Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.10.15, 06:38   #1
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,914
Ettiği Teşekkür: 30581
Aldığı Teşekkür: 30529
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post İlkellik | Yekta Güngör Özden
Top­lum­sal bu­na­lım gö­rün­tü­sü ve­ren, iz­le­ni­mi uyan­dı­ran du­rum­lar bir­bi­ri­ne ek­le­ni­yor. Cum­hu­ri­ye­tin ku­rul­ma­sıy­la ger­çek­leş­me­si­ne ça­lı­şı­lan, bu yön­de Mus­ta­fa Ke­mal ATA­TÜRK ve İs­met İNÖ­NÜ ta­ra­fın­dan eş­siz ve ör­nek adım­lar atı­lan hu­kuk dev­le­ti, adı­na ve ni­te­li­ği­ne ay­kı­rı tu­tum ve dav­ra­nış­lar­la de­ğer ve say­gın­lık yi­ti­mi­ne uğ­ra­mak­ta­dır. Ül­ke­nin tüm­lü­ğü, ulu­sun bir­li­ği, dev­le­tin tek­li­ği çar­pı­cı ve sar­sı­cı dar­be­ler­le kar­şı kar­şı­ya­dır. Yurt­taş­lar ola­rak hiç­bir ay­rım ol­ma­dı­ğı, her alan­da ve her ko­nu­da tam bir eşit­lik için­de bu­lun­ma­mı­za kar­şın Kürt ırk­çı­la­rı “…eşit hak­lı va­tan­daş­lı­k” is­te­miy­le te­rör ge­rek­çe­le­ri­ni açık­la­mak­ta­dır. “De­mok­ra­tik adım­la­r” sa­vıy­la da Bü­yük Kür­dis­tan olu­şu­mu­nun alt­ya­pı­sı­nı gün­de­me ge­tir­mek­te­dir­ler. Bir ke­sim için de­mok­ra­si, de­mok­rat­lık ol­maz. He­pi­miz için olur. Onu da ay­rın­tı­la­rıy­la açık­la­ma­la­rı ge­re­kir­ken te­rör da­yat­ma­la­rıy­la so­nuç al­ma­ya ça­lı­şı­yor­lar.

Gü­nü­müz ik­ti­da­rı­nın şim­di “Pa­ra­le­l” di­ye suç­la­dı­ğı, ön­ce “Ne is­te­di­ler de ver­me­dik?” de­di­ği es­ki or­ta­ğı Fet­hul­lah­çı­lar­la bir­lik­te­li­ği­nin, te­rör ör­gü­tüy­le çe­şit­li ko­nuş­ma ve gö­rüş­me­ler­le sür­dü­rü­len hoş­gö­rü­nün so­nu­cu olan acı­la­rı ulu­su­muz ya­şa­mak­ta­dır. Ne­den ol­duk­la­rı te­rö­rü ka­ra­la­yıp lâ­net­le­ye­rek ge­rek­siz ye­ni se­çim­ler­de oy is­te­me us­ta­lık­la­rı­na şim­di­den baş­la­mış­lar­dır. Hem de Ana­ya­sa­’nın 101/4 mad­de­sin­de cum­hur­baş­ka­nı için “…var­sa par­ti­siy­le ili­şi­ği ke­si­li­r” açık­lı­ğı­na kar­şın es­ki par­ti­siy­le sür­dür­dü­ğü se­çim ça­lış­ma­la­rıy­la.
Bağ­lı ve say­gı­lı ol­mak zo­run­lu­lu­ğuy­la her­ke­sin ör­nek ala­ca­ğı cum­hur­baş­ka­nı­nın bu tu­tu­mu hu­kuk ta­nı­maz­lı­ğı­nın, Ana­ya­sa ay­kı­rı­lı­ğı­nın ve uyum­suz­lu­ğu­nun be­lir­gin ör­ne­ği­dir.


KAR­GA­ŞA-KAR­MA­ŞA

Ül­ke, bir ki­şi­nin bir­kaç ki­şi­nin ina­dı ve hır­sıy­la yan­gın ye­ri­ne dön­dü. Baş­kan­lık sis­te­mi rek­lâm­cı­sı gi­bi ko­nu­şan AK­P’­li Bur­han KU­ZU, son gün­le­ri “… bu re­zil or­ta­m” di­ye ni­te­le­di. Kav­ga­lar, ya­ra­la­ma­lar, öl­dür­me­ler, tür­lü suç­lar, gi­de­rek bo­zu­lan hem­şe­ri­lik, kom­şu­luk, ar­ka­daş­lık, hat­tâ kar­deş­lik iliş­ki­le­ri. Par­ti yö­ne­ti­ci­le­ri­nin söy­lem­le­ri­ne bak­mak ye­ter. Top­lum­sal bo­zul­ma­nın, çü­rü­me sa­yı­la­cak du­rum­la­rın on­la­rın dil­le­rin­de iz­le­nen yan­sı­ma­la­rı or­ta­da. Eleş­ti­ri ve uy­gar tar­tış­ma ye­ri­ne ağır suç­la­ma­lar, sal­dı­rı­lar, çir­kin de­di­ko­du­lar. Ada­le­te bağ­lı­lık, hu­ku­ka say­gı yok, ter­bi­ye öze­ni hiç yok.

Yı­ğın­lar top­lum­sal so­run­la­rın çö­zü­mü­nü, si­ya­sal ka­ran­lı­ğın gi­de­ril­me­si­ni, eko­no­mik güç­lük­le­rin dü­zel­me­si­ni ön­ce­li­ye­cek yer­de renk­li et­kin­lik ve eğ­len­ce­ler­de can­lı­lık gös­te­ri­yor. Eği­tim ve bil­gi ye­ri­ne yi­yip iç­me, ge­zip toz­ma, ça­lıp oy­na­ma yeğ­le­ni­yor. Bu gi­diş­le gü­neş bu­lut­lar­dan kur­tu­la­maz.
Şa­ta­fat, uy­gar­lık de­ğil, il­kel­lik be­lir­ti­si­dir.


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
güngör, ilkellik, özden, yekta, İlkellik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.