Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.09.15, 06:50   #1
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,914
Ettiği Teşekkür: 30581
Aldığı Teşekkür: 30527
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Her Şey Oy İçin | Yekta Güngör ÖzdenSe­çim­ler, çağ­daş de­mok­ra­si­ler­de hu­kuk dev­le­ti­nin gös­ter­ge­si­dir. An­cak se­çim her şey de­ğil­dir. De­mok­ra­si­nin ni­te­lik­le­ri se­çim­le ta­mam­lan­maz, özet­len­mez. Asıl te­mel, ger­çek öz, hal­kın is­ten­ci (ira­de­si)ni öz­gür­ce be­lir­le­me­si­dir. Ki­mi oyun­lar, bas­kı­lar, göz­dağ­la­rı, te­rör da­yat­ma­la­rıy­la ya­pı­lan se­çim­ler gös­ter­me­lik ol­mak­tan, söz­de kal­mak­tan öte­ye ge­çe­mez. San­dık iş­lem­le­rin­de, oy­la­rın ve tu­ta­nak­la­rın se­çim ku­rul­la­rı­na tes­li­min­de, se­çim ku­rul­la­rı­nın dö­kü­mün­de ki­mi yan­lış­lık­lar, sah­te­ci­lik­ler ya­pı­lır­sa, bun­lar az bi­le ol­sa, o se­çim ge­çer­li­ği­ni yi­ti­rir.

Bu ne­den­le se­çim gü­ven­li­ği san­dık­la­rın ku­rul­ma­sın­dan so­nuç­la­rın ilâ­nı­na de­ğin tüm sü­re­ci kap­sar. Arap­ça kö­ken­li “Şa­ibe­” söz­cü­ğü ger­çe­ği göl­ge­le­me­yi, kir­let­me­yi, le­ke­li ve gü­ve­nil­mez du­ru­mu an­la­tır. Yö­ne­tim­le­rin so­rum­lu­lu­ğu­nu ağır­laş­tı­ran se­çim gü­ven­li­ği, tu­tum ve dav­ra­nış­lar­dan baş­la­yan bir ah­lâ­kı, si­ya­sal dü­ze­yi, soy­lu ki­şi­li­ği içe­rir. Hu­kuk gü­ven­li­ği ol­ma­yan yer­de se­çim gü­ven­li­ği de ol­maz.

DU­RUM

Si­ya­sal ya­şam­da dev­let gö­re­vi­ni ge­çi­ci ola­rak üst­len­me­nin ulu­sun ge­nel is­te­mi doğ­rul­tu­sun­da ger­çek­leş­me­si için ya­pı­lan se­çim­le­rin öne­mi ne­de­niy­le yö­ne­tim ve de­ne­ti­mi ba­ğım­sız yar­gı­ya ve­ril­miş­tir. (Ana­ya­sa mad. 79). Se­çim­le­rin dü­zen için­de ve dü­rüst­lük­le ya­pıl­ma­sı Ana­ya­sa buy­ru­ğu­dur. Seç­men lis­te­le­ri­nin dü­zen­len­me­sin­den se­çil­me bel­ge­le­ri­nin ve­ril­di­ği za­ma­na ka­dar yet­ki­li olan, Yük­sek Se­çim Ku­ru­lu­’dur.

An­cak gü­nü­müz cum­hur­baş­ka­nı yan­sız­lı­ğı­nı bı­ra­kıp se­çim alan­la­rı­na çı­kıp ken­di­si­ne uy­du­rul­ma­sı­nı is­te­di­ği “ye­ni Ana­ya­sa­” ku­ral­la­rı­nı ol­du bit­ti­ler­le ey­lem­li bi­çim­de yü­rür­lü­ğe koy­mak­ta­dır. Ön­ce­ki ge­nel se­çim­de Yük­sek Se­çim Ku­ru­lu bu yan­lış­lı­ğı ön­le­ye­me­di­ği gi­bi ye­ni­le­nen se­çim­de de onun ver­di­ği ta­ri­hi uy­gu­la­ma­ya koy­muş­tur.

Cum­hur­baş­ka­nı­nın yan­sız­lı­ğı­nı unu­tup ba­şın­dan gel­di­ği par­ti için pro­pa­gan­da yap­ma­sı her şey­den ön­ce bü­yük bir Ana­ya­sa ay­kı­rı­lı­ğı ve hu­kuk ayı­bı­dır. Sür­dür­dü­ğü sa­ray top­lan­tı­la­rı ve yer­siz, ge­rek­siz ko­nuş­ma­la­rı bu du­ru­mun ka­nı­tı­dır. Ken­di­si “Ben se­çil­me­ye­ce­ği­m” di­yor ama se­çi­le­cek­miş gi­bi seç­tir­me­ye ça­lı­şı­yor. Ge­nel­de dik­ta­tör­ler se­çim­le ge­lir ama se­çim­le git­mez. Dik­ta­tör ge­tirt­me­ye­lim.


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
güngör, için, özden, yekta, İçin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.