Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 01.12.16, 16:40   #1
Rosebud
Moderator

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 950
Mesajlar: 7,616
Ettiği Teşekkür: 20132
Aldığı Teşekkür: 26917
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kadere İsyan!Aydınlanma’nın ne olduğunu tek bir cümlede özetlemeye çalışsak, “kadere başkaldırıdır” diyebiliriz.

Dinsel ve bilimsel düşünce biçimleri arasındaki farkı tek bir cümlede özetlemeye çalışsak, “kadere inanıp inanmamak” diyebiliriz.

Dahası, dinsel gericilik ile kapitalist sistem (burjuva ideolojisi) arasındaki kesişim/buluşma noktası nedir diye sorulursa, tek bir sözcüğü vurgulayarak yeterli yanıt verilebilir: Kader!

Yani bu kadar belirleyici bir ayrım noktasını ifade eder kader inancı. Şimdi bunları biraz açalım.

***

Bilimsel Devrim ve Aydınlanmanın çıkış noktası şudur: Doğadaki süreçler, herhangi bir doğaüstü ve fizikötesi gücün tasarrufları sonucunda oluşmamıştır, doğa yasalarına tabidir. İnsanoğlu aklıyla bu yasaları kavrayabilir ve edindiği bu bilgiyi kullanarak geleceği tasarlayabilir, değiştirebilir.

Kısacası Aydınlanma, insanın kendi kaderini kendi ellerine alma mücadelesindeki en önemli kilometre taşlarından biridir.

Bilimsel düşünceye göre: neden, sonuçtan önce gelir. Kader inancı ise, bir olay olup bittikten sonra, doğan sonucun başından belli ve kaçınılmaz olduğunu söylemektir. Yani sonucu, nedenin önüne koymaktır; daha doğrusu herhangi bir somut/doğal neden tartışmasına gerek olmadığını söylemektir.

Dinsel düşünceye göre her şeyin nedeni baştan bellidir: Kader. Dolayısıyla nedenler üzerine tartışmanın bir anlamı yoktur. Dahası bu, kaderin (yazgının) yazıcısı olan doğaüstü güce, Allah’a şirk koşmak demektir ki, en büyük günahtır.

Bu, her türlü bilim dışılığın, sahte ve sözde bilimin, daha doğrusu şarlatanlığın ve sorumluluktan sıyırmanın çıkış noktasıdır.

Yani siz, örneğin Adana’daki kız yurdunda çıkan yangının, Soma madeninde gerçekleşen facianın nedenlerini araştırmaya, olası ihmalleri ortaya çıkarmaya, sorumlulardan hesap sormaya yeltenirseniz, kadere karşı koymaya, Allah’a şirk koşmaya kalkışıyorsunuz, yani en büyük günahı işliyorsunuz demektir dinsel düşünceye göre.

“Tevekkül” göstermeli, yani kadere boyun eğip katlanmalısınız! Olsa olsa, Allah’a dua edip yalvarmalısınız; elinizden başka bir şey gelmez.

Görüldüğü gibi dinci, “suçu” Allah’a havale edip sıyırmanın peşindedir aslında. Kapitalistin de sömürünün devamı için arayıp bulamayacağı (daha doğrusu iktidara geldikten sonra arayıp bulduğu, devraldığı) bir ideolojik hegemonya unsurudur bu. Din ile sermaye düzeninin buluştuğu, zurnanın zırt dediği nokta burasıdır. Kadere kulluk, sömürücüye kulluk ile buluşur.

***

Bilim ise kadere isyanla başlar. Gökcisimlerinin “kaderine” isyan etmiştir Kopernik ve Kepler. Hareketin “kaderine” isyan etmiştir Galilei ve Newton. Canlılığın “kaderine” isyan etmiştir Darwin. Ve toplumların “kaderine” isyan etmiştir Marx.

Bilim, maddenin, evrenin, doğanın, canlıların, toplumların ve insanların “kader kurbanı” olmadıklarını gösterme çabasıdır.

***

Lafı parlatmaya ve uzatmaya gerek yok. Gerçekler çırılçıplak… Gerçekler alev alev…

Adana’daki kız yurdunda cayır cayır yanmamak için kilitli kapıları zorlayan, kendilerini üçüncü kattan atan çocuklar, bunları yaparak kadere başkaldırmışlardır. Küçücük bedenleri buna yetebilmiştir ancak.

Gidin ateşler içindeki yavrulara anlatın bakalım kaderi, fıtratı, eceli, tevekkülü… Kayış suratlı utanmaz herifler!

Güzel halkım, yoksul halkım, “ekmek kadar, su kadar” dahi demeyeceğim, yavrularının canını kurtarmak için bile, aydınlanmaya, laikliğe, bilimsel düşünceye muhtaçsın; sömürü düzenine başkaldırmaya mecbursun!

Çocuklarının cehennemini, gericilerin ve sömürücülerin cehennemine dönüştürmeye mecbursun. Bu dünyada… Altını çizerek tekrarlıyorum: bu dünyada. Başka dünya yok! Görüyorsun, cehennem de bu dünyada, cennet de ellerimizde.

ABC Gazetesi
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.16, 20:44   #2
Rosebud
Moderator

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 950
Mesajlar: 7,616
Ettiği Teşekkür: 20132
Aldığı Teşekkür: 26917
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadere İsyan!

Kader denilen şey ölçüdür aslında, siz karşıdan karşıya geçerken sağınıza solunuza bakmazsanız, bunun gerekliliklerini yerine getirmez veya yeteri kadar dikkatli davranmazsanız gelir arabanın biri çarpar ezer geçer, kaderi engellemek denilen şey olasılıkları elimine etmektir ve insan, aklıyla bunu yapabilir.
İslâm ise yazarın dediği gibi bütün sonuçları bir yaratıcıya bağlıyor ki o takdirde yaşamamızın manâsı kalmıyor, üstelik Kur'anın insanı yeryüzünde sınadığı bilgisiyle de çelişiyor...
Öyle değil mi ''Tanrı'' sonucu biliyorsa niçin sınıyor!..
Aptallıktan başka birşey değil.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.16, 21:20   #3
birbilen
Üye
birbilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 44
Mesajlar: 182
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 900
Rep Derecesi : birbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadere İsyan!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster

Aydınlanma’nın ne olduğunu tek bir cümlede özetlemeye çalışsak, “kadere başkaldırıdır” diyebiliriz.

Dinsel ve bilimsel düşünce biçimleri arasındaki farkı tek bir cümlede özetlemeye çalışsak, “kadere inanıp- inanmamak” diyebiliriz.


Dinsel düşünceye göre her şeyin nedeni baştan bellidir: Kader.
Dolayısıyla nedenler üzerine tartışmanın bir anlamı yoktur. Dahası bu, kaderin (yazgının) yazıcısı olan doğaüstü güce, Allah’a şirk koşmak demektir ki, en büyük günahtır.Yani siz, örneğin Adana’daki kız yurdunda çıkan yangının,
Soma madeninde gerçekleşen facianın nedenlerini araştırmaya,
olası ihmalleri ortaya çıkarmaya,
sorumlulardan hesap sormaya yeltenirseniz,
kadere karşı koymaya, Allah’a şirk koşmaya kalkışıyorsunuz, yani en büyük günahı işliyorsunuz demektir, dinsel düşünceye göre.

“Tevekkül” göstermeli, yani kadere boyun eğip katlanmalısınız!
Olsa olsa, Allah’a dua edip yalvarmalısınız; elinizden başka bir şey gelmez.
Paylaşım için teşekkürler @Rosebud,
Çok yerinde açıklamalar ve örnekler.
Bu konuyu daha önce ben de (benzer şekilde) Ayetlerden örnekler vererek yazmıştım.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi birbilen Mesajı göster
Kuran'ın bir çok ayetinde yer aldığı gibi;
Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık” (Kamer Suresi, 49)

“… Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216)

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamız’dır. Ve müminler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.” (Tevbe Suresi, 51)

Gibi ayetlerle ve İmanın şartı olan;

Kader'in (Hayır ve Şerrin) İyilik ve Kötülüğün Allahtan geldiğine inanmaktır.
İmanın şartlarından birisidir, ''KADERE İNANMAK'' tır.(Başımıza gelmiş ve gelecek her türlü iyilik ve kötülüğün, Allah'tan geldiğine inanmak.)

Eğer, ''Dini inancım var!'' diyorsanız, sizin veya bir başkasının başına gelebilecek (tecavüz, cinayet, hırsızlık, sarkıntılık gibi) hiç bir olaya isyan etmeye,
''Allah minnacık bir kız veya erkek çocuğuna tecavüzü niçin (kader olarak) yazar?'' diye sorgulamaya,
hatta sızlanıp ağlamaya,sızlanmaya hakkınız yoktur. Bu Allah'ın yazgısına (Kadere) isyana (Şirke) girer.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Bizim Kadersporlu ahmaklar bu tür yazıları maalesef okumaz ve yorum yapmaz.
Sevgili @Aristo,
asıl hayret edilmesi gereken şey;
Hem dini inancı olduğunu söyleyip, hem de çeşitli (tecavüzlere, sarkıntılıklara, pisi pisine ölümlere, çeşitli pisliklere, AKP'nin faaliyetlerine) rezaletlere tepki gösterenleredir.
Madem ki, bu tiplerin dini inancı tamdır, o zaman Allah'ın kaderine (yazgısına) isyan etmemeleri gerekir.

Bu tür pisliklere, bilime, akla, her pislikte bir büyükbaşın sorumluluğu olduğuna inanan (senin gibi, benim gibi ) Kadere inanmayan bireyler isyan eder, her türlü kepazeliğe , isyan etme hakkı bizimdir.
Çünkü yukarıdaki makalelede de yer aldığı gibi;
AYDINLANMA, KADERE BAŞKALDIRIDIR.
DİNSEL VE BİLİMSEL DÜŞÜNCE ARASINDAKİ FARK DA, KADERE İNANMAK VEYA İNANMAMAKTIR.
__________________
birbilen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz birbilen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.16, 21:29   #4
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 118
Mesajlar: 1,953
Ettiği Teşekkür: 3760
Aldığı Teşekkür: 7089
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadere İsyan!

Sen Yurtları tarikat ve Cemaatlere bırak, sonra da kader de.... Kader demek öyle pusturup beklemek değildir. Hazırladığın olayların sonucunu beklemek ve görmektir.

Bu yüzden kader kavramı özellikle bir" yatıştırıcı","afyon" ya da gerçeği perdeleyerek "bir kulp bulma" olarak kullanılıyor.


İyi O zaman; Çocuk tacizleri kader, PKK kader, kadına şiddet kader diyelim geçelim... Kimse de bir şey yapmasın....

İnsan ne zaman düşünebiliyor, işte insanlığını o an ispat ediyor....
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.16, 21:50   #5
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 118
Mesajlar: 1,953
Ettiği Teşekkür: 3760
Aldığı Teşekkür: 7089
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadere İsyan!

Geçen Bursa'ya gitmiştik. Ulucami ve Civarı sanki Arabistan olmuş... Kara çarşaflar, cübbeler, sarıklar, takkeler....
Hele Heykelin orada bir yer altı çarşısı var, akın halinde geldi bir takım cübbeli ve sarıklı grup....

Yıl olmuş 2016 biz hala 14 asır evvelde takılı kalmış saat gibiyiz. Sonra soruyoruz "ülke neden gelişmiyor"..
El cevap verelim, Dinden gelişime fırsat kalmıyorsa ondan. Bütün hesaplarımız hep ötede... Bu öte yüzünden bugünü ıskalayıp geleceği de karartıyoruz...
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
isyan, kadere


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.