Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 29.12.16, 08:01   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,056
Ettiği Teşekkür: 166587
Aldığı Teşekkür: 186077
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Erdoğan Muhaliflerine…

Erdoğan Muhaliflerine…

Erdoğan muhalifleri derken Erdoğan’ın uyguladığı politikaların ülkeyi bir felakete sürüklediğini söyleyen, bundan dolayı gidişattan endişe duyan, bir şey yapılması gerektiğini düşünen AK Partili, CHP’li, HDP’li, MHP’li herkesi kastediyorum.

Yazarlar, gazeteciler, aydınlar, siyasetçiler, kanaat önderleri… topluma, ülkeye karşı sorumluluk taşıyan herkesin bir noktaya dikkatini çekmek istiyorum.

Yazarak, konuşarak, kınayarak, “Yanıyoruz, bitiyoruz, çöküyoruz, felakete sürükleniyoruz…”diye feveran ederek gidişatı durduramadığımız artık belli.

Büyük bir kısır döngüde kilitlenip kaldık.

Önümüzde iki yol vardı: Birincisi itirazlarımızla, eleştirilerimizle iktidarı uyguladığı yanlış politikalardan döndürmek. Diğeri ise halkın iktidara ilgisini, desteğini azaltmak.

Birinci yol işlemiyor.

Normal zamanlarda iktidarlar ülkeyi yönetirken yazarlar, gazeteciler, aydınlar işlerin daha iyi olması için yazar konuşur ve iktidarları yanlıştan dönmesi için uyarırlar.

İktidarlar da bu eleştirilere bakarak politikalarına çekidüzen verirler.
Fakat özellikle son yıllarda bu yol bütünüyle tıkandı.

Çünkü ülkeyi yönetenler bırakın eleştirilerden faydalanmayı eleştireni düşman gördüğü için ortaokul düzeyi İslamcılık anlayışıyla “Düşman eleştiriyorsa o zaman doğru yoldayım” yaklaşımı sergiliyor. Böyle baktığı için hiçbir eleştiriye kulak asmıyor, hiçbir uyarıyı dikkate almıyor. Yanlışlarında inat ediyor.

Diğer bir yol ise iktidarın uyguladığı politikalarla ülkeyi felakete sürüklediğine toplumu ikna etmek ve halkın tercihini değiştirmesini istemek.

Fakat bu da işlemedi.

Çünkü muhalefet partilerinin içler acısı hali ortada.

Zaten halk da mevcut partilerin halini gördüğü için tercihini değiştirmiyor.

Yani bunca ölüme, bunca yıkıma, bunca felakete, yolsuzluk ve çocuklara tecavüz iddialarına, ekonomideki daralmaya, hatta Erdoğan’ın dediği gibi “Ülke beka sorunu yaşayacak duruma gelmiş” olmasına rağmen ülkeyi beka sorunuyla baş başa bırakan politikaların sahibi bir AK Parti’den vazgeçip muhalefet partilerine yönelmiyor.

Yönelmiyor çünkü toplumun önemli bir kısmı CHP’ye bir şekilde mesafeli. Görünen o ki ne olursa olsun bu kesim CHP’ye yönelmeyecek.

Zaten CHP de topluma güven verecek bir politika üretemiyor.

Toplumun olumsuz yargısını kırmak için işe yarar en küçük bir çabası da yok. Yaptığı tek şey tespit yapmak ve olup biteni kınamak.

Hal böyleyken Erdoğan’la girdiği yedi seçimi de kaybetmiş bir partinin sekizinci seçimi kazanacağını beklemek akıl işi değil.

MHP deseniz zaten durum ortada. MHP kendini bütünüyle Erdoğan’a teslim etti. Farklı ne bir sözü var ne de bir politikası. Alternatif olmak gibi bir derdi de çabası da yok.

HDP’nin durumu da pek parlak değil. Toplumun daha büyük bir kesimi çeşitli nedenlerle HDP’ye de mesafeli.

Zaten HDP’nin de benimsediği söylemle, uyguladığı kimi politikalarla toplumun bütününe hitap etmeyi değil, sadece ülkenin bir kısmının partisi olarak kalmayı seçti.

Görünen o ki yüzde 10 veyahut yüzde 12 oy HDP için yeterli. Yani yüzde 40 oy almak, ülkenin yönetimine talip olmak gibi bir amaçları yok. Benimsediği söylemlerden de bu anlaşılıyor.

Peki bu durumda ne yapacağız? Çıkış için halka ne öneriyoruz? Halktan ne yapmasını istiyoruz?

İşte kısır döngü bu. İktidarı yanlışlarından döndüremiyoruz halk da mevcut partilere yönelmiyor.

Bunu aşmak için farklı bir önerimiz var mı? Yok.

Peki yazarak konuşarak, feveran ederek ve bunun bir işe yaradığını düşünerek daha ne kadar hem kendimizi hem de toplumu kandırmaya devam edeceğiz?

Toplum bu partilere yönelmediğine göre nasıl durduracağız bu gidişatı?

Neyi bekliyoruz? Ne olacak ki ülkede işler düzelecek? Ya da ne olmasını istiyoruz?

Toplumun bir gün CHP’ye veyahut MHP’ye ya da HDP’ye yönelmesini mi bekleyeceğiz? Yönelmiyor?

Bu durumda farklı bir şey yapmak gerekmiyor mu?

Normal bir zamanda değiliz. Mesele artık demokrasi, özgürlükler, insan hakları eğitim politikasındaki yanlışlıklar gibi sorunlar değil.

Mesele ülkenin kendisi. Mesele gencecik çocukların canı.

Mesel burasının yaşanabilir bir ülke olarak kalıp kalmayacağı.

Çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir ülke bırakıp bırakamayacağımız meselesi bu.

Tablo bu kadar vahimken herkes kendi yerini, partisini, ideolojisini muhafaza etsin ama işler de bir şekilde düzelsin diyemeyiz.

Daha ne olacak ki parti çıkarından, ideolojik kazanım derdinden vazgeçip farklı bir şeyler yapmayı aklımıza getireceğiz?

CHP’liler CHP’den, MHP’liler MHP’den, HDP’liler HDP’den vazgeçmeyecek, herkes yerinde çivi gibi sağlam duracak ama bir şey olacak ve işler düzelecek, öyle mi?

Bunu mu düşünüyoruz? Bunu mu bekliyoruz?

Bu sıkışmışlığı aşmamız gerekiyor. Toplumdaki bu kilitlenmeyi açacak bir yol ve yöntem üretmemiz gerekiyor.

Mesele ülke olduğuna göre herkesin bulunduğu konumdan farklı bir pozisyona geçmesi gerekiyor.

‘Ben yazarım, işim yazmak, duyurmak’ dönemini geçtik. Ülke kalmayınca hiçbirimizin mesleğinin, partisinin, ideolojisinin zerre kadar kıymeti yok.

Çünkü hiçbirimiz yaşadığımız ülkeden bağımsız hayatlar kuramayız.

Çocuklar ölüyor. Ülke büyük bir bataklığa sürükleniyor. Dünyada giderek yalnızlaşıyoruz. Bir toplum adeta çürüyor.

79 milyonluk bir ülkeyiz böyle bir çaresizliğe teslim olamayız.

Bu utançla yaşayamayız.

Hiçbir sonuç alamadığımız halde aynı yöntemler üzerinde debelenme aptallığına teslim olamayız.

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Toplum mevcut partilere yönelmediğine göre halkın önüne yeni alternatifler çıkarılmalı. Her partiden insanların bir araya geldiği bir platform kurulmalı. Sonrasında herkese eşit ve adil davranacağına, bağımsız hukuku tesis edeceğine, liyakate önem vereceğine dair topluma güven veren eşitlikçi, özgürlükçü, demokrasiden yana bir parti kurulmalı.

Sadece bu değil. Yazarlar, aydınlar, kanaat önderleri ülkenin dört bir yanına yayılıp konferanslarla, söyleşilerle topluma gidişatı anlatmalıyız.

İdeolojik mesaj kaygısından uzak, ülkenin içinde bulunduğu felaketi anlatan kısa filmler çekip evlere kadar ulaştırmanın yollarını bulmalıyız.

Ve daha birçok şey.

Bildiğim tek bir şey var ki, bu gidişatı durdurmak için her ne yapıyorsak vicdanımızı rahatlatmaktan başka bir işe yaramıyor. Ve bir kördüğüm yumağının içinde hep beraber debeleniyoruz.

Olan ülkeye, çocuklara oluyor.

“Bir deli bir kuyuya bir taş attı kırk akıllı çıkaramıyor” durumu bu olsa gerek.

Hakikaten yakışmıyor bu ülkeye.

Daha fazla zaman kaybedemeyiz.

Levent Gültekin
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.12.16, 15:59   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,553
Ettiği Teşekkür: 19085
Aldığı Teşekkür: 11062
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Erdoğan Muhaliflerine…

Katılırsınız katılmazsınız, içinde tespitler var, sonrada ne yapılmasına ilişkin öneri! Bİr yeni siyasi parti kurulmasından yana sn. yazıyı kaleme alan zat. Bir düşünce saygı duyarız ama başka öneriler zaten yapılıyor..

Bendeniz kurumsal olarak CHP ve amplemi altı okun ifade ettiği değerleri asla tartışmam Atatürk ilke ve devrimleri CHP içinde vucut bulmuştur tartışmam! Ama CHP bir iki dönem hariç bu ülkede oy potansiyeli % 18-25 arasında gidip gelen ve bir türlü siyaseten iktidara gelemeyen parti! Adında halkçılık var ama halktan kopuk adında devletçilik var ama devletçilikten kopuk, adında milliyetçilik var ama Atatürk milliyetçiliğinden kopuk! peki kusur kimde kurumsal olarak Atatürk'ün kurduğu kurumsal olarak her türlü takdirin üzerinde olan CHP demi?

Parti olarak kurum olarak CHP değil, istisnaları hariç Atatürk ölümünden sonra bu partinin başına idareci diye gelenlerde, içindeki hizipçilerde, parti meclisine gelenlerde, MKYK'na seçilenlerde, genel başkanlığa ve yardımcılığını üstlenenlerde! Düzeltin bunları inin halka, anlatın Atatürk'ü karşıtlığı yobazlığı dinciliği, softalığı izale edin bakın CHP nasıl iktidara geliyor.. CHP, idaresi ile bu gün Türkiye şartlarında muhalefet dahi yapamıyor.. İmam Tayyip hazretlerinin belirlediği gündeme yorum yapmaktan başka elinden bir şey gelmiyor.. Bu yazdıklarım benim için öz eleştiri mahiyetindedir.

Faydası var ise ülkede 60 ın üzerinde kurulmuş siyasi parti var! Atatürk ilkelerini savunanların yeri CHP olduğuna göre ne isterler ki? Başka kurumların içinde vucut bulsunlar! Niye CHP çatısı altında bir araya gelip, Atatürkçülük gücünü göstermezler? Ahkam keserken atmaya gelinde on dönümlük yer beğenmezler..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.12.16, 20:31   #3
Üye
birbilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 44
Mesajlar: 191
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 935
Rep Derecesi : birbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan Muhaliflerine…

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Ben komünizmin tüm insanlık / dünya için en ideal sistem olduğuna inanmaya devam ediyorum ve ölene kadar da edeceğim.

Ancak bir de yaşadığımız ve değiştirmemizin on yıllar alacağı gerçekler var. İşte tam da bundan dolayı ideolojik çizgiyi bir yana bırakıp, somut koşullara ilişkin somut politikalar üretmek gerekiyor.

Bu ülkede yeni bir parti kurup, AKP dışındaki muhalif kesimlerin oylarını o yeni partiye aktaramazsınız!
Bu düşünceye bir çok insan sempati duyar ama seçim zamanı geldiğinde o insanların devasa çoğunluğu ''yahu bu yeni parti belki barajı aşamaz'' diye düşünerek oyunu yine CHP' ye verir.

MHP tabanı da malum, büyük bir oranda ''yeşil nesil'' ve ''türk-islam projesi'' ile islamlaştırıldığı için AKP çıkarlarına angaje olmuştur.

HDP' ye gelince; dün biz bunların nasıl AKP' nin ''kürt açılımı'' uydurmasına uyup AKP ile aynı yatağa girdiklerini çok yakından biliyoruz.

...

Yukarıda da dediğim gibi toplumun ilerici ve laik kesimlerini harekete geçirebilecek bir parti kurulsa bile insanların ''ya kazanamazsa?'' endişesi ile yine oylarını CHP' ye vereceği açıktır.
İşte HEPAR örneği,
işte Emine Ülker Tarhan' ın Anadolu Partisi ve diğer küçük partiler.
Yani CHP' ye alternatif partiler toplumda bir umut doğuruyor ama insanlar o partlere oy vermek yerine ''barajı aşamazlar'' endişesiyle yine CHP' ye oy veriyor.

Mesele CHP' yi değiştirmektir ve bu da zordur. Ama mümkündür.
Sevgili @Aristo,
her zaman ki gibi (hayalden uzak) gerçekci ve doğru saptamalar yapmışsınız, yazınızın altına imzamı atabilirim.

Türkiye'de (günümüz şartlarında) yapılacak bir seçim sonucunu (önceden) tahmin edebilmek için ülkemizi ait bazı gerçekleri bilmekte yarar var:
(Aşağıdaki oranlar tamamen benim gözlem ve tahminlerimdir. )
TÜRK SEÇMENİNİN:
(yaklaşık) %45'ı sağ seçmendir, oyunun da sağ partilere verir.
(yaklaşık) %35'u sol seçmendir(HDP seçmeni bu gruba girer), oyunu sol partilere verir veya (uç kesimler) oy kullanmaz.
(yaklaşık) %20'i ise (bilinçsizdir) sağ-sol ayırımı yapmaz, (gezer oydur) lidere veya söyleme oy kullanır (çoğunluğu bayandır, değişik partilere oy verebilir).

Şimdi de yukarıdaki veriler (tahminler) üzerinde CHP'nin seçim zaferi ile AKP iktidarına nasıl son verebilir konusuna kafa yoralım:
Hem CHP'nin (Atatürkçülük'ten uzak) pasif (laftan öte geçmeyen) politikası nedeniyle, hem de Kılıçdaroğlu'nun karizmatiksizliği , liderlik vasıflarından uzak, hitabet yetersizliği olması nedeniyle oy oranı %20-25 arasında sabitlenmiştir.

1-Bu şartlarda (Kılıçdaroğlu liderliğinde) seçime girileceğini varsayalım:
CHP yine %20-25 arasında bir oy alacaktır.

2-(CHP'de lider değişikliği yapıldığını varsayalım) CHP içinden yeni bir liderle (Selin Sayek Böke, Muharrem İnce veya Gürsel Tekin) liderliğinde seçime gidilsin:
Böylesi bir lider değişikliği, oy kullanmayan uç sol kesimden ve gezer oylardan toplam %5 kadar ancak oy artımı sağlayabilir ve CHP oyları %30'a yükselse bile daha ileri geçemez.

3- HDP'nin kendisini feshetmesi, (toptan) CHP'ye oy vereceğini ilan ettiğini varsayalım:
Bu durumunda, HDP'nin %10 u, CHP'nin %25'i ile %35'i bulur gibi görünse de,
CHP (sol) seçmen içinde HDP'ye duyulan antipati nedeniyle, ayrıca bu (CHP+HDP) birlikteliğinin; hem AKP ,hem de MHP tarafından antipropaganda olarak kullanılacak olması da CHP'den %5 kadar oy kaçıracağını varsayarsak, CHP+HDP seçim birlikteliği %30'u ancak bulabilir.
Ayrıca bu birlikteliğe (HDP tepkisi nedeniyle) gezer oylardan geleceğini düşünmek hayal olur.

CHP'nin liderliğine (sol kesimden) kimi getirirseniz getirin en fazla %7-8 oranında oy artışı sağlayabilir.

Çünkü, 1980 darbesinden sonra sürekli sola karşı karalama ve yıpratma politikaları yapılmış, seçmen de sol antipatisi oluşturulmuştur.

CHP'nin oy patlaması yapabilmesi için,
CHP liderliğine, ''Geçmişte sol içinde yer almamış, yıpranmamış'' kişiliğine ve kararlarına tüm toplumca güvenilebilecek, anti politik çağdaş, Atatürkçü) bir kişilik getirilmesi gerekir.

Böylece CHP hem her kesimden oy alabilmeli, hem de gezer oyları (kadın oylarını) toplayabilmelidir.

Bu açıdan bakılınca, benim aklıma gelen isim: MÜGE ANLI'dır.

Eğer, Müge Anlı ikna edilir, CHP yönetimi ve delegeleri olumlu karşılar ve CHP Müge Anlı liderliğinde bir seçime giderse %40 ile %50 arasında oy toplayacağına inanıyorum.

Hatta, AKP Anayasa teklifini kabul ettirir ve devlet başkanlığı seçimi olursa da,CHP'nin adayı Müge Anlı olmalıdır.
Çünkü, Tayyip Erdoğan'dan fazla oy alacağına (hemen hemen) eminim. Tayyip Erdoğan'ın başkanlık hevesini, kursağında bırakabilir.

(Ama günümüz şartlarında) CHP yönetiminin ve delegelerinin bu durumu sindireceğini, Müge Anlı'nın da bu teklifi kabul edeceğini düşünmek hayaldir.

(Bu hayal gerçeklemeyeceği için de)
BUYRUN,
LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİN CENAZE NAMAZINA!
__________________
birbilen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz birbilen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.12.16, 21:36   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 759
Mesajlar: 13,915
Ettiği Teşekkür: 135489
Aldığı Teşekkür: 48389
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan Muhaliflerine…

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tuco Mesajı göster
Türkiye'nin iktidar sorunu kadar muhalefet sorunu vardır. Türkiye'nin çok ama çok ciddi muhalefet sorunu vardır. Halihazırda iktidara alternatif olmayı düşünen bir siyasi partinin varlığına inanmıyorum

“CHP’nin başında Kılıçdaroğlu, MHP’nin başında ise Devlet Bahçeli kaldığı müddetçe bu iki Parti Tayyip Erdoğan’a alternatif olamazlar. Tam tersine AKP’nin iktidarını bugüne kadar sürdürebilmesi bu partiler sayesinde mümkün olmuştur.

“AKP’nin şu anda almakta olduğu oy, yakın geçmişte DYP ve ANAP’ta olan seçmenlerin oyudur. Ama AKP, merkez sağ seçmenin oyunu almasına rağmen merkez sağda olan bir parti değildir.

“CHP ve MHP’nin ise bu seçmeni kazanmak şansı yoktur. MHP, Devlet Bahçeli’nin izlediği politikalardan dolayı şu anda, baraj altındadır. CHP’nin ise merkez sağ seçmeni kazanma yeteneği yoktur.

Alıntı:
[/
Alıntı:
ReaL yazdı.
Peki ne yapmamız gerekiyor?

Toplum mevcut partilere yönelmediğine göre halkın önüne yeni alternatifler çıkarılmalı. Her partiden insanların bir araya geldiği bir platform kurulmalı. Sonrasında herkese eşit ve adil davranacağına, bağımsız hukuku tesis edeceğine, liyakate önem vereceğine dair topluma güven veren eşitlikçi, özgürlükçü, demokrasiden yana bir parti kurulmalı.

Sadece bu değil. Yazarlar, aydınlar, kanaat önderleri ülkenin dört bir yanına yayılıp konferanslarla, söyleşilerle topluma gidişatı anlatmalıyız.

İdeolojik mesaj kaygısından uzak, ülkenin içinde bulunduğu felaketi anlatan kısa filmler çekip evlere kadar ulaştırmanın yollarını bulmalıyız.
QUOTE]

Bu günkü duruma göre bu fikir iyi bir çözüm olabilir,hatta tek çözüm yolu olabilir ve yüzde doksan başarılı da olur,ancak Türkiyede böyle bir oluşumun hiçbir şansı yoktur,bu fikir ancak batı devletleri için geçerlidir.Çünkü oralarda bilinçli,kültürlü insanlar yaşar,orada günübirlik yaşamayan,ülkesinin,çocuklarının,torunlarının geleceğini düşünen insanlar yaşar,orada bir çobanı dahi rüşvetle,kömürle,erzakla kandıramazsınız.
Batı ülkelerinde gerçek halk vardır.
Bu sistem bizde neden başarılı olmaz,çünkü bizde gerçek manada halk yoktur,öyle
"Her partiden insanların bir araya geldiği bir platform" bizim halkımız için hiçbir şey ifade etmez,çünkü futbol takımı tutar gibi parti tutarlar,hagi partiyi kendilerine yakın görüyorlarsa,hangi partiden bir çıkarları varsa,ona oy verirler.
Bu durumda AKP'nin tek alternatifi yine MHP-HDP olamayacağına göre CHP'dir,CHP'de de olağanüstü bir değişim olursa veya AKP'nin politikaları yüzünden AKP'ye oy verenler Fakirleşip bir dilim ekmek bulamayacak duruma gelir, zaruret içine düşerlerse o zaman CHP iktidara gelir.
Paylasiminin icerigini anlama derdini bir tarafa birakip, Okuma problemini halen dogru düzgün cözememisim.

Yahugercektenbusekildeokunurmu???.

Virgülden sonra bir aralik fazlami olurdu?.

Bir taraftan Seker yüzünden, yer yer Gözlük kullanirken, bu denli yazilari okumak iskence oluyor.

Daha Türkceyi yeni ögrenip, Bazi Satirlari iki veya üc sefer okumaya mecbur oldugumu bile aciklamaya lüzum yok.

Beni kusurum, 9 Yasindan sonra dogru düzgün Türkce dersi almamis olmam, 2012´den bu güne, Türkcemi gelistirmeye kalkmam, Sizin Kusurunuzu ögrenebilirmiyim, Virgülden sonra bosluk birakmamanizin?.

Harfleride bir numara büyük secerseniz, bu Iskenceyide bitirmis oluruz.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.12.16, 23:54   #5
Üye
birbilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 44
Mesajlar: 191
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 935
Rep Derecesi : birbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyorbirbilen artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan Muhaliflerine…

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
@birbilen


Müge Anlı?
Etnik ve dini kökenleri itibarı ile onu tavuk gibi yolarlar. Köklerinde hıristiyanlık var. Sırf bunu kullanarak Müge Anlı üzerinen CHP oylarını % 20 civarına çekerler.

Muharrem İnce? Hiç bir itirazım yok. Bence seçmen açısından CHP' ye oy patlaması yaptıracak tek kişi varsa o da Muharrem İnce' dir.
Sevgili @Aristo,
bir çok konuda aynı fikirde olsak da, (hayali) ''Müge Anlı'nın CHP liderliğine getirilmesi durumunda, CHP oylarının %20'lere düşeceği'' konusunda, seninle aynı fikirde değilim.
Müge Anlı'yı örnek vermemin sebebi, kişiliği, karizması, güvenirliği ve (vurgulu ve etkileyici) hitabet yeteneğidir.

Öncelikle, AKP'nin politikaları öylesine bir ayrışmaya yol açtı ki, CHP'nin oyları (büyük oranda) %22 civarında kemikleşti.
(CHP'nin başına kim gelirse gelsin) CHP'nin başına geçecek kişinin dini veya etnik yapısının kemikleşmiş CHP oylarını daha da aşağı çekmesi artık mümkün değildir.
Hele hele, Müge Anlı gibi (TV fenomeni olmuş) bir kişinin üzerinden AKP veya MHP'nin yapacağı din veya etnik propagandanın, ters tepeceğine, AKP'ye oy vermiş çağdaş yaşamlı kesimden bile tepki alacağına ve CHP'nin (Müge Anlı'nın) oylarını düşürmek şöyle dursun, yükselteceğine inanıyorum.
Müge Anlı üzerinden yapılacak (din veya etnik) karalama, Kılıçdaroğlu'nu karalamaya benzemez.
(Hem kadın olması, hem de sevilen, güvenilen bir TV fenomeni olması nedeniyle) Büyük infial uyandırır.
Kaldı ki, kılıçdaroğlu'nun etnik kişiliğinin CHP'nin oylarını da çok fazla etkilediğine inanmıyorum. Etnik ve dini yapıya önem veren seçmen CHP'ye oy vermiyor ve vermez zaten...
Üstelik de, CHP'nin liderliğine getirilecek kişinin, etnik yapısının ''Türk ve müslüman'' olması kaygısını duymak, CHP'yi sağa kaydırır ve kaydırıyor da ...
Muharrem İnce veya bir başka , sevilen ''SOL TANJATLI'' birisi olsun, farketmez.
(en fazla) %32-33'ler civarında oy alabilir ki bu da oy patlaması olmaz.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi birbilen Mesajı göster


CHP'nin liderliğine (sol kesimden) kimi getirirseniz getirin en fazla %7-8 oranında oy artışı sağlayabilir.

Çünkü, 1980 darbesinden sonra sürekli sola karşı karalama ve yıpratma politikaları yapılmış, seçmen de sol antipatisi oluşturulmuştur.

CHP'nin oy patlaması yapabilmesi için,
CHP liderliğine, ''Geçmişte sol içinde yer almamış, yıpranmamış'' kişiliğine ve kararlarına tüm toplumca güvenilebilecek, anti politik çağdaş, Atatürkçü) bir kişilik getirilmesi gerekir.

Yazmıştım.
(Ne yazık ki) Sol antipatisini, solcu olarak tanınmış birisiyle aşmak mümkün değildir.
(Ancak) Halkın benimsediği ve kendisiyle özdeşleştirdiği (Müge Anlı) gibi bir vizyon ile, sol antipatisini yumuşatmak, gezer oyların CHP'de toplanmasını sağlamak mümkündür.
__________________
birbilen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz birbilen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erdoğan, muhaliflerine…


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.