Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 31.08.15, 07:24   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,306
Ettiği Teşekkür: 29522
Aldığı Teşekkür: 29280
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Büyük Utku (Zafer) | Yekta Güngör Özden


Dün, 30 Ağus­tos 1922’de ka­za­nı­lan Baş­ko­mu­tanlık Mey­dan Sa­va­şı Za­fe­ri­’nin 93. yıl­dö­nü­müy­dü. Ulu­sal var­lı­ğı­mı­zı yı­kım­dan kur­ta­rıp son­su­za de­ğin ya­şat­ma ola­na­ğı­nı sağ­la­yan bü­yük ut­ku­nun kı­van­cı, ge­le­ce­ği­mi­zin sağ­lık­lı gü­ven­ce­le­ri­nin kay­na­ğı­dır.

Köh­ne­miş ve son yıl­la­rın­da Ba­tı’­nın kö­le­si, kuk­la­sı, ma­şa­sı du­ru­mu­na düş­müş pa­di­şah yö­ne­ti­mi­nin ka­ran­lı­ğın­dan kur­ta­rıp lâ­ik cum­hu­ri­ye­tin yo­lu­nu açan Ulu­sal Kur­tu­luş Sa­va­şı­’mı­zın ba­şa­rı­ya ulaş­tı­ğı gü­nün mut­lu­lu­ğu, ya­şa­mı­mı­zın önem­li bir ev­re­si­ni do­ku­mak­ta­dır. Kök­ten­din­ci de­ğer­bil­mez­le­rin, Os­man­lı öz­lem­ci­le­ri­nin, inanç sö­mü­rü­cü çı­kar­cı­la­rın ka­ra­la­yıp suç­la­ya­rak sal­dır­dı­ğı kur­ta­rı­cı ve ku­ru­cu bü­yük­le­ri­mi­ze bor­cu­mu­zu öde­me­nin ola­nak­sız­lı­ğı gi­de­rek da­ha iyi an­la­şıl­mak­ta­dır. İk­ti­dar ağa­la­rı­nın se­çim­le il­gi­li çe­liş­ki­li ko­nuş­ma­la­rı bu sap­ta­ma­nın ka­nıt­la­rı­dır.

Yok­luk­lar ve yok­sun­luk­lar için­de Mü­da­fa­a-i Hu­kuk Ru­hu ve Ku­vay-ı Mil­li­ye ate­şiy­le ve­ri­len, tam ba­ğım­sız­lık, öz­gür­lük, ulu­sal ege­men­lik ve çağ­daş­lık sa­va­şı, bi­ze gü­neş­li ge­le­ce­ği açan ölüm-ka­lım gi­ri­şi­miy­di. Gü­nü­müz si­ya­sal kar­ma­şa­sın­da ulu­sal ben­li­ği­mi­zi, kim­li­ği­mi­zi, di­li­mi­zi, so­yu­mu­zu yad­sı­yan ki­şi­lik­siz­le­rin ve bağ­naz­la­rın ne­den ol­du­ğu ay­kı­rı­lık­lar ATA­TÜR­K’­ümü­zün Genç­li­ğe Ses­le­ni­şi­’n­de­ki buy­ruk­la­rı ye­ri­ne ge­tir­me, ema­ne­te sa­hip çık­ma öze­niy­le gi­de­ri­le­cek­tir. İçi­miz­de­ki di­renç, yü­re­ği­miz­de­ki coş­ku, an­dı­mı­za bağ­lı­lık, ye­nil­mez gü­cü­müz­dür. Ge­rek­siz se­çim­le ulu­sal ya­pı bir kez da­ha bo­zul­ma sü­re­cin­de­dir. Son kez 30 Ağus­tos kut­la­ma­la­rı­nın bir tür ya­sak­lan­ma­sı çok üzü­cü ol­muş­tur. Hiç de­ğil­se şim­di­lik te­rör­den uzak baş­kent­te tüm ül­ke­nin duy­gu­la­rı­nı yan­sı­ta­cak coş­ku­lu bir tö­ren dü­zen­le­ne­bi­lir­di.

TÜRK ta­ri­hi­nin gü­neş­li say­fa­la­rın­dan bi­ri­ne ge­çen Dum­lu­pı­nar ut­ku­su, TÜRK gü­cü­nün şah­la­nış des­ta­nı­dır. Kur­ta­rı­cı ve ku­ru­cu­muz Ga­zi Mus­ta­fa Ke­mal ATA­TÜR­K’­ün 30 Ağus­tos 1925’te Kas­ta­mo­nu­’da yap­tı­ğı ko­nuş­ma­yı gü­nü­müz di­liy­le ak­ta­ra­rak ulu­sal yö­ne­li­şin an­la­mı­na vur­gu yap­mak is­ti­yo­ruz. Hem de gü­nü­müz AK­P’­li cum­hur­baş­ka­nı ile buy­ru­ğun­da­ki gü­nü­müz baş­ba­ka­nı­nın hü­kû­met kur­ma tak­tik­le­ri ve da­yat­ma­la­rı kar­şı­sın­da:

“Yap­tı­ğı­mız ve yap­mak­ta ol­du­ğu­muz dev­rim­le­rin ama­cı; Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti hal­kı­nı tü­müy­le çağ­daş ve her an­la­mı ve gö­rü­nüş­le­ri ile uy­gar bir sos­yal top­lum du­ru­mu­na ge­tir­mek­tir. Dev­rim­le­ri­mi­zin asıl ama­cı bu­dur.
Bu ger­çe­ği ka­bûl et­me­yen an­la­yış­la­rı dar­ma­da­ğın et­mek zo­run­lu­dur. Şim­di­ye ka­dar ulu­sun bey­ni­ni pas­lan­dı­ran, uyuş­tu­ran, bu an­la­yış­ta bu­lu­nan­lar ol­muş­tur. Her du­rum­da an­la­yış­lar­da­ki boş inanç­lar tü­müy­le çı­ka­rı­la­cak­tır. On­lar çı­ka­rıl­ma­dık­ça be­yin­le­re ger­çe­ğin nur­la­rı­nı sok­mak ola­nak­sız­dır.”

Baş­ka sö­ze ge­rek yok.


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
büyük, güngör, özden, utku, yekta, zafer


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.