Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 16.10.13, 14:21   #1
Ekin
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1229
Mesajlar: 9,452
Ettiği Teşekkür: 31010
Aldığı Teşekkür: 42944
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Merakli
Standart Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Alevilere Küfredilirken... TAYFUN ŞAHİN

Tarihsel olarak bu coğrafyanın tartışmasız en çok ezilen, en çok ötekileştirilen, en çok zulme uğrayan toplumu Aleviler.


Osmanlı’dan itibaren katliamlara maruz kalanlar, evleri basılanlar, kestiği et yenmeyenler, kız alınıp verilmeyenler de onlar.

Öte yandan, II. Cumhuriyetçilerin iddia ettiğinin aksine, Alevilere zulmeden Cumhuriyet rejimi değil.

Yine iddia edilenin aksine Cumhuriyet, laiklik ilkesi sebebiyle Alevilerin var olma mücadelesinin de en önemli aşaması.

Alevilerin büyük kısmı da, bu durumun herkesten çok farkında olduğu için, Mustafa Kemal’e ve laik Cumhuriyet’e en fazla destek veren, bu uğurda bedel ödemekten geri kalmayan insanlardan oluşuyor.

Ancak Osmanlı’nın devamı olduğunu iddia eden Neo-Osmanlılar da bu duruşun farkındalar ve buna uygun, nefret dolu bir söylem geliştiriyorlar.

Mezhepçi bakış açıları, her an ve her dönemde Alevilere olmadık iftiralar atmalarına, onları aşağılamalarına, inanç sistemlerini kendi inançları üzerinden tanımlamalarına sebep oluyor.

AKP iktidarıyla beraber Alevilere yönelen sistematik baskının artması da, sadece babalarından, dedelerinden ve hocalarından öğrendiklerinin yansıması…

Dün “Mum söndü oynuyorlar!” diyen kafa yapısı neyse, bugün de “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse…” cümlelerini kurduran aynı bakış açısı.

Dün Erbakan neyse bugün Erdoğan da o.

Dün Madımak’ı yakan kimse, bugün Alevilerin evlerini işaretleyenler de onlar.

Bu anlamda hiçbir şey değişmedi bu ülkede.

Babadan oğula aktarılan bir nefret söz konusu…

Ne yapıp edip Alevileri siyaset malzemesi haline getirmek, onları rahatsız etmek, fırsat bulduklarında da yok etmek yobazların en iyi bildikleri şeyler.

“Senin o lekeli dudakların…” gibi cümlelerle başlayan, Aleviliği yuhalatmaya kadar uzanan bu yeni dönemde, her konuyu mezhep üzerinden tanımlamak ve her olumsuzluğu Alevilik üzerinden açıklamaya çalışmak da ayrı bir garabet. Ama bu ülkede, bu görüşlerin alıcısı da her geçen gün artıyor.

Ancak bu duruma gelinmesinde kendini demokrat olarak tanımlayanların da payı var.

Erdoğan gibilerin baskıcı ve yıkıcı söyleminin etkisiyle Alevilere, gericilerin jargonuyla yaklaşanlar da bulunuyor aramızda.

Konunun en üzücü kısmı da bu zaten!

Cumhuriyet yıkıcılığına soyunmuş ve ülkeyi bölmek için her türlü ayrılığı kurumsallaştırmaya yemin etmiş bir anlayışın karşısında Alevilerin yanında olmak, onlar için mücadele etmek, gericilerin lakırdılarına karşı onlara sahip çıkmak Alevilerden önce Sünni inançtan gelen demokratların işi olmalı.

Alevilerin inancına tanım getirmeye uğraşan bir Başbakan’a “Orada dur!” demek sadece Alevilerin göreviymiş gibi bakılmamalı.

Sünniler, çok daha gür bir sesle ayağa kalkabilmeli. Alevilerin inançlarına uygun olarak yaşamalarının garantisi bu ülkenin Sünni demokratları olmalı.

Geçtiğimiz günlerde bir adam çıkıp “Cemevleri” ile “terörist” kelimelerini aynı cümlede kullandığında neden bu ülkenin dört bir yanından Sünniler de kitlesel olarak ayağa kalkmadı?

Neden yapılan açıklamaların büyük çoğunluğu Alevilerden geldi?

Neden Sünniliği bilinen demokrat insanlar daha aktif şekilde ön plana çıkıp, o adama haddini bildirmedi?

Sorun sadece Alevilerin sorunu mu?

Sünni demokratların hiç mi söyleyecek sözleri kalmadı?

Evet, bu ülkede bir Alevi düşmanlığı var! Hem de hükümet destekli.

Evet, bu ülkenin Alevileri, siyasal İslamcılar ve yandaşları tarafından günah keçisi olarak görülüyorlar.

Ve evet Alevilerin yaşamları hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı.

Hemen yanı başımızda Suriye’de, sadece Alevi oldukları için canlı canlı binaların tepesinden insanlar atılırken, El-Kaideciler insan ciğeri yerken ve Türkiye’de Alevilerin evleri işaretlenirken, hiç kimse tehlikenin uzak olduğunu söylemesin.

Ama bütün bunlar yaşanırken Sünni demokratların büyük çoğunluğunun da Alevilere hak ettikleri desteği verdiğini de söylemesin.

Artık çekimserlik zamanı bitmiştir. Kendisini demokrat olarak tanımlayan her Sünni’nin vazifesi, Alevi kardeşine sahip çıkmaktır.

Antakya’da, Tuzluçayır’da, Dikmen’de oynanan oyuna karşı durma yükümlülüğü Sünnilerindir.

Gelinen nokta itibariyle demokratlığımızın, insanlığımızın, çağdaşlığımızın en önemli ölçütü budur.

Aleviler her gün aşağılanırken, inançlarına, ibadethanelerine küfredilirken, yaşamları tehdit altındayken tavır almayan asla ve asla demokrat olamaz.

Hatta Alevilere yapılan bu sistematik zulme karşı sesini yükseltmeyenler “insan” olarak da kalamaz.

Kaynak

__________________
Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.10.13, 14:31   #2
ala'turka
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,124
Ettiği Teşekkür: 1900
Aldığı Teşekkür: 3587
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Sinirli
Standart Cevap: Alevilere küfredilirken... TAYFUN ŞAHİN

Kürtleri Türkleştirmeye,
alevileride sunnileştirmeye çalıştık,
ama olmadı,
iki toplumda direndi,
devlette artık gördü,
bu iş çözülmeli,
herkes kendini nasıl hissediyorsa öyle kalmalı
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 14:45   #3
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,471
Ettiği Teşekkür: 18618
Aldığı Teşekkür: 10818
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken - Tayfun Şahin

Yukardaki yazı içeriğinin her cümlesine her kelimesine binlerce kez imza atarım. Bu ülke yönetimine Cumhuriyeti yıkmak, değerlerini ve ilkelerini yok etmek, Türklüğü aşağılamak, milliyetçiliği, ulusalcılığı küçümsemek, mandacılık ve işbirlikçilik anlayışını ulvi ve dini duygularını istismar ettikleri, kendilerine oydaş kıldıkları insanlara yol yöntem olarak benimsetmek üzere yemin edenler. Kendilerine biçilen rol ne ise onun gereğini yerine getirmeye çalışıyorlar. Cumhuriyetin Alevi vatandaşlara verdiği hiç bir zarar yoktur. Tekke ve Zaviye dedikleri dinin sulandırılıp kişilerin ululandığı sözüm ona eğitim yuvalarının kaldırılmasını, yasaklanmasını hazmedemeyenler son zamanlarda Cumhuriyet Alevileride vurdu gibi asılsız yazılar ile, Cumhuriyet ve ilkelerinden yana olan gerçek manada Atatürk devrimcisi olan Alevileri Cumhuriyete ve Atatürk'e karşı kışkırtma halindeler.

Alevi vatandaşlarımız bunların hepsinin farkında, AKP ve irtica karşıtlığı ile tanınan bu güzide insanlar neyin iyi neyin kötü olduğunu biliyor, AKP oydaşı olmayacakları bilindiğinden onlar için her oyun oynanmaya çalışılıyor.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 15:29   #4
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,072
Ettiği Teşekkür: 75920
Aldığı Teşekkür: 73197
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Alevilere küfredilirken... TAYFUN ŞAHİN

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ala'turka Mesajı göster
Kürtleri Türkleştirmeye,
alevileride sunnileştirmeye çalıştık,
ama olmadı,
iki toplumda direndi,
devlette artık gördü,
bu iş çözülmeli,
herkes kendini nasıl hissediyorsa öyle kalmalı

Neden değiştirmeye kendine benzetmeye çalışılıyor? Neden insana insan olduğu için değer verilmiyor?

Kaldı ki bu değiştirmeye çalışanlar Allahın kitabı Kuran-ı Kerim'den bahseder. Kitapta sizden olmayanı yok edin mi yazılıyor?

Dünya dinlerinin hangi kitabında yazıyor?

Canı almak ve kibirlenmek hepsinde lanetlenmemiştir?

Devlet neyi çözecek? Aksine sürekli alevlendiriyor. İnsan ayrımı yapılıyor. Çıban başı ceylanderili koltuklarda oturuyor.
Bilmem farkındamısın?Düne bakınca daha da ileriye gitmemiz gerekirken geriye geriye doğru gidiyoruz. Dünün İran'indan Füruğ Ferruhzad gibi bir kadın şair çıkmışken bu gün ise çıkanları görüyoruz.
Hadi orası İran diyoruz. Ama bizim de gittiğimiz hem de tam hızla gittiğimiz durum şeriat denilen yönetim şeklidir.

Mum söndü oyunu diye alevi mezhebinde olanları karalayanlar kaç kere cem evine gitmiştir diye sormak lazım. Lazım diyorum ama sormak yerine bu denilenlere körü körüne inanılıyor. Kız alıp vermek olmadığı gibi de ortaçağ devrinden kalma insanlık dışı işlemlerle aşağılanıyorlar.Ku Klux Klan'lar gibi alevi avına da çıkılacak bu gidişle.

Ülkemizin en büyük sorunu alevi, kürt meselesi değilken, yönetimdeki hatalarını ve başarısızlıkları ört bas etmek için sürekli eski defterler karıştırılıyor ve kardeşi kardeşe düşman ediyorlar.

Bizim en büyük sorunumuz bu değildir.

Mısırda ölen kız çocuğu için gözyaşı dökenlerin ilk önce ülkemde açlıktan ölen bebekler için külahlarını önlerine alıp düşünmeleri gerekiyor.
İnsanlık düşünülüyorsa eğer önce kendi ülkende yaşayanların sorunu çözülmelidir.

Kimse kimseyi inanışı için aşağılayamaz.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 15:58   #5
Gatri
Üye

Gatri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 8
Mesajlar: 80
Ettiği Teşekkür: 217
Aldığı Teşekkür: 519
Rep Derecesi : Gatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerdeGatri Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Alevileri asimileştirme ve sünnileştirme çabası en çok Antakyada yaşanıyor (benim gördüğüm)
Süriye olayları ilk başladığında antakya sokaklarında el kaide ve el nusra cephesi miltanları cirit atıyordu,maksat gayet açıktı,Alevilere hadlerini bildirmekti,reyhanlı olayını el kaide üstlenmesine rağmen hükümet olayı alevilere yıkmaya çalıştı,armutluda Alevi gençler katledildi,yaralandı,bir ikilik sokmaya çalışıldı ama antakya halkı gereken cevabı tek yürek olarak verdi
Antakyalı aleviler olarak her zaman Atatürk'e ve cumhuriyete bağlı kaldık ama bugün eskisinden daha çok bağlıyız
Ne kadar çok eziyet görsekte,ne kadar yakılsakta,ne kadar asimile edilmek istensekte direneceğiz
Bizler alevi doğduk alevi olarak öleceğiz
Bizler,din,dil,ırk gözetmeden insan olan herkese sevgi ve saygıyla yaklaşacağız
__________________
yalnızlık paylaşılmaz
paylaşılırsa yalnızlık
olmaz
Gatri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Gatri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 22:42   #6
ala'turka
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,124
Ettiği Teşekkür: 1900
Aldığı Teşekkür: 3587
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Sinirli
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Artık eskisi gibi değil, sosyal hayatta alevi sunni ilişkileri normalleşme sürecinde,
bu güzel bir gelişme,
Bunda alevi televizyon ve radyolarınnın büyük bir payı olduğunu düşünüyorum, aleviliğin anlaşılmasına sebep oldu,

İnancından ve ırkından dolayı ayrımcılık çok aşağılık bir şey,

Bu arada şunu söyleyebilirim, işim icabı her kesimden insanlarla diyoloğ halindeyim,
aleviler kadar sözüne ve borcuna sadık insanlar tanımadım
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 23:05   #7
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,117
Ettiği Teşekkür: 7015
Aldığı Teşekkür: 11507
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Herşeyden önemlisi insan gibi insan olmayı bilmli. Bu ne ya Amerikayı kınarken zenci,kızılderili diye ayrıştırıp köleleştirme yada katliam yapıyor diye şimdi sıra bizde mi yakışmıyor insanım diye öğünene

Şahsen benim en can dostlarımın çoğu Alevi kökenli ve ben onlara canımı da,malımı da emanet ederim hiç düşünmeden. İstedikleri anda da kefil olurum .Doğulu arkadaşlarımda çok biz çocukken bir arada oynadığımızda hiç ayırım yapmazdık şimdi kim bizi ayırmaya çalışıyor anlamış değilim. Yani anlıyorum elbette onların bu oyunlarına nasıl düşüyoruz onu anlamıyorum Çocukken ne mezhep vardı ne etnik ne güzel günlermiş o günler .
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 23:19   #8
Kardelen26
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,365
Ettiği Teşekkür: 23834
Aldığı Teşekkür: 21583
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

İnsanların inançlarına saygı gösterseler her problem kendiliğinden çözülür ama inadına yangına körükle gitmek isteyen insan müsveddeleri maalesef çok...
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.10.13, 23:20   #9
ala'turka
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,124
Ettiği Teşekkür: 1900
Aldığı Teşekkür: 3587
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Sinirli
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Inatci Mesajı göster
Herşeyden önemlisi insan gibi insan olmayı bilmli. Bu ne ya Amerikayı kınarken zenci,kızılderili diye ayrıştırıp köleleştirme yada katliam yapıyor diye şimdi sıra bizde mi yakışmıyor insanım diye öğünene

Şahsen benim en can dostlarımın çoğu Alevi kökenli ve ben onlara canımı da,malımı da emanet ederim hiç düşünmeden. İstedikleri anda da kefil olurum .Doğulu arkadaşlarımda çok biz çocukken bir arada oynadığımızda hiç ayırım yapmazdık şimdi kim bizi ayırmaya çalışıyor anlamış değilim. Yani anlıyorum elbette onların bu oyunlarına nasıl düşüyoruz onu anlamıyorum Çocukken ne mezhep vardı ne etnik ne güzel günlermiş o günler .
İnatçı kardeşim,
Güzel temennilerine bende katılıyorum,
ama,
bu iki mesele, şimdi ortaya çıkmış değil,
tarihi süreçleri olan bir sorun,
ama bastırlımış bir sorundu,

Dünya değişti,
özgürlüklerin önü açılınca, sorunlarda ortaya çıktı,
Eskiden ekonomi yoktu, enflasyonda yoktu misali yani
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.10.13, 23:40   #10
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,117
Ettiği Teşekkür: 7015
Aldığı Teşekkür: 11507
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ala'turka Mesajı göster
İnatçı kardeşim,
Güzel temennilerine bende katılıyorum,
ama,
bu iki mesele, şimdi ortaya çıkmış değil,
tarihi süreçleri olan bir sorun,
ama bastırlımış bir sorundu,

Dünya değişti,
özgürlüklerin önü açılınca, sorunlarda ortaya çıktı,
Eskiden ekonomi yoktu, enflasyonda yoktu misali yani
Sorunları ortaya çıkaran da insanlar ,aç gözlü para yüzünden insanı insana kırdırmaya çalışan bir avuç yaratık ve onlara inanıpta insanlığını ayaklar altına almışlar yüzünden çıkıyor.
Sözüm ona akıllı geçiniriz ama hayvanlar kadar bile akıllı olamıyoruz. Bakış açını beğenmedim kusura bakma zihniyetin bana ters.Ben insanı kişiliği ile kabullenirim.Mezhebi,rengi ile değil. Yahudiler gibi ari ırk meraklısı olanlarla işim olmaz. Benim inanışımda Allah'ın verdiği canı Allah'tan başkası alamaz ve inancıma uymuyor diye yargılamaz. Siz hiç mi Mevlana'nın yazılarını okumadınız.Ne olursan ol gel diyor bundan ötesi var mı?
Ne yani Sünni anne babadan doğdum diye şanslı gruptan mıyım ben öfff saçma meseleler bunlar.Bizim bunları tartışacağımız yerde ekoloji tartışmamız lazım.Dünyamızın kirliliğini tartışmamız onu nasıl koruyacağımız tartışmamız lazım ama nerde dar kafalı beyin işleri yapıyoruz lüzumsuz yere.Çocuklar gibi saf ve temiz kalmak isterdim bu pislikleri görmemek için.
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alevilere, alevilerin, küfredilirken, olarak, sadece, tayfun, Şahin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türk Zaytung'dan Güncel Haberler Kartal Fıkra ve Gülmece Yazıları 56 25.03.14 01:44
Bakan Şahin Tarih Kitaplarının Değişmesini İstedi Canan Ülkemiz ve Dünya Gündemi 2 27.05.13 02:53
Selçuk Şahin: Keşke biraz daha kredim olsa... Haziran__ Fenerbahçe 0 09.09.12 16:21
Ben Sevdalı Sen Belalı | Selami Şahin LaLe Arabesk | Fantazi 13 13.11.10 18:12


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.