Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.01.17, 16:55   #1
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,438
Ettiği Teşekkür: 18818
Aldığı Teşekkür: 26388
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Hayır Cephesinin Olanakları ve Riskleri

Yeni anayasa, siyasal islamcıların Cumhuriyet’e karşı kırk yıldır sürdürdükleri savaşın zirve noktası, bir nevi nihai taarruzudur. Bu taarruzun zaferle sonuçlanması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam anlamıyla tasfiye edilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile bu son mücadele, cumhuriyet ve Atatürkçü değerler açısından bir ölüm kalım harbi hüvviyetindedir.

Türkiye’deki yasalar anayasa değişikliğini öncelikle TBMM eli ile yürütülen bir süreç olarak tanımlıyor. Mecliste olanları görüyorsunuz. AKP şu ana kadar, sanıldığının aksine fire vermeden geldi. MHP de kurumsal olarak AKP’yi detsekliyor, hatta artık onun yedeği gibi hareket ediyor. HDP’nin oylamalardaki git-gelli tarzı ve HDP’li vekillerin kürsüde konuyla hiç ilgisi olmayan sorunları dile getirmesi de doğrudan AKP’ye yarıyor. Bu durumda, meclis çatısı altında layıkı ile muhalefet yürüten tek partinin CHP olduğu görülüyor.

Şu hali ile CHP, rejim değişikliğine karşı mücadelenin öncü gücü durumundadır. Bütün iç sorunlarına, liberallerin, etnikçilerin ve fraksiyoncuların bütün müdahalelerine rağmen tarih, CHP’yi bu misyona mecbur etmiştir. Peki CHP, bu misyonun fakında mıdır? Dürüst davranmak lazım, karşımızda uzun süredir görmeye alışık olmadığımız denli şuurlu ve direngen bir CHP görüyoruz, belli ki CHP de tarihsel misyonunun farkındadır, hiç değilse bu konuda fabrika ayarlarına dönebilmeyi başarmıştır.

CHP’nin mecliste tutturduğu dil, evet blokunu bölmeye yönelik son derece dikkatle tasarlanmış bir dildir. Başta, Deniz Baykal, Muharrem İnce ve Cemal Okan Yüksel olmak üzere CHP’li vekillerinin her birinin konuşması tarihsel belge olacak nitelikte kuvvetli metinlerdir. Cumhuriyeti savunanların ve Atatürkçülerin sesinin meclis kürsüsünde yeniden bu kadar gür çıkabilmesi sevindiricidir.

Ancak, büyük bir olasılıkla hayır mücadelesi mecliste değil sokakta devam edecek, siyasal islamın bu nihai taarruzu ancak halkın direnci ile savuşturulabilecektir. Bu mücadelede de en önemli güç CHP olmakla beraber irili ufaklı yüzlerce sivil toplum örgütü ve siyasi parti yer alacaktır, almalıdır.

Hayır cephesinin kapsayıcılığı

Hayır cephesinin kapsayıcılığı yaşamsal önemdedir. “Cumhuriyetin tasfiyesine hayır” diyenlerin geliştirmesi gereken stratejinin ipuçları ise meclis görüşmelerinde yatmaktadır. Hayır kampanyasını sen-ben-bizim oğlan sarmalının dışına taşıyabilecek bir dil mecliste olup bitene bakarak inşa edilebilir.

AKP, değişikliği yanına MHP’yi alarak yapmaya çalışıyor. Son seçimlere bakılacak olursa bu iki partinin oy toplamı %60’ı buluyor. Ancak, MHP daha şimdiden fire vermeye başladı bile. MHP tabanındaki geniş huzursuzluk AKP’nin dağıttığı kadrolarla, ulufelerle aşılmaya çalışılıyor. Evetçilerin yumuşak karnı işte burasıdır, MHP tabanı, geleneksel milliyetçi, cumhuriyetle Atatürkle sorunu olmayan bir kitledir. AKP (ve Erdoğan) Haziran seçimlerindeki yenilgiden beri bu seçmene oynuyor. CHP ise inatla bu bölgeye mesaj vermekten kaçınıyor. Oysa hayır kampanyasının temel kazanımı bu kesimden destek alabilmesi olacaktır. Hayır’ın dili bu gerçekliğe göre kurgulanmalıdır. PKK ile arasına net bir çizgi çizen, AKP ile PKK’nin ortaklıklarını makul bir dille izah edebilen bir kampanya kazanır.

Hayırcılara kurulması muhtemel tuzaklar

HDP’nin meclisteki hareketleri, referandum sürecindeki tavrının ipuçlarını veriyor. Birincisi, AKP ile pazarlık kapısını açık tutmak istiyorlar. 2010 referandumunda islamcıların kazanmasının sebebi HDP’nin “boykot” görüntüsü ile verdiği destekti. Büyük olasılıkla çoktan başlamış olan pazarlıklardan bir kazanım elde etmeye çalışacaklar, hiç bir şey elde edemezlerse bile başkanlık sisteminin onaylanması için çalışacaklardır. Çünkü PKK’nin tarihsel amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin tasfiye edilmesidir. Hem ideolojik hem pratik olarak varlığını Atatürk düşmanlığı üzerine bina etmiş bir yapı, Cumhuriyet’i kim tasfiye ederse etsin bu sürece destek verecektir. Bu konuda uyanık davranılmalı, bir zamanların yetmez ama evetçilerini ve boyoktçularını memnun etmek adına AKP ve MHP içinde yatan hayır potansiyeli feda edilmemelidir. Akıldan çıkarmamak gerekir, soldaki PKK kuyrukçusu örgütlerin isimleri pek kalabalıktır ama toplumda hiçbir karşılıkları yoktur.

Uyanık olmakla neyi kast ettiğimizi meclisteki Garo Paylan hadisesi ile açıklayabiliriz. HDP vekili Paylan, meclisteki konuşmasında konuyla uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen 1915 olaylarını gündeme getirip “soykırım” ifadesini kullanmıştı. Herkes “bayram değil seyran değil bu iş nereden çıktı” derken AKP’lilerin ve MHP’lilerin önerisi ile Paylan’a oturuma katılmama cezası verilmesi gündeme geldi. O zaman anladık ki bu geçmişte örnekleri görülen bir tuzaktır. HDP, sık sık yaptığı gibi yine CHP’ye bir tuzak kurmuştur.

Sol kamuyoundaki bir kesimde Paylan’ı savunma yönünde bir refleks oluştu. CHP bu etnikçilere uyup Paylan’a ceza verilmesine karşı çıksaydı çok büyük bir hata yapacak, MHP’liler arasında emek emek örmeye çalıştığı çatlak bir anda betonla doluverecekti. CHP bu tuzağa düşmedi. Sosyal medya cazgırlarının ve fraksiyoncu akıl hocalarının tüm tepkilerine rağmen Atatürkçü Cumhuriyet’in partisi gibi hareket etti, Paylan, CHP’lilerin de oyları ile oturum cezası aldı.

Referandum sürecinde de hem AKP’nin hem HDP’nin hayır cephesine böylesi tuzaklar kuracağını kestirebiliriz. AKP’nin referandum sürecindeki temel argümanı Hayır cephesini PKK bloku gibi göstermek olursa şaşırmayın. Bunun için CHP’ye düşen görev iki kat daha zor bir görevdir. Hayır cephesi, liberallerden ve etnikçilerden gelen baskılara kulağını tıkamalı, yüzünü en önce Cumhuriyet ve Atatürk ile derdi olmayan kesimlere dönmelidir. AKP ve MHP’ye ve hatta HDP’ye oy verenler arasında da bu kesimin ciddi bir ağırlığı vardır. Bu insanların Cumhuriyet ideali etrafında birleştirilmesi islamcı saldırıyı boşa çıkarmaya yetecektir.

Gaffar Yakınca

ABC Gazetesi
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.01.17, 18:41   #2
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,438
Ettiği Teşekkür: 18818
Aldığı Teşekkür: 26388
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayır Cephesinin Olanakları ve Riskleri

CHP ve CHP'liler şunu çok iyi bilmeliler ki AKP-MHP ittifakı, HDP-PKK ittifakının değirmenine su taşıyor...
Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir derler, aslında AKP'nin daha o günlerde barış sürecini savaş sürecine çevirmesinin, bugün yaşadığımız başkanlık sistemi tartışmaları ile yakından ilişkisi var.
Olanlar, bugün yaşadığımız rejim değişikliği kalkışmasının, en azından barış süreci ile birlikte ve o zamandan beridir tasarlandığını gösteriyor, AKP'nin barış sürecinden keskin bir dönüş yaparak HDP ve PKK ile canhıraş bir kavganın fitilini ateşlediği gün bir kilometre taşıdır.
Daha önce bir başka konuda da söylediğim gibi PKK'nın 1984 yılından beridir gerçekleştirdiği terör eylemlerinin tek bir amacı vardı o da yanı başımızda Türkiye'den koparılacak bir parçanın da dahil olduğu bir Kürt devleti kurmaktı.
Ancak aklı başında olan herkes takdir eder ki koskoca bir devletten terör eylemleri ile toprak koparacağını sanmak en hafif tabirle saflıktı.
Peki o zaman HDP-PKK ve bütün bunları tasarlayan üst akıl gerçekten de bu kadar salak mıydı!..
Elbette değildi çünkü herkes, bütün taraflar bunun bir siyasi ayağı olmadan başarılamayacağını çok iyi biliyorlardı ve işte o siyasi ayak da baştan beri başkanlık sistemidir.
Ancak bir başkanlık sisteminin Türkiye'yi istenilen yola sokacağını herkes gibi HDP ve PKK' da biliyor ve üzerlerine düşen rolü yerine getiriyorlar.
O rol de ''Seni başkan yaptırmayacağız'' sloganı üzerine inşa ediliyor.
MHP'yi anlatmayacağım çünkü onun piyon olduğunu söylemeye gerek bile yok ancak burada kilit rol HDP'nin.
HDP, o hendek kavgasına binaen CHP'yi bir başka cephe içerisine, HDP-CHP cephesine çekmeye çalışarak tuzak üstüne tuzak kuruyor işte yazarın verdiği Garo Paylan örneği bunun en somut örneklerinden biri olması açısından çok önemlidir.
Başkanlık sistemi tartışmaları barış süreci içerisinde cereyan etse, PKK'yı geçiyorum, HDP de buna alkış tutsaydı AKP'nin ve dolayısıyla MHP'nin içinde bulunacağı durumu tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek...
Peki ne yapmak gerek?
Başından beri söylüyorum CHP, ne şart altında olursa olsun hiçbir şekilde, hiçbir konuda HDP ile yanyana gelmemeye özen göstererek arasındaki çizgiyi korumalı çünkü istenilen tam da onları birlikte göstermek çünkü ancak bu şekilde AKP-MHP ittifakı destek bulur, yok eğer bu yapılmazsa başkanlık cephesi her geçen gün daha da güçlenir.
Kısaca maddeler halinde özetlersek:
1)- CHP'nin, HDP ile yanyana gelmekten kesinlikle sakınması gerektiği gibi, HDP'yi bu nedenlerle sert bir şekilde hedefine koymalı ve atağa geçmelidir.
2)- Kampanyasını AKP-MHP ittifakının HDP'ye ve PKK ya dolayısıyla o hep sözünü ettikleri üst akıla hizmet ettiğinin ısrarla ve sürekli üzerinde durmalıdır, her platformda dile getirmelidir.
3)- CHP kadar CHP'liler de bu tuzakların bilincinde olarak mümkün olduğunca çok insana ulaşıp cepheyi genişletmelidir.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.01.17, 20:08   #3
Tam Üye

Asparagas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Yaş: 32
Konular: 4
Mesajlar: 205
Ettiği Teşekkür: 1452
Aldığı Teşekkür: 816
Rep Derecesi : Asparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Hayır Cephesinin Olanakları ve Riskleri

MHP için de dikkat etmişizdir sık sık parti içi sürtüşmeler oldu. Partiye lider kültü hakim olduğundan seçimlerde 1 den fazla aday olması normal değildir ama bunu görür olduk kongrelerinde. Bi şekilde MHP AKP altında eritiliyor bi süredir bu artık herkesin farkına vardığı bir şey. Bunun öncesinde milliyetçiliğin şekil ve içerik değişikliğine uğratılmasını gördük görmeye de devam ediyoruz. Bunun amacı bu eritme işini gerçekleştirmekti heralde ya da amaçlarından biri.

Devlet Bahçeli bi şekilde ikna edildi kimlerle temas ettirildi neler söylendi ise bakıyorsunuz öyle bi noktaya gelmişki bu değişikliği AKP den daha fazla savunur gibi gözüküyor. Son açıklamalarına bakın Başbakan söyledi zannedersiniz.

CHP-HDP konusuna gelince kaplan ile aslan çiftleşince bile kaslan diye harika bi yaratık çıkıyor ortaya. CHP ile HDP ebed müddet çiftleşseler çocukları olmaz
__________________
Asparagas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Asparagas'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cephesinin, hayır, olanakları, riskleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.