Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Bilimsel Çalışmalar ve Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.01.15, 16:17   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1627
Mesajlar: 7,841
Ettiği Teşekkür: 27750
Aldığı Teşekkür: 34793
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?Güneş bizim enerji kaynağımızdır, onsuz Dünya üzerindeki bu gelişkin yaşam oluşamazdı. Ancak, şu an birden bire yok olursa ne olur?

Öncelikle Güneş aniden yok olunca, Dünya'nın çevresinde dönmesini sağlayan çekim etkisi de yok olacağından, dairesel olan yörüngemiz Güneş kaybolduğu andan itibaren hangi doğrultuda ise o yöne doğru hareketimizi düz biçimde sürdüreceğiz. Yani Dünyamız galaksinin içinde düz doğrultuda binlerce km'lik bir hızla yol almaya başlayacak. Endişelenmeyin; yolculuk sırasında herhangi bir gökcismine veya başka bir yıldıza çarpma ihtimalimiz çok çok düşük.

Güneş'in yok olduğunu anlamamız, ışığı bize yaklaşık 8 dakika ulaşabildiği için ancak 8 dakika sonra mümkün olacak. Dünya'nın gündüz tarafında olanlar için gökyüzü aniden kararacak. Gece tarafında olanlar ise Ay'ın aniden kaybolduğunu görecekler. Çünkü Ay da bize Güneş ışığını yansıtıyor. Güneş yok olduğunda, bir ışık yansıtamadığı için gözden kaybolacak.

Güneş bir anda gitse ve ortalık kararsa bile şehirlerimizde gökyüzü yıldızlarla dolmayacak. Çünkü elektrik şebekemiz hala çalışıyor ve sokak lambaları şehirlerimizde ışık kirliliğine sebep oluyor. Bu sırada Jüpiter ve Satürn gibi gezegenler gökyüzünde görünür durumdaysa, onları görmeye devam ediyoruz, çünkü bu gezegenlerden bize ulaşan ışığın yolculuk süresi uzaklıkları nedeniyle oldukça fazla. Ancak, yaklaşık 50 dakika sonra Jüpiter, 80 dakika sonra ise Satürn gökyüzünde görünmez hale gelecek.

Dünyamız ışık ve ısı kaynağından yoksun hale düştüğü için yavaş yavaş soğumaya başlayacak. Fakat bu öyle çok ani biçimde olmayacak. Sıcaklığın sürekli düştüğünü gün gün yavaşça hissedeceğiz. Bununla beraber, yaşayabilmek için Güneş ışığına bağımlı olan bitkiler fotosentez yapamayacak hale gelecekler. Yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde yeryüzündeki tüm yeşil bitkiler ölüp yok olacak. Mantarlar ise fotosenteze ihtiyaç duymadıkları ve yeryüzü henüz donmadığı için bir süre daha hayatlarına devam edecekler.

Tabi bizler de acil tedbirler alacağız. Güneş'in yok olduğunu gören yetkililer çok hızlı biçimde sıcak jeotermal suların bolca bulunduğu İzlanda gibi yerlere korunaklı şehirler inşa etmeye başlayacaklar. Kendi elektriğini üretebilen ve ısısını sağlayabilen bu jeotermal kentler geçici ancak uzun yıllar insanların yaşaması için yeterli olacak. Fakat insanlığın büyük kısmı, yer ve kaynak sıkıntısı nedeniyle bu yapılarda yaşama şansı bulamayacak. Çoğumuz, elimizde olanlar tükendikten sonra soğuktan, susuzluktan ve açlıktan birkaç ay içinde öleceğiz.

Bu arada yeryüzü yavaşça soğumasını sürdürüyor olacak. Yaklaşık 1 yıl sonra yüzey sıcaklığı -100 santigrat derece civarına düşmüş olacak. Bu sıcaklıkta atmosferde bulunan tüm karbondioksit donacak ve atmosferimiz saf haliyle bitki yaşamına izin vermez hale gelecek. Yani jeotermal kentlerde yaşayan insanlar, yiyecek bitki yetiştirmek için aynı zamanda karbondioksit de üretmek zorunda kalacaklar.

Güneş ışığına bağımlı olan algler öldüğü için okyanusların besin zinciri kesintiye uğrayacak. Alglerle beslenen canlılar ölecek. Bu canlılarla beslenen diğer küçük canlılar da ölecek. O küçük canlılarla beslenen balıklar da öldüğü için daha büyük balıkların da nesli tükenecek. Özetle okyanusların ilk 1 km'lik derinliğine kadar yaşayan tüm canlılar yok olacak.

Geriye, zor koşullarda yaşayabilen birkaç tek hücreli bakteriden başka bir şey kalmayacak. Zaten birinci yılın sonuna kadar, düşen sıcaklık nedeniyle denizler ve okyanuslar buz tutmaya başlayacak. Gün geçtikçe daha da kalınlaşan, yüzlerce metre kalınlığındaki bir buz tabakası tüm okyanusların üzerini kaplayacak.

Okyanus derinlerindeki jeotermal bacaların çevresinde yaşayan canlılar için ise pek birşey farketmeyecek. Zaten hiçbir biçimde Güneş ışığına bağımlı olmadıkları için buralarda güle oynaya yaşamlarına devam edecekler. Dünya'nın çekirdeği milyarlarca yıl daha sıcak kalmaya devam edeceği için jeotermal bacalar hep varolacaklar ve yaşam alanları zarar görmeyecek. Birkaç yıl sonra buz kalınlığı 1 km'nin üzerine çıkacak. Ancak okyanusların derin bölgeleri her zaman sıvı kalmaya devam edecek. Bir süre sonra da okyanus yaşamı sadece jeotermal sıcak su bacalarının çevresiyle sınırlı olacak.

10 yıl içerisinde Dünya'nın sıcaklığı -250 santigrat dereceye kadar düşecek. Bu sıcaklıkta atmosferin neredeyse tamamını oluşturan azot ve oksijen donarak yeryüzüne kar şeklinde yağacak. Yani atmosferimiz yok olacak.

Bu sırada tüm karalar da buzla kaplanmış, okyanuslar insanın erişemeyeceği kadar donmuş, göl ve nehirler yok olmuş olacağı için, jeotermal kaynaklar çevresindeki korunaklı yapılarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan şanslı insanlar, daha büyük projelere girişmeleri gerektiğini farkedecekler. Bu farkındalık sonucu, yeryüzünün derinliklerine doğru artan sıcaklıktan faydalanabilmek için yüzlerce, binlerce metre derinliklerde, tünel ağlarından oluşan şehirler inşa edecekler.

Enerjilerini yerkabuğunun derinliklerindeki sıcak magma'dan sağlayayarak bu tünel şehirlerde, yaşamlarını binlerce, hatta milyonlarca yıl boyunca sürdürebilecekler. Magma'nın ısısı sayesinde elektriklerini üretip, aydınlanabilecek, soluyacak hava üretebilecek, bitki ve hayvan yetiştirebilecekler. Bir süre sonra tünel şehirlerde bu yaşam insanlar için normal hale gelecek. Hatta belki nesiller sonra, Dünya yüzeyinde yaşadığımız bile unutulup gidecek.

Yeraltında geçen binlerce, milyonlarca yıl içinde eğer insanlık uzay teknolojisi alanında ilerleyebilirse, belki bir gün Dünya'nın yakınından geçtiği bir yıldızın çevresindeki uygun şartlara sahip bir gezegene “taşınarak” bugünkü gibi normal hayatlarına dönebilecekler.

Farkettiğiniz gibi Güneş'in yok olması insanlığın ve hayatın yok olması demek değil. Çok zor zamanlar geçirecek olsak da, şanslı olanlarımız hayatta kalabilecek ve insan nesli sürecek. Tabi okyanuslardaki jeotermal bacalarda yaşayan canlılar hala hiçbir şeyin farkında olmadan yaşamlarına devam edecekler. Hayat onlara güzel…

Kaynak - Kozmik Anafor
__________________
Kötü veya kötünün iyisi hiç fark yaratmaz, eğer bir seçim yapacak olsam ikisini de seçmemeyi yeğlerim.
SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.15, 16:20   #2
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1627
Mesajlar: 7,841
Ettiği Teşekkür: 27750
Aldığı Teşekkür: 34793
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Güneş Sönünce Akıbetimiz - National Geographic Belgeseli

__________________
Kötü veya kötünün iyisi hiç fark yaratmaz, eğer bir seçim yapacak olsam ikisini de seçmemeyi yeğlerim.
SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.15, 16:20   #3
-VaveyLa-

Merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Konular: 13
Mesajlar: 386
Ettiği Teşekkür: 1133
Aldığı Teşekkür: 1536
Rep Derecesi : Merve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Herşey güneş yaa nereye yok oluyooo ! İlginç bilgiler vardı teşekkürler ..
__________________
~ Bir Sevdadır ``Ankara ! ~
Merve isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Merve'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.05.20, 00:17   #4
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 772
Mesajlar: 9,798
Ettiği Teşekkür: 31578
Aldığı Teşekkür: 46806
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Güneşin fazla ürettiği hidrojen sayesinde de küresel ısınmaya mahruz kalıyoruz. Buzullar eriyince çoğu ülke sular altında kalacak. Güneş gittiğinde de soğuktan donacağız.

Ne aşırı sıcak, ne aşırı soğuk dünyaya iyi gelmeyecek. Güneş fazla ürettiği hidrojen sayesinde yaşlanacak ve yavaş yavaş yok olacak.

Kendini kurtaranlar en çok güneşten d vitamini alan, bağışıklı güçlü insanlar olacak.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.05.20, 15:18   #5
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,875
Ettiği Teşekkür: 9711
Aldığı Teşekkür: 7263
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Merhaba,

Kozmik Anafor'da yazılanların bazıları doğru ancak bazıları belirsiz...Örneğin...:

Alıntı:
Dünya'nın çevresinde dönmesini sağlayan çekim etkisi de yok olacağından, dairesel olan yörüngemiz Güneş kaybolduğu andan itibaren hangi doğrultuda ise o yöne doğru hareketimizi düz biçimde sürdüreceğiz.
Dünya 23,5 derecelik açısını kaybeder ve yalpalayarak kendi ekseni etrafındaki dönüşünü de kaybeder...Aynı zamanda bu yalpalama neticesinde de düz bir rota çizmesi imkansız hale gelir...Böyle bir durumda AY da zaten büyük ihtimal bizim etrafımızdaki dönüşlerinde kararsızlaşır veya bizim çekimimizden kurtulur...Çünkü arada bir denge ve kararlılık var...Ay da bizim üzerimize doğru düşme eğilimi gösterebilir, çünkü dediğim gibi "çekim " etkisi ile ortaya çıkan denge kaybolmuştur artık...

Ayrıca sadece bu da değil, meteor yağmurları sanıldığından çok daha yüksek oranda olabilir, çünkü çekim dengeleri alt üst olmuştur...Çevrede en büyük dünya ise felaket kapımızda, çünkü sistemdeki meteor kuşağı çok yakınımızdadır...Ve bu felaketler zinciri neredeyse anlık demektir...

Güneşin çekim etkisini kaybetmenin sonucu olan dengelerin alt üst olması, gezegenlerin birbirlerine çarpmalarının da önünü açar...Savrulma hızı ve yönü en tehlikelilerden biridir...Mars ile, Merkür ile veya diğer başka gezegenlerle çarpışmamız yüksek ihtimal...

Bu savrulma neticesinde, ışık hızında gitmediğimizden ve hızımızı artıran veya tutan bir unsur olmadığından ilk başta hızlıymışız gibi algılanan hızımız, hareketin düz bir hat boyunca olamayacağını düşündüğümüzde ve başka etkenlerin de olduğunu düşündüğümüzde, hızın değişken olabileceği yönündedir...Uzayda sabit bir hızla yol almayacağız gibi duruyor, çünkü ışık değiliz...Bu hızın değişkenliği demek, dünyanın çekim gücünün, üzerindeki varlıklar için ölümcül sonuçları olabilir demektir, bu kadar kısa sürede evrimleşemeyiz...

Kısaca uzay farklı bir yer...Evimizi biliyoruz, uzay ve dış uzayda neler yaşanır tam bir muamma....

Ben konuya böyle bakıyorum...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.05.20, 16:04   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 53
Konular: 1470
Mesajlar: 9,994
Ettiği Teşekkür: 31785
Aldığı Teşekkür: 32201
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Bence kısa ve net ölürüz.

Biraz D vitamin eksikliği bile olsa hemen hastalanıyoruz.

Teşekkürler @SerseriGezgin ilginç ve güzel konu.
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.05.20, 16:32   #7
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 136
Mesajlar: 5,113
Ettiği Teşekkür: 17086
Aldığı Teşekkür: 24847
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Çok iyimser ve hayalperest bir yaklaşımla anlatılmış.

Bence çok daha seri bir yıkım ve ölüm olur.

Şehir falan inşa edecekler diyor, fazla Hollywoodumsu olmuş...

CEPTEN GÖNDERİLDİ
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.05.20, 02:07   #8
Üye

Booster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2019
Yaş: 30
Konular: 1
Mesajlar: 20
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 79
Rep Derecesi : Booster Karimasını arttırmak için doğru yerdeBooster Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kopkop
Standart Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba,

Kozmik Anafor'da yazılanların bazıları doğru ancak bazıları belirsiz...Örneğin...:


Dünya 23,5 derecelik açısını kaybeder ve yalpalayarak kendi ekseni etrafındaki dönüşünü de kaybeder...Aynı zamanda bu yalpalama neticesinde de düz bir rota çizmesi imkansız hale gelir...Böyle bir durumda AY da zaten büyük ihtimal bizim etrafımızdaki dönüşlerinde kararsızlaşır veya bizim çekimimizden kurtulur...Çünkü arada bir denge ve kararlılık var...Ay da bizim üzerimize doğru düşme eğilimi gösterebilir, çünkü dediğim gibi "çekim " etkisi ile ortaya çıkan denge kaybolmuştur artık...

Ayrıca sadece bu da değil, meteor yağmurları sanıldığından çok daha yüksek oranda olabilir, çünkü çekim dengeleri alt üst olmuştur...Çevrede en büyük dünya ise felaket kapımızda, çünkü sistemdeki meteor kuşağı çok yakınımızdadır...Ve bu felaketler zinciri neredeyse anlık demektir...

Güneşin çekim etkisini kaybetmenin sonucu olan dengelerin alt üst olması, gezegenlerin birbirlerine çarpmalarının da önünü açar...Savrulma hızı ve yönü en tehlikelilerden biridir...Mars ile, Merkür ile veya diğer başka gezegenlerle çarpışmamız yüksek ihtimal...

Bu savrulma neticesinde, ışık hızında gitmediğimizden ve hızımızı artıran veya tutan bir unsur olmadığından ilk başta hızlıymışız gibi algılanan hızımız, hareketin düz bir hat boyunca olamayacağını düşündüğümüzde ve başka etkenlerin de olduğunu düşündüğümüzde, hızın değişken olabileceği yönündedir...Uzayda sabit bir hızla yol almayacağız gibi duruyor, çünkü ışık değiliz...Bu hızın değişkenliği demek, dünyanın çekim gücünün, üzerindeki varlıklar için ölümcül sonuçları olabilir demektir, bu kadar kısa sürede evrimleşemeyiz...

Kısaca uzay farklı bir yer...Evimizi biliyoruz, uzay ve dış uzayda neler yaşanır tam bir muamma....

Ben konuya böyle bakıyorum...

Sağlıcakla kalınız...

Meteorlar gezegenimize düştüğünde, hız değişimi elbette olacaktır. Bu hız değişimini nasıl algılayacağız/ bize etkisi ne olacaktır?

Ayrıca, ayın çekim gücünü kaybetmesi, bize doğru düşmesi çok büyük sıcaklık farklılıklarına sebep olacaktır, bu oluşacak sıcaklık farkları, insanların yaşayabileceği sıcaklıklarda elbette olmayacaktır.


Yazdıklarınızı hiç sıkılmadan okuyorum, teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Booster isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Booster'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.05.20, 03:26   #9
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,875
Ettiği Teşekkür: 9711
Aldığı Teşekkür: 7263
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Booster Mesajı göster
Meteorlar gezegenimize düştüğünde, hız değişimi elbette olacaktır. Bu hız değişimini nasıl algılayacağız/ bize etkisi ne olacaktır?

Ayrıca, ayın çekim gücünü kaybetmesi, bize doğru düşmesi çok büyük sıcaklık farklılıklarına sebep olacaktır, bu oluşacak sıcaklık farkları, insanların yaşayabileceği sıcaklıklarda elbette olmayacaktır.


Yazdıklarınızı hiç sıkılmadan okuyorum, teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Merhaba,

Buradaki ana sorun bence şu ; güneş kaybolduğunda(her ne kadar kütle çekim gücü eleştirel bir konu olsa da), bu yokolmanın etkisinin, kütle çekim gücündeki boşluk olduğunu anlamamız için dünyanın 23,5 derecelik duruş pozisyonlarının sürekli ve ani olarak değişimleri bir karmaşıklaştığa yol açacağından, " yalpalama, savrulma ", düşünceme göre oldukça hissedilir derecede olacaktır...

Diğer bir deyişle 23,5 derecelik açımız değişmezse veya en azından ani olarak değişmezse, savrulma kaynaklı hız değişimi de çok farklılık göstermez ise zaten herhangibir sorun algılamayacağız 8 dakika boyunca...Sorun bu dediklerimin yani açının rastgele , sürekli, ani değişimi, yani savrulma kaynaklı yalpalamaların sürekli ve ani olması ve hızın da hissedilir biçimde değişmesi ile ortaya çıkacaktır....

Ayrıca evet belki -250 derece soğumak için 10 yıl gerekebilir....Ancak ısı kaynağımızın yokolması nedeniyle, termodinamik yasalar gereği soğuma süreci öncelikle oldukça hızlanacak, sonrasında yavaşlayıp devam edecektir...

Bu ilk olaylar esnasında dünya üzerinde " gözle görülen canlılar " bazında, dünyanın bir nevi cehenneme döneceği düşüncesindeyim.Karşılaşacaklarımızı kesin olarak bilemediğimizden ne kadar canlı kalır, ne kadarı yok olur kestirmek güç...

Ancak büyük gök cisimleriyle çarpışmalarda, o bölgeye yakın olan canlıların yok oluşlarının çok ani olacağı kesindir...Bu gök cisminin büyüklüğü ile doğru orantılı olacaktır...Örneğin Mars ile çarpışırsak, dünyanın bu işten sıyrılması mümkün değildir...Meteorlar o tür bir çarpışmanın yanında sinek gibi kalacaktır...

Önemli konulardan bir de " güneşin nasıl yok olduğu " dur...Başka bir gök cismiyle mi çarpışacak(kendisini yok edecek kadar büyük veya hızlı ), yoksa bir karadeliğe mi düşecek, yoksa yakıtını bitirip mi yok olacak, yoksa dünya, başka büyük bir gök cisminin etkisiyle mi dış uzaya savrulacak...v.b...Bunlar hem güneş açısından, hem de ona bağlı olan gezegen ve uyduların olduğu sistem açısından da farklı farklı sonuçları olacak durumlardır...

Yani soru ve yanıtlara ait şıklar oldukça fazla...

Güneşimiz süpernova ile patlamaz.Bunun olması çok çok düşük bir olasılık.Bu durumda Mor Ötesi, X ve Gama ışınları manyetik kalkanımızı " ANINDA " yok eder...Ve bir kaç gün içerisinde dünya " BUARLAŞIR " yok olur...Eğer bu düşük olasılık gerçekleşirse zaten bakınacak, konuşacak kadar bile zamanımız kalmayacak...

Güneşin daha ömrü var...Ancak güneş füzyon yoluyla hidrojeni, helyuma dönüştürüyor...Daha zaman var ancak olur ya, güneşin hidrojeni kalmazsa, o zaman füzyon işlemi helyuma uygulanacak ki sakat olan taraf da burası...Füzyon yoluyla helyumun yakılması, güneşin şu andan çok çok daha fazla, misliyle enerji yaymasına neden olur...Ve dış katmanlarını iterek yani ŞİŞEREK/BÜYÜYEREK dünyayı kendine çeker...Ki bu dünyanın güneşe düşmesi demektir...Yine işimiz çok zor...Tek bir canlı kalmaz...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.05.20, 16:49   #10
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,875
Ettiği Teşekkür: 9711
Aldığı Teşekkür: 7263
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Güneş Aniden Yok Olsaydı Neler Olurdu?

Merhaba,

Bu arada Güneş yok olursa, özellikle bize ne olur sorusundan daha da önemlisi ve hatta daha yakın bir ihtimal bence AY yok olursa bize ne olur sorusu da var...

Ay dünyayı hem yavaşlatıyor, hem de zaten bizden gitgide uzaklaşıyor...Ayın dünya üzerindeki önemli çekim etkisi ortadan kalktığında büyük ihtimal iki seçenekten oluşan bir son ile karşı karşıya kalırız...

Seçeneklerden biri hızlanarak güneşe daha da yaklaşan bir yörüngeye girmemiz ki buna magnatosfer dayanmaz, güneş ışınları zaten şuanki canlılğı yok edebileceği gibi sonunda da güneşe düşebiliriz...

Diğer seçenek ise şu anki yörüngemizden çıkarak dış uzaya doğru savrulabiliriz ki bu esnada en ani yokoluş, önümüze çıkan Mars gibi bir cisimle çarpışmak olur...Dünyanın soğuması ile gazların sıvılaşması ile karşı karşıya kalabiliriz, ki bu da ölümcül bir etkidir, en azından gözle görülür canlılar açısından....

Bu da küçük dostumuz ay yok olursa ne olura ait bir beyin fırtınası idi...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aniden, güneş, neler, olsaydı, olurdu


Konuyu Toplam 5 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 5 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güneş Kremi Masum Değildir Canan İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 2 19.05.14 15:52
Nuray Sayarı Kasım 2013 Burç Yorumları BilinçAltı Astroloji | Mitoloji 0 25.10.13 10:57
Güneş Koruyucuları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Canan Sağlığımız İçin Püf Noktaları 0 18.06.13 00:46
Eğer masal kahramanları AKP`li olsaydı neler olurdu ? Ekin Fıkra ve Gülmece Yazıları 0 25.02.13 18:58
Türkiye eşya olsaydı poşet olurdu Canan Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları 4 28.07.11 18:39


WEZ Format +3. Şuan Saat: 13:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.