Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Bilimsel Çalışmalar ve Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.04.19, 02:14   #1
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,427
Ettiği Teşekkür: 18757
Aldığı Teşekkür: 26350
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Dev Kara Deliğin İlk Kez Fotoğrafı Çekildi

Gökbilimciler, uzak bir galaksinin merkezinde yer alan süper kütleli kara deliğin ilk kez fotoğrafını çekti.

40 milyar km çapıyla Dünya'dan üç milyon kat daha büyük olan dev kara deliği bilim insanları "canavar" olarak tanımladı.

Dünya'dan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 53 milyon ışık yılı) uzaktaki kara deliğin fotoğrafını çekmek için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 13 teleskop kullanıldı.

Fotoğrafla ilgili ayrıntılar bugün The Astrophysical Journal Letters adlı dergide yayımlandı.

Dev kara deliğin fotoğrafını çekme önerisini Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nden Profesör Heino Falcke getirmişti.
M87 Galaksisi
BBC'ye yaptığı açıklamada Fackle, bu kara deliğin Virgo galaksisindeki M87 adlı galakside bulunduğunu söyledi.

Fackle, kara deliği, "evrendeki kara deliklerin ağır sıklet şampiyonu denebilecek bir canavar" olarak niteledi.

"Bu gördüğümüz şey güneş sistemimizden daha büyük. Güneş'in 6,5 milyar katı bir kütleye sahip. Mevcut en büyük kara delik olduğunu düşünüyoruz."

Fotoğrafta, yoğun bir parlaklığa sahip "ateş çemberi"nin çevrelediği tam yuvarlak bir kara delik görülüyor. Bu parlaklığa, kızgın gazların deliğe düşmesi neden oluyor.

Ortaya çıkan ışık, galaksideki milyarlarca yıldızın yaydığı toplam ışıktan daha fazla olduğu için Dünya'dan da görülebiliyor.

Işık, çember şeklinde görülen noktadan kara deliğe giriyor. Kara deliklerin çekim gücü öylesine fazla ki ışığı bile çekip yutuyor. İşte burası tüm fizik kurallarının devreden çıktığı nokta olarak görülüyor.
Londra'daki UCL üniversitesinden Dr. Ziri Younsi, fotoğrafın teorik fizikçilerin ve Hollywood yönetmenlerinin tasavvur ettiğine benzediğini söylüyor.

Kendisi de fotoğraf çekimi projesinde yer alan Younsi, "Göreceli olarak basit nesneler olmalarına rağmen kara delikler uzay ve zamanın özüne, dolayısıyla varoluşumuza ilişkin en karmaşık sorunları gündeme getiriyor" diyor.

"Gördüğümüz imge teorik hesaplamalarla elde ettiğimize çok benziyor. Şimdiye dek Einstein bir kez daha haklı çıktı."

Ancak araştırmacılar ilk gerçek fotoğrafla bu esrarengiz nesneler hakkında daha fazla bilgi edinebilecek.

Parlak çemberin nasıl oluştuğunu kimse bilmiyor. Ama en çok merak edilen konu, kara deliğe giren nesnelere ne olduğu.

Profesör Falcke 1993'te doktorasını yaparken böyle bir proje fikri geliştirmiş. O zaman kimse böyle bir şeyin mümkün olacağını düşünmüyormuş.

Ancak Falcke, kara delik etrafında belli bir radyoaktif emisyon oluşacağını ve bunun Dünya'dan teleskopla görülebileceğini tespit eden ilk kişi olmuş.

Elde edilen veriler internet üzerinden gönderilemeyecek büyüklükte olduğundan yüzlerce sabit sürücüde depolandı.
1973'te okuduğu bir makalede ise dev çekim gücünden dolayı kara deliklerin normalde olduklarından 2,5 kat daha büyük görüneceklerine dair bir bilgiye rastlamış.

Daha önce bilinmeyen bu iki faktör, imkansız olarak görülen bir şeyin mümkün olmasını sağlamış. Bu konudaki önerilerini 20 yıl boyunca dile getiren Falcke, sonunda Avrupa Araştırma Konseyi'ni bu projeyi finanse etmeye ikna edebilmiş. Daha sonra ise ABD'den Ulusal Bilim Vakfı ile Doğu Asya'dan bazı kuruluşlar 'Event Horizon' adlı 52 milyon dolarlık bu projeye destek sunmuşlar.

Profesör Falcke, dev kara delik fotoğrafının yayınlanmasıyla bu yatırımın doğruluğunun kanıtlandığını söylüyor.

"Görev tamamlandı. Uzun bir süreç oldu, ama kendi gözlerimle görmek istediğim bir şeydi bu. Gerçek olup olmadığını öğrenmek istiyordum."

Kara deliğin fotoğrafını bir tek teleskopla çekmek mümkün değil. Bu nedenle bu alanda yapılan en büyük deney kapsamında, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Profesör Sheperd Doeleman yönetiminde, dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskop arasında bağlantı sağlayan bir proje geliştirildi.

Güney kutbu teleskobu
Bu teleskoplar Hawai ve Meksika'da yanardağlar üzerinde, Arizona'da ve İspanya'nın Sierra Nevada bölgesinde dağlar üzerinde, Şili'deki Atakama Çölü'nde ve Antarktika'da yer alıyordu. 200 kişiden oluşan bir ekip, teleskopları M87 galaksisi yönüne çevirip 10 gün boyunca merkezini gözledi.
Elde edilen veriler internet üzerinden gönderilemeyecek büyüklükteydi. Bu nedenle yüzlerce sabit sürücüde depolanıp Boston ve Bonn'daki işlem merkezlerine aktarıldı. Profesör Doeleman bunu "olağanüstü bir bilimsel beceri" olarak görüyor.

"Bir kuşak öncesinde imkansız gördüğümüz bir şey başardık. Teknolojik gelişmeler, dünyanın en büyük radyo gözlemevleri arasındaki bağlantılar ve çığır açıcı algoritmalar sayesinde tüm bilgiler birleştirilerek kara deliklere tümüyle yeni bir pencere açıldı."

Aynı ekip, güneş sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisindeki süper kütleli kara deliği de gözlemliyor. Ancak ilginçtir ki bu iş, beş ışık yılı uzaktaki bir galaksinin fotoğrafını çekmekten daha zor. Zira bilinmeyen bir nedenden dolayı, Samanyolu'nun merkezindeki kara deliğin etrafındaki "ateş çemberi" daha küçük ve daha soluk.

Kaynak
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 12:42   #2
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,947
Ettiği Teşekkür: 10472
Aldığı Teşekkür: 7507
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Alıntı:
Parlak çemberin nasıl oluştuğunu kimse bilmiyor. Ama en çok merak edilen konu, kara deliğe giren nesnelere ne olduğu.
Merhaba,

Bu konuda " Yıldızlar Arası " filmi güzel bir düşünce sunuyor ve heyecan dolu dizgin bir film...Tabii filmde olan doğru mudur bilinmez, sadece bir fikirden hareketle çekilen bir film...Ancak bakış açısına ışık tutması açısından önemli...

Karadelikler bildiğim kadarıyla " nötrino " sızıntısı yapmakta...Yani herşeyi yutuyor diye bildiğimiz karadeliklerden nötrinolar kaçabiliyor...

Karadelikler üzerine biraz okumak, araştırmak gerekiyor sanırım...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 14:53   #3
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,258
Ettiği Teşekkür: 12760
Aldığı Teşekkür: 9723
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Ürküdücü. Biz bunlarla ilgilenmiyoruz. Biz daha secilmek icin 15000 oy yeter mi, yetmez mi kavrayamadik. Bununla beynimizi mi yoralim simdi
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 15:04   #4
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1640
Mesajlar: 7,921
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35054
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

En azından gerçekliği bu resimle tescillenmiş oldu.


İnterstellar filmi karadeliklerin ne olduğu konusunda bazı detaylar veriyor, lakin bir karadeliğin içine girmek konusu biraz fantaziye giriyor. Sonuçta karadelik bir yıldızın sönmesiyle oluşabilecek bir enerji yığınından ibaret. Bu enerji kütlesinin binde biri bile dünyamızda bulunsa olacak şeyleri hayal edemezsiniz.

Karadeliklerin gizemi tabi çözülmüş değil sonuçta içine girip çıkabilen bir canlı yok. İnsanlık bu gizemi kuantum konusunu tamamen çözdüğü zaman öğrenebilmeye başlayacak. Tabi o zamana kadar biz yaşıyor olmayacağız.^^
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 15:06   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9045
Mesajlar: 31,397
Ettiği Teşekkür: 105930
Aldığı Teşekkür: 163912
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Oldukça ürkütücü. Tüylerim diken diken oldu.


Teşekkürler Rosebud.

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 15:41   #6
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,427
Ettiği Teşekkür: 18757
Aldığı Teşekkür: 26350
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Benim için en önemli tarafı, bilimin yadsınamaz bir kavram olduğudur çünkü bugüne kadar sadece matematikle, fizikle teorik olarak ortaya koyulan bir konunun gerçekte de var olduğunun kanıtlanması bilimin inanılmaz bir başarısıdır, bana göre yüzyılın en nefes kesici olayı, ilk duyduğumda tüylerim diken diken oldu, düşünsenize dile kolay 53 milyon ışık yılı yani ışığın hızıyla 53 milyon yıl sürecek bir mesafedeki objenin fotoğrafını alıyorsunuz, bu müthiş bir şey. Tabii burada bir parantez açmakta yarar var o fotoğraf karadeliğin 53 milyon ışık yılı öncesindeki fotoğrafı, bugünkü fotoğrafını alabilmek için bir o kadar daha zaman geçmesi gerekir.
Acı tarafı ise Asena'nın dediği gibi adamlar bununlarla uğraşırken bizler daha oy sayamıyoruz, utanç verici.
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 17:22   #7
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,081
Ettiği Teşekkür: 69129
Aldığı Teşekkür: 66493
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Muhteşem, büyüleyici ve bir efsane gerçeğe dönüştü...

Teşekkürler Rosebud...

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 18:45   #8
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1640
Mesajlar: 7,921
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35054
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Burda çok güzel bilgiler bulabilmek mümkün...


https://seyler.eksisozluk.com/gorunt...-teskil-ediyor


Alt resimdeki bulanıklığı giderilmiş simule yöntemiyle resimleştirilmiş hali.__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 18:51   #9
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1640
Mesajlar: 7,921
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35054
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Ek olarak..Alıntı:
- kara deliklerin kara olmasinin sebebi, aslinda bir seye bakmiyor oldugumuz icindir. baktigimiz sey kara degildir. baktigimiz yerde bir sey yoktur. gozlerimiz veya diger baska enstrumanla gorulemeyecek olan bir yokluktur. neden? kara deligin cekim gucu yuzunden, olay ufkunun oldugu bolgedeki isik gozumuze ulasamaz. olay ufkunda kaybolur. ısik bize ulasamadigi icin de kara dedigimiz, aslinda hicbir seyin tanimi olan o deligi goruruz.

- galaksimiz olan samanyolunun merkezinde devasa bir kara delik bulunur. ısmi ise sagittarius a* idir. ki muhtemelen her galaksinin ortasinda bir kara delik oldugu dusunuluyor.

- ölen yildizlar kara deliklere veya notron yildizlarina donusur. ama her yildiz degil. ornegin gunesimiz gun gelip nukleer yakiti tukendiginde, beyaz cuce'ye donusur. ama gunesimizden cok daha buyuk olan, galaksideki diger milyarlarca yildizlardan birinin nukleer yakiti tukendiginde maruz kalacagi cekim gucune dayanamayan cekirdekleri patlar. bu patlamaya supernova denir. bu patlamadan arta kalan cekirdek bir 'tekillige' donusur. sinirsiz agirlik ve hacim demektir bu. kara deligin diger bir tanimi.

- nasa'ya gore "simdilik" en az 3 cesit kara delik vardir. en kucukleri ilkel kara delikler. bir atom buyuklugunde olup bir dag buyuklugune ulasabilirler. yildiz kara delikler ise en yaygin olanlaridir. gunesimizden 20 kat buyuklerdir ve galakside duzinelerce olduklari dusunuluyor. gunes sistemimize pek de yakin degiller. ve de galaksilerin merkezlerinde bulunan, supermassive denilen devasa kara delikler. bunlara ornek ise yukarida yazdigim gibi sagittarius a* idir. bu kara delikler gunese oranla 1 milyon kattan daha buyukturler. hala arastirilmaktadirlar.

- kara deliklerde ilginc "zaman" olaylari meydana gelir. bu bir illustrasyon kara delik cizimidir. bu cizimde diyelim ki bir kisi (sanssiz olan) kara delige dogru suruklenirken diger bir kisi (sansli olan) onu izliyor. burada izafiyet teorisine geciyoruz ve sansli olanla sanssiz olanin kollarina birer saat takiyoruz. sanssiz olan kara delige yaklastikca onun saati ona gore yine ayni hizda tik tak edecektir. sansli olanin saati de yine ona gore ayni hizda tik tak edecektir (sonuc olarak kara deligin etkisine maruz kalmis degil). fakat sansli olan, bulundugu yerden sanssiz olanin saatini goruyor olabilseydi, cok daha dusuk hizda tik tak ettigini gorecekti. sanssiz olan da ayni sekilde sansli olanin saatini gorebilseydi, cok daha hizli tik tak ettigini gorecekti. bunun sebebi, isigin olay ufkundan kacamamasidir. ısigin ilerlememesi demek zamanin da ilerleyememesi anlamina geliyor. ısik hizi ile ayni hiza sahip olmak = zamansizlik. her seyin sonunda eger sanssiz olanin kara delikten kurtulup sansli olanin yanina donebilme ihtimali olabilseydi, sansli olanin kendisinden cok daha yaslanmis oldugunu gorecekti. cunku zaman sansli olan icin hala normal akiyorken, sanssiz olan isigin ve dolayisiyla zamanin akamadigi bir ortamda oldugundan dolayi hicbir yaslanma/eskime etkisine maruz kalmayacakti. zaman sanssiz olan icin akmiyor olacakti.

- x-ray icat olana kadar kara deliklerin oldugu bilinmiyordu.

- bize en yakin kara delik 1600 isik yili uzagimizda. ısmi ise v4641 sagitarii. fakat kara deliklerin olcumleri olaganustu zor oldugu icin uzaklik konusunda supheler oluyor. cevresindeki yildizlara ve onlarin yorungelerine dayanarak hesaplanmlaya calisildigi icin ayni zamanda 20.000 isik yili uzakta da olabilecegi soylenir.

- kara deliklerin solucan deliklerinin olup olmadigi belli degil. bir kesim kara delikler ile isiktan hizli sekilde seyahat mumkun olabilir derken bir kesim ise kanitlari yetersiz buluyor. ıki taraf da hakli olabilir. cunku dedigimiz gibi kanitlar yetersiz ve bunlari olcmek icin gereken fizik bilgisine insanoglu henuz ulasamadi.

- kara delikler sadece yaklastiginda tehlikelidir. eger olay ufkuna girmediysen bir tehlike yaratmayacagi dusunuluyor.

soru-cevap:

-isik haricinde isik hizina ulasabilen hicbir sey yoksa, kara delikler isigi nasil cekiyor?

ısigin hizi cekim gucuyle bukulebilir. tabii ki bu cekim gucunden kasit dunyanin cekim gucu kadar kucuk guclerde degil. kara delik gibi devasa guclerle mumkun olabiliyor. bu derece cekim gucune maruz kalan isik ise oradan kacamiyor.

- kara delikler ne kadar buyuk olabilir?

sinirlari oldugu dusunulmuyor. bunun yanisira en buyuklerinin galaksilerin merkezlerindekiler oldugu dusunuluyor. hacimleri ise milyarlarca yildizin hacmine esit.

- peki kara delikler ne kadar kucuk olabilir?

ızafiyet teorisine gore bunun da bir alt siniri yok.

---

kaynakça;

https://www.universetoday.com/…87/black-hole-facts/
Frequently Asked Questions About Black Holes

çeviren: kotu gun tostu
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.04.19, 20:07   #10
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,427
Ettiği Teşekkür: 18757
Aldığı Teşekkür: 26350
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Kara delikler bir tekillik ise ve aynı zamanda başka evrenlere açılan kapılarsa acaba 13.5 milyar yıl önceki büyük patlama, bir kara delik oluşumunun başka bir evrende içine çektiği maddeleri bizim evrenimize püskürtmesinden mi ibaret diye bir soru geliyor aklıma.
Büyük patlamadan öncesinin ve kara deliğin merkezinin tekillik olarak adlandırılması bir tesadüf mü!
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çekildi, deliğin, fotoğrafı, kara


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.