiç süphesiz büyük ölçüde hafifletecektir. Ancak sistemi ne kadar çok yönlü kullanırsanız,bilgisayar başındaki saatleri cehennem azabına dönüştürebilecek irili ufaklı ama can sıkıcı problemlerle karşılaşma riskiniz de o kadar artar. Oysa uygun yazılımlar kullanılarak hemen her problemin üstesinden gelinebilir.

Sorunların pek azı donanım arızası kaynaklıdır ve bu yüzden de sistem ayarlarındaki birkaç basit değişiklikle ortadan kaldırılabilir. Slota tam oturmamış bir kartı sabitlemek veya sistemin başlatılması sırasında sürücü içinde unutulmuş boot özelliği taşımayan disketi çıkarmak bilgisayarı yeniden üretim amacına uygun hareket ettirmek için yeterli olabilir. Bilgisayarların, sahiplerine durmadan tatsız sürprizler hazırlayan aygıtlar olmaması gerektiğinden bu yazıda bilgisayarın açılması, Windows’un başlatılması ve sistem başında çalışma sırasında karşılaşılan sorunları çözme amaçlı bol miktarda öneri sunuyoruz.

1- PC'NİN AÇILIŞINDAKİ PROBLEMLER

Bilgisayarınız daha açma düğmesine bastığınız andan itibaren çalışmayı reddediyorsa bileşenlerin en az biri başlangıçtaki fonksiyon denetimini geçemiyor demektir. Bu durumda genellikle eksikliğin nerede olduğu bildirilemeyeceğinden, hatanın bulunması zorlaşır. Problem büyük ihtimalle önemsizdir ve kolaylıkla bertaraf edilebilir.

PC Hiçbir yaşam belirtisi göstermiyorsa...

Bilgisayar kasasının ön yüzündeki açma kapama şalterini kullandınız, ancak PC’den herhangi bir ses gelmiyor. Bu durum, elektriklendirme ile ilgili problemlere işaret eder ve çok sayıda nedeni akla getirir.

Çözüm1: Kasanın arka bölümündeki güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Bu kablonun doğru takıldığından emin olun. Bilgisayarın yerini değiştirdiyseniz güç kablosunun tamamen yerinden çıkması ihtimali var.

Çözüm2: Ana güç kaynağı kapatılmış olabilir. Güç kablosunun, kasanın güç kaynağına bağlandığı noktada ana güç şalteri bulunur. Şalter "0" a işaret ediyorsa akım tamamen kesiktir. Şalterin hangi konumda durduğunu kontrol edin ve gerekirse "1" e getirin.

Çözüm3: Üzerinde kendi şalterini barındıran bir priz kullanıyorsanız bu ikinci şalteri kapatmış da olabilirsiniz. sistem, elektriği prizden temin etmesi gerektiğinden başlatılamıyor olabilir.

Bilgisayarı açtığınızda bip sesleri geliyorsa...

Bilgisayarı açıyorsunuz, fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başlıyor ancak PC speakerdan bip sesleri geliyor. Bip kodları sayesinde bu sayfalardaki BIOS hata sinyalleri tablosundan faydalanarak sistemin hangi sebeple başlatılamadığı öğrenilebilir. Benzer bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken genelde bilgisayar kasasının vidalarını sökmek olacaktır. Kaygılanmayın! Sorunun kaynağının yerinden çıkmış bir görüntü kartı veya anakartla yeterince temas etmeyen işlemci olma olasılığı yüksek.

Çözüm: BIOS hata sinyalleri tablosu vasıtasıyla önce problemi tanımlayın. Bilgisayarınız tablodaki durumlardan da farklı davranıyorsa tabloda yer almayan diğer kodların bulunduğu kullanım kılavuzuna bakmalısınız.

İşlemci: PC, bir işlemci hatasına işaret ettiğinde, çip anakart üzerine doğru yerleştirilememiştir. İşlemcinin türüne bağlı olarak iki farklı çözümden bahsedilebilir. Bilgisayarın elektrik bağlantısını kesin ve kasayı vidalarını sökerek açın. Daha sonra hangi türde işlemcinin takılı olduğunu kontrol edin.

Soket işlemciler: Yeni nesil işlemciler dörtgen bir soket üzerine oturuyor ve bir kol vasıtasıyla sabitleniyor. Kolu kaldırın ve işlemciyi aşağıya doğru hafifçe bastırın. Yerine oturduğuna inandığınızda da yeniden kolu indirin.

Slot işlemciler: Athlon- Pentium II / III işlemciler, tıpkı ekran kartları gibi slot adı verilen yuvalara oturtuluyorlar. İşlemciyi her iki taraftan da
tutarak dikkatlice yerine bastırın. Kasanın vidalarını yeniden takın ve bilgisayarı başlatın.

Ekran Kartı: Bildirilen ekran kartıyla ilgili bir sorunsa, kartın bağlantılarının AGP slotuna yeterince temas etmemesi olasılığı söz konusu. Bilgisayarı kapadıktan sonra kasanın vidalarını sökün. Ekran kartının üzerine hafifçe bastırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Altın sarısı bağlantı noktalarının slotun içinde tamamen kaybolmasını sağlayın. Bir başka hata sebebi ekran kartının PC kasasına vidalanmamış olması. Bu kontrolü de yaptıktan sonra kasayı kapatıp bilgisayarı başlatabilirsiniz.

Bellek: Sorunun kaynağı bellek modülleriyse bilgisayarı kapatın ve kasanın vidalarını sökün. İşlemcinin yakınlarında konuşlandırılmış bellek modüllerinin her iki yanındaki kenetleri açın.

Modülleri yerlerinden çıkarın ve slota temas noktalarını temizledikten sonra yerlerine oturtun. Bellek modüllerini sabitleyip,kasa yı vidaladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayar klavyeyi tanımıyorsa ne yapılması gerekir?

Bilgisayar başlatıldığında klavyenin takılı olmadığı yönünde bir hata mesajı veriyorsa klavye kablosunun gevşek takıldığı veya yerinde olmadığı düşünülebilir. Bilgisayarınız PS/2 ise kablolar karıştırılmış da olabilir.

Çözüm: Bilgisayarın arka yüzünde iki PS/2 girişi bulunur. Fare ve klavye kablolarının bu girişlere takılı olduğundan emin olun. PS/2 bağlantısının kötülüğü klavye ve fare girişlerinin birbirinin aynısı olması. Bilgisayar kasaları artık sözkonusu girişlerin yanında fare ve klavye sembolleri görülebilecek şekilde üretiliyorlar. Bu tarz bir kasaya sahipseniz kabloyu sembollerle gösterildiği şekilde takın. Kasada herhangi bir işaret yoksa klavyenin soldaki, farenin de sağdaki girişle kullanılması gerektiğini
hatırlatalım.

Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?

PC’yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.

Çözüm: Monitör kablosunun kasanın kasanın arka yüzündeki ekran kartına hatasız bağlandığından emin olun. Kablo yerinden oynamış veya çıkmışsa hatayı düzeltin. En iyi çözüm kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takmak ve her iki yanındaki vidaları kullanarak monitörü yerinden oynattığınızda yeniden
çıkmasını engellemek için sabitlemek.

2- PC DÜZGÜN BAŞLATILMIYORSA


Bilgisayara elektrik geliyor,monitör de sorunsuz çalışıyor ama Windows bir türlü başlatılamıyor. Bu durumda ekrana yansıyan hata mesajlarının yönlendirmesiyle hatanın kaynağı bulunabilir.

Sürücüde disket varsa ne yapılması gerekir?

"Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready" uyarısı alıyorsanız BIOS, sistemi A sürücüsündeki disketten başlatmayı deniyorsa ve sürücüdeki açılış disketi değilse bilgisayar bu hatayı verecektir.

Çözüm: Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna tıklayın. Bilgisayarınız sabit diskten başlatılacaktır.

Bilgisayar sabitdiski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile "operating system not found" uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit disk(ler)iniz BIOS’tan doğru tanıtılmamış olabilir.

Çözüm: Bilgisayarı başlattıktan hemen sonra Award-BIOS için Del,Phoenix-BIOS için F2’ye tıklayarak PC’nin konfigürasyon menüsü olarak tanımlanabilecek BIOS’a girin.

BIOS Features Setup (Award) veya Main (Phoenix) başlığının üzerine gelin. Tüm sabit diskleri Award BIOS için üst resimdeki gibi,Phoenix BIOS için ise IDE-Drive 1-4 ten Auto moduna getirin. Auto seçeneği bilgisayar her yeniden başlatıldığında sabit disklerin yeniden tanımlamasına yarar. Bu sayede hatalı ayarlamaların önüne geçilmiş olur. Award-BIOS’ta değişikliklerden sonra "Esc" tuşuna tıklayın ve Save & Exit Setup’ı seçin. "Y" tuşuyla seçiminizi onaylayın. Phoenix-BIOS’ta ise sağ üstteki Exit’ten Save Changes & Exit’i seçin. Auto modu sadece sabi diskleri tanımlamakla kalmaz CD-ROM sürücü ve DVD’leri de bulur.

Sabitdisk doğru bağlanmamışsa...

Az önceki ipuçlarının ikisi de beklenen başarıyı getirmese bile bu, sabit diskinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Kasanın iç kısmında, sabit diskin güç ve data kabloları yerlerinden çıkmış olabilir. Çözüm: Sorunun kaynağını bulmak için bilgisayarı kapatın ve vidalarını çıkararak kasayı açın Önce renkli kabloları biraraya getiren sabit disk güç kablosunun takılı olduğundan, daha sonra da geniş data kablosunun sabitdisk ve anakart üzerindeki uçlarının doğru bağlandığından emin olun. Kablo yerinden çıkmışsa hatanın kaynağını buldunuz demektir. Önerilerimizin hiçbiri sonuç getirmediyse sabit diskiniz bozuk demektir. Bu durumda geriye yeni bir sabit disk almaktan başka çare kalmıyor.

Disket sürücüsü bulunamuyorsa ne yapılması gerekir?


Disket sürücüsünün bulunamadığına dair bir hata mesajı alıyorsanız, data veya güç kablolarının yerinden çıkması ihtimali söz konusu.

Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. Kasanın iç kısmında, beyaz güç kablosunun ucunun disket sürücüye takılı olup olmadığına bakın. Son olarak da geniş güç kablosunun bir ucunun anakarta diğer ucununsa disket sürücüye doğru takıldığından emin olun.

Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa...


Windows, başlatılır ken eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor edebilir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.

Çözüm: Registry’deki eski yazılım artıklarını ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle Windows başlatılırken, işletim sisteminin kusurlu bulduğu dosya isimlerini not alın.
1- Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve dosya adı yerine "regedit" yazdıktan sonra Tamam’a tıklayın. Kayıt Düzenleyicisi başlatılacaktır.
2- Düzen ve Bul’a tıklayın ve arama satırına ilk not aldığınız dosya ismini girin. Arama sonuçlanınca bulunan kaydın üzerine sağ tuşla tıklayın ve Sil’i seçin. Bir sonraki soruyu Evet’e tıklayarak geçin. F3 tuşuyla aynı ad altındaki tüm kayıtları görüntüleyebilirsiniz. İlk iki adımı diğer dosyalar için de tekrarlayın.
3- Menü çubuğu üzerinden Kayıt’a tıklayın ve Kapat’la programı sonlandırın.

3- PC ÇALIŞIRKEN ÇIKAN SORUNLAR

İşletim sistemi tam olarak yüklenir ve prensipte sorunsuz çalışır. Ancak zaman zaman hata mesajlarıyla karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

Ekran şiddetli şekilde titriyorsa ne yapılması gerekir?

Monitör, bilgisayar başında saatlerce çalıştıktan sonra göz ağrılarına yol açacak şekilde titriyorsa, görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmış olabilir.

Çözüm: Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yeniden oluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir.

1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan menüden Özellikler’i seçin.
2- Monitör-Değiştir ve "Tüm Donanım’ı göster"i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri’nden Tak ve Çalıştır Monitör’ ü seçin. Tamam ve Kapat’a tıklayın
3- Ekran Kartı sekmesinden resim tazeleme hızını 85 Hertz’e getirin. Değişiklikleri Tamam’a tıklayarak onaylayın. Yeni düzenlemelerin geçerli olabilmesi için Windows’un yeniden başlatılması gerekecektir.

CD/DVD sürücü CD’yi dışarı çıkartmıyorsa...


Sürücü içerisinde bir CD var ancak bilgisayarınız çekmeceyi dışarı çıkarmayı reddediyor. Sürücünün çekmecesi sıkıştığından ne CD sürücüsü üzerindeki eject tuşuyla ne de yazılım yardımıyla CD’ye ulaşamıyorsunuz.

Çözüm: Bu ve benzeri durumlar için pek çok sürücünün üzerinde bir delik yer alır. Herhangi bir atacı bükerek açın ve sürücünün ön yüzündeki küçük deliğe sokun. Çekmece biraz dışarı çıktıktan sonra onu dikkatlice dışarı çekin. Bilgisayar kapalı olsa bile aynı yöntem uygulanabilir.

Kolonlarınız sessizliğe büründüğünde...

İyi bir hoparlör sistemine sahip olmanıza rağmen kolonlardan hiç ses gelmiyorsa kolonlar ses kartına doğru bağlanmamış olabilir.

Çözüm: Ses kartlarının tamamı, görünümleriyle birbirinden ayırt edilemeyen en az üç 3.5 mm girişe sahiptir. Bunlardan biri mikrofon, biri müzik seti gibi harici cihazlar, diğeri de PC kolonları içindir. Girişler farklı renklerle birbirinden ayrılmışlarsa kolonlar yeşil renkteki girişe bağlanmamalı. Üretici firma,ses kartı girişlerini farklı renklerle işaretleme zahmetine katlanmamışsa PC’nizin arka yüzünden girişlerin adlandırılıp adlandırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Audio out veya speaker, hoparlörü işaret eder. Bu denemeden de sonuç alamazsanız ses kartının veya PC’nin kullanım kılavuzundan faydalanın. Doğru girişi bulabilmek için diğer bir çözüm CD’yi çalmaya başlamak ve bu esnada tüm girişleri sırayla denemek.

Müzik CD’lerini çalarken hiç ses gelmiyorsa...


CD-Sürücüyü kullanarak müzik CD’si dinlemek istiyorsunuz ancak hoparlörlerin çalıştığından ve doğru bağlandığından emin olduğunuz halde hiç bir ses duyamıyorsunuz.

Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. CD-Sürücünün bir kabloyla ses kartına bağlandığından emin olun. Kastedilen kablo her iki tarafında da dikdörtgen girişleri olan bir ses kablosu.

Eğer bu kabloyu sürücüyle beraber edinemediyseniz bilgisayarcınızdan bir kaç milyon lira karşılığında satın alabilirsiniz. Kablonun bir ucunu ses kartı üzerindeki CD-in yuvasına yerleştirin. Diğer ucu ise CD sürücünün ilgili girişine takın. Müzikler artık ses kartı üzerinden kolonlarla dışarıya verilebilir.

Sistem sık sık çökmeye başladığında...

Tanımlanamayan sebeplerden dolayı Windows ekranı donuyor veya işletim sistemi sürekli olarak çökmelere sebep oluyor. Sorun çıkaran yazılımları yeniden kurmuş olmanıza rağmen Windows güvenli çalışmıyor.

Çözüm 1: Öncelikle işlemcinin yeterince soğutulup soğutulmadığını sınamalısınız. İşlemci, bilgisayar çalışırken fazla miktarda ısı üretir. Bu ısı bir soğutucuya aktarılarak işlemcinin sağlıklı çalışması sağlanır. Soğutucunun fanı çalışmasını aksatırsa işlemci aşırı derecede ısınır. Bu durum sistem çökmelerinin gizli sebebidir. Soğutucunun üzerinde, dönmesini engelleyebilecek düzeyde toz birikmesi fanın çalışmasını güçleştirir. Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. İşlemcinin
üzerindeki fanın dönmeyi engelleyecek düzeyde kirlenip kirlenmediğine bakın. İhtiyaç halinde soğutucuyu pamuk çubukla dikkatlice temizleyin.

Çözüm 2: Soğutucu kusursuz çalışıyorken de işlemci aşırı ısınabilir. Sebep soğutucunun ve işlemcinin üst yüzeylerinin pürüzsüz olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Soğutucunun,işlemci yüzeyiyle tam temas etmediği durumlarda yüzey soğutulamaz. Soket işlemcilerde,ısıyı düşürmenin farklı yolları var. Bir kaç milyon karşılığında ısıyı iyi ileten bir macun alın. Bu macunu işlemci ve soğutucu arasına sürerek ısının soğutucunun tüm yüzeyine daha iyi şekilde iletilmesini sağlayın:
Soğutucuyu işlemciye sabitleyen metal kenetleri açın ve işlemci üzerine ısıyı ileten macunu sürdükten sonra soğutucuyu eski yerine yerleştirerek, işlemciyi yerine sabitleyin.

Ekran kartından istenilen çözünürlük elde edilemediğinde...


Monitörünüz daha yüksek çözünürlük ve renk derinliklerini gösterebilecekken 640*480 çözünürlükte ve 16 renkte çalışıyor. Sebep ilk PCI slotundaki kartın, AGP slotundaki ekran kartıyla çakışması olabilir. Bu durumda her iki kartta aynı PC kaynaklarını kullanmaya çalışacağından çakışmayla karşılaşılır.

Çözüm: Bilgisayar kasasının vidalarını çıkarın ve birinci PCI slotunun dolu olup olmadığını kontrol edin. Birinci PCI slotu AGP slotunun hemen yanındaki kart yuvasıdır. Eğer öyleyse PCI kartını kasaya sabitleyen vidaları çıkarın ve kartı bir diğer boş PCI slotuna yerleştirin. Windows, yeniden başlatıldığında bu PCI bileşeninin sürücü CD’sini talep edebilir. Kartın yerini başarılı bir şekilde değiştirdikten sonra kasayı kapatın ve bilgisayarı başlatın.

CD yazıcı yazma işlemini yarıda bırakıyorsa...


Data veya müzik CD’lerini kopyalamak istiyorsunuz ancak veri akımı sekteye uğradığından yazma işlemi yarıda kalıyor.

Çözüm: Yazma işlemi sırasında başka programlar kullanıyorsanız bunları kapatmalısınız. Görevini arka planda yerine getirenler de dahil olmak üzere tüm programları sonlandırın. Arka planda çalışanları durdurmak için görev çubuğu üzerindeki sembollere sağ fare tuşuyla tıklayın ve programı kapatın. Burn-Proof teknolojisine sahip bir CD Yazıcı satın almışsanız bu problemle bir daha karşılaşmayacaksınız demektir. Yeni CD Yazıcılar yazma işleminin yarıda kalması halinde yeterli büyüklükte veri, yazıcının ara belleğine aktarıldıktan sonra görevine devam ediyor. Yazma işlemi kaldığı yerden devam ettiğinden yarıda kalan kopyalamalar ve yanan CDler tarih oluyor.
Master/Slave Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?Bilgisayarınıza ikinci bir Cdrom/Dvdrom ya da IDE sabit disk aldınız. Anakartın hepsini bir arada tanıması için master/slave ayarlarını montaj yaparken ayarlamak zorundasınız. Dikkat etmeniz gerekenlere sırayla bir göz atalım.
Sabit disklerin pin ayarları genelde üst taraftaki etikette belirtilmiştir. Master ve slave ayarları için jumper pozisyonları bir çizelgeyle gösterilir. Mantık hep aynı bir cihaz master iken yanına taktığımız diğer cihaz slave olmalıdır.
Cdrom ya da Dvdrom' unuz arkasını çevirdiğinizde yukarıdaki resimde gördüğünüz harfleri görebilirsiniz."SL" harfleri slave "MA" harfleri ise master belirtiyor.Görüldüğü gibi resimde master harflerinin altındaki pinlere jumper yerleştirilmiş.Yani bu cihazın yanında başka bir Cdrom yada Dvdrom çalıştıracaksak onun ayarlarını slave yapmak zorundayız.


IDE kablomuzu her iki cihaza da bağladıktan sonra gelelim pin ayarlarına.Zaten hangisinin master hangisinin slave olacağını belirleyen pin ayarlarıdır.
IDE kablolarının bir tarafında kırmızı bir çizgi bulunur. Bunun anlamı ; çizginin olduğu taraf taktığınız aletin güç kablosuna bakacak demektir.__________________
Nazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.06.10, 12:34   #2
Süper Üye

Nazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Konular: 306
Mesajlar: 2,941
Ettiği Teşekkür: 4748
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Nazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Hasta
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Bilgisayarınızda çıkan hata kodlarının kaynakları..

HATA KODU

HATA KAYNAGI

100 - 199

ANAKART

200 - 299

HAFIZA CIPI HATASI (RAM VEYA CACHE MEMORY)

300 - 399

KLAVYE

400 - 499

TEK RENK(MONOKROM) GRAFIK (EKRAN KARTI)

Z500 - 599

RENKLI GRAFIKSEL HATA(EKRAN KARTI)

600 - 699

DISKET SURUCU VEYA ADAPTORU

700 - 799

MATEMATIKSEL ISLEMCI

900 - 999

PARALEL PRINTER PORTU

1000 - 1099

IKINCIL PRINTER PORTU

1100 - 1299

ASENKRONIZE ILETISIM KAYNAGI VEYA BAGLANTI NOKTASI

1300 - 1399

OYUN PORTU

1400 - 1499

RENKLI PRINTER

1500 - 1599

SENKRONIZE ILETISIM KAYNAGI VEYA BAGLANTI NOKTASI

1700 - 1799

HARD DISK VEYA ADAPTORU

1800 - 1899

XT SISTEM GENISLEME YUVASI

2000 - 2199

IKIYONLU ILETISIM ADAPTORU

2400 - 2599

EGA GRAFIK KARTI (MCA)

3000 - 3199

LAN (YEREL NETWORK)

4800 - 4999

IC(INTERNAL)MODEM

7000 - 7099

Phoenix BIOS

7300 - 7399

3.5" Disket Surucu

8900 - 8999

MIDI ADAPTOR

11200 - 11299

SCSI ADAPTOR

21000 - 21099

SCSI Fixed Disk VE DENETLEYICI

21500 - 21599

SCSI CD-ROM SISTEM

------------------------------------0 İşlem başarıyla tamamlandı.
1 Yanlış işlev.
2 Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.
3 Sistem belirtilen yolu bulamıyor.
4 Sistem dosyayı açamıyor.
5 Erişim engellendi.
6 İşleyici geçersiz.
7 Depo denetim blokları zarar görmüş.
8 Bu komutu işlemek için yeterli depolama yeri yok.
9 Depolama denetim blok adresi geçersiz.
10 Ortam geçersiz.
11 Geçersiz biçimdeki bir program yüklenmek istendi.
12 Erişim kodu geçersiz.
13 Veri geçersiz.
14 Bu işlemi tamamlamak için kullanılabilecek yeterli depolama alanı yok.
15 Sistem belirtilen sürücüyü bulamıyor.
16 Dizin kaldırılamıyor.
17 Sistem dosyayı farklı bir disk sürücüsüne taşıyamıyor.
18 Başka dosya yok.
19 Yazma koruması var.
20 Sistem belirtilen aygıtı bulamıyor.
21 Aygıt hazır değil.
22 Aygıt komutu algılayamıyor.
23 Veri hatası (döngüsel artıklık denetimi).
24 Program bir komut gönderdi ancak komut uzunluğu yanlış.
25 Sürücü disk üzerinde belirli bir alanı veya izi bulamıyor.
26 Belirtilen diske veya diskete erişilemiyor.
27 Sürücü, istenen kesimi bulamıyor.
28 Yazıcıda kağıt bitti.
29 Sistem belirtilen aygıta yazamıyor.
30 Sistem belirtilen aygıttan okuyamıyor.
31 Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor.
32 Dosya başka bir işlem tarafından kullanıldığından bu işlem dosyaya erişemiyor.
33 Başka bir işlem dosyanın bir bölümünü kilitlediğinden bu işlem dosyaya erişemiyor.
36 Paylaşım için çok fazla sayıda dosya açık.
38 Dosya sonuna gelindi.
39 Disk dolu.
50 İstek desteklenmiyor.
51 Windows ağ yolunu bulamıyor. Ağ yolunun doğru olduğunu ve hedef bilgisayarın meşgul veya kapalı olmadığını doğrulayın. Windows ağ yolunu hala bulamıyorsa, ağ yöneticinize başvurun.
52 Ağ üzerinde aynı ad çoğaltıldığından bağlanamadınız. Bilgisayar adını değiştirmek için Denetim Masası'nda Sistem öğesine gidin ve yeniden deneyin.
53 Ağ yolu bulunamadı.
54 Ağ meşgul.
55 Belirtilen ağ kaynağı veya aygıtı artık kullanılabilir değil.
56 Ağ BIOS komutu sınırına ulaşıldı.
57 Bir ağ bağdaştırıcısı donanım hatası oluştu.
58 Belirtilen sunucu istenen işlemi yürütemez.
59 Beklenmeyen ağ hatası oluştu.
60 Uzaktaki bağdaştırıcı uyumsuz.
61 Yazıcı sırası dolu.
62 Yazdırılmayı bekleyen dosyanın saklanacağı alan sunucuda yok.
63 Yazdırılmayı bekleyen dosya silindi.
64 Belirtilen ağ adı artık geçersiz.
65 Ağ erişimi engellendi.
66 Ağ kaynağı türü yanlış.
67 Ağ adı bulunamadı.
68 Yerel bilgisayarın ağ bağdaştırıcı kartı için ad sınırı aşıldı.
69 Ağ BIOS oturumu sınırı aşıldı.
70 Uzaktaki sunucu durdurulmuş veya halen başlatma işlemi sürüyor.
71 Bu uzaktaki bilgisayarın kabul edebileceği sayıda bağlantı kurulmuş olduğundan, şu anda daha fazla bağlantı yapılamaz.
72 Belirtilen yazıcı veya disk aygıtı duraklatılmış.
80 Dosya var.
82 Dizin veya dosya oluşturulamaz.
83 INT 24 için hata
84 Bu işlemi yürütmek için gereken yükleme geçersiz.
85 Yerel aygıt adı halen kullanılıyor.
86 Belirtilen ağ parolası geçersiz.
87 Parametre hatalı.
88 Ağ üzerinde yazma hatası oluştu.
89 Sistem şu anda başka bir işlemi başlatamaz.
100 Bir başka sistem semaforu oluşturulamaz.
101 Dışlanmış semafor bir başka işleme ait.
102 Semafor ayarlanmış ve kapatılamaz.
103 Semafor yeniden ayarlanamaz.
104 Kesme anında dışlanmış semafor istenemez.
105 Bu semaforun önceki sahipliği sona erdi.
107 Diğer disket yerleştirilmediği için program durdu.
108 Disket bir başka işlem tarafından kullanılıyor veya kilitli.
109 Boru sonlandı.
110 Sistem, belirtilen aygıtı veya dosyayı açamadı.
111 Dosya adı çok uzun.
112 Diskte yeterli yer yok.
113 Geçerli başka iç dosya tanımlayıcısı yok.
114 Hedef iç dosya tanımlayıcısı hatalı.
117 Uygulama programı tarafından yapılan IOCTL yanlış.
118 Yazarken doğrula anahtarı parametresinin değeri yanlış.
119 Sistem, istenen komutu desteklemiyor.
120 Bu işlev sadece Win32 modunda geçerli.
121 Semafor zaman aşımı süresi geçildi.
122 Sistem çağrısına aktarılan veri alanı çok küçük.
123 Dosya adı, dizin adı veya birim etiketi sözdizimi hatalı.
124 Sistem çağrısı seviyesi hatalı.
125 Diskin birim etiketi yok.
126 Belirtilen modül bulunamadı.
127 Belirtilen yordam bulunamadı.
128 Bekleyen alt işlem yok.
130 Ham disk G/Ç işleminden farklı bir işlem için, açık bir disk bölümlemesinde bir dosya işleci kullanmaya çalışıldı.
131 Dosya işaretçisini dosya başından daha geriye taşıma isteğinde bulunuldu.
132 Dosya işaretçisi belirtilen aygıt veya dosyaya ayarlanamaz.
133 Bir JOIN veya SUBST komutu, daha önceden birleştirilmiş sürücüleri içeren bir sürücü için kullanılamaz.
134 Zaten birleştirilmiş bir sürücüde JOIN veya SUBST komutu kullanılmak istendi.
135 Zaten atanmış bir sürücüde JOIN veya SUBST komutu kullanılmak istendi.
136 Sistem, birleştirilmemiş bir sürücünün JOIN özelliğini silmeyi denedi.
137 Sistem, atanmamış bir sürücünün atamasını silmeyi denedi.
138 Sistem, sürücüyü birleştirilmiş bir sürücüdeki bir dizine birleştirmeyi denedi.
139 Sistem, sürücüyü atanmış bir sürücüdeki bir dizine atamayı denedi.
140 Sistem, sürücüyü atanmış bir sürücünün bir dizinine birleştirmeyi denedi.
141 Sistem, bir sürücüyü birleştirilmiş bir sürücünün bir dizinine atamayı denedi.
142 Sistem şu anda JOIN veya SUBST komutu yürütemez.
143 Sistem, bir sürücüyü, aynı sürücüdeki bir dizine birleştiremez veya atayamaz.
144 Dizin, kök dizinin bir alt dizini değil.
145 Dizin boş değil.
146 Belirtilen yol bir atama tarafından kullanılıyor.
147 Bu komutu yürütmek için yeterli kaynak yok.
148 Belirtilen yol şu anda kullanılamaz.
149 Daha önceki bir atamanın hedefi olan bir sürücünün dizini için bir sürücü ataması veya birleştirmesi istendi.
150 Sistem izleme bilgisi, CONFIG.SYS dosyasında belirtilmemiş veya izleme kapatılmış.
151 DosMuxSemWait için belirtilen semafor olayları sayısı yanlış.
152 DosMuxSemWait çalışmadı; çok sayıda semafor zaten ayarlı durumda.
153 DosMuxSemWait listesi yanlış.
154 Girdiğiniz birim etiketi, hedef dosya sisteminin etiket karakteri sınırını aşıyor.
155 Bir başka iş parçacığı oluşturulamaz.
156 Alıcı işlemi sinyali reddetti.
157 Bölüt halen silinmiş durumda ve kilitlenemez.
158 Bölüt halen kilitsiz.
159 İş parçacığı kimliğinin adresi hatalı.
160 Bir yada daga fazla bağımsız değişken hatalı.
161 Belirtilen yol geçersiz.
162 Bir sinyal halen bekliyor.
164 Sistemde daha fazla iş parçacığı oluşturulamaz.
167 Dosyanın bir bölümü kilitlenemiyor.
170 İstenen kaynak kullanımda.
173 Bir kilitleme isteği, sağlanan iptal alanı için önemli değil.
174 Dosya sistemi kilitleme türündeki çok küçük değişiklikleri desteklemez.
180 Sistem, doğru olmayan bir bölüt numarası algıladı.
183 Halen varolan bir dosya oluşturulamaz.
186 Aktarılan bayrak yanlış.
187 Belirtilen sistem semaforu adı bulunamadı.
196 İşletim sistemi bu uygulama programını çalıştıramaz.
197 İşletim sistemi şu anda bu uygulamayı çalıştıracak biçimde yapılandırılmamış.
199 İşletim sistemi bu uygulama programını çalıştıramaz.
200 Kod bölütü 64KB'ye eşit veya ondan büyük olamaz.
203 Sistem, girilen ortam seçeneğini bulamadı.
205 Komut alt ağacında, sinyal tutucusu olan işlem yok.
206 Dosya adı veya uzantısı çok uzun.
207 Halka 2 yığını kullanımda.
208 Gelen dosya adı karakterleri, * veya ? hatalı girildi veya çok fazla genel dosya adı karakteri belirtildi.
209 Postalanan sinyal yanlış.
210 Sinyal tutucusu ayarlanamıyor.
212 Bölüt kilitli ve yeniden ayrılamaz.
214 Bu programa veya dinamik bağlantı modülüne çok fazla dinamik bağlantı modülü iliştirilmiş.
215 LoadModule'e iç içe çağrılar yapılamıyor.
230 Boru durumu geçersiz.
231 Tüm boru örnekleri meşgul.
232 Boru kapatılıyor.
233 Borunun diğer ucunda işlem yok.
234 Başka veri var.
240 Oturum iptal edildi.
254 Belirtilen uzatılmış öznitelik adı geçersizdi.
255 Uzatılmış öznitelikler tutarsız.
258 Bekleme işlem zamanı aşıldı.
259 Başka veri yok.
266 Copy API kullanılamaz.
267 Dizin adı geçersiz.
275 Uzatılmış öznitelikler arabelleğe sığmadı.
276 Bağlı dosya sistemindeki uzatılmış öznitelik dosyası bozuk.
277 Uzatılmış öznitelik tablo dosyası dolu.
278 Belirtilen uzatılmış öznitelik işleci geçersiz.
282 Bağlı dosya sistemi, uzatılmış öznitelikleri desteklemiyor.
288 Zaman uyumu sağlayıcısını bırakma, arayana ait değil.
298 Bir semafora çok fazla gönderme var.
299 Read/WriteProcessMemory isteğinin sadece bir parçası tamamlandı.
300 oplock isteği reddedildi.
301 Sistem tarafından geçersiz oplock bildirimi alındı.
302 Birim, bu işlemin tamamlanmasını engelleyecek kadar çok parçaya ayrılmış.
303 Dosya, silinme sürecinde olduğundan açılamaz.
487 Geçersiz adrese erişim isteği.
534 Aritmetik sonuç 32 biti aşıyor.
535 Borunun diğer ucunda bir işlem var.
536 Borunun diğer ucunu açmak için bir işlem bekleniyor.
994 Uzatılmış özniteliklere erişim engellendi.
995 Bir iş parçacığı çıkışı veya bir uygulama isteği nedeniyle G/Ç işlemi iptal edildi.
996 Çakışan G/Ç eylemi, sinyal verilmiş durumda değil.
997 Çakışan G/Ç işlemi yürütülüyor.
998 Bellek konumuna geçersiz erişim.
999 Sayfa içi işlem gerçekleştirme hatası.
1001 Çok fazla özyineleme var, yığın doldu.
1002 Pencere, gönderilmiş ileti için çalışamaz.
1003 Bu işlev tamamlanamıyor.
1004 Geçersiz bayraklar.
1005 Birim, tanınan bir dosya sistemi içermiyor. Lütfen tüm gereken dosya sistemi sürücülerinin yüklü olduğundan ve birimin bozuk olmadığından emin olun.
1006 Bir dosya için birim, açık dosya artık geçerli olmayacak biçimde dışarıdan değiştirilmiş.
1007 İstenen işlem tam ekran modunda yürütülemez.
1008 Varolmayan bir jetona başvurma girişimi yapıldı.
1009 Yapılandırma kayıt defteri veri tabanı bozuk.
1010 Yapılandırma kayıt defteri anahtarı geçersiz.
1011 Yapılandırma kayıt defteri anahtarı açılamadı.
1012 Yapılandırma kayıt defteri anahtarı okunamadı.
1013 Yapılandırma kayıt defteri anahtarı yazılamadı.
1014 Kayıt Defteri veritabanındaki dosyalardan birinin , bir günlük veya farklı kopyanın kullanımı ile kurtarılması gerekti. Kurtarma başarılı oldu.
1015 Kayıt defteri bozuk. Kayıt defteri verisi içeren dosyalardan birinin yapısı bozuk veya dosyanın sistem bellek görüntüsü bozuk; veya diğer kopya veya günlük olmadığından veya bozuk olduğundan dosya kurtarılamadı.
1016 Kayıt Defteri tarafından başlatılan bir G/Ç işlemi kurtarılamaz biçimde başarısız oldu. Kayıt Defteri, kendi sistem görüntüsünü içeren dosyalardan birini okuyamadı, yazamadı veya temizleyemedi.
1017 Sistem, Kayıt Defteri'ndeki bir dosyayı yüklemek veya dosyayı geri yüklemek istedi. Ancak belirtilen dosya Kayıt Defteri dosyası biçiminde değil.
1018 Silmek üzere imlenmiş bir kayıt defteri anahtarına geçersiz işlem yapılmak istendi.
1019 Sistem, Kayıt Defteri günlüğünde gereken alanı ayıramadı.
1020 Halen alt anahtarları veya değerleri olan Kayıt Defteri anahtarına, sembolik bağ oluşturulamadı.
1021 Geçici üst anahtar altında kalıcı alt anahtar oluşturulamadı.
1022 Bir uyarı değişikliği isteği tamamlandı ve bilgi, çağıranın önbelleğine geri dönmedi. Şimdi çağıranın, değişiklikleri bulmak için dosyaları numaralandırması gerekiyor.
1051 Diğer çalışan hizmetlerin bağlı olduğu bir hizmete bir durdurma denetimi gönderildi.
1052 gerekli denetim bu hizmet için geçersiz
1053 Hizmet, belirli aralıklarla yapılan başlama veya denetim isteğine yanıt vermedi.
1054 Hizmet için iş parçacığı oluşturulamadı.
1055 Hizmet veri tabanı kilitli.
1056 Bir hizmet kopyası halen çalışıyor.
1057 Kullanıcı hesabı adı geçersiz veya yok veya belirtilen hesap adı için parola geçersiz.
1058 Devre dışı olduğundan veya ilişkili etkin aygıt olmadığından hizmet başlatılamadı.
1059 Döngüsel hizmet bağımlılığı belirtilmiş.
1060 Belirtilen hizmet, yüklü bir hizmet olarak yok.
1061 Hizmet, şu anda denetim iletilerini kabul edemez.
1062 Hizmet başlatılmadı.
1063 Hizmet işlemi, hizmet denetleyicisine bağlanamadı.
1064 Denetim isteğini ele alırken, hizmet için özel bir durum oluştu.
1065 Belirtilen veri tabanı yok.
1066 Hizmet, hizmete özel bir hata kodu geri döndürdü.
1067 İşlem beklenmeyen biçimde sonlandı.
1068 Bağımlılık hizmeti veya grubu başlayamadı.
1069 Oturum açma hatası nedeniyle hizmet başlamadı.
1070 Hizmet, başladıktan sonra belirsiz durumda kalıyor.
1071 Belirtilen hizmet veri tabanı kilidi geçersiz.
1072 Belirtilen hizmet silmek üzere imlenmiş.
1073 Belirtilen hizmet halen var.
1074 Sistem halen, bilinen en son ve en iyi yapılandırma ile çalıştırılıyor.
1075 Bağımlılık hizmeti yok veya silmek üzere imlenmiş.
1076 Güncel açma düzeni, bilinen en iyi denetim kümesi olarak kullanmak üzere onaylanmış.
1077 Son açıştan bu yana, hizmeti başlatma denemesi olmadı.
1078 Ad, bir hizmet adı veya hizmet görüntü adı olarak halen kullanılıyor.
1079 Bu hizmet için sağlanan hesap, aynı işlemde çalışan diğer hizmetler için belirtilenkinden farklı.
1080 Hata eylemleri yalnızca Win32 hizmetleri için ayarlanabilir, sürücüler için değil.
1081 Bu hizmet, hizmet denetim yöneticisiyle aynı işlemde çalışır. Bu nedenle, hizmetin işlemi beklenmedik bir şekilde sona ererse hizmet denetim yöneticisi bir eylemde bulunamaz.
1082 Bu hizmet için yapılandırılmış bir kurtarma programı yok.
1083 Bu hizmetin çalışmak için yapılandırıldığı çalıştırılabilir program hizmeti gerçekleştirmiyor.
1084 Bu hizmet Güvenli Mod'da başlatılamaz
1100 Kartuşun fiziksel olarak sonuna gelindi.
1101 Kartuş erişimi dosya imine ulaştı.
1102 Kartuş veya bölümleme başlangıcı ile karşılaşıldı.
1103 Kartuş erişimi, dosya kümesi sonuna erişti.
1104 Kartuşta başka veri yok.
1105 Kartuş bölümlenemedi.
1106 Çok birime bölünmüş yeni bir teybe erişirken, güncel blok boyutu hatalı.
1107 Kartuş yüklenirken, bölümleme bilgisi bulunamadı.
1108 Ortam itme mekanizması kilitlenemedi.
1109 Ortam yüklemesi kaldırılamıyor.
1110 Sürücüdeki ortam değişmiş olabilir.
1111 G/Ç yolu sıfırlandı.
1112 Sürücüde ortam yok.
1113 Hedef çoklu bayt kod sayfasındaki Unicode karakteri için eşleşme yok.
1114 Devingen bağlantı
kitaplığını (DLL) başlatma işlemi başarısız.
1115 Sistem kapatma işlemi sürüyor.
1116 Süren kapatma işlemi olmadığı için sistem kapatma işlemi iptal edilemiyor.
1117 Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi.
1118 Hiç bir seri aygıt başarıyla başlatılamadı. Seri sürücüsü bellekten düşürülecek.
1119 Diğer aygıtlarla bir kesme isteğini (IRQ) paylaşan aygıt açılamadı. Bu IRQ'yü kullanan en az bir diğer aygıt halen açık.
1120 Seri bir G/Ç işlemi, seri bağlantı noktasına bir başka yazma işlemi ile tamamlandı. (IOCTL_SERIAL_XOFF_COUNTER sıfıra ulaştı.)
1121 Zaman aşımı aralığı aşıldığı için seri bir G/Ç işlemi tamamlandı. (IOCTL_SERIAL_XOFF_COUNTER sıfıra ulaşmadı.)
1122 Disket sürücüsünde Kimlik adres imi bulunamadı.
1123 Disket sürücüsü kesim kimlik alanı ile disket sürücüsü denetleyicisi iz adresi arasında uyumsuzluk.
1124 Disket sürücüsü denetleyicisi, kendi sürücüsü tarafından anlaşılamayan bir hata bildirdi.
1125 Disket sürücüsü denetleyicisi, kendi saklayıcılarında tutarsız sonuçlar bildirdi.
1126 Sabit diske erişirken, çok sayıda denemeye rağmen, bir ayarlama işlemi başarısız oldu.
1127 Sabit diske erişirken, çok sayıda denemeye rağmen, bir disk işlemi başarısız oldu.
1128 Sabit diske erişirken, bir disk denetleyicisi sıfırlanması gerekti, ancak bu bile başarısız oldu.
1129 Kartuşun fiziksel olarak sonuna erişildi.
1130 Bu komutu yürütmek için yeterli sunucu kayıt alanı yok.
1131 Olası bir kilitlenme durumu algılandı.
1132 Belirtilen temel adresin veya dosya konumunun doğru hizalaması yok.
1140 Sistemin güç durumunu değiştirme denemesi, bir başka uygulama veya sürücü tarafından reddedildi.
1141 Sistem BIOS'u, sistem güç durumunu değiştirme denemesinde başarısız oldu.
1142 Bir dosya üzerinde dosya sisteminin desteklediğinden daha çok bağ oluşturulmaya çalışıldı.
1150 Belirtilen program daha yeni bir Windows sürümü gerektiriyor.
1151 Belirtilen program bir Windows veya MS-DOS programı değil.
1152 Belirtilen programın birden fazla kopyası başlatılamaz.
1153 Belirtilen program daha eski bir Windows sürümü için yazılmış.
1154 Bu uygulamayı çalıştırmak için gerekli kitaplık dosyalarından biri zarar görmüş.
1155 Bu işlem için belirtilen dosyayla hiçbir uygulama birleştirilmemiş.
1156 Komutu uygulamaya gönderirken bir hata oluştu.
1157 Bu uygulamayı çalıştırmak için gerekli kitaplık dosyalarından biri bulunamıyor.
1158 Geçerli işlem, sistemce izin verilen tüm işleçlerini Pencere Yöneticisi nesneleri için kullandı.
1159 İleti yalnızca eşit işlemlerle kullanılabilir.
1160 Belirtilen kaynak öğesinde ortam yok.
1161 Belirtilen hedef öğesi zaten ortam içeriyor.
1162 Belirtilen öğe yok.
1163 Belirtilen öğe, olmayan bir kart tutucunun parçası.
1164 Belirtilen aygıt donanım hataları nedeniyle yeniden başlatma gerektiriyor.
1165 Aygıt, daha fazla işlem denenmeden önce temizleme gerektiğini belirtti.
1166 Aygıt, kapısının açık olduğunu belirtti.
1167 Aygıt bağlı değil.
1168 Eleman bulunamadı.
1169 Belirtilen anahtar için dizinde eşleşme yoktu.
1170 Belirtilen özellik kümesi nesnede yok.
1171 GetMouseMovePoints'e geçilen nokta arabellekte değil.
1172 İzleme (iş istasyonu) hizmeti çalışmıyor.
1173 Birim Kimliği bulunamadı.
1175 Değiştirilecek dosya kaldırılamıyor.
1176 Dosya değiştirilecek dosyaya taşınamıyor. Değiştirilecek dosya özgün adını korudu.
1177 Dosya değiştirilecek dosyaya taşınamıyor. Yedek adıyla değiştirilecek dosyanın adı değiştirildi..
1178 Birim değişim günlüğü siliniyor.
1179 Birim değişim günlüğü etkin değil.
1180 Bir dosya bulundu ancak doğru dosya olmayabilir.
1181 Günlük girdisi günlükten silindi.
1200 Belirtilen aygıt adı geçersiz.
1201 Aygıt halen bağlı değil, ancak bu, anımsanan bir bağlantı.
1202 Yerel aygıt adının bir başka ağ kaynağına yapılmış anımsanan bağlantısı var.
1203 Verilen ağ yolunda ağ sağlayıcısı yok.
1204 Belirtilen ağ sağlayıcısı adı geçersiz.
1205 Ağ bağlantı profili açılamıyor.
1206 Ağ bağlantı profili bozuk.
1207 Bir kap olmayan numaralandırılamıyor.
1208 Bir uzatılmış hata oluştu.
1209 Belirtilen grup adının biçimi geçersiz.
1210 Belirtilen bilgisayar adının biçimi geçersiz.
1211 Belirtilen eylem adının biçimi geçersiz.
1212 Belirtilen etki alanı adının biçimi geçersiz.
1213 Belirtilen hizmet adının biçimi geçersiz.
1214 Belirtilen ağ adının biçimi geçersiz.
1215 Belirtilen paylaşım adının biçimi geçersiz.
1216 Belirtilen parola adının biçimi geçersiz.
1217 Belirtilen ileti adının biçimi geçersiz.
1218 Belirtilen ileti hedefinin biçimi geçersiz.
1219 Bir sunucu ya da paylaşılan kaynağa aynı kullanıcının birden çok kullanıcı adı kullanarak bağlantı yapmasına izin verilmez. Sunucu ya da paylaşılan kaynağa yaptığınız önceki bağlantıları kapatıp yeniden deneyin..
1220 Bir ağ sunucusunda oturum açılması istendi, ancak bu sunucuya halen çok fazla sayıda oturum var.
1221 Çalışma grubu veya etki alanı adı halen ağdaki bir başka bilgisayar tarafından kullanılıyor.
1222 Ağ yok veya başlatılmamış.
1223 İşlem kullanıcı tarafından iptal edildi.
1224 İstenen işlem, kullanıcıya eşleşmiş bölümü açık olan bir dosyada yürütülemez.
1225 Uzaktaki sistem ağ bağlantısını reddetti.
1226 Ağ bağlantısı dikkatlice kapatıldı.
1227 Ağ taşıması son ucunun, halen, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir adresi var.
1228 Henüz bir adres, ağın son ucuna ilişkilendirilmedi.
1229 Varolmayan bir ağ bağlantısı üzerinde bir işlem denendi.
1230 Etkin ağ bağlantısında geçersiz bir işlem denendi.
1231 Uzaktaki sistem taşıma iletişim kurallarını desteklemiyor.
1232 Uzaktaki sistem taşıma iletişim kurallarını desteklemiyor.
1233 Uzaktaki sistem taşıma iletişim kurallarını desteklemiyor.
1234 Uzaktaki sistemde, hedef olan ağ son ucunda çalışan hizmet yok.
1235 İstek reddedildi.
1236 Ağ bağlantısı yerel sistem tarafından reddedildi.
1237 İşlem tamamlanamadı. Yeniden denenmeli.
1238 Bu sunucuya eş zamanlı yapılacak bağlantı sayısı sınırı aşıldığından, yeni bağlantı yapılamadı.
1239 Bu kullanıcı için günün izin verilmeyen saatinde oturum açma isteği.
1240 Kullanıcı, bu istasyondan oturum açmaya yetkili değil.
1241 İstenen işlem için ağ adresi kullanılamadı.
1242 Hizmet halen kayıtlı.
1243 Belirtilen hizmet yok.
1244 Kullanıcının kimliği doğrulanmadığından istenmekte olan işlem gerçekleştirilemedi.
1245 Kullanıcı ağ oturumu açmadığından istenmekte olan işlem gerçekleştirilemedi. Belirtilen hizmet yok.
1246 Çağıranın çalışmaya devam etmesini isteyen geri dönüş işlemde.
1247 Başlatma işlemi tamamlanmış durumda iken, başlatma işlemini yürütme isteği yapıldı.
1248 Başka yerel aygıt yok.
1249 Belirtilen site yok.
1250 Belirtilen adla bir etki alanı denetleyicisi zaten var.
1251 Bu işlem yalnızca sunucuya bağlı olduğunuzda desteklenir.
1252 Grup ilkesi çerçevesi, değişiklik olmasa bile uzantıyı çağırmalısınız.
1253 Belirtilen kullanıcının geçerli bir profili yok.
1254 Bu işlem, Microsoft Small Business Server üstünde desteklenmez
1255 Sunucu makinesi kapatılıyor.
1256 Uzaktaki sistem kullanılabilir durumda değil. Ağ sorunlarını giderme hakkında bilgi için, Windows Yardımı'na bakın.
1257 Sağlanan güvenlik tanımlayıcı bir hesap etki alanından değil.
1258 Sağlanan güvenlik tanımlayıcının etki alanı bileşeni yok.
1259 AppHelp iletişim kutusu iptal edildiğinden uygulamanın başlaması önlendi.
1260 Bir yazılım kısıtlama ilkesi tarafından engellendiğinden Windows bu programı açamıyor. Daha fazla bilgi için, Olay Görüntüleyicisi'ni açın veya sistem yöneticinize başvurun.
1261 Program geçersiz bir yazmaç değeri kullanmaya çalıştı. Genellikle yazmaca önceden değer verilmemesinden kaynaklanır. Bu hata Itanium'a özeldir.
1262 Paylaşım şu an çevrimdışı veya yok.
1263 Kerberos iletişim kuralı, akıllı kart oturumu açma sırasında KDC sertifikasını doğrularken bir hatayla karşılaştı.
1264 Akıllı kart alt sistemini kullanmaya çalışırken kerberos iletişim kuralı bir hatayla karşılaştı.
1265 Sistem olası bir güvenlik açığına karşı girişim algıladı. Sizin kimlik denetiminizi yapan sunucuya bağlantınız olduğunu kesinleştirin.
1266 Kimlik doğrulaması için kullanılan akıllı kart sertifikası iptal edildi. Lütfen sistem yöneticinizle temas kurun. Olay günlüğünde ek bilgi olabilir.
1267 Kimlik doğrulamada kullanılan akıllı kart sertifikası işlenirken güvenilir olmayan bir sertifika yetkilisi algılandı. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.
1268 Kimlik doğrulama için kullanılan akıllı kart sertifikasının iptal durumu belirlenemedi. Lütfen sistem yöneticinizle görüşün.
1269 Kimlik doğrulaması için kullanılan akıllı karta güvenilmiyor. Lütfen sistem yöneticinizle görüşün.
1270 Kimlik doğrulama için kullanılan akıllı kart sertifikasının süresi doldu. Lütfen sistem yöneticinizle görüşün.
1271 Makine kilitli ve zorlama seçeneği kullanılmadan kapatılamaz.
1273 Uygulama tarafından tanımlanmış bir geri çağırma işlemi çağrıldığında geçersiz veri döndürdü.
1274 Grup ilkesi çerçevesi, zaman uyumlu olarak ön planda ilke yenileme işleminde uzantıyı çağırmalıdır.
1275 Sürücünün yüklenmesi engellendi
1276 Bir dinamik bağlantı kitaplığı (DLL), DLL ya da işlemin çalıştırılabilir kopyası olmayan bir modüle başvuru gönderdi.
1300 Başvurulan ayrıcalıkların tümü arayan kişiye atanmamış.
1301 Kullanıcı hesap adları ve güvenlik kimlikleri arasındaki eşleştirmelerden bazıları yapılamadı.
1302 Bu kullanıcı hesabı için hiçbir sistem bildirme sınırı özellikle ayarlanmamış.
1303 Şifreleme anahtarı yok. İyi bilinen bir şifreleme anahtarı döndürüldü.
1304 Parola, bir LAN Manager parolasına dönüştürmek için çok karmaşık. Geri dönen LAN Manager parolası NULL dizesi.
1305 Yayın düzeyi bilinmiyor.
1306 İki değişiklik düzeyinin uyumsuz olduğunu belirtir.
1307 Bu güvenlik kimliği, bu nesnenin sahibi olarak atanmamış olabilir.
1308 Bu güvenlik kimliği, bir nesnenin ana grubu olarak atanmamış olabilir.
1309 Geçerli bir istemciyi temsil etmeyen bir yolla bir temsil belirteci üzerinde işlem yapılmaya çalışıldı.
1310 Grup kapatılmayabilir.
1311 Oturum açma isteklerine hizmet verebilecek hiçbir oturum açma sunucusu yok.
1312 Belirtilen oturum yok. Daha önce kapatılmış olabilir.
1313 Belirtilen ayrıcalık yok.
1314 Gereken ayrıcalık istemci tarafından sağlanmıyor.
1315 Sağlanan ad uygun şekilde oluşturulmuş bir kullanıcı hesabı adı değil.
1316 Belirtilen kullanıcı zaten var.
1317 Belirtilen kullanıcı yok.
1318 Belirtilen grup zaten var.
1319 Belirtilen grup yok.
1320 Belirtilen kullanıcı hesabı adı zaten bir belirtilen grubun üyesi veya belirtilen grup bir üyeye sahip olduğundan silinemiyor.
1321 Belirtilen kullanıcı hesabı adı belirtilen grup hesabının bir üyesi değil.
1322 Son kalan yönetici hesabı adı devreden çıkarılamıyor veya silinemiyor.
1323 Parola güncelleştirilemiyor. Güncel parola olarak sağlanan değer hatalı.
1324 Parola güncelleştirilemiyor. Yeni parola olarak sağlanan değer parola içinde izin verilmeyen değerler içeriyor.
1325 Parola güncelleştirilemiyor. Yeni parola için sağlanan değer etki alanının uzunluk, karmaşıklık veya geçmiş gereksinimlerini karşılamıyor.
1326 Oturum açma hatası: Bilinmeyen kullanıcı adı veya hatalı parola.
1327 Oturum açma hatası: Kullanıcı hesabı sınırlaması. Olası sebepler boş parolalara izin verilmiyor olması, oturum açma saatleri kısıtlaması veya ilke kısıtlaması zorlamasıdır.
1328 Oturum açma hatası: Hesap oturum açma zaman sınırlaması hatası.
1329 Oturum açma hatası: Kullanıcının bu bilgisayarda oturum açma hakkı yok.
1330 Oturum açma hatası: Belirtilen hesap adı parolasının süresi dolmuş.
1331 Oturum açma hatası: Hesap şu anda devre dışında.
1332 Kullanıcı hesap adlarıyla güvenlik kimlikleri arasında hiçbir eşleştirme yapılmadı.
1333 Bir anda, çok fazla yerel kullanıcı tanımlayıcısı (LUIDs) istendi.
1334 Başka geçerli yerel kullanıcı tanımlayıcısı (LUIDs) yok.
1335 Bu özel kullanım için, güvenlik kimliğinin alt yetki kısmı geçersiz.
1336 Erişim denetim listesi (ACL) yapısı geçersiz.
1337 Güvenlik kimliği yapısı geçersiz.
1338 Güvenlik açıklayıcısı yapısı geçersiz.
1340 Devralınan erişim denetim listesi (ACL) veya erişim denetim girdisi (ACE) oluşturulamadı.
1341 Sunucu halen kapalı.
1342 Sunucu halen açık.
1343 Sağlanan değer, tanımlayıcı bir yetki için geçersiz bir değerdi.
1344 Güvenlik bilgisi güncelleştirmeleri için yetersiz bellek.
1345 Belirtilen öznitelikler geçersiz veya bir bütün olarak grup öznitelikleri ile uyumsuz.
1346 Gereken temsil düzeyi sağlanmadı veya sağlanan temsil düzeyi geçersiz.
1347 Bir belirsiz düzey güvenlik belirteci açılamıyor.
1348 Gereken geçerlilik bilgisi sınıfı geçersiz.
1349 Belirtecin türü kullanım şekline uygun değil.
1350 İlişkilendirilmiş güvenliği olmayan bir nesne üzerinde güvenlik işlemi yürütülemiyor.
1351 Windows NT Sunucusu'na erişilemediğini veya etki alanı içindeki nesnelerin, gerekli bilgi alınamayacak şekilde korunduğunu belirtir.
1352 Güvenlik hesabı yöneticisi (SAM) veya yerel güvenlik yetkili (LSA) sunucusu güvenlik işlemini gerçekleştirmek için yanlış durumdaydı.
1353 Etki alanı, güvenlik işlemini yürütmek için hatalı durumda idi.
1354 Bu işleme sadece Ana Etki Alanı Denetleyicisi için izin verilmiş.
1355 Belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı.
1356 Belirtilen etki alanı zaten var.
1357 Sunucu başına etki alanı sayısı sınırını aşan bir istek yapıldı.
1358 Diskteki çok zararlı bir ortam arızası veya veri yapısı bozulması nedeniyle istenen işlem tamamlanamıyor.
1359 Bir iç hata oluştu.
1360 Genel erişim türleri, genel olmayan türlere eşlenmiş olması gereken bir erişim maskesi içinde bulunuyorlar.
1361 Güvenlik niteleyicisi doğru biçimde değil (mutlak veya kendine bağlı).
1362 İstenen eylem, sadece oturum açma işlemleri ile kullanılmak üzere sınırlı. Arama işlemi, bir oturum açma işlemi olarak kayıtlı değil.
1363 Halen kullanımda olan bir kimlik ile yeni bir oturum başlatılamıyor.
1364 Belirtilen kimlik doğrulama paketi bilinmiyor.
1365 Oturum, istenen işlemle tutarlı bir durumda değil.
1366 Oturum kimliği halen kullanımda.
1367 Oturum açma isteği, geçersiz bir oturum açma türü değeri içerdi.
1368 Adlandırılmış kanal, veri bu kanaldan okununcaya kadar özellikleri alınamıyor.
1369 Kayıt defteri alt ağacının hareket durumu, istenen işlem ile uyumsuz.
1370 Bir iç güvenlik veritabanı bozukluğu ile karşılaşıldı.
1371 Hazır hesaplarda bu işlem gerçekleştirilemez.
1372 Bu işlem hazırdaki özel grup üzerinde yürütülemez.
1373 Bu işlem hazırdaki özel kullanıcı üzerinde yürütülemez.
1374 Grup halen kullanıcının ana grubu olduğu için, kullanıcı, gruptan çıkarılamaz.
1375 Belirteç zaten bir birincil belirteç olarak kullanımda.
1376 Belirtilen yerel grup yok.
1377 Belirtilen hesap adı yerel grubun bir üyesi değil.
1378 Belirtilen hesap adı zaten yerel grubun bir üyesi.
1379 Belirtilen yerel grup halen var.
1380 Oturum açma hatası: Kullanıcıya bu bilgisayarda istenen oturum açma türü sağlanmadı.
1381 Bir tek sistem içinde saklanabilecek en fazla sayıda sır sayısı aşıldı.
1382 Bir sırrın uzunluğu, izin verilen en büyük uzunluğu aşıyor.
1383 Yerel güvenlik yetki veritabanı, bir iç tutarsızlık içeriyor.
1384 Bir oturum açma denemesi sırasında, kullanıcının güvenlik içeriği çok fazla güvenlik kimliği biriktirdi.
1385 Oturum açma hatası: Kullanıcıya bu bilgisayarda istenen oturum açma türü sağlanmadı.
1386 Bir kullanıcı parolasını değiştirmek için, çapraz şifreli parola gerekli.
1387 Bir üye yerel gruba eklenemiyor veya gruptan çıkarılamıyor çünkü üye yok.
1388 Üye yanlış kullanıcı hesabı türüne sahip olduğundan yerel gruba yeni bir üye eklenemedi.
1389 Çok fazla güvenlik kimliği belirtildi.
1390 Bu kullanıcı parolasını değiştirmek için, çapraz şifreli parola gerekli.
1391 Bir ACL'nin devralınabilen bileşenler içerdiğini belirtir
1392 Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.
1393 Disk yapısı bozuk ve okunamaz durumda.
1394 Belirtilen oturum için kullanıcı oturum anahtarı yok.
1395 Erişilmekte olan hizmet belirli sayıda bağlantı için lisans edilmiş. Hizmetin kabul edebileceği kadar bağlantı bulunduğundan hizmete şu anda başka bağlantı yapılamaz.
1396 Oturum Açma Hatası: Hedef hesap adı doğru değil.
1397 Karşılıklı kimlik doğrulama başarısız oldu. Sunucunun etki alanı denetleyicisindeki parolası güncel değil.
1398 İstemci ve sunucu arasında bir zaman ve/veya tarih farkı var.
1399 Bu işlem geçerli etki alanında gerçekleştirilemez.
1400 Geçersiz pencere işleci.
1401 Geçersiz menü işleci.
1402 Geçersiz imleç işleci.
1403 Geçersiz hızlandırma tablosu işleci.
1404 Geçersiz kanca işleci.
1405 Çoklu pencere konumu yapısına geçersiz işleç.
1406 Üst düzey alt pencere oluşturulamadı.
1407 Pencere sınıfı bulunamadı.
1408 Geçersiz pencere; bir başka iş parçacığına ait.
1409 Kısayol tuşu halen kayıtlı.
1410 Sınıf zaten var.
1411 Sınıf yok.
1412 Sınıfın hala açık pencereleri var.
1413 Geçersiz dizin.
1414 Geçersiz simge işleci.
1415 Özel DIALOG penceresi sözcükleri kullanılıyor.
1416 Liste kutusu tanımlayıcısı bulunamadı.
1417 Joker karakterleri bulunamadı.
1418 İş parçacığının açık panosu yok.
1419 Kısayol tuşu kayıtlı değil.
1420 Pencere geçerli bir iletişim penceresi değil.
1421 Denetim kimliği bulunamadı.
1422 Bir düzenleme denetimi olmadığından açılır liste kutusu için geçersiz ileti.
1423 Pencere bir açılır liste kutusu değil.
1424 Yükseklik 256'dan az olmalıdır.
1425 Geçersiz aygıt içerik (DC) işleci.
1426 Geçersiz kanca işlem türü.
1427 Geçersiz kanca işlemi.
1428 Bir modül işleci olmadan yerel olmayan kanca ayarlanamaz.
1429 Bu kanca işlemi sadece genel olarak ayarlanabilir.
1430 Günlük kancası yordamı zaten yüklü.
1431 Kanca işlemi yüklenmemiş.
1432 Tek seçimli liste kutusu için geçersiz ileti.
1433 LB_SETCOUNT iletisi sabit olmayan bir liste kutusuna gönderildi.
1434 Bu liste kutusu, sekme duraklarını desteklemiyor.
1435 Başka bir iş parçacığı tarafından oluşturulan nesne yok edilemez.
1436 Alt pencerelerin menüleri olamaz.
1437 Pencerenin bir sistem menüsü yok.
1438 Geçersiz ileti kutusu stili.
1439 Geçersiz sistem (SPI_*) parametresi.
1440 Ekran zaten kilitlenmiş.
1441 Çok pencereli konum yapısındaki tüm pencere işleçleri aynı ana öğeye sahip olmalıdırlar.
1442 Pencere bir alt pencere değil.
1443 Geçersiz GW_* komutu.
1444 Geçersiz iş parçacığı tanımlayıcısı.
1445 Çok belgeli arabirim (MDI) penceresi olmayan bir pencereden bir ileti işlenemez.
1446 Açılır menü zaten etkin.
1447 Pencerenin kaydırma çubukları yok.
1448 Kaydırma çubuğunun aralığı MAXLONG değerinden fazla olamaz.
1449 Belirtilen yolla pencere gösterilemez veya kaldırılamaz.
1450 İstenen hizmeti tamamlamak için yeterli sistem kaynağı yok.
1451 İstenen hizmeti tamamlamak için yeterli sistem kaynağı yok.
1452 İstenen hizmeti tamamlamak için yeterli sistem kaynağı yok.
1453 İstenen hizmeti tamamlamak için yeterli bilgi yok.
1454 İstenen hizmeti tamamlamak için yeterli bilgi yok.
1455 Bu işlemin tamamlanması için disk belleği dosyası çok küçük.
1456 Bir menü öğesi bulunamadı.
1457 Geçersiz klavye düzeni işleci.
1458 Kanca türüne izin verilmiyor.
1459 Bu işlem bir etkileşimli pencere istasyonu gerektiriyor.
1460 Zaman aşımı süresi sona erdiğinden bu işlem geri çevrildi.
1461 Geçersiz monitör işleci.
1500 Olay günlüğü dosyası bozulmuş.
1501 Olay günlüğü dosyası açılamadı bu nedenle olay günlüğü tutma hizmeti başlatılmadı.
1502 Olay günlüğü dosyası dolu.
1503 Olay günlüğü dosyası okumalar arasında değişti.
1601 Windows Installer Hizmeti'ne erişilemedi. Bu, Windows güvenli modda çalışıyorsa veya Windows Installer düzgün şekilde kurulmamışsa ortaya çıkar. Yardım için destek sorumlunuza başvurun.
1602 Kullanıcı yüklemeyi iptal etti.
1603 Yükleme sırasında önemli hata.
1604 Yükleme askıya alındı, tamamlanmadı.
1605 Bu eylem yalnızca şu anda yüklü ürünler için geçerlidir.
1606 Özellik kimliği kayıtlı değil.
1607 Bileşen kimliği kayıtlı değil.
1608 Bilinmeyen özellik.
1609 İşleç geçersiz bir durumda.
1610 Bu ürün için yapılandırma verisi bozuk. Destek personeline başvurun.
1611 Bileşen niteleyicisi yok.
1612 Bu ürün için yükleme kaynağı kullanılabilir değil. Kaynağın olduğunu ve erişebildiğinizi doğrulayın.
1613 Bu yükleme paketi Windows Yükleyicisi hizmeti tarafından yüklenemez. Windows Yükleyicisi hizmetinin daha yeni bir sürümünü içeren bir Windows service pack yüklemelisiniz.
1614 Ürün kaldırıldı.
1615 SQL sorgusu sözdizimi geçersiz veya desteklenmiyor.
1616 Kayıt alanı yok.
1617 Aygıt kaldırıldı.
1618 Başka bir yükleme zaten sürüyor. Bu yüklemeye devam etmeden önce diğer yüklemeyi tamamlayın.
1619 Bu yükleme paketi açılamadı. Paketin olduğunu ve erişebildiğinizi doğrulayın veya bunun geçerli bir Windows Yükleyici paketi olduğunu doğrulamak için uygulama satıcısına başvurun.
1620 Bu yükleme paketi açılamadı. Bunun geçerli bir Windows Yükleyici paketi olduğunu doğrulamak için uygulama satıcısına başvurun.
1621 Windows Yükleyici hizmeti kullanıcı arabirimi başlatılırken bir hata oluştu. Destek personeline başvurun.
1622 Yükleme günlüğü dosyası açılırken bir hata oluştu. Belirtilen günlük dosyası konumunun olduğunu ve yazabildiğinizi doğrulayın.
1623 Bu yükleme paketinin dili sisteminizce desteklenmiyor.
1624 dönüşüm
ler uygulanırken hata oluştu. Belirtilen dönüşüm yollarının geçerli olduğunu doğrulayın.
1625 Bu yükleme, sistem ilkesi tarafından yasaklanmış. Sistem yöneticinize başvurun.
1626 İşlev çalıştırılamadı.
1627 İşlev, çalışma sırasında başarısız oldu.
1628 Geçersiz veya bilinmeyen tablo belirtildi.
1629 Sağlanan veri yanlış türde.
1630 Bu tür veri desteklenmiyor.
1631 Windows Yükleyici hizmeti başlatılamadı. Destek personelinize başvurun.
1632 Temp klasörü dolu olan veya erişilemeyen bir sürücüde bulunuyor. Diskte boş alan açın veya Temp klasörüne yazma izniniz olduğundan emin olun.
1633 Bu yükleme paketi bu işlemci türü tarafından desteklenmiyor. Ürün satıcınıza başvurun.
1634 Bileşen bu bilgisayarda kullanılmıyor.
1635 Bu düzeltme paketi açılamadı. Düzeltme paketinin olduğunu ve erişebildiğinizi doğrulayın veya bunun geçerli bir Windows Yükleyici düzeltme paketi olduğunu doğrulamak için uygulama satıcınıza başvurun.
1636 Bu düzeltme paketi açılamadı. Bunun geçerli bir Windows Yükleyici düzeltme paketi olduğunu doğrulamak için uygulama satıcınıza başvurun.
1637 Bu düzeltme paketi Windows yükleyici hizmeti tarafından işlenemiyor. Windows Yükleyici hizmetinin daha yeni bir sürümünü içeren bir Windows service pack yüklemelisiniz.
1638 Bu ürünün başka bir sürümü zaten yüklü. Bu sürümün yüklenmesine devam edilemiyor. Bu ürünün varolan sürümünü yapılandırmak veya kaldırmak için Denetim Masası'nda Program Ekle/Kaldır'ı kullanın.
1639 Geçersiz komut satırı parametresi. Ayrıntılı komut satırı yardım için Windows Yükleyici SDK'ya başvurun.
1640 Terminal hizmetleri uzaktan oturumu sırasında yalnızca yöneticiler sunucu yazılımı ekleyebilir, kaldırabilir veya yapılandırabilir. Sunucuda yazılım yüklemek veya yapılandırmak istiyorsanız ağ yöneticinize başvurun.
1641 İstenen işlem başarıyla tamamlandı. Değişikliklerin etkili olabilmesi için sistem yeniden başlatılacak.
1642 Yükseltme düzeltmesi Windows Yükleyici hizmeti tarafından yüklenemiyor çünkü yükseltilecek program eksik olabilir veya yükseltme düzeltmesi programın farklı bir sürümünü güncelleştirebilir. Yükseltilecek programın bilgisayarınızda olduğunu ve doğru yüksel
1643 Yazılım kısıtlama ilkesi, düzeltme eki paketine izin vermiyor.
1644 Yazılım kısıtlama ilkesi, bir veya daha fazla özelleştirmeye izin vermiyor.
1700 Dize bağlaması geçersiz.
1701 Bağlama işleci doğru türde değil.
1702 Bağlama işleci geçersiz.
1703 RPC iletişim kuralı sıralaması desteklenmiyor.
1704 RPC iletişim kuralı sıralaması geçersiz.
1705 Dize evrensel benzersiz tanımlayıcı (UUID) geçersiz.
1706 Son nokta biçimi geçersiz.
1707 Ağ adresi geçersiz.
1708 Hiçbir son nokta bulunamadı.
1709 Zaman aşımı değeri geçersiz.
1710 Nesne evrensel fark tanıtıcısı (UUID) bulunamadı.
1711 Nesne evrensel fark tanıtıcısı (UUID) zaten kaydedilmiş.
1712 Tür evrensel fark tanıtıcısı (UUID) zaten kaydedilmiş.
1713 RPC sunucusu zaten dinliyor.
1714 Kaydedilmiş hiçbir iletişim kuralı sıralaması yok
1715 RPC sunucusu dinlemiyor.
1716 Yönetici türü bilinmiyor.
1717 Arabirim bilinmiyor.
1718 Hiçbir bağlama yok.
1719 Hiçbir iletişim kuralı sıralaması yok.
1720 Son nokta oluşturulamıyor.
1721 Bu işlemi tamamlamak için kullanılabilecek yeterli kaynak yok.
1722 RPC sunucusu kullanılamıyor.
1723 RPC sunucusu bu işlemi tamamlayamayacak kadar yoğun.
1724 Ağ seçenekleri geçersiz.
1725 Bu iş parçacığında etkin bir uzaktan yordam yok.
1726 Uzaktan işlem çağrısı başarısız.
1727 Uzaktan işlem çağrısı başarısız oldu ve çalışmadı.
1728 Bir uzaktan işlem çağrısı (RPC) iletişim kuralı hatası oluştu.
1730 Aktarım sözdizimi RPC sunucusu tarafından desteklenmiyor.
1732 Evrensel fark tanıtıcısı (UUID) türü desteklenmiyor.
1733 Etiket geçersiz.
1734 Dizi sınırları geçersiz.
1735 Bağlama bir öğe adı içermiyor.
1736 Ad sözdizimi geçersiz.
1737 Ad sözdizimi desteklenmiyor.
1739 Bir evrensel fark tanıtıcısı (UUID) üretmek için kullanılabilecek hiçbir ağ adresi yok.
1740 Son nokta iki tane.
1741 Kimlik doğrulama türü bilinmiyor.
1742 En fazla çağrı sayısı çok küçük.
1743 Dize çok uzun.
1744 RPC iletişim kuralı sıralaması bulunamadı.
1745 Yordam numarası aralık dışında.
1746 Bağlama, hiçbir kimlik denetimi bilgisi içermiyor.
1747 Kimlik doğrulama hizmeti bilinmiyor.
1748 Kimlik doğrulaması düzeyi bilinmiyor.
1749 Güvenlik içeriği geçersiz.
1750 Yetkilendirme hizmeti bilinmiyor.
1751 Girdi geçersiz.
1752 Sunucu son nokta işlemi gerçekleştiremiyor.
1753 Son nokta eşleştiricisinden kullanılabilecek başka hiçbir son nokta yok.
1754 Hiçbir arabirim verilmedi.
1755 Girdi adı eksik.
1756 Sürüm seçeneği geçersiz.
1757 Daha başka üye yok.
1758 Verilmeyecek hiçbir şey yok.
1759 Arabirim bulunamadı.
1760 Girdi zaten var.
1761 Girdi bulunamadı.
1762 Ad hizmeti kullanılamıyor.
1763 Ağ adresi ailesi geçersiz.
1764 İstenen işlem desteklenmiyor.
1765 Taklit etme için kullanılabilecek hiçbir güvenlik içeriği yok.
1766 Uzaktaki bir işlem çağrısında bir iç hata oluştu (RPC).
1767 RPC sunucusu bir tamsayıyı sıfıra bölmeye kalkıştı.
1768 RPC sunucusunda bir adresleme hatası oluştu.
1769 RPC sunucusundaki bir kayan noktalı işlem bir sıfıra bölmeye yol açtı.
1770 RPC sunucusunda bir kayan nokta yetersizliği oluştu.
1771 RPC sunucusunda bir kayan nokta taşması oluştu.
1772
otomatik işleçlerin bağlanması için kullanılabilen RPC sunucularının listesi tükendi.
1773 Karakter çevirme tablosunun dosyası açılamıyor.
1774 Karakter çevirme tablosunu içeren dosyada 512 bayttan daha azı var.
1775 Bir uzaktan yordam çağrısı sırasında istemciden sunucuya boş bir içerik işleci geçildi.
1777 Uzaktan bir yordam çağrısı sırasında içerik işleci değişti.
1778 Bir uzaktan yordam çağrısına geçilen bağlama işleçleri uyuşmuyor.
1779 Saplama, uzaktaki işlem çağrısı işlecini alamadı.
1780 Saplamaya boş bir başvuru işaretçisi geçildi.
1781 Sayma değeri aralık dışında.
1782 Bayt sayısı çok küçük.
1783 Saptama geçersiz veri aldı.
1784 Sağlanan kullanıcı arabelleği istenen işlem için geçerli değil.
1785 Disk ortamı tanınamıyor. Biçimlenmemiş olabilir.
1786 İş istasyonu bir güven gizliliğine sahip değil.
1787 Windows NT Sunucusu üstündeki SAM veritabanı, bu iş istasyonu güven ilişkisi için bir bilgisayar hesabına sahip değil.
1788 Birinci etki alanı ile güvenli etki alanı arasındaki güven ilişkisi başarısız.
1789 Bu iş istasyonu ile birinci etki alanı arasındaki güven ilişkisi başarısız.
1790 Ağ oturumu açma başarısız.__________________
Nazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.06.10, 12:38   #3
Süper Üye

Nazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Konular: 306
Mesajlar: 2,941
Ettiği Teşekkür: 4748
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Nazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Hasta
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Bilgisayardan Gelen Uyarı Sesleri ve Anlamları

Hata Anlamı

1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip Anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Bu sorunların çözüm yolları;

1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

POST Mesajları

Girişi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliğinde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumuşatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlaşılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Yine de belli başlı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

CMOS battery failed: BIOS pil
niz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkailir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok.

Alıntıdır ...


__________________
Nazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.01.13, 12:51   #4
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,557
Ettiği Teşekkür: 19150
Aldığı Teşekkür: 11073
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Banada yardımcı olurmusunuz?

1-Bilgisayarı ilk açtığımda patinaj yapan araba hissi gibi fan sesi geliyor.

2-Wep kamare bigisayar üzerinde aktif idi sonradan kullanılamaz hale geldi. üzerindeki ışık sürekli yanıyor, araştırma yaptığımda, kamera bir proğram tarafından kullanılıyor ifadesi çıkıyor bunuda bir türlü düzeltemedim.

Teşekkürler saygılar
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.01.13, 14:48   #5
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1659
Mesajlar: 8,028
Ettiği Teşekkür: 27982
Aldığı Teşekkür: 35308
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa AKTEN Mesajı göster
Banada yardımcı olurmusunuz?

1-Bilgisayarı ilk açtığımda patinaj yapan araba hissi gibi fan sesi geliyor.

2-Wep kamare bigisayar üzerinde aktif idi sonradan kullanılamaz hale geldi. üzerindeki ışık sürekli yanıyor, araştırma yaptığımda, kamera bir proğram tarafından kullanılıyor ifadesi çıkıyor bunuda bir türlü düzeltemedim.

Teşekkürler saygılar
Fanlar'ınız ömrünü tamamlamış değiştirin vakit kaybetmeden...

İkinci sorununuzda kullandığınız programdan kaynaklanan bir hata yada bug olabilir.. yada kamera sürücüsünde bir sorun vardır.. programın ismini yazsaydınız iyi olurdu..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.07.13, 15:49   #6
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,291
Ettiği Teşekkür: 11417
Aldığı Teşekkür: 22518
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Nazlı Mesajı göster
Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?

PC’yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa
veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.
Aslında arızanın sebebi genelde Biosun kitlenmesi oluyor.
Çözümü de oldukça basit. Ekran kartınızı söküp 1,2 dakika sonra takın, düzelir...
Aslında pili çıkarıp takmakta çözüm fakat Bios ayarlarınız değişebilir.

Komşum tamire götürmek üzereyken tesadüf etti, hallettik.
O nedenle belirtmek istedim. Boş yere 30, 40 $ ödemeyin.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.07.13, 15:51   #7
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,507
Ettiği Teşekkür: 28709
Aldığı Teşekkür: 13770
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lion-King Mesajı göster
Aslında arızanın sebebi genelde Biosun kitlenmesi oluyor.
Çözümü de oldukça basit. Ekran kartınızı söküp 1,2 dakika sonra takın, düzelir...
Aslında pili çıkarıp takmakta çözüm fakat Bios ayarlarınız değişebilir.

Komşum tamire götürmek üzereyken tesadüf etti, hallettik.
O nedenle belirtmek istedim. Boş yere 30, 40 $ ödemeyin.

Dip not : Pili çıkarmak raid yapılmış cihazlarda ayrıca raid pili yoksa raid ayarlarını bozar.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.07.13, 15:58   #8
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,291
Ettiği Teşekkür: 11417
Aldığı Teşekkür: 22518
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
Dip not : Pili çıkarmak raid yapılmış cihazlarda ayrıca raid pili yoksa raid ayarlarını bozar.
Raid yapabilenlerin bu önerilere ihtiyacı olmaz.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Lion'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.07.13, 16:26   #9
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,507
Ettiği Teşekkür: 28709
Aldığı Teşekkür: 13770
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bazı PC Hataları ve Çözümleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lion-King Mesajı göster
Raid yapabilenlerin bu önerilere ihtiyacı olmaz.


Yan masamda oturan biri var böyle
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bazı, Çözümleri, hataları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Voleybolda Teknikler |Voleybol Oyun Kuralları Kartal Diğer Sporlar 6 22.02.13 00:56
Kurumsal Ağınız ve Güvenliği için 10 Önemli Adım uur İnternet | Network 0 10.02.09 11:15
Bilgisayarımız Neden Yavaşlar ve Çözümleri uur Windows İşletim Sistemi 1 26.01.09 02:17
Televizondaki Dizi Hataları ReaL Tv Showları | Tv Yarışmaları | Tv Dizileri Haberleri 0 25.01.09 11:48


WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.