Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.02.16, 23:45   #1
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 927
Mesajlar: 7,255
Ettiği Teşekkür: 17993
Aldığı Teşekkür: 25722
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Exclamation Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Suriye’ye krizi, AKP iktidarının da sonunu getirecek bir derinliğe ve kapsama sahip. Çünkü, ABD ve Batılı ortakları ile AKP iktidarının Suriye konusundaki hesaplarının bütünüyle yanlış çıktığı görülüyor.

Türkiye'de gerici dönüşüm projesini tamamlamak ve iktidarının sürekliliğini sağlamak için, bu hedefi destekleyecek bir bölge jeopolitiği yaratmak isteyen AKP, Suriye’de çok ağır bir yenilgiye uğramış durumda. Bu yenilgi Tayyip Erdoğan ve AKP’nin bütün hesaplarını bozacak bir niteliğe sahip.

Bilgisiz, birikimsiz, siyasl bakımdan rüküş ve görgüsüz AKP kadrolarının, Suriye’deki BAAS rejiminin gücünü ve toplumsal desteğini doğru değerlendirmediği ortaya çıktı. Erdoğan yönetiminin Suriye sosyolojisini, bu ülkenin kültürünü ve rejimin en önemli güçlerinden birini oluşturan bu kültürün tarihsel oylumunu göremediği anlaşıldı. Daha da önemlisi, Erdoğan-AKP iktidarının en iddialı olacağı alanda bile yanıldığı ve bölgedeki etnik ve dinsel dengeleri doğru şekilde okuyamadığı görüldü.

Oysa Suriye ve özellikle Şam Arap ulusçuluğunun ve modernleşmesinin önemli merkezlerinden biridir. Bu nedenle Suriye BAAS rejimi, Irak’tan (Saddam rejiminden) farklı olarak toplumsal ve entelektüel bir desteğe sahiptir. Rejimi destekleyen ve onu yeniden üretme kapasitesine sahip etkili bir aydın sınıfı vardır. Bu anlamda, Suriye’de BAAS rejimi kendi varlık gerekçesini ahlaki, hukuki ve tarihsel bakımdan güçlü bir şekilde açıklama birikimi ve yeteneğine sahiptir.

Beşar Esad, iktidarının ilk yıllarında liberalleşme ve piyasa ekonomisi yolunda önemli adımlar atsa da, Suriye’de BAAS rejimi hala halkçı, anti-emperyalist ve anti-siyonist çizgisini koruyordu. Zaten bu nedenle sistem dışı bir özelliğe sahip olmaya devam ediyordu.

İMAM HATİP UFKU

Bilimsel analiz yeteneğinden yoksun oldukları bilinen AKP yöneticileri,'Merkezi Avrasya’daki güç mücadelesinin de pek farkında değil. Dünyadaki klasik enerji yataklarının yaklaşık yüzde 70'nin bulunduğu bu bölgede süren mücadelenin, gerçekte gezegene egemen olma savaşı olduğunu kavrayamadıkları da açık.

Dahası, AKP yönetiminin dünyada yeni oluşan güç merkezlerinin bu çatışmadaki konumunu, diğer bir anlatımla Rusya, Çin ve İran’ın Ortadoğu ve Hazar Havzası’ndaki yaşamsal çıkarlarını, bölgesel rolünü ve ağırlıklarını da yanlış hesapladıkları ortaya çıktı.

İmam hatip ufkunu aşamayan bir perspektife sahip olan bu tüccar politikacılar, Tahtakale esnafı kurnazlığıyla dış politika yapabileceklerini sanıyor. Bu nedenle yukarıda saydığım olguları hiç hesaba katmadıkları anlaşılıyor.

BÖLGESEL SAVAŞ VE MEZHEP BOĞAZLAŞMASI

Anımsanacağı gibi bundan üç yıl önce NATO’dan yapılan açıklamada, Suriye’ye yönelik doğrudan bir askeri müdahalenin içinde yer alınmayacağı resmen ilan edildi. ABD, Suriye’ye doğrudan bir müdahaleden yana olmadığını, yapılacak bir müdahale içinde yer almayacağını defalarca açıkladı.

Çünkü Rusya, Çin ve İran Suriye'ye yönelik açık bir askeri müdahaleye izin vermeyeceklerini ve Libya’da düşürüldükleri yanlışı tekrarlamayacaklarını ilan ettiler. Dahası böyle bir müdahalenin kapsamı önceden kestirilemeyecek bir savaşa yol açacağını konusunda da ilgili bütün tarafları uyardılar.

Bu nedenle ABD ve NATO, Suriye’de rejimi Türkiye ve gerici Arap rejimleri (Suudi Arabistan, Katar) aracılığıyla ve küresel cihatçı çetelerin desteğiyle devirmeyi planlıyordu. Ancak bu girişim de başarısızlıkla sonuçlandı.

Yaratılan IŞİD canavarı Batıyı da tehdit etmeye başladı.Batı, küresel şirketlerin yatırım yapmasını bırakın, temsilcilerinin bile sokakta serbestçe dolaşmasının imkansız hale geldiği Irak deneyimi nedeniyle Suriye’de benzer bir kaosu göze alamadı. Batı yanlısı ılımlı bir islami rejimin kurulmasının imkansız olduğu, bu ülkelerin kısa sürede radikal dinci çetelerin eline geçtiği ortaya çıktı. Bu nedenle Batı, Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarının arkasında durmadı ve Muhammed Mursi’yi bile yalnız bıraktı.

Ancak, Ortadoğu’da yenilir ve ılımlı İslam projesinin bütün bölgede çökmesiyle sonuçlanacak bir gelişme yaşanırsa kendisinin de iktidarda kalamayacağı gören Erdoğan ve AKP iktidarı, eski politikasında ısrar etmeyi sürdürdü. Suriye’de cihatçı çeteleri destekleyerek Esad rejimini devirme inadını sürdürdü. Suudi Arabistan ve Katar'la gerici bir blok oluşturdu. Erdoğan-AKP iktidarı, fiilen kurdukları gerici rejimi garantiye alabilmek için ülke içinde de dinci/mezhepçi faşizan bir diktatörlük kurmaya yöneldi. Bu nedenle anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi için Türkiye’yi bir kaosa sürükledi. Toplumu neredeyse iç savaşa kadar zorlamaya başladı.

Bilindiği gibi Suriye Hükümeti’nin davetiyle bu ülkeye yardıma giden Rusya’ya ait bir savaş uçağını hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürerek tehlikeli bir provokasyona bile kalkıştı. Çünkü, Rusya ve İran’ın açıkça devreye girmesiyle dinci kalkışma ve küresel gerici saldırı Suriye’de yenilmeye başlayınca Erdoğan-AKP yönetimi bölge denkleminin dışında kaldı. Suriye’de denklemin dışında kaldığını gören Erdoğan-Davutoğlu yönetimi bu nedenle tehlikeli bir hamle yaparak Rusya ile ABD ve NATO’yu karşı karşıya getirmeyi denedi ama olmadı.

Hem ABD hem de NATO’dan yapılan açıklamalarda Rusya ile bir savaşın istenmediğini, Türkiye’nin kendi sorununu kendisinin çözmesini istendi. Nitekim ABD Dışişleri bakanı John Kerry, bir üçüncü dünya savaşı tehlikesine dikkat çekerek Rusya ile savaş istemediklerini geçen hafta açıkça söyledi. Dahası ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin PYD ve Suriye Kürtlerine ilişkin tutumunu paylaşmadıklarını da resmen ilan etti.

Bu durumda Türkiye, Suriye politikasında Suudi ve Katar gericiliği ile baş başa ve yapayalnız kaldı. Açık ki ABD ve NATO, Rusya, İran ve Çin’in içinde yer alacağı bir dünya savaşını göze alamadı.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI

Rusya’nın Suriye’ye yapılacak askeri bir müdahaleye karşı aldığı sert tutum ve bir nükleer savaş uyarısı, İran’ın Suriye’ye yönelik açık bir saldırı halinde savaşa gireceğini ilan etmesi, durumun sanılandan da daha ciddi olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin başta doğalgaz olmak üzere bu iki ülke ile büyük hacimli ticari ilişkilerinin bulunması, AKP’nin içinde yer aldığı matrisin hiç farkında olmadığını ortaya koyuyor. Nitekim Rusya uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye-Rusya ekonomik ilişkileri neredeyse tümüyle dondurulmuş durumda.

Suriye’ye açık bir askeri müdahale Türkiye, İran, Lübnan, Suudi Arabistan, Yemen, Katar ve Bahreyn’in ilk dalgada içinde yer alacağı bir bölgesel savaşa yol açacaktır. İkinci dalgada bu savaşa Rusya’nın müdahale etmesi kaçınılmazdır. Kaldı ki Rusya, fiili askeri gücüyle artık Suriye’de ve bütün hava sahasını Türkiye’ye kapatmış durumda. Türkiye, uçaklarını uçuramadığı için ancak top atışıyla gerici çetelere destek vermeye çalışıyor.

Öte yandan böyle bir savaş aynı zamanda, bölgesel bir Sünni-Şii mezhep çatışması, kanlı bir ilkel boğazlaşma anlamına da gelecektir. Kürtler ve Hizbullah gibi önemli bölgesel güçlerin de bu savaşa girmesi kaçınılmazdır. Aleviler, Şiilerin yanında yer alacaktır.

Böyle bir bölgesel yangının, eğer Rusya’nın uyarılarını dikkate almamız gerekirse –ki kesinlikle alınmalıdır- İsrail, ABD ve İngiltere’nin de dahil olacağı Çin’in de İran, Suriye ve Rusya’nın yanında yer alacağı bir dünya savaşına yol açma olasılığı hiç de az değildir.

Çünkü, Suriye üzerinden yürüyen çatışma, gezegenin geleceğini yakından ilgilendirmektedir. Suriye direnişi, gericiliğe ve emperyalizme karşı bütün insanlığın direnişidir.

ERDOĞAN-AKP İKTİDARININ SONU

AKP, iç dinamiklerin yanı sıra, belki de bu dinamiklerden daha çok, kendi programları ve hedefleri ile emperyalizmin (özellikle ABD’nin) bölgesel ve küresel siyasetleri arasındaki uyumun yaşandığı bir toplu durumun (konjonktürün) sağladığı olağandışı tarihsel koşulların sonucu olarak iktidara tırmandı.

Ancak iç ve dış dinamikler arasındaki bu uyum bozuldu. Dünyada ve bölgedeki gelişmeler, AKP’yi iktidara taşıyan iç ve dış dinamikler arasındaki örtüşmeyi ortadan kaldırdı.

Sonuç olarak Erdoğan-AKP iktidarı, bir çılgınlık yaparak Suudi Arabistan ve çevresinde oluşacak bir Sünni Koalisyonuna dayanarak Suriye’ye askeri müdahaleye kalkışabilir. Bir oldu bitti yaratarak NATO’yu çatışmanın içine çekmeyi deneyebilir. Çünkü NATO hukukuna göre, üyelerden birine yapılacak saldırı bütün ittifak ülkelerine yapılmış sayılıyor.

Ancak tam bu noktada bir parantez açarak belirtmek gerekiyor ki, NATO Genel sekreterliği’nden yapılan bir açıklamada gerekirse Türkiye’nin üyelikten çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu önemli çıkış ne yazık ki Türk basını tarafından yeterince değerlendirilmiş, analistler ve gözlemciler tarafından analiz edilmiş değil.

Daha önceki ilgili yazılarımda da net şekilde ifade ettiğim gibi, Esad kalırsa Erdoğan gidecektir. Esad kaldı, sıra Erdoğan’ın gitmesine geldi.

Şurası çok açık ki, Suriye krizinin derinleşerek iki ülke arasında bir savaşa dönüşmesi de Erdoğan-AKP iktidarını kurtaramayacak, bu çağ dışı mezhepçi-faşizan yönetimin sonunu getirecektir. Hele Rusya ve İran’ın katılacağı, NATO’nun ise kenarda bekleyeceği bir savaş, sadece Erdoğan-AKP iktidarının değil, Ortaçağ artığı Suudi rejiminin de sonu olacaktır.

Yani böyle bir savaş bile Erdoğan’ın iktidarı kaybetmesini engellemeyecek, ancak bu akıl dışı tutumun bedeli ülke ve toplum için çok ağır ve yıkıcı olacaktır.

Olumlu ya da olumsuz bir anlam yüklemeden, salt bir tespit olarak belirtmek gerekirse Cumhuriyet’in birleştirici ilkeleri ve toplumu ulus olarak bir arada tutan başlangıç varsayımları akılsızca tasfiye ededen AKP iktidarı ve etrafında oluşan gerici koalisyon, giriştikleri bu karşı devrimin bedelini çok ağır ödeyecektir. Kendilerini koruyacak hukuku bile yıktıkları için, onları kurtaracak hiç bir bariyer kalmamış durumda.

Suriye’de küresel gericilik ve emperyalizm yeniliyor. Laiklik ve aydınlanmacı güçler savaşı kazanıyor. Kazananlar Türkiye’nin tarihsel yönüyle uyumlu olan güçler. Bu gelişmenin Türkiye’yi etkilemesi kaçınılmazdır. Bela Türkiye’ye geliyor, IŞİD hiç kuşkunuz olmasın ki Erdoğan ve AKP’nin de başını yiyecek.

Suriye ile olası bir savaşta ya Türkiye çözülerek dağılacak ya da yeniden kurulacaktır. Her durumda da ortada ne AKP diye bir parti ne de bir iktidar kalacaktır.

Özetle; Suriye krizi AKP iktidarının da sonunu hazırlıyor. Çok beklemeyeceğiz. Göreceksiniz.

Not: Bu yazımı, 31 Ağustos 2012 tarihinde Sol Portal’da yayımlanan aynı konuya ilişkin makalemi güncelleyip yenileyerek hazırladım.


Merdan YANARDAĞ

KAYNAK:

Suriye krizi Erdoğan-AKP iktidarının sonunu hazırlıyor - Merdan YANARDAĞ
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 03:06   #2
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 13,866
Ettiği Teşekkür: 134668
Aldığı Teşekkür: 48279
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Alıntı:
Not: Bu yazımı, 31 Ağustos 2012 tarihinde Sol Portal’da yayımlanan aynı konuya ilişkin makalemi güncelleyip yenileyerek hazırladım.
Cok hayali bir yazi.

Daha 2011 senesinde, AKP ve ABD Afganistandan 70 ila 80Bin Talibani gizlemeye calisipta Dogu Anadoluya yerlestirmeye calismisti.

Afganistanin basini yedikleri gibi, Hashasiler Viagrayla gerdege girip Isid´ini ortaya firlatti.

Halen Alevi ve Shi´nin birlesecegi düsüncelerini güdüp, essas problemden gözleri kacirmaya calisiyor.

Aleviler hic birsey bilmesede, Shi´lerle birlestigi anda Dost gördükleri taftarlarindan Kamayi Sirtlarina yiyeceklerinin bilinciginde.

Onun icin Shi ve Aleviler Dost hayati yasayamaz.

Erdoganin sonu gelicek diye Düsler yaratip, Milleti yatistirma yazisi acikcasi.

Tarihini unutan, ayni hatalari yapmaya Mahküüüüm.

1800 yillarinda Dogu Anadoluyu Kürtlestirme Politikasi güdüldü, simdi yine Türkmenleri Geberterek, Soykirim yapilmakta, halen Hayali satolar kurup, AKP´nin sonu geldi diye, böyle yazilar paylasilmakta!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 12:58   #3
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 927
Mesajlar: 7,255
Ettiği Teşekkür: 17993
Aldığı Teşekkür: 25722
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Az önce Halk Tv'de Ayşenur Arslan'ın programını izliyordum, bir izleyici mesaj gönderdi özetle şunu söylüyor: Bloomberg TV'de program yapan Charlie Rose, programına Hilary Clinton'ı çıkarıyor ve kendisine Suriye'ye asker gönderecekmiyiz diye soruyor, Clinton'ın verdiği cevap şu: Sünni bir ordu kuracağız onlar girecekler...''
Bunun gibi daha çok ipucu var, bana kalırsa Tayyip'in bu rahatlığı da oradan geliyor, anlaşılan Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'yi Suriye'ye sokacaklar, asıl istedikleri bu.
Burada önemli olan nokta Tayyip'in PYD için bağırıp çağırıp tepki göstermesi...
Yani bir çeşit cambaza bak numarası, bir yandan PYD'ye göstermelik top atışları yaparken, diğer yandan Suudi Arabistan, Katar ve PYD ile birlikte Suriyeye girecekler,
Amerika'nın da Tayyip'in bu salvolararına tepkisiz kalışının nedeni de bu zaten.
Hatırlarsanız Yaşar Büyükanıt bir kış günü Irak'a girmiş ve görev tam manâsıyla tamamlanmadan sanki birileri düğmeye basmış gibi apar topar geri dönmüştü, aslında Amerika daha öteye gitmelerine izin vermemişti.
Sözün özü Amerika izin vermiyor olsa bırakın PYD'ye top mermileri atmayı Amerika'ya böyle dayılanabilir miydi? Üstelik de eşbaşkan olduğu halde...
Mümkün değil.
Zamanında ''Türkiye'nin Libya'da ne işi var'' diyordu bir hafta sonra ''Libya'nın Libya'lılara ait olduğunun tespit ve tescili için orada olmalıyız'' gibi ucube bir cümle sarfetmişti, bu da aynısı, ne zaman bir şeye şiddetle karşı çıkıyorlarsa bilin ki onu yapacaklardır, yeter ki ilgiler ve algılar başka yere çekilsin.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 13:06   #4
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,290
Ettiği Teşekkür: 30836
Aldığı Teşekkür: 14270
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye krizi Erdoğan-AKP iktidarının sonunu hazırlıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster

Mesele bu ülke için hiç bir zaman Tayyip' in ya da Tayyip gibilerin iktidardan gitmesi değildir...

Asıl mesele onun gibileri her zaman iktidara getirebilecek bir cehalet ordusunun varlığıdır.
Ağzına sağlık @Aristo,
asıl sorun bu, Tayyip gitse bile,14 yıldır tohumları atılan (Tayyipler ve Tayyibeler) her köşe başını tuttu ve hala yetişmeye devam ediyorlar.
Mesela (İmamhatipleri, tüm okullardaki din ve Arapça derslerini, Kuran Kurslarını bir tarafa bıraksak bile)
Şu an binlerce camide, yüzbinlerce (4-6 Yaş arasındaki) minik beyinler, Tayyip ve Tayyibe olarak yetiştiriliyor.
Bu akımın önünü kesmek artık (demokratik yollarla) mümkün değil.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 13:12   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,900
Ettiği Teşekkür: 165543
Aldığı Teşekkür: 185426
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Merdan Yanardağ'ı severim, siyaseti de çok iyi biliyor, analizleri, saptamaları da yerinde. Ancak; gözünden kaçırdığı bir husus var. Halkın büyük bir çoğunluğuna PYD, KCK vs. nedir diye sorulsa yanıt veremez, haritada Suriye'nin yerini bile gösteremez.

Suriye krizi akp nin sonunu falan hazırladığı yok, hatta güçlenerek bile çıkabilir.

Haa sahi temel amaç neydi? Suriye'ye demokrasi götürecektik.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 14:42   #6
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 927
Mesajlar: 7,255
Ettiği Teşekkür: 17993
Aldığı Teşekkür: 25722
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Merdan Yanardağ'ı severim, siyaseti de çok iyi biliyor, analizleri, saptamaları da yerinde. Ancak; gözünden kaçırdığı bir husus var. Halkın büyük bir çoğunluğuna PYD, KCK vs. nedir diye sorulsa yanıt veremez, haritada Suriye'nin yerini bile gösteremez.

Suriye krizi akp nin sonunu falan hazırladığı yok, hatta güçlenerek bile çıkabilir.

Haa sahi temel amaç neydi? Suriye'ye demokrasi götürecektik.
Şu sıralar yaptığı Amerika ve PYD salvoları dahi yeterince güçlendirmiş durumda zaten, bir de Suriye'ye girse oyunun %70' lere varması hiç de sürpriz olmaz, AKP medyasına şöyle bir bakıyorum adam 7 düvele karşı savaşıyorum havalarında, ama benim hep beynimi kemiren soru şu: Hani bir rejimin ancak şu 3 durumda değiştirilebileceği söylenir ya:
1- Askeri bir darbe
2- Bir devrim
3- Bir savaş
Bütün korkum bu adamın Türkiye'yi bir Suriye savaşına sürüklemesinin sebebinin tıpkı ''Atatürk gibi'' yıkılmış bir ülkenin babası olma vasfıyla tam bir şeriat ülkesine dönüştürmesi, yani Atatürk'ün yaptıklarını bir anda ters yüz etmesi... Türkiye'nin Suriye'ye girmesi halinde Rusya'nın yapabileceklerini düşündüğümde tam da istediği gibi bir yıkımı bekliyor olabilir.
Ondan sonra ''yepyeni'' bir Türkiye doğacaktır ''Büyük Kurtarıcı'' Tayyip Erdoğan'ın dağa taşa adının yazılacağı...
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 15:04   #7
Kurucu

Abartmatozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 46
Konular: 283
Mesajlar: 2,812
Ettiği Teşekkür: 1209
Aldığı Teşekkür: 2580
Rep Derecesi : Abartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Televizyonda bile kavga olmayan diziler altı bölümde final yapıyor.
Bizim insanımız kavgayı sever ve güçlü tarafı tutar.
Göreceksiniz daha da güçlenerek çıkacak AKP bu savaştan
Abartmatozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 15:30   #8
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,256
Ettiği Teşekkür: 12757
Aldığı Teşekkür: 9708
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Bende AKP' li olupta yanlış yaptılar, diyeni duymadım. Türkiye uçuşa geçti Türkiye'yi durdurmak için savaş çıkarıyorlar.


Ben gelecek seçimde başkanlığında, %60 da garantide olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar anlamadığını şimdi niye anlasın ki?
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.16, 16:26   #9
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,900
Ettiği Teşekkür: 165543
Aldığı Teşekkür: 185426
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Kredi kartlarını ödeyemediğinden dolayı cezaevlerine girenlerin sayısında büyük bir artış var. Cezaevlerine bu nedenle girenlerin kaçta kaçı koyu akp li onu bilmek lazım.

Katar'ın bir yetkilisi bugün ağzındaki baklayı çıkarıverdi. Suudi ve Türkiye askeri kuveetleriyle birlikte ABD istiyor diye gireceğiz, deyiverdi...

* * *

Bu akp ye alışmak lazım...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.02.16, 02:37   #10
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 927
Mesajlar: 7,255
Ettiği Teşekkür: 17993
Aldığı Teşekkür: 25722
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye Krizi Erdoğan-AKP İktidarının Sonunu Hazırlıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Yani BOP denen proje giderek gerçeğe dönüşürken AKP stratejik ortağı ve eşbaşkanı (BOP) olduğu sürecin bumerang gibi dönüp kendisini vurmaya başladığını görmeye başladı.

Asıl mesele budur!
Benim merak ettiğim konu; bunu B.O.P projesi eşbaşkanı olduğu günlerde gerçekten görüp göremediği...
Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir misali bir projenin sonunu, eğer o günlerde göremediyse; ya, eşbaşkanı olduğu B.O.P'un ne olduğunu anlayıp kavramadan, sırf vaadedilen bir iktidar uğruna sazan gibi atladı, ya da bugünleri gördü de düşünüp taşınıp bula bula; sonunda ''milliyetçiliğe tutunur sağa sola saldırıp paçayı kurtarırım'' gibi ''dahiyane'' bir plâna güvenerek mi girdi bu işe!
Hakikaten bu rahatlık nereden geliyor!
Amerika'ya mı güvendi, G.t kıllarına mı, kendi kı..namı!... Yoksa Fuse Tea'mi içiyor...
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erdoğanakp, hazırlıyor, iktidarının, krizi, sonunu, suriye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.