Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.10.16, 00:16   #1
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 875
Mesajlar: 7,122
Ettiği Teşekkür: 21190
Aldığı Teşekkür: 24398
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Musul Israrının Ardındaki Hesap!

Günün Analizi

Musul operasyonundan Türkiye’nin dışlanmasının tek nedeni var; Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının izlediği mezhepçi dış politika ve küresel dışlanmışlık...

AKP dış politikası iflas etmiş, Erdoğan’ı iktidara getiren uluslararası koşullar, Batı’nın verdiği destek ve bölge jeopolitiğinde köklü bir değişiklik gerçekleşmiştir. AKP yönetimi yaklaşık 3 yıldır oluşan bu değişimi görememiş, dar siyasal İslamcı politikalarda ısrar etmiş ve esas olarak Cumhuriyeti yıkarak dinci bir rejim kurmaya odaklanmıştır. Öyle ki, 7 Haziran 2015 seçimlerini kaybettiği halde iktidarı terk etmediği için demokratik olmayan yolların önünü açtığını ve ülkeyi darbelere açık hale gatirdiğini bile görememiştir.

Nitekim 15 Temmuz darbesi kralın çıplak olduğunu ortaya koymuş, Erdoğan-AKP iktidarının tarihinin en zayıf döneminden geçtiğini, Batı’nın verdiği desteği geri çektiğini ve bölgede yalnızlaştığını dramatik şekilde açığa çıkarmıştır.

Ancak, 15 Temmuz darbesinin yarattığı siyasal krizi bir fırsata çevirerek cumhuriyeti bütünüyle boğazlamaya çalışan siyasal AKP iktidarı, bu hedefine ulaşabilmek için bir başarı hikayesine, Kurtuluş Savaşı ile karşılaştırmasını sağlayacak bir "zafere" ihtiyaç duymaktadır. Ancak, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin himayesi ve gölgesinde Musul'a girilmesi hiçbir zaman böyle bir anlam taşımayacaktır. AKP yönetiminin Suriye’de mezhepçi iç savaşı kışkırtmasının nedenlerinden biri de budur.

Bugün yeniden dolaşıma sokulan, Lozan’ın bir “zafer değil hezimet” olduğu şeklindeki tarih ve akıl dışı iddia ile desteklenmeye çalışılan Musul politikasının, derin bir cehalet ve dinci ideolojik ön yargının ürünü olmasının yanı sıra, yukarıda ifade ettiğimiz “başarı hikayesi” ihtiyacının bir sonucu olduğunu da görmek gerekiyor. Çünkü Lozan’ı aşmak, Cumhuriyeti de aşmak demektir. Lozan’ı aşmak için de bu anlaşmayla bırakıldığı ileri sürülen topraklara girmek ya da ele geçirmek gerekiyor.

Dolayısıyla Erdoğan-AKP iktidarının izlediği Musul politikası, Türkiye’yi sonu belirsiz kanlı bir boğazlaşmaya itecek mezhepçi hesapların yanı sıra, Cumhuriyeti geri dönüşü olmayacak şekilde tasfiye etme hedefinin de bir parçasıdır. Yani iktidarın Musul politikası, daha çok iç politika ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

AKP, 15 Temmuz darbesiyle ağır yara alan iktidarını yeniden inşa etmek için böyle bir dış macera ve zafer arayışına yöneliyor. Musul’da elde edeceği ya da medya aracılığıyla şişireceği görece başarılı bir sonuç ile başkanlık rejiminin önünü açmayı, milliyetçi oyları yanına almayı ve böylece rejim değişikliği projesini tamamlamayı hesap ettiği anlaşılıyor. Suriye’de yenilen Erdoğan-AKP iktidarı bu kez şansını Irak’ta denemeyi planlıyor.

Gel gelelim daha yolun başında Erdoğan-AKP iktidarı, hem Batı hem de Rusya-İran-Irak ekseni (bu bloka Suriye yönetimi de dahil edilebilir) tarafından Musul harekâtında doğrudan rol almaktan men edildi. AKP iktidarının hesabı daha ilk adımda çöktü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul konusunda, “Biz operasyonda da, masada da olacağız” diyor. Oysa bunun önkoşulu Bağdat hükümetiyle birlikte çalışmaktı. Ancak, Erdoğan-AKP yönetimi bırakın birlikte çalışmayı, Bağdat hükümetine –Şii diye- hakaret etmeyi marifet sandı. Mezhepçi bir dar kafalılıkla yerel Sünni unsurlarla ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti’yle ortak hareket etmenin yollarını aradı. Ama olmadı. Uluslararası koalisyonun Bağdat’taki merkezi hükümeti tanıdığını ve Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini unutan AKP iktidarının bir duvara çarpacağı açıktı. Nitekim öyle de oldu.

***

Erdoğan-AKP iktidarı için “ölümcül” bir süreç başladı. İslamcı iktidar ya dönüşü olmayacak şekilde yıkılıp gidecek ve ağır bir hesap sorma sürecinin nesnesi olacak ya da siyasal ömrünü uzatarak bu kötü sondan kurtulacak... İkilem budur. Dolayısıyla AKP iktidarının geleceğini garanti etmek ihtiyacı, her şeyin önüne geçerek yaşamsal hale geldi. Bu nedenle Erdoğan-AKP iktidarının Musul macerasından kolaylıkla vazgeçmeyeceğini öngörebiliriz.

Durum böyle olunca, AKP iktidarı bir yolunu bulup fiili bir durum yaratmaya ve Irak’a girmeye çalışacaktır. Nitekim bunun hazırlığının yapıldığı anlaşılmaktadır. Irak sınırına askeri yığınak yapılması, bu yöndeki kuşkuları artırmaktadır.

Diğer taraftan, aynı başarı ihtiyacı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi için de geçerlidir. Komutası altındaki askerlerinin bir kısmının dinci bir darbe yapacağını göremeyen, mensupları gerici kalabalıklar tarafından yerlerde sürüklenen, boğazları kesilerek öldürülen, linç edilen, subayları polislerce dövülen, aşağılanan TSK’nın itibarı yerle bir olmuş durumda. Dolayısıyla TSK’nın da kimliğini onarmak için yeni bir başarı hikayesine ihtiyacı var.

Çünkü Kurtuluş Savaşı’nı yapan, çağ dışına düşen ve çürüyen Osmanlı saltanatını yıkan, Hilafeti tasfiye eden bir tarihsel sürecin ürünü olan TSK, tarihinin bu en onur kırıcı durumundan kurtulmadan toparlanamaz. İşte bu nedenle TSK komuta kademesi yine yanlış bir kararla AKP iktidarının Musul macerasına destek veriyor.

***

Sonuç olarak; artık ihtiyaç kalmayan, dahası Batı uygarlığını Ortaçağ değerlerinden beslenen ilkel bir anlayışla tehdit eden IŞİD’i doğduğu topraklarda yok etmeye yönelik küresel koalisyonun Musul operasyonun hedefi ile AKP’nin amaçları arasında hiçbir ortaklık bulunmuyor. Aynı şekilde, AKP’nin Musul ısrarının arkasında, geçen yüz yılın başında Misak-ı Mili sınırları içinde olduğu ilan edilen toprakları kurtarmak gibi “milli” bir niyet de yok. Türkiye’de rejimi değiştirmek için uygun bir ortam yaratmak gibi akıl dışı bir hesap var.

***

Son bir not: AKP Hükümeti, siyasal islamcı ve mezhepçi önyargıları nedeniyle terör örgütü IŞİD ile gerçek anlamda mücadele edemez. Çünkü AKP’yi de yöneten düşünce ile IŞİD’e yön veren İslam yorumu arasında sanılandan da büyük bir ortaklık bulunmaktadır. AKP bu nedenle aralarında IŞİD’in de bulunduğu Suriye’de dinci terör örgütlerini destekledi.

Keskin Kalem

Kaynak: ABC Gazetesi
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Her şey güzel olacak Ekrem abi...
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.10.16, 00:56   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2661
Mesajlar: 31,146
Ettiği Teşekkür: 171449
Aldığı Teşekkür: 185125
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Musul Israrının Ardındaki Hesap!

Alıntı:
Erdoğan-AKP iktidarı için “ölümcül” bir süreç başladı. İslamcı iktidar ya dönüşü olmayacak şekilde yıkılıp gidecek ve ağır bir hesap sorma sürecinin nesnesi olacak...
akp olmaz bkp olur ne farkeder?

Bu partiye oy veren insanlar yine olacak, yine olacak ve dini kullanan başka bir sağ partiye gidecek...

Önemli olan bu zihniyetteki insaların ıslahıdır.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.10.16, 05:45   #3
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,699
Ettiği Teşekkür: 58111
Aldığı Teşekkür: 8866
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Musul Israrının Ardındaki Hesap!

Ah Musul ah...Sen neymişsin be Petrol...
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.10.16, 15:10   #4
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20662
Aldığı Teşekkür: 11125
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Musul Israrının Ardındaki Hesap!

Yukarıdaki yazı baştan sona bilinen olası gelişmeleri analiz eden bir yazı. Musul'da sahada ve masada olacağız Israrlarının altında yatanların aslında milliyetçi anlayışla yapılmadığını, siyasi çıkarlar uğruna göle maya çalar misali ya tutarsa hesabı ile efelenmeleri sürdüren, başkanlıkta başkanlık deyip, fiili durum yaratan siyasi, idari diplomasi fukarası bir zatın seviyesiz manevralarına çanak tutanların, fiili durumu yasal çerçeveye oturtmaya çalışan aklı evvellerin hülyaları dır.

Varsayalım sahada oldunuz Türkiye'ye ödenmeyen petrol gelirlerinden payı mı alacaklar?, Musul'da yaşayanlar Sünni diye orayı ülke topraklarına mı katacaklar, yoksa Musul'da üretilen petrolden ilanihaye pay mı alacaklar? Bunların hiç birinin olmasına uluslar arası güç olan deniz aşırı gelerek orta doğu coğrafyasını yangın yerine çeviren güç size bu hakkı tanır mı?

Havanda su dövmeyi bırakın! Dünya ve orta doğu sizi lider olarak kaale almıyor... Tıpkı Türkiye'deki büyük çoğunluğun sizleri meşru hükumet, meşru Cumhurbaşkanı görmediği gibi. Anlamadıkları bu husustur.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.16, 22:24   #5
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1490
Mesajlar: 14,295
Ettiği Teşekkür: 59386
Aldığı Teşekkür: 51058
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Musul Israrının Ardındaki Hesap!

Şimdi artık bırakın emperyalistleri, ne kürdü, ne arabı, ne şiisi ne de sünnisi ne de bilmem nesi bu adam ile aynı havayı paylaşmak bile istemiyor.

Ama bu m/adam ne dünyayı, ne bölgeyi ne de kendisini anlayabiliyor... Boş! Tamamen boş!

Devalı burnunu ve dolayısıyla ülkeyi poha sokma hevesi... Her yerde olacak, her yerde konuşacaki her yerde bir varlığı olacak...

Bunlar iç poltikada oy devşirme hesaplarıdır.

Kendini önce bölge lideri, sonra dünya lideri diye tanıtmış ve tabanı da öyle sanıyor...

Ama bırakın dev ülkeleri dandik bölge siyasetçileri bile bunu artık kale almıyor...

...

Bu ''beni de hesaba katın ki, seçmenimi en azından alanda ve masada olan bölge liderlerinden biri olarak kandırayım'' hesabından başka bir şey değildir.

Amerikan uşaklığına eskisi gibi devam ederse biblo olarak masaya oturtur, ''eko'' yapsın diye konuşturabilirler de... Ama karar mekanizmalarında asla yer vermezler.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ardındaki, hesap, musul, ısrarının


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.