Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 03.04.12, 14:07   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Exclamation Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu
T
EKNİK YARDIM KILAVUZU

Evet arkadaşlar,böyle bir kılavuzu yazmadan önce çok düşündüm. Malum hepiniz beni bir sorumluluğa ittiniz.Bende bu sorumlu olduğum alanda bir tuzum olsun istedim ve böyle bir kılavuz yazmaya karar verdim.

Bilgisayarımızda olan anormal çalışmalar,kitlenmeler,donmalar dahil tüm sorunlar hemen hemen hepimizin başına gelmiştir. Tabi bu sonucunda hemen en yakın servise koşup cebinizide deliyorsunuz artık gerisi servise kalmış adamlar ya yapıyor yada yapmıyor yarım yamalak veriyorlar size..(işini tam yapan servislere lafım yok..)

Bilgisayarımızda oluşan bu tür sorunlar çoğunlukla yazılımsal sorunlardır.Sürücü çakışmaları,uyumsuzluk,yanlış sürücü yükleme,güncel olmayan sürücüler,virüsler bu tür sorunlarda başı çekerler.

Donanımsal sorunlar ,yazılımsal sorunlardan daha ciddi sorunlardır, bu tür sorunlar yazılımsal sorunları taklit edebildiği gibi daha ciddi olarak kendilerinide belli edebilirler.Sistem fanlarının aşırı gürültü yapması,kitlenmeler,mavi ekran hataları gibi..

Sırf bunlardan yola çıkarak bir sorunun donanımdan mı yoksa yazılımdanmı kaynaklandığını bilemeyiz.Bunu bilebilmek için ilk başta sorunu tespit etmemiz gerekir.

Çözümleri sorularıyla birlikte sunacağım..

BAŞLANGIÇ SORUNLARI


Genellikle bu tür sorunların yüzde sekseni yazılımsal, yüzde yirmisi ise donanımsal sorunlardan oluşmaktadır.

SORUN 1 – Bilgisayarım oturum/başlagıç açılışında çok yavaş açılıyor yada oturum açıldığında bir hata ile karşılaşıyorum

Çözüm 1 – Başlat'ı tıklayın ara kısmına "msconfig" yazın karşınıza başlangıç ekranı çıkacak ordan "hizmetler" sekmesine gelin ve o sekmede bilgisayarınızda başlangıçta çalışan uygulamaları inceleyin,şüphenizi çeken bir uygulama varsa onun karşısında yer alan tiki kaldırın.. eğer uygulamalar size bir fikir belirtmiyorsa "genel" sekmesine gelip tanımlama başlangıcı işaretleyip sisteminizi tekrar başlatın. Eğer herhangi bir hata almıyorsanız yada yavaşlama sorunu yaşamıyorsanız yazılımsal bir sorununuz'un var olduğuna işarettir bu durum... yapacağınız tek şey yüklediğiniz programları gözden geçirmek olacaktır. Ayrıca sisteminizin karşılayabileceği kadar program yüklemeniz önerilir. Minimum 1 gb'dan aşağı bir ram çiplerine sahipseniz bu konuya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çözüm 2 –Anormal derecede açılışta yavaşlama varsa harddisk'inizin artık ömrünü tamamladığına dair bir işaretde olabilir. Bu konuda emin olabilmek için Hdtune adlı yazılımı yüklemenizi ve harddiskinizi detaylı bir hata testinden geçirmenizi tavsiye ederim. Eğer hata testinde kırmızı bloklar tespit ediliyorsa harddiskiniz gidicidir. Verilerinizi yedeklemeniz ve yeni harddisk almanız gerekebilir.

Çözüm 3 – Virüsler buna sebeb olabilir..Bilindik antivirüs markalarından birini kullanıyorsanız ve virüsün bulaştığı tarihten itibaren bu yazılımlardan biri yüklüyse sisteminizi kurtarmanız mümkün. Lakin her virüs aynı etkide sisteminizi etkilemeyeceğinden emin olun.. bir "eliza" virüsü ile bir "sality" virüsü arasında dağlar kadar fark vardır.(Sality en belalısıdır..)

Çözüm 4 – İşlemciniz yada Ekran kartınız çok ısınıyor yada Fanlarınız görev yapamıyor olabilir. Normalde sistem boştayken 30'C dereceyi geçmemelidir.(Yaz aylarında 45 dereceye kadar normal sayılır) Yük altındayken ulaşıbileceği sıcaklık değeri maksimum 65'C derecedir..Oyun uygulamalarında Ekran kartının 75-80 dereceye kadar çıkması sizi korkutmasın İşlemci ise İntel'de 60-65 derece gibi değerler normal iken AMD tarafında 80 dereceye kadar normal sayılır Bilgi için Speedfan programını öneririm yada HWINFO işi görür. (Bu programların kullanımı ile ilgili gereken bilgi bu konuda verilecektir.)

Eğer sisteminiz bu değerlerin üstünde çalışıyorsa çok ısınıyordur.. işlemciye süreceğiniz termal macun ve fanlarınıza yapacağınız ufak bakım sayesinde sisteminizi stabil hale getirebilirsiniz. Bu konuda uzman olmanız gerekmez, hangi sistem donanımını kullanıyorsanız örneğin işlemci fanı nasıl çıkarılır bununla ilgili gereken bilgiyi öğrenmek için işlemci model ve markasını google'dan yazın çıkan videolardaki yönergeleri takip edin öğrenebilirsiniz. Ama yok bulaşamam derseniz tabiki işin ehli olan servisler bunu yapabilirler.

Çözüm 5- Bios kaynaklı bir sorunda olabilir. Bios güncellemesi gerekebilir yada yüklediğiniz bios sürümü yanlış veya uyumsuzdur. Eski bios'a geri dönülerek olay çözülebilir.

Çözüm - 6
Yeni takılan bir donanım(Özellikle Ram'ler) yüzünden sisteminizde uyumsuzluk yaşanabilir detaylı bilgi için taktığınız donanımın anakart'a uyumlu olup olmadığını kontrol edin.. Uyumlu olduğu halde bu sorun yaşanıyorsa anakart bios güncellemesini yapmalısınız detaylı bilgi aynı konuda verilecektir.

Ya da var olan donanıma atadığınız overclock değeri stabil değildir (İşlemci ve Ram çiplerine yapılan overclock değeri stabiliteyi bozabilir) bunun çözümü ise bios'tan cmos ayarlarını sıfırlamaktan geçer, yada daha önceki ayarlarınızı hatırlıyorsanız, bios üzerinden aynı değere getirmek sorunu çözer(tamam bu overclockçulara küfür gibi oldu) Cmos sıfırlama konusunda detaylı bilgi
aşağıda verilecektir.

Çözüm 7- Ramleriniz slotlarına düzgün oturmamıştır, aldığınız ramler'in saat hızları farklıdır yada markaları farklıdır, Ramlerinizi çıkarıp tekrar takınız yada farklı slotlara takınız. Ramleriniz ikili kit ise anakart kitapçığında hangi slotlara takılabileceği konusunda ipuçları vardır. Bir ihtimal ise ramleriniz ömrünü tamamlamak üzeredir..bu sorunu tespit etmek içinde memtest86 programını öneririm.. yada windows 7 ve üzeri bir sistem kullanıyorsanız, windows bellek tanılama aracını çalıştırabilirsiniz. Aracı çalıştırmak hakkında bilgi için tıklayın.
DONMA,KİTLENME VE RESET SORUNLARI

Bu tür sorunların kaynağının geneli ısınma sorunundan kaynaklandığı gibi nadir olarak sisteminizde yaşanan temas problemi(ramler ve ekran kartının slotlarında toz olması yada düzgün takılamamış olması gibi) olabilir..

SORUN 1
– Bilgisayarım kitleniyor...

---
Çözüm 1 – Isınma sorunu olabilir..

Çözüm 2 – Ekran kartınıza yanlış yada uyumsuz bir sürücü yüklemiş olabilirsiniz.yeni sürücü yüklemeniz tavsiye edilir. Beta başlığında olan sürücüler bu soruna genelde sebeb olurlar. Ayrıca ekran kartınıza yüklediğiniz sürücüden önce eski sürücüyü silmeniz gereklidir. Eski sürücüyü silmeden yeni sürücüyü yüklerseniz sorun çıkabilir. Sürücü yükleme- silme konusu hakkında detaylı bilgi bu konu adı altında verilecektir.

Çözüm 3 – Arka planda çalışan herhangi bir uygulamanın istediği yüksek bellek ihtiyacını sisteminiz karşılamıyor olabilir. Oyun uygulamalarında bu sorun ortaya çıkar. Gereken oyun uygulamasının sistem özelliklerini tam karşıladığından emin olun.

Çözüm 4 – Sürücü çakışması olabilir..Detaylı bilgi için Başlat-Ara kısmına Aygıt yöneticisi yazarak sisteminize yüklü olan donanım bileşenleri tek tek kontrol edin eğer herhangi bir donanım bileşeninde sarı ünlem işareti görüyorsanız inceleyin. Eğer sarı ünlem işaretli donanımın ne olduğu konusunda fikriniz yoksa, sürücü aygıt ve kimliğini google'a yazarak fikir edinebilirsiniz.

Çözüm 5 – Ekran kartınız yuvaya düzgün oturmamıştır, Eğer kasa içi tozluysa ekran kartı slot'una kaçan bir toz tanesi bu soruna bile sebeb olabiliyor. Kasa içi temizliğe dikkat edin.

Ve ya ekran kartınız yada işlemciniz çok eskiyse ömrünü tamamlamak üzeredir. Harddisk'de aynı soruna sebeb olabilir. Üzerindeki sektorler bozulmuşsa sistem o sektoru okumaya çalışırken kitleniyordur.

Çözüm 6 - Yine virüs sorunu, belleği işgal eden bir virüs kodu ile karşı karşıyasınız, Çözüm belli^^

SORUN 2 – Bilgisayarım durup dururken reset atıyor yada kapanıyor ve bir süre açılmıyor

Çözüm 1 – Yine ısınma sorunu..

Çözüm 2
– Sisteminizin yüksek güç ihtiyacı yüzünden psu,(yani güç kaynağı) gerekli gücü veremediği için sisteminiz darboğaza girebilir buda sisteminizin kapanmasına yol açıyordur.. yanlış yapılan psu seçimleri yada sahte etiketli psu'lar buna yol açabilir.. çözümü yeni psu almaktan geçer (tavsiye edilen 12v kanalından minimum 400w verebilen toplam 500wattlık psuları tercih edin)


Çözüm 3
– Ramler yada işlemcinin yuvasına düzgün oturmamış olmasından kaynaklanıyordur.. İşlemci'ye az ihtimal veriyorum. Genelde ramler yapabilir.

Çözüm 4 - Virüs sorunu, sistem dosyalarına bozan bir virüs bu soruna yol açabilir, hirenbootcd yada combofix gibi araçları indirin eğer güvenli kipte bilgisayarınızı açabiliyorsanız bu araçları çalıştırarak sisteminizi kurtarabilirsiniz, bunun dışında sorun çok ciddi ise format gerekebilir.


Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.12, 14:20   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

MAVİ EKRAN HATALARI

Kullanıcılara saç,baş yolduran hataların başında gelir.. Mavi ekran hataları sisteminizde çok ciddi bir sorun olabileceğini gösterdiği gibi,son zamanlarda yüklediğiniz herhangi bir basit program,sürücü yada sisteminize taktığınız yeni bir donanım bu hataya sebeb olabilir.

Bu tür hatalarda.. sorunun ciddi olup olmadığını anlayabilmek için öncelikle sistem başlangıcında sürekli f8 tuşuna basınız. Karşınıza gelecek menüde "Sistem hatalarında yeniden başlatmayı devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyip devam ediniz. Eğer sisteminiz herhangi bir donma yada reset yapmadan oturumunuzu açabiliyorsa sorununuz yazılımsaldır.. hemen en son yüklediğiniz yazılımları tek tek kaldırınız.. eğer bu seçenek işe yaramıyorsa sisteminiz açılışta aniden çöküyorsa maalesef ki sorununuz ciddidir ve bu sorunu anlayabilmek için mavi ekran hatasında belirtilen sistem dosyasını ve hata kodunu bir kağıda yazarak buraya konu olarak açarsanız size yardımcı olabilirim..(yada direkt google sayfasına yazarak sorunu anlayabilirsiniz)

Örnek mavi ekran incelemesiSoruna sebeb olan dosya - "asyncmac.sys"

Sorunun açıklaması - SESSIONS_INITIALIZATION_FAILED

Google'a girmeniz gereken keywordler bunun gibi misal

Sisteminize taktığınız yeni donanım bu hataya sebeb oluyorsa,taktığınız cihazın sistem üzerinde diğer cihazlar(özellikle anakart) ile tam uyumlu olduğundan emin olunuz. Detaylı bilgi için anakart kullanıcı kitapçığınızı inceleyerek desteklediği donanımların tam listesini görebilirsiniz.. kitapçığınız yoksa yada donanım listesindeki belirtilen terimlere bir anlam veremediyseniz anakartınızın markasını ve modelini ve taktığınız yeni donanımı buraya yazarak sorununuza çözüm getirmeye çalışabilirim..

Bu hataya sebeb olan diğer etkenlerden biri ise yaptığınız bios güncellemelerinden kaynaklanabilir.tabi tam tersi bir durumda olabilir.. sisteminiz donanımı tam tanımadığı için bios güncellemesi gereklidir. Bios güncellemelerinde dikkat etmeniz gereken tek nokta.. "Beta" başlığı yazan bios güncellemelerinde risk alacağınız bilmeniz gerek. Bios güncellemeleri hakkında bilinmesi gerekenler bu konuda verilecektir.

Overclock durumlarıda mavi ekrana sebeb olabilir.

Eğer yaptığınız bir bios güncellemesi sonucu bu hatayla karşılaşıyorsanız eski bios sürücülerini yükleyerek sorun çözülebilir..

Bunun dışında donanımsal olarak bu tür hatalarda arızayı veren ilk parçaların başında birincisi RAM ikinciside EKRAN KARTI gelir. İşlemci son ihtimaldir.

EKRAN SORUNLARI...

Adı üstüne ekran sorunları...Bozulmalar,titremeler ve renklerin birbirine girmesi...

SORUN 1 – Ekran titriyor

Çözüm 1 – Ekran yenileme hızını kontrol edin.. Masaüstü boş bir alana tıklayın Özellikler- Görüntü -Gelişmiş sekmesine gelin Eğer monitor yenileme hızınız 60 hz'den aşağı ise bunu yukarı çekin (Tercihen 75 hz ve üstü olması göz sağlığınız için önemlidir) Bunu yaptığınız halde ekran çözünürlüğünüz söz konusu yenileme hızını desteklemiyorsa ekran çözünürlüğünü düşürmeniz gerekmektedir( bu durum CRT monitörlerde sıklıkla görülür)

Çözüm 2 – Ekranın yanında herhani bir manyetik cihaz(cep telefonu,hoperlor,vs) titremeye sebeb olabilir


SORUN 2
– Çözünürlük veya renk biti çok düşük ekranın yarısını göremiyorum


Çözüm 1 – Yine aynı yöntemi kullanarak (özellikler-görüntü-gelişmiş) çözünürlüğü yükseltin 1280x1024 çözünürlük standart bir çözünürlüktür her zaman.. aynı sekmede renk biti derinliğinide yükselterek sorununuzu çözebilirsiniz..

Çözüm 2- Çözüm 1 dekiler olmuyorsa ekran kartınızın sürücüsünü düzgün yüklediğinize emin olunuz


SORUN 3 – Ekran bozuk gösteriyor.. Oyun,video uygulamalarında ekranda çizgiler oluşuyor

Çözüm 1 – Ekran kartınız ömrünü tamamlamıştır. Yeni ekran kartı alınız

Çözüm 2 – Risk almayı seviyorsanız ekran kartınızı fırınlayabilirsiniz)

Çözüm 3 – Ekran kartınızın yuvaya takılı olup olmadığını kontrol ediniz.

Çözüm 4 – Ekran kartınıza yaptığınız overclock buna sebeb olabilir.. Bu durumda Overclock değerinizi aşağı çekerek bu durumdan kurtulabilirsiniz

Çözüm 5 – Eğer sadece belli oyun uygulamalarında ve videolarda bu durum oluşuyorsa Ekran kartı sürücünüzü güncelleyiniz..


SORUN 3
- Oyun oynarken yada video izlerken fps düşmeleri yaşanıyor.. Ekran kartı çok ısınıyor


Öncelikle fps nedir bir onu açıklayayım sonra çözümünü söyleyeceğim.. fps ekranın kareleme hızıdır.. mesela günümüz standartlarında olan 30 fps ekran kartının, ekrana saniyeler içinde 30 ekran karesi gönderebilir anlamına gelmektedir.. Filmlerde bu standart 25 fps olurken oyunlarda maksimum fps karesi 60 olur... insan gözü 25 fps'nin üstünde bir karelenme görmesi imkansızdır.. ama 25 fps altında ise gözümüz bunu farkedebilir ve bu durumda görüntünün akıcı olmadığını görürüz..

Fps ekran kartının kalitesine ve işlemci gücüne göre değişir.. kaliteli ve güçlü bir ekran kartı normal oyun standartlarında 30 fps olarak kabul edilen bir standartı 60 fps'ye çıkarak görüntünün daha net olmasını sağlar..

Tabi fps sorunun çözümü yeni bir ekran kartı almaktan geçmez.. ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyerek yada ekran kartı ayarlarınızdan dokuma kalitesi,keskinliği yumuşatma,ve diğer filtreleri kısarak ekran kartınızın performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.. ama tabi yüksek performans her zaman düşük kaliteye işaret eder.. eğer hem yüksek performans ve hemde yüksek kalite almak istiyorsanız ekran kartınıza güvenmeli.. yada yeni bir ekran kartı almalısınız...

Ama şu olay da vardır Piyasadaki en güçlü ekran kartları her zaman bekleneni vermeyebilir, oynadığınız oyunun yapımcıları oyunu optimizasyon konusunda çok başarısız olabilirler. Yada ekran kartı sürücünüz var olan oyunla tamamen dengesiz çalışıyordur (Fanboyluk yapmak istemem ama AMD bu konuda çok sınıfta kalıyor, NVIDIA'nın bazen tökezlediğide oluyor) Bu daha sıkıntılı bir durum.. Genelde yapımcılardan gelecek orjinal yamalarla oynadığınız oyunun optimizasyon sorunlarını düzeltmeye çalışırlar. Ekran kartı üreticileri de o oyuna özel bir sürücü çıkartırlar . Eğer böyle bir sorun varsa yeni sürücü veya oyuna gelecek yeni yama yoksa çıkmasını beklemekten başka çareniz yok.

SORUN 4 - Oyun oynarken görüntüde yırtılma oluşuyor, ya da görüntüde göz kırpması denen bir durum var, ya da görüntüde nesne renkleşmesi, titremeler, bulanıklıklar var

Çözüm 1 - Görüntü yırtılması dediğimiz bir durum oluşuyorsa, var sa oyun uygulamasından vsyn-c ayarını açmanız gerekebilir. Oyun ayarında yoksa sürücü ayarlarından "Dikey yenileme hızı"nı açmanız sorunu çözer

Çözüm 2 - Görüntü'de göz kırpması dediğimiz anlık ekran kararıp gelmeleri oluşuyorsa sürücünüzü doğru yüklediğinizden emin olun.

Çözüm 3 - Görüntü'de nesnelerde sinir bozucu gariplikler oluyorsa ekran kartınızın bellek istemcileri ömrünü tamamlıyor olabilir, ya da var olan sürücü oyunla uyumsuzdur, bozuk sürücü yüklemiş yada overclock değerini haddinden fazla açmışsanız bu sorun oluşabilir. Ekran kartında yaşanan ısınma sorunu bunu tetikleyebilir (Genelde 75 derece üstünde bu sorun baş gösteriyorsa ısınmaya bağlı olarak ekran kartı ömrünü tamamlamak üzeredir)SES SORUNLARI

Ses sorunları genellikle yazılım sorunlarından kaynaklanır.. donanımsal olma ihtimali hemen hemen çok azdır...

SORUN 1 – Ses Gelmiyor...

Çözüm 1 – Doğru ses sürücüsü yüklediğinize emin olun. Ses sürücünüzü bilmiyorsanız ve onboard bir ses donanımı kullanıyorsanız(anakartla tümleşik) anakart'ın modeline bakarak ses sürücünüzü bulmaya çalışın

Çözüm 2 – Başlat- Ara(xp için çalıştır) kısmına dxdiag yazarak çıkan menuden ses sekmesine gelip ses sürücünüzde sorun olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 3 – Ses iconun açık olduğuna emin olun^^


SORUN 2 – Ses kesik kesik geliyor veya ses cızırtılı..

Çözüm 1
- Bu durum videolarda veya bazı şarkılarda oluşuyorsa ses kodeklerinizi güncellemeniz gerekmektedir. K-Lite codec paketini indirerek sorununuz çözülür


Çözüm 2- Hoperlor veya kulaklığınızı kontrol edin. Arızalı ise yapacak bişey yok yenisini almanız gerekir.

Çözüm 3 – Ses cızırtılı geliyorsa ses iconuna gelip sağ tıklıyoruz karşımıza çıkan gelişmiş seçeneklerden mikrofon giriş ve çıkış olan kanalları sessiz konumuna alarak sorunumuz çözülmüş oluyor..

Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.12, 14:24   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Teknik Yardım Kılavuzu

AÇILIŞ VEYA KAPANIŞ SORUNLARI


Açılış sorunlarında problem yaşıyorsanız bu durumda sorun tamamen donanımsaldır.. yazılımsal olma ihtimali çok azdır. Bunun nedeni donanımız ya arızalanmıştır yada ömrünü tamamlamıştır, ya da sizin müdahaleniz sonucu hasar görmüştür.Sisteminiz tam randımanında çalışması için sistem cmos'u kısa bir test yapar bu test bilgisayarınızı açtığınız zaman gerçekleşir, cmos saliseler içinde yaptığı bu kısa testte eğer donanımlar hazır ise bunu işlemciye gönderir ve işlemci komutu vererek sistem açılır ve bir bip sesi duyarsınız. (Bazı sistemlerde bios sesi duyulamayabilir, Eğer sistem açılıyorsa komut dökümünü ekranda görüyorsanız herşey yolundadır ama göremiyorsanız...şimdi aşağıda belirteceğim sorunları buna göre sıralayacağım

SORUN 1
– Bilgisayar Açılmıyor


Çözüm 1 – Power tuşuna basıldığı zaman hayat belirtisi yok ise öncelikle anakartın kitlendiğini varsayarak kasamızı açıyoruz.. ekran kartının bulunduğu tarafta bir jumper göreceksiniz bu jumper'i çıkararak 5 dk bekleyiniz, yada jumper yerinde anakartta bulunan saat pilini göreceksiniz hemen dikkatinizi çeker zaten.. bu saat pilinin üstündeki tırnağı kendinize doğru çekerek saat pilini çıkarın ve 4-5 dk bekleyin sonra tekrar geri takın.. sistem açılırsa anakartın bios kilidi açılmıştır.. bunun sebebi ani elektrik kesilmelerinden dolayı kaynaklanır.. Son teknolojilerde gerçi bu sorun aşıldı ama ne olur ne olmaz kalsın bu seçenek burda^^

Çözüm 2 – Eğer halen hayat belirtisi yoksa.. probleminiz çok büyük demektir.. Psu(Güç kaynağı) veya İşlemci ölmüştür..(Sorun tespiti için bu iki donanımı başka sistemde deneyin). Genelde güç kaynağı baş şüphelidir.

Çözüm 3 – Power tuşuna basıldığında elektrik geliyor sistem açılıyor ama ekrana "Sinyal yok" yazısı geliyorsa monitor ve ekran kartı arası bağlantıları kontrol edin sorun devam ediyorsa sistemi yeniden başlatın. Sorunsuz masaüstüne gelebiliyorsanız ki bunu seslerden anlayabilirsiniz Bu durumda ekran kartı şüphelidir. Anakartınızda onboard seçeneği varsa öncelikle sistemi kapatıp ekran kartını çıkarın. Ekran kablosunu onboard'a bağlayın. (Kasa arkasında genelde mavi renkli bir ekran kablosu girişi gözünüze çarpıyorsa evet bu onboard'dır Onboard yoksa çıkardığınız ekran kartını başka bir sistemde deneyin. )

Kabloyu onboarda taktınız düğmeye bastınız sistem sorunsuz bir biçimde açılıyorsa geçmiş olsun ekran kartınız ömrünü tamamlamıştır. Ama açılmıyorsa bu sefer aynı durumda anakart ömrünü tamamlamıştır. Çok şanssız ve cenabetseniz hem anakart hemde ekran kartı ömrünü tamamlamış da olabilir.


Çözüm 4 – Aynı sorun kavramında birde statik elektrik sorunu olabilir. Sisteminizi fişten çıkarıp kapalı bir konumda power tuşuna 5 sn basın sonra tekrar çalıştırmayı deneyin.. çalışıyorsa statik elektrik vardır bu konuda bir an önce önlem almanız gerekebilir. Emin olmak için sistem çalışır halde kasanın üstünden farklı yerlerine elinizle dokundurarak test yapın merak etmeyin elektrik akımı çok güçlü olmadığı için en fazla karınca ısırığı kadar elektrik akımına maruz kalırsınız.

Anakartı çıkararak uzay montajı (tüm parçalar dışarıda olmak üzere tekrar çalıştırın acemi değilseniz tabi acemiyseniz bulaşmayın) eğer çalışıyorsa.. anakartın monte edildiği yüzeye ince bir sünger yada yalıtımı engelleyecek herhangi bir plastik koyun ve öylece anakartı monte edin.. maksat yalıtım olsun.. (Anakartı monte ederken yalıtımlı vidalar kullanın buda bir çözüm olabilir ve tabi taktığınız priz de topraklı priz olması gerekir bunuda belirtmeye gerek duymuyorum bile)


Çözüm 5
– Yanlış bios sürücüsü buna sebeb olabilir.. eğer farkında olmadan yanlış bir bios yüklemişseniz (Yanlış bios en tehlikelisidir garanti dışı bir durumdur üstelik) yada yüklerken çok şanssızsanız herhangi bir elektrik kesintisi-reset atma durumlarından sonra, sistem açılmıyorsa bios pilini çıkarıp tekrar takarak sorununuz çözülür. Tabi bu her anakartta işe yaramayabilir. Böyle durumlarda genelde anakart çöpe gidebilir. Gerçi son model teknolojilerde artık çift bios bulunuyor, herhangi bir elektrik kesilmesi durumunda cmos sistemi eğer algılarsa yedek biosu devreye sokuyor.SORUN 2
- Kapat komutunu verdiğim halde bilgisayar kapanmıyor


Çözüm 1 - Bu sorunun kaynağı sistemin kapatmaya çalıştığı ama kapatamadığı bir programdan kaynaklanıyor.. Söz konusu programı sisteminizden kaldırarak sorun çözülmüş olur..

Çözüm 2 - Sistemizin güç ayarlarını kontrol edin.Genel olarak kısaca sizlere sorunları,çözümleriyle beraber sundum tabi bütün sorunlar bunlardan ibaret değil.. Bir dünya sorunu var bu teknolojinin.. bu yüzden bu yazdıklarım dışında bir çözüm bulamıyorsanız lütfen yazın...

Şimdi Sistem bakımına geçiyoruz.. unutmayın bakımınızı sık sık yaparsanız sisteminizin ömrünü uzatmış olursunuz...

Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.12, 14:25   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

SİSTEM BAKIMI...

1 – HARDDISK


Harddisk'te oluşabilecek bozuk sektorlerin olmasını istemiyorsanız öncelikli olarak sık sık formata başvurmayınız.. çünkü sistemi sürekli formatlamak cihazınızın ömrünü kısaltabilir.. her format sırasında cihaz bilgileri silmek için çok kafa atar ve çok ısınır..ve harddisk'iniz tek sürücüden oluşmasın.boyutuna göre (mesela 1 tb harddiskiniz var olduğunu sayıyorum) C sürücüsüne 200 gb, D sürücüsüne 500 gb, E sürücüsüne ise 300 gb ayırın..

C sürücüsünde sadece programlar ve sistem dosyaları olsun, D sürücüsüne oyun, v.b uygulamalarınız kurulu olsun, E sürücüsüne ise müzik ve film dosyaları olsun.. böylece hem dosyalarınız düzenli olmuş olur hemde bir sonraki oluşabilecek herhangi bir çökme, yada virüs saldırısından sonra diğer sürücülerdeki dosyalarınıza zarar gelmemiş olur. Birde format sırasında sürücü biçimlendirirken yavaş yada hızlı biçimlendirme arasında bir fark vardır.. yavaş biçimlendirme önceden silinen dosyaları geri getirelemeyecek bir biçimde siler ve sektorleri tek tek biçimlendirir.. hızlı biçimlendirme ise silinen dosyaların köklerine dokunmadan sektorleri tam olarak biçimlendirir.. burda tercih sizindir..

Bunun dışında diskinizi ayda bir kez mutlaka her sürücü için birleştirme işlemini yapınız bu işlem için gerek windowsun kendi birleştirmesini gerekse piyasada bulunan smart defrag gibi programları kullanarak her sürücüde dağılmış olan dosyalarınızı birleştirebilirsiniz.. disk biçimlendirmesi sistem performansı içinde çok önemlidir...

Biçimlendirmenin yanında sistem disklerinde hataları mutlaka gözden geçirin.. Windows'un kendi hata tespit etme komutunu kullanarak(diskteki hataları tespit etmek ve düzeltmek yada biçimlendirmeleri için sürücünün üstüne gelip sağ tık – özellikler – araçlar sekmesine bulabilirsiniz)

Bu iki işlemi ayda bir kez yapmanızı tavsiye ederim.. böylece diskinizin ömrünü uzatmış olursunuz..


2 – EKRAN KARTI


Ekran kartında dikkat etmeniz gereken tek şey sürücü güncelleştirmeleri olmalıdır.. Nvidia markalı ekran kartlarından kullanıyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok.. Ama ATI markalı ekran kartlarında sürücü güncelleştirmeleri maalesef çok zahmetli ve çok dengesiz bir iştir.. O yüzden Bir ATI sahibiyseniz sürücünüzü güncelleştirmeden önce, güncelleştireceğiniz sürümü google'dan araştırarak kullananların yorumlarını inceleyip öyle karar verin..


Piyasada ATI performans ve fiyat alanında üstünlüğü koruduğu halde neden sürücülerde böyle bir problem yaşadıklarınada halen anlamış değilim buda başka bir soru...

Bunun dışında Ekran Kartınıza Overclock(Hız aşırtma) yapıyorsanız ekran kartınızın üzerinde bulunan soğutucu fanın tam görevini yaptığına emin olunuz..


3 – İŞLEMCİ


Eğer İşlemciniz çok ahım,şahım birşeyse (İ7 gibi) kesinlikle işlemcinizi stok fan ile kullanmayınız.. özel soğutmalı fanlardan kullanabilirsiniz piyasa değeri 40 dolardan başlar 100 dolara kadar yolu var..

Bunun dışında işlemcinizin termal macununu her 4 ayda bir yenileyiniz..


4 – RAMLER


Ramlerde dikkat edeceğiniz husus sadece temizlik olayıdır..Ramlerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız alacağınız ram çiplerin stok olan modellerinden değil de üzerinde soğutma plakaları bulunan ram modellerini tercih ediniz.. Tercihte bulunurken bir dikkat edeceğiniz husus ise anakartınızın, alacağınız ram markasını,saat hızı ve modülünü tam olarak desteklediğine emin olunuz.. detaylı bilgi anakartınızın kitapçığındadır bulamıyorsanız googledan anakart marka ve modelini yazarak,üreticinin websitesindeki kullanım kılavuzuna bakarak bulabilirsiniz..


5 – PSU(GÜÇ KAYNAĞI)


Belki en önemli bir parça olan güç kaynağı seçiminde mutlaka çok ama çok dikkat ediniz.. Sistemizin güç kaynağına göre tercih edeceğiniz psu etiketinin sahte olup olmadığına(sahte etiketli psu larda teknoloji enstitülerin damgaları bulunmaz), standart alacaksanız en az etikette belirtilen 12 v kanalından 400watt verebilen toplam 500wattlık bir psu tercih edin.. bunun altında kalan bir psu kullanıyorsanız sistemdeki diğer donanımlar zamanla ömrü dahada kısalacaktır..


6 – MONİTOR

Monitor'de dikkat etmeniz gereken tek husus temizlik olmalıdır.. Monitorunuzun camını silerken alkollü olmayan hafif nemli bir bez ile siliniz,Anneniz siliyorsa onuda bu konuda tenbihleyiniz lakin alkol ve diğer sıvı maddelerle monitor temizleniyorsa daha sonra ekranınızda bir leke bırakabilir.. özellikle LCD tipi monitorler alkollu maddelere karşı çok hassastırlar..

Bütün bunlara dikkat ederseniz sisteminiz daha sorunsuz ve daha stabil çalışır..eh artık beynim resetlendi, dolayısıyla cümleyi nasıl bitirebileceğimide bilemiyorum..

Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum..


"Herhangi bir soru veya sorununuz varsa konu açın, yardımcı olmaya çalışırım.."


Bu kadar...

Kaynak - Ben..


Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.01.14, 23:42   #5
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

İşinize yarayabilecek bir kaç komut listesi.. Sanırım bu başlığa yazmak daha iyi olur.^^

Bu komutları kullanabilmek için başlat - çalıştıır kısmına cmd.exe yazıp çıkan uygulamayı yönetici modunda açınız..

Komutlar şunlar.. Bir not defterinize kaydedin işinize yarayabilir.

sfc - Sistem dosyalarını doğrulayan komutların ana bütünüdür..

sfc/scannow - Tüm sistem dosyalarını tarar

sfc/scanonce - Bir defalık kontrol taraması emri verir

sfc/scanboot - Makinanız her açılışında sisteme dosya kontrol komudu verir

sfc/purgecache - Sistem, korumaya alınan dosyaların önbellek kayıtlarını siler. tüm sistem dosyalarını kontrolden geçirir

sfc/cachesize - Sisteme, korunan dosyaların önbellek kaydı miktarının ne kadar yüksek boyutta olabileceğini siz belirlersiniz (Çaylaklar bu komuta bulaşmasın)

sfc/? - Sfc yardım kısmını açar

----

Bu komutları ancak yöneticiler kullanabilir. Bu komutlardan birini kullandığınızda sistem en önemlilik derecesinde olan tüm exe dosyalarının bozulup bozulmadığına bakar. Bozulduysa yenisiyle değiştirir tabi önbellek bilgileri bozulmamışsa, bu durumda sistem sizden kurulum dvd yardımıyla dosyalarınızı tamir eder..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.16, 16:33   #6
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleme Veya Silme

Bu konu hakkında yapılması gerekenler biraz zahmetli yaşayacağınız bazı sorunlara karşı sürücüler tek çare olabilirken bazen yeni yüklediğiniz bir sürücü yeni sorunlara sebeb olabilir.

Bunu nasıl öğrenebilirim yüklemeden önce diye sorarsak yükleyeceğimiz sürücü hakkında üreticiler o sürücü hakkında bazı notlar sunarlar, o notlarda bu sürücünün hangi sorunları iyileştirdiğine dair bir yazıdökümünden ibaret olduğunu görürsünüz.

Bildiğimiz üzere piyasada iki tane dev ekran kartı üreticisi var, Biri NVIDIA, Diğeri ise AMD

Sürücü yüklemelerine geçmeden önce kendi ekran kartıma gereken sürücüyü nasıl bulabilirim? sorusuna cevap için..

Ekran kartınızı tanımlamak için Başlat-Ara(Çalıştır) kısmına "dxdiag" yazın. Karşınıza çıkacak pencereden ekran kısmına gelin

Söz konusu ekran kısmında Ad kısmında yazan Ekran kartımızın modelidir.

Başka bir alternatifimiz yok mu? var..

AMD'nin websitesine gidin link -Download DriversKırmızı olarak işaretlenen yeri tıklayın. İndirdiğiniz aracı çalıştırın. Ekran kartınız AMD marka ise araç sizi direkt sürücü yükleme sayfasına yönlendirecektir. Eğer markanızın modelini biliyorsanız aynı sayfadan "manual select driver" yazan yerden modelinizi ve sisteminizi seçin.

NVIDIA markalı ekran kartınız var ise

Nvidia sürücüleri için link -- Sürücüleri Yükle | NVIDIATürkçe açıklaması sanırım yeterli sitede^^

Her iki markanın sürücüsünü indirmeniz gerekirken bilmeniz gereken tek şey araştırmak evet. Mesela atıyorum Nvidia 371.70 sürücüsünü çıkartmış (kafadan salladım google bunu es geçer heralde) bunu indirmeden önce kullanıcı yorumlarınıda görmek isteyebilirsiniz tek yapmanız gereken sürücü versiyonunu google'a yazın o size sonuçları getirir. Yorumlar olumlu ise tabiki indirin ve kurun (Hemen değil daha kurma aşamasını anlatacağım)

Beta sürücüler her iki markadada var. Beta sürücüler için ayrı parantez açma gereği duyuyorum. Beta demek "geliştirilmekte" olan sürücü demek, yani denemelik sürücü anlamında microsoft imzasıda bulunmaz microsofttan önce siz denersiniz bir nevi ve tabi beta sürücü demek risk demektir. Bu tür sürücülerde ölümcül bir sorun çıkacak diye kaide yok çok nadir ve çok cenabetseniz bilemem tam tersi aciliyet gerektiren bir sorun ortadadır ve beta sürücüde bu sorunu çözebilir nihayetinde.. Beta sürücüden doğan her türlü sorunu üreticiler kabul etmez. Beta sürücü kaynaklı sorunlarda garanti dışı durumları olabilir ona göre..

Neyse kuruluma geçiyorum.

Öncelikle elimizdeki kurulu olan ekran kartı sürücüsünü kaldırmanın en kolay yolu

* Display driver uninstaller diye bir program indirmemiz gerekecek.

Link - Display Driver Uninstaller Download version 15.7.4.1

Çıkan sayfada "Dowloand locations" yazısının en altında programın sürümlerini göreceksiniz tabi son sürümü indireceksiniz son sürümü demek iyi sürüm demektir

Boyutu küçük olan bu programı indirdikten sonra çalıştırıyoruz ve program hemen bize soruyor. "Hacı beni güvenli kipte çalıştırman daha güvenli olur çalıştırayım mı senin yerine?" evet diyoruz..

Bilgisayarımız güvenli kipe geçecek ve güvenlik kipi başladığında program açılacak..

Şöyle bir ekran gelmesi gerek


"Select Graphic Driver" sekmesinde direkt ekran kartımızın markası beliriyor, "Log" da ise kurulu olan ekran kartı sürücümüzün numarası ile ilgili bilgiler var.

Kaldırma seçeneklerinden "Clean And Restart"a tıklıyoruz. Program sürücüyü hızlıca kaldıracaktır. Kaldırdıktan sonra sistem otomatikman tekrar başlayacaktır. Normal başlangıçta ekrandaki yazılar büyük gelirse endişelenmeyin. Çözünürlüğü yükselterek durum hallolur.

Şimdi var olan sürücümüz kaldırıldı artık güvenle indirdiğiniz yeni sürücüyü sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz. Sürücü kurulduktan sonra bir yeniden başlama macerası daha var. Sonrası tamamdır. Ekran sürücüsü kurulumunda yapacaklarınız sadece bundan ibarettir.

Ha bu programsızda ekran sürücünüzü kaldırabilirsiniz normal program ekle/kaldır'dan bu yapılabilir ama işlem uzun ve tam temiz kaldırılmadığından bu program ile elinizdeki sürücüyü kaldırın.

Kesinlikle ama kesinlikle var olan sürücünüzün üstüne yeni sürücü kurmayın. Eskiden bu güvenliydi ama şimdilerde çok dengesiz bir yöntem oldu. O yüzden kaldırıp temiz kurulum her zaman daha güvenli bir olay oldu.

Sonraki yazımda Bios güncellemesi hakkında ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenleri tek tek sıralayacağım takipte olun^^

Güncelleme - Windows 10 kullanıcıları bu yöntemle kesinlikle sürücüyü kaldırmasınlar. Normal yoldan sürücüyü kaldırın. Söz konusu program Windows 10'da sıkıntı çıkarabiliyor

__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.16, 16:40   #7
Dilem
» Angel Fall «

Dilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 31
Mesajlar: 1,998
Ettiği Teşekkür: 11200
Aldığı Teşekkür: 10972
Rep Derecesi : Dilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

Ellerine sağlık @SerseriGezgin
Bilgisayar sorunlarımızda seni rahatsız ederiz, kaçmak yok
Dilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.16, 17:27   #8
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,961
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

Bios Sürümleri Hakkında? Neden Yüklenir? Önemi ve İpuçları

Öncelikle BİOS dediğimiz şey Anakart dediğimiz donanımın tekniksel olarak konuşmayacak olursam yazılımsal beynidir diyebiliriz.

Bios sayesinde anakart üzerindeki donanımlara (Ekran kartı, işlemci, ram ve disk) tam hüküm sağlar. Onları kontrol eder, çalıştırır vs vs

Anakart üreticileri gelişen teknoloji karşısında anakartların üzerindeki donanımlara tam uyum ve performans sağlamak için zaman zaman bios sürümlerini güncelleyebilirler. Bu sürümleri resmi websitelerinde yayınlarlar.

Bios güncellemek ne işe yarar?

Eğer sisteminizde donanımsal bazda bir uyumluluk sorununun olduğu kesinleşmiş ise ya da var olan donanım sistem içinde tam performans alınamıyorsa bios güncellemesi işe yarayabilir.

Onun dışında sisteminizde hiçbir sorun yoksa ve buna rağmen yeni bios sürücüsü var ise yükleyip yüklememek size kalmış, benim bildiğim bir mantık var o da "çalışıyorsa dokunma" mantığıdır. Ama yok ben macera seviyorum hacı yükleyeyim diyorsanız eyvallah

Bios güncellemesi nasıl alınır?

Bunu belirlemek için öncelikle anakartımızın marka ve modelini bilmemiz gerekiyor.

Bunu öğrenmek için varsa kitapçığını saklamışsanız kitabın ön yüzünde marka ve modeli yazar "Asus H97 Plus" yada "GIGABYTE Z72 D3H" gibi

Kitab veya bir döküman yoksa..

CPU-Z Adlı programı indirelim. Bu programla sadece anakart değil sisteminizde olan tüm donanımlar nedir ne değildir tanıyabilirsiniz..

İndirmek için Link = CPU-Z | Softwares | CPUID

İndirdikten sonra açıyoruz. Program kısa bir donanım taraması yapıyor açıldıktan sonra direkt üstteki sekmeden "mainboard" sekmesine gidin..

Manufacturer (Üretici) kısmında anakart markamızı görüyoruz

Model kısmında ise anakartımızın modelini görüyoruz..

Ve "BIOS" kısmında "versiyon" kısmına bakın bende f7 versiyonu yüklüymüş, alttaki tarih ise bios sürümünün yayınlandığı tarih..

Burda kendi anakartınızın model ve bios sürümünü not edin.

Buraya kadar herşey anlaşıldı umarım..

Şimdi google'a anakart modelimizi yazıyor direkt.. Karşımıza ilk olarak mutlaka anakart üreticisinin o anakartla alakalı sayfası açılacaktır. O sayfaya gidin. Sayfada ki "Support" kısmına tıklayın.

"Support"tan direkt "Bios" sekmesine geçin ve karşınıza bios sürümleri çıkacak. Beta bios güncellemelerindeki açıklamalarda eğer söz konusu sorun sizde varsa evet beta bios güncellemelerini yükleyebilirsiniz.

Beta olmayan bios sürücüleri daima güvenlidir kafanız rahat olsun. Ha birde şu olay var onada dikkat edin. Anakartınız'ın sayfasına "v1.0" yada "v1.1" adlı iki çeşidi varsa bunada dikkat bu anakartın firmware sürümüdür. Bunu öğrenmeniz de önemli ama çok kolay kasanın yan kapağını açıp anakartınızın sol üst yada sağ alt köşesinde model numarası ile beraber sürümüde yazar. Bunuda not edin ona göre indirin

Örnek bir Anakart sürümü (V2.1 yazıyor demek bu anakartın sürümüdür)
Yükleme ve kurma aşamasına gelince.. Anakart markalarının çeşitli kurma seçenekleri var. Bu konuda ben değilde Recep Baltaş abimiz konuşsun. Bu konu ile ilgili değerli videolarını buraya atıyorum.


Asus Marka Anakartlar İçin Bios Güncelleme Rehberi

Forum Gerçek Flash DosyasıGigabyte Marka Anakartlar İçin Bios Güncelleme Rehberi


Qflash ile güncelleme
Forum Gerçek Flash DosyasıNormal yolla güncelleme

Forum Gerçek Flash DosyasıMSI Anakartlar İçin Bios Güncelleme Rehberi


Forum Gerçek Flash Dosyası
Hepsi bu kadar.. Ha bu Bios olayında birde ekran kartı kısmı var ki orası daha karışık onuda sonra nasıl yapılabildiğini ve gerekliliklerinide anlatırım.

Takipte kalın.^^

__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.11.20, 17:45   #9
Tura
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 98
Mesajlar: 7,268
Ettiği Teşekkür: 29983
Aldığı Teşekkür: 34476
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

@Heliosaga, dorğru yer mi blmiyorum am klayed azen bazı harfler basmıor...Asus dizüsü. Söülüp temizlendi hava tutuldu Buada yazımdaki eksik harferi basmdı. Gör diye öyl bıaktm. Ne yapmlıym?
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Tura'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.11.20, 17:50   #10
Insanlikarayan
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 781
Mesajlar: 14,535
Ettiği Teşekkür: 140983
Aldığı Teşekkür: 49607
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bilgisayar Teknik Yardım Kılavuzu

Klavyeni degistirme zamani geldi!.En iyisi ve Ucuzu USB su islemez klavye
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anakart, baslangis, donma sorunlari, ekrankarti, işlemci, k-lite codec, kitlenme sorunlari, mavi ekran sorunlari, monitör, overclock, oyun, psu güc kaynagi, ramler, ses kodekleri, ses sorunlari, sistem bakimi, video


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bilgisayar Kullanımı ile İlgili Sağlık Sorunları - Resimli Anlatım Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 11 25.12.20 18:13
Bilgisayar Teknik Destek uur Windows İşletim Sistemi 165 31.01.15 17:15
Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi KaLiNKa Üniversitelerimiz 3 18.11.14 23:24
İstanbul Teknik Üniversitesi KaLiNKa Üniversitelerimiz 6 18.06.13 23:25
Trafik ilk yardım Kartal Eğitim - Sigorta - Maliye 0 28.01.09 01:35


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.