Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.02.16, 12:36   #1
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 566
Mesajlar: 3,891
Ettiği Teşekkür: 11817
Aldığı Teşekkür: 13661
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemini ne kadar çok istediğini, bunun için neler yaptığını, neleri göze aldığını hepimiz biliyoruz.

Bugün yaşadığımız çatışmaların, kavgaların hatta savaş ortamının altında yatan nedenin başkanlık sistemini halka benimsetmek olduğu görüşü yaygın.

Çünkü Erdoğan taraftarları şöyle düşünüyor: ‘Ülkemiz elden gidiyor’ tedirginliğine kapılan halk, en güçlü gördüğü liderin arkasında toplanacaktır.

Böyle bir endişe yaratmak için her şeyi yaptılar.

Toplumda bu duygu yaratıldıktan sonra, mesele başkanlık sistemli yeni anayasanın hazırlanmasına gelmişti.

Erdoğan’ın ilk planı

Erdoğan’ın şöyle bir planı vardı: Bütün partilerin eşit üyeyle katıldığı bir komisyon kurulacaktı. Kuruldu da. Komisyon yeni anayasa yapmak için çalışacaktı. Bu çalışma sonunda muhalefet partileri başkanlık sistemine ‘Evet’ derse sorun olmayacaktı. Ama ‘Hayır’ derse masa devrilecek ve başkanlık sistemli anayasa, yeni bir formülle referanduma götürülecekti.

Bu komisyonla önce topluma neyin olmayacağı gösterilecekti. O da şuydu: Muhalefet partileri ‘yeni Türkiye’nin ihtiyacı olan ‘yeni’, ‘milli’, ‘yerli’ anayasa konusunda yapıcı bir tavır takınmamışlardı. Bu tablo halka gösterilecek ve ‘En iyisini sen bilirsin ey halkım, buyur karar ver’ denilerek referandum yapılacaktı.

Hem Erdoğan’ın hem de AK Parti’deki Erdoğan’a yakın isimlerin açıklamalarından anlıyoruz ki tüm bunlar için Erdoğan’ın kafasındaki süre altı aydı. Çünkü bu arada Erdoğan halkı ikna etmek için arama konferansları yapacaktı.

Yani komisyona altı ay zaman verilmişti. Sonrasında da Erdoğan’a yakın isimlerden AK Partili Mustafa Şentop’un dediği gibi, “Komisyon başarılı olmazsa başkanlık sistemini getirmek amacıyla erken seçim de dahil farklı yollar aranacak”tı.

Planda değişiklik

Fakat görünen o ki bu planda bir değişikliğe gidildi. Çünkü yeni anayasa yapmak üzere oluşturulan komisyon üçüncü toplantısında başkan İsmail Kahraman’ın “Komisyon artık toplanmayacak” sözüyle feshedildi.

Peki ne oldu da İsmail Kahraman CHP’lilerin daha önce de defalarca söyledikleri “Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilmesine ve başkanlık sistemine karşıyız” cümlesini bahane ederek komisyonu dağıttı?

Görünen o ki Erdoğan’ın kafasında bir plan değişikliği var.

Hepimiz biliyoruz ki Erdoğan’ın izni, onayı olmadan TBMM Başkanı İsmail Kahraman kendi başına böyle bir karar veremez. İsteseydi komisyonu oyalamaya devam ederdi. Fakat etmedi. Bu arada geçtiğimiz hafta Erdoğan’ın Kahraman’ı ziyaret ettiğini ve baş başa iki saat görüştüklerini de unutmayalım.

Ne oldu da Erdoğan planından vazgeçti?

Edindiğim bilgilere göre Erdoğan’ın çevresinde şöyle bir hava var: Ülkenin bir savaşın eşiğine gelmiş olması, AK Parti içinden Bülent Arınç gibi kimilerinin seslerini yükseltmeye başlaması, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Erdoğan’ın arasının giderek açılması, MHP’deki muhtemel lider değişikliği, ABD, AB, Rusya ve de Ortadoğu’daki neredeyse bütün ülkelerle ilişkilerin bozulmuş olması, PKK’nın bahar ayları için dillendirdiği felaket senaryosu… tüm bunlar işlerin giderek kontrolden çıktığı endişesi yarattı.

Bu nedenle, gelinen noktada, ‘Her ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Altı ay bekleyecek durumda değiliz’ diye bakıyorlar. Altı ay sonra nasıl bir Türkiye ve siyasette nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalacaklarını artık onlar da kestiremiyor.

Halkı endişeye sevk eden, güçlü lider ihtiyacı doğuran çatışmacı politikaların sağladığı fayda bir yere kadardı. Fakat gelinen noktada bu tarz siyasetin, bütün kazanımları yok etme ihtimali de var.

Erdoğan bundan sonra ne yapacak?

Edindiğim izlenime göre ilk olarak farklı partilerden milletvekillerinin katılımıyla hazırlanan başkanlık sistemli anayasayı referanduma götürmeye çalışacak.

Bu olmadığı taktirde de Davutoğlu’yla yolunu ayırıp, Binali Yıldırım veyahut Numan Kurtulmuş liderliğinde bir erken seçime gidilecek.

Bunun için işler daha da kontrolden çıkmadan bir karar verilmesi gerekiyordu. sSanırım bu karar verildi ve bundan dolayı da plan değişikliğine gidildi.

Erdoğan’ın başarı şansı ne kadar?

Muhalefet partilerinin durumuna bakılırsa Erdoğan’ın başarılı olma ihtimali yüksek. Çünkü muhalefet partileri dökülüyor. Erdoğan’ın planlarının figüranı olmaktan bir adım öteye gidemiyorlar. Bu planları boşa çıkaracak veyahut engelleyecek tek bir stratejileri yok.

Erdoğan ‘Komisyona ihtiyacım var’ dediğinde komisyona katılıyorlar, ‘Komisyona artık bir ihtiyacım kalmadı’ dediğinde komisyonu terk ediyorlar. Savaş çığlıkları atan, sesini yükseltenleri hain ilan eden, üniversitede ‘Tayyip’e çay yok’ pankartını asan gençlere dava açacak kadar demokrasi kültüründen yoksun olan, baskıyı, ötekileştirmeyi, çatışmayı, tehdidi, şantajı, hakareti politika olarak benimsemiş birinden özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasa çıkabileceğini umut ederek anayasa yapmak üzere onunla masaya oturuyorlar. Böyle bir komedinin parçası olmaktan bile kendilerini kurtaramıyorlar.

Topluma güven verecek tek bir cümle kuramıyorlar. Ülkeyi içine düştüğü felaketten çıkaracak bir siyasi akla sahip olduklarını gösterecek tek bir politikaları yok. Halka güven verecek güçlü bir liderlik deseniz o zaten yok.

Hal böyle olunca planı yapan da, değiştiren de, uygulayan da, sonuç alan da Erdoğan oluyor.

Erdoğan’ın planlarının önündeki tek engel yine kendisi. Çünkü başkanlık arzusu, hırsı ve başkan olmaya mecbur bırakan nedenlerin yarattığı korku Erdoğan’ı yanlış yapmaya itiyor.

Franklin D. Roosevelt’in dediği gibi, “Korkmamız gereken tek şey korkumuzdur.”

Ne yazık ki Türkiye’yi sürükleyeceği tek adam rejimi felaketinden kurtaracak tek şey belki de Erdoğan’ın içindeki korkudur. Çünkü Erdoğan artık akılla değil, korkuyla hareket ediyor.

Bu korku aynı zamanda ülkeyi başka bir noktada felakete sürükleyebilir.

Bu kadar çaresizlik 78 milyonluk bir ülke için ne hazin bir tablo değil mi?

Filmlerde olsa inandırıcı bulunmaz. Ama bizde gerçek.

Levent GÜLTEKİN

KAYNAK:
Başkanlık sistemi planında yeni perde - Diken
__________________
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.16, 22:56   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1162
Mesajlar: 12,129
Ettiği Teşekkür: 50882
Aldığı Teşekkür: 44286
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Yahu adımız Türkiye ama Türkiye' nin tepesine CİA direktifleriyle etnik Türk olmayan tipler getirilmiş...

Bırakın ırkçılığı; ılımlı milliyetçi bile değil, tersine enternasyonalistim.

Ama:

CB, gürcü;
BB, Kırım yahudisi;
Ana muhalefet lideri kürt;
HDP keza...

Ufak muhalefet MHP'nin liderinin ne olduğu belli değil...

Meclis' teki milletvekillerinin etnik kimlikleri de belli...

...

Meclis' in adı TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ...

Bırakın CB' Yİ, BB' yi, ana muhalefet liderini ve diğerlerini; o meclisin çoğunluğu Türk değil...

...

İsteyen araştırsın...

...

Asıl saçmalık burdadır...

Biz Türkler salağız!

Ve ben bir enternasyonalist olarak bu etnik rezalete şaşıyorum.

Maalesef Osmanlı zamanındaki gibi Türkler kendi ülkelerinde yeniden ezilen halk oldular...

Ve ben her zamanki gibi ezilen halktan yanayım.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.16, 23:27   #3
Uzman Üye

Ahmet Arif Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Konular: 12
Mesajlar: 1,472
Ettiği Teşekkür: 4836
Aldığı Teşekkür: 6098
Rep Derecesi : Ahmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği var
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Yahu adımız Türkiye ama Türkiye' nin tepesine CİA direktifleriyle etnik Türk olmayan tipler getirilmiş...

Bırakın ırkçılığı; ılımlı milliyetçi bile değil, tersine enternasyonalistim.

Ama:

CB, gürcü;
BB, Kırım yahudisi;
Ana muhalefet lideri kürt;
HDP keza...

Ufak muhalefet MHP'nin liderinin ne olduğu belli değil...

Meclis' teki milletvekillerinin etnik kimlikleri de belli...


...

Meclis' in adı TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ...

Bırakın CB' Yİ, BB' yi, ana muhalefet liderini ve diğerlerini; o meclisin çoğunluğu Türk değil...

...

İsteyen araştırsın...

...

Asıl saçmalık burdadır...

Biz Türkler salağız!

Ve ben bir enternasyonalist olarak bu etnik rezalete şaşıyorum.

Maalesef Osmanlı zamanındaki gibi Türkler kendi ülkelerinde yeniden ezilen halk oldular...

Ve ben her zamanki gibi ezilen halktan yanayım.

Merhaba Aristo
öyle akıcı güzel yazıyorsunuz ki
korkarım
böyle giderse
ben de sizden yana olacağım.

kalemine kuvvet
__________________
Ahmet Arif Hoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ahmet Arif Hoca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.16, 23:43   #4
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1162
Mesajlar: 12,129
Ettiği Teşekkür: 50882
Aldığı Teşekkür: 44286
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster
Merhaba Aristo
öyle akıcı güzel yazıyorsunuz ki
korkarım
böyle giderse
ben de sizden yana olacağım.

kalemine kuvvet
Sağol abi.

Ben bunları içimden gelerek ve hissettiğim gibi yazıyorum.

Dünyada hangi halkın tepesine başka güçler ikmame edildiyse bilince erdiğimizden beri karşı çıkmışız.

Ayrıca benim adım zamanında ''kürtlerin hamisi''ne çıkmış...

...

Ama bugün kendi vatanlarında aynı Yavuz zamanında olduğu gibi Türkler eziliyor.

Başka halklar ezildiğinde tavır alanlar, elbette kendi halkı ezilirken sessiz kalamaz.

...

Benim ne kürtle, ne arapla, ne gürcüyle, ne yahudiyle ne de başka halklarla etnik ve ırkçı temelde sorunum olmaz ve olmamıştır da...

...

Ama kendi vatanımın tepesine bu vatana sonradan gelme tipler dadanmışsa; ve bunlar zerre kadar bu vatanın bekaasını düşünmüyorsa, bunu sorgulamak hepimizin hakkı.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.16, 23:43   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,728
Ettiği Teşekkür: 165944
Aldığı Teşekkür: 181257
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster
Merhaba Aristo
öyle akıcı güzel yazıyorsunuz ki
korkarım
böyle giderse
ben de sizden yana olacağım.

kalemine kuvvet
Korkma yahu, Aristo kötü birşey istemiyor ki.

* * *

Levent Gültekin de yandaş basından dışlananlar arasında.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.16, 23:48   #6
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1162
Mesajlar: 12,129
Ettiği Teşekkür: 50882
Aldığı Teşekkür: 44286
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Korkma yahu, Aristo kötü birşey istemiyor ki.

* * *

Levent Gültekin de yandaş basından dışlananlar arasında.
Levent Gültekin aslında Ahmet Hakan' ın daha az tanınanı...

Fikren ikisi de eleştirilerinde bir denge tutturarak (!) gazetecilik yaptıklarını sanıyorlar...

Ya herro ya merro döneminde dengecilik olmaz.

Ya ordansın ya burdan...

Bunlar iki arada bir derede kalmışlar (çünkü çıkar hesapları var gibi geliyor bana) ve aslında bu dengeci tavırlarıyla ülkeye zarar veriyorlar.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.03.16, 23:48   #7
Uzman Üye

Ahmet Arif Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Konular: 12
Mesajlar: 1,472
Ettiği Teşekkür: 4836
Aldığı Teşekkür: 6098
Rep Derecesi : Ahmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği var
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Başkanlık Sistemi Planında Yeni Perde - Levent Gültekin

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Korkma yahu, Aristo kötü birşey istemiyor ki.

* * *

Levent Gültekin de yandaş basından dışlananlar arasında.
Mesajımdan korktuğum anlamı çıkmaz, siz de çıkarmayın.
Aristo ya ayrı bir teşekkür etme gereği duydum.

Levent Gültekin i de severim.
Mükemmel bir diksiyonu var ve hakim konularına
__________________
Ahmet Arif Hoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ahmet Arif Hoca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
başkanlık, perde, planında, sistemi, yeni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.