Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.09.13, 10:24   #1
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1641
Mesajlar: 7,923
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35058
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Burası Türkiye - Akın Olgun
Savaş sahasında kurşun adres sormaz diyorlar. Ama biz soracağız avazımız çıktığı kadar.

Uğur Kaymaz’ı resminden tanıyoruz. Esmer bir resim. 12 yaşında bir çocuk. Yaşından büyük mermiler çıktı bedeninden. Tam 13 MERMİ.

13 kurşunu bir çocuğun bedenine sığdırdılar. Burası Irak değil, Türkiye.

Türkiye’de seri cinayetler yalnızca devlete aittir. Gizemli değildir. Katil de, kurban da hep bilinir.

Bombaları ile parçalıyor, silahları ile vuruyor, tankları, panzerleri, copları ile eziyorlar. Burası Mısır değil Türkiye.

Muğdat Çavmak 14 yaşında.

Mantar toplamak için çıktığı köyünün tepeliğinde mayına basıyor, yine çocuk parçaları düşüyor toprağa. Topladığı mantarları da.

Evin küçük çoban kızı Ceylan Önkol 14 yaşında.

Annesine “makarna yap” diyerek çıkıyor dışarı. Birkaç dakika sonra patlayan bir havan mermisi onu buluyor. Anne koşuyor dışarı ve küçük Ceylanının parçalarını yeniden bir araya getirmeye çalışıyor. Makarnasını yiyemiyor Ceylan. Onu da resminden tanıdık. Henüz birikmiş yaşam öyküleri yoktu. Belki umutları henüz yeşeriyor ve anlamlandırmayı öğreniyordu. Olmadı. Hepsini birden parçalayıp attılar annesinin kollarına. Burası Gazze değil, Türkiye.

Devlet nezdinde önemsiz… Ne savcı gidiyor, ne de herhangi bir yetkili. Bir imam ve bir köylünün eline tutuşturulan kamera ile olay yeri inceleme tamamlanıyor. Olay yerinin Valisi, şimdi İstanbul’un en tanınmış simalarından pek “sayın” Mutlu.

Sinan Saltıkalp 17 yaşında.

Bir 23 Nisan günü polisler tarafından ezildi. “İzinsiz gösteri” diyerek yazılan haberlerin içine yerleştirildi ezilmişliği. “izinsiz gösteri” vurgusunda “hak etmiş o zaman” tınısına kocaman bir alan açılmıştı usta haberlerle. Dört ay komada kaldı ve ölüm haberi yeni düştü önümüze.

Devletin izinli, izinsiz öldürmelerine “yapmıştır bir şeyler” kulpunu takan sorumsuzluğumuzu aştı artık yaşananlar. Görmezlikten gelemiyoruz nicedir. Yığılıyor çocukların parçaları vicdanlarımıza. Doğu’da görmediklerimiz, Batı’nın ara sokaklarında canlanıyor artık.

Ali İsmail Korkmaz’ı Eskişehir’in bir karanlık ara sokağında buldu şiddet. Budaklı sopaları indirdiler bedenine. Sopaları acımasızca bir çocuğun bedenine indirenler nefret kokan ağızlarından tükürükler saçıyorlardı muhtemelen. Burası Güney Afrika Apertheid rejimi değil, yine Türkiye.

Fırıncı söktü tabelasını, polisler bin bir surat olup şekilden şekle girdiler, kasklarından numaraları sildiler. Koca bir organize suç birliği ile çıktılar karşımıza.

Silince, sökülünce her şey bitiyor, unutuluyor sanıyorlar.

(Yarın fırıncının yerinde bir oduncu görürsek şaşırmayız. Madımak otelini kebapçı yapan zihniyet sokakta çünkü.)

Birebir kavgaların kaçakları hep pusu kurarlar ya, pusu kurmuştu onlar da. Resmi, sivil ve yarı sivil şiddet elbirliği ile bir çocuğu döverek ezmişlerdi. Bu da yetmemiş gibi Vali’nin hırıltılı sesi duyuldu “Arkadaşları yapmıştır”

“Ulan ah ulan” sesleri yükseldi her yerden. İsyancı küfürler de varmış halktan yana. Yalan yok hepimiz duyduk.

Vicdanlarının cücüğünü iktidara sunanlar, yedikleri bin bir halt ile efelendiler herkese en tepeden. Ne rahat bir eylemdir iktidardan yana efelenmek. Ne kadar korunaklı, ne kadar kazançlı (!)

Oysa hepsinin içi kurumuştur.

Bu yüzden hiçbir mimik taşımıyor yüzleri. Donuk ve mat bakıyorlar. Bakışıksızlar. Esprileri, tespitleri, sevgileri hiçbir hayat belirtisi taşımıyor. İyi bakın onlara. Tekrar tekrar bakın yüzlerine. Hepimizi kendilerine benzetmek, kendileri gibi kurutmak ve iktidarın ipine sermek için harıl harıl çalışıyorlar.

Polis Ahmet Şahbaz, Ethem Sarısülük’ü herkesin gözü önünde vurdu.

İçi kurumuşların sesi yükseldi hemen. “Eline taş çarpmış, linç edilecekmiş kendini savunmuş, havaya ateş edecekmiş ayağı sekmiş.” Hep böyle olur ya bizde resmi cinayetler.

Nedense hep silah kendiliğinden ateş alır ya da kurban silaha sarılır tetik kayar ve öldürülen kişi intihar etmiş olur. Nasıl oluyorsa kendini asacak bir materyal bulunur nezarethanede. Yüksekliğin önemi yoktur, yere sıfır noktada bile asmayı başarmıştır kurbanlar. “Durmadı vurdum” olur bazen. Her durmayanı vurma yetkisini gözümüze sokmaları yetmez, hemen tanıklar bulunur. Bütün tanıklar polistir. “Gördüm, gördük. Durmadı, şüpheli hareketleri vardı, uyarıları dikkate almadı.”

Öldürülen hep şüpheli, öldüren ise şüpheyi ölümle sonlandıran şüphe giderici olarak görevini yapan bir memurdur. Uzun zaman önce infaz edilenin yanına bir silah bırakılırdı. O zamanlar haberler “polisle çatışmaya giren terörist ölü ele geçirildi” olarak sunulurdu. Şimdi buna gerek yok artık. Çünkü o silahı gönüllü olarak koyan köşe yazarları, haberciler var. Eteklerini, ceketlerini çekiştire çekiştire koşuşturuyorlar. İktidara yellozlaşmış kelimeler ile süslemeler döktürüyorlar. Eskiden tek tük çıkardı. Şimdi pıtır pıtırlar…

Şimdi biraz daha geçmişe uzanalım.

Metin Göktepe’yi döverek öldürdüler. O da bir gazeteciydi ama namuslu bir gazeteciydi.

Peşinden gittiği haberin kurbanları ise Ümraniye cezaevinin içinden linç edilerek çıkarılmış siyasi mahkûmlardı. C4 koğuşundan dört ölü çıktı ama kan kokusu haftalarca çıkmadı. Tutsakların kafaları beyzbol sopalarıyla parçalandı. Beyinleri akıtıldı.

Bugüne baktığınızda bile çok tanıdık geliyor bu şiddet akrabalığı ve ölenler de çok tanıdık.

Ve Mısır’da Esma’yı keskin nişancılar vurdular.

Vurmaları da, öldürmeleri de hep tanıdık. Aynı nefretin ve insansızlığın eylemleri. Esma’yı öldüren ile Uğur Kaymaz’ı öldüren katiller arasında hiçbir fark yok.

Lakin acının yansımaları arasında çok fark var. Başbakan, Esma’nın babasına ait olan mektubu okudu. Ağladı. Şahit yazıldık ağlamasına. İnandırıcılığı olmalıydı, inanmak istedik.

Acının hafızası canlandı hepimizde. Uğur, Ceylan, Sinan, Muğdat, Mecit, Rıza, Orhan, Gültekin, Ali İsmail, Ethem, Abdullah, Mehmet, Esma… Kaç bin cinayeti var bu ülkenin? Sayamıyoruz, bitmiyor.

Berkin hala komada.

Berfo ana ise “oğlum” diye diye öldü.

Roboski yanı başımızda hala çığlıklarını atıyor. “Ellerimizle topladık bedenlerini, bazı parçalarını bulamadık” diyen haykırışlar kulaklarımızda çınlıyor. “Çocuk deyip durmayın kaçakçı onlar kaçakçı” diyen o ürkütücü ses ise şimdi Esma için ağlayan aynı Başbakan’a ait.

Demek ki “Seçmece bunlar seçmece” insan için de geçerliymiş. Esma’nın ölümü kadar değerli değil mi, acı vermiyor mu bizim ölümlerimiz? Sordukça bizim kalbimiz sıkışıyor. Dört parmak işaretiyle sokağa dökülenler, kendi topraklarımızda yaşanılanlar için de kaldıracaklar mı ellerini, “hesap verin” diyecekler mi?

Katliamlara “siyasi hata” mazlumanesi çekenlerin aklamacılık oyunlarını sürdürecekler mi?

Ama hayır, kendi topraklarında, kendi elleriyle yaşattıkları için yine bağrımıza taş taşıyorlar.

Ama artık bağrımıza taş basmayacağız.

Belki de taş atan çocuklara biraz da buradan bakmalısınız.

Onların öfkeleri gözyaşını döktürenlere çünkü. Gerçekten kendilerini kimin düşündüğünü anlayacak kadar gelişmiş bir mücadele algıları var.

Suriye’ye batı bombaları düşsün diye haldır haldır çalışılıyor şimdi. “İnsanlık” dersleri ile pompalanıyor işgalcilik. Hiç değişmedi bu yöntem de.

Irak’ı harabeye çeviren NATO bombalarının üzerinde ne yazıyordu hatırlıyor mu muktedirlerimiz?

“İyi Ramazanlar”

Peki, siz ne yazacaksınız?

Akın Olgun - Birgün
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akın, burası, için, olgun, türkiye, Şimdi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fenerbahçe-Galatasaray Derbisi Basakca Fenerbahçe 5 06.02.19 13:01
II. Dünya Savaşı | Savaşın Türkiye'ye Siyasi ve Ekonomik Etkileri OkyanusunKalbi Dünya Tarihi 9 07.03.16 12:31
İlk'lerle Galatasaray.. denise Galatasaray 31 18.05.13 22:49
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mustafa Akten Mustafa Akten 0 28.03.13 10:22
Burası Türkiye Kardelen26 Geyiğin Hası 9 22.02.10 10:45


WEZ Format +3. Şuan Saat: 14:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.