Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Cilt Hastalıkları (http://www.forumgercek.com/cilt-hastaliklari/)
-   -   Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? (http://www.forumgercek.com/cilt-hastaliklari/77494-cil-nedir-nasil-tedavi-edilir.html)

AFiLi 04.09.11 10:21

Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Çil Nedir ?


http://img5.imageshack.us/img5/1088/243be.jpg


Çiller (a.k.a. ephelides) daha çok açık tenli ve kızıl saçlı mavi yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir.

Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.
Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz eller göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için reaksiyon olarak daha fazla melanin üretir. Bu da melanin birikimine dolayısıyla çil oluşumuna neden olur. Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak için cilde "melanin üret" komutunu vermesine gerek kalmaz.

Çiller yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaş lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte
oluşabilir.
Nasıl Tedavi Edilir ?Melanin cildin üst tabakalarında oluştuğundan cilt renginizi açmak için peeling yapmayı düşünebilirsiniz. Bunu yaparken kullanılabilecek
farklı ürünler bulunmaktadır:
- Hydroquinone: popüler bir tedavi olmasına rağmen cildi tahriş edebilir.
- Kojic acid: 1989 senesinde Japonya'da ortaya çıkarılan bu tedavi mantardan elde edilen doğal bir tedavidir. Cilde zarar vermediği gibi ciltteki renk problemlerinin tedavisinde çok etkilidir. Bu tedavi üst deri tabakalarına nüfuz ederek pigment oluşumuna mani olur.
- Alpha-hydroxy asitleri: yaşlı cilt hücrelerinin daha hızlı dökülmesine yardımcı olarak homojen renklenmeye yardımcı olurlar. Genellikle daha koyu olan yaşlı cilt hücrelerinin dökülmesi çil veya yaş lekelerinin daha az görünür olmasını sağlar.

Yukarıdaki tedavilerden birinin uygulanmasına karar verildiğinde güneşten özellikle korunmak ve kaçınmak zorunludur. Gerekli durumlarda günde bir kaç kez güneş koruma faktörlü kremler kullanmak gerekir. Cilt rengini açıcı ürünler kullanıldığında ve peeling yapıldığında cildin üst ve koyu renkli katmanı hedef alınır.
Daha alttaki cilt tabakalarında daha az melanin bulunur. Cildinizi
korumadığınız taktirde cilt kendi kendini korumak için daha fazla melanin üretecektir. Bu da koyulaşarak ciltteki renk farklılığının daha belirgin duruma gelmesine neden olur ve problem artarak devam eder.

Çil ve yaş lekeleri sürekli bakım ve tedavi gerektirir. Tedaviye son
verilirse lekeler veya çiller tekrar ortaya çıkar. Ancak cilt "rejimi"ni sürdürmenin kolay yolu (cildinizi hem UVB hem de UVA
ışınlarından koruyacak) UV koruması bulunan renk açıcı içeren yumuşak ama etkili bir nemlendirici kullanmaktır.
Doğal Reçeteler...Kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden bazıları şöyledir:

- Cildinizi ekşi süt ile yıkayın. Laktik asit cildinizi tahriş etmeden doğal bir peeling sağlayacaktır.

- Limon suyu kanıtlanmış bir çil savaşçısıdır. Limonu cildinize doğrudan sürmeyin: limon suyunu parmak uçlarınızla cildinize yedirmeniz yeterli olacaktır.

- Sebze ve meyve maskeleri uygulayın. (kayısı çilek salatalık gibi)

- Taze krema maskesi uygulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra tamamen temizlemeyin: ince yumuşak bir kağıt mendil ile hafifçe sildikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

- Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

- C vitamini açısından zengin besinler tüketin. Böylece güneşe karşı cildinizi güçlendirmiş olursunuz.
ReaL 04.09.11 17:42

Cevap: Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Çil rahatsızlık değildir yahu, kimine de çok yakışır, bırakın öyle kalsın.. :)

Kardelen26 04.09.11 21:43

Cevap: Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi ReaL (Mesaj 415792)
Çil rahatsızlık değildir yahu, kimine de çok yakışır, bırakın öyle kalsın.. :)

Bence de, benim yeğendede var çiller ve bence çok yakışıyor kerataya:smiley:

Nefertari 04.09.11 21:46

Cevap: Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Takıntı yapanlar çoktur muhakkak ama çok tatlı duruyor bazı kişilerde

OkyanusunKalbi 04.09.11 22:13

Cevap: Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Dogustan beri cilli cilde sahip olanlar var. Onlara ben de yakistiriyorum. Daha sonradan olusan gunes lekeleri ve cillere dikkat etmek lazim. Ileride sorun olabilir.
Tesekkurler canim.

OkyanusunKalbi 04.09.11 22:13

Cevap: Çil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
 
Dogustan beri cilli cilde sahip olanlar var. Onlara ben de yakistiriyorum. Daha sonradan olusan gunes lekeleri ve cillere dikkat etmek lazim. Ileride sorun olabilir.
Tesekkurler canim.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker