Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 25.03.17, 01:23   #1
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,392
Ettiği Teşekkür: 18501
Aldığı Teşekkür: 26323
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Zayıf Ekonomiden Güçlü Diplomasi Çıkmaz

ABD’nin FETÖ ve PKK – PYD terör örgütlerine verdiği destek sürüyor. Rusya da son aylarda PKK – PYD terör örgütleriyle ilişkilerini geliştiriyor. Moskova’da ofis açmalarına izin verdi. Suriye’de de desteğini artırıyor. Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkilerimiz ise sadece turizmi değil, bu ülkelerde yaşayan Türkleri, gurbetçi yurttaşlarımızı da vuruyor. Irak merkezi hükümeti, İran ve Suriye’yle olan gerginlik ise ülkemizi bölgede daha fazla yalnızlaştırıyor.

Dış politikadaki tablo gibi, toplumsal ve iktisadi yapıda da ciddi sorunlar var. Türkiye; OECD’ye göre, dünyada gelir dağılımı en bozuk ülkeler arasında. Ülkemizde dolar milyonerlerinin sayısı da, yoksulluk da artıyor. Bu durum tesadüf değil. Zenginlik ve yoksulluk madalyonun iki yüzü. Birleşik kaplar yasası bu. Zengin azınlığın, zaten küçük olan pastadan aldığı pay sürekli artınca, çoğunluk yoksullaşıyor.

CUMHURİYET’İN UÇAK FABRİKALARI

Oysa kurucularına “Türk değil”, “iki ayyaş” diye hakaret edilen; “reklam arası”, “parantez” diye aşağılanan; “enkaz devrettiği” söylenen Cumhuriyet, 1927’de uçak fabrikası kurmuştu. 1934’te kendi uçaklarını Türk semalarında uçurmuştu. Yıllarca dünyada kendi kendini besleyen 7 ülkeden biri olarak öne çıkmıştı. Günümüzde ise et, pirinç, muz, mercimek, nohut, kuru fasulye, hatta saman ithal ediyoruz. Tarımda net dışa bağımlıyız. Turizme, tekstile, inşaata dayanan ekonomi umut vermiyor. Büyüme hızının iyi olduğu dönemlerde bile istihdam yaratamayan, istihdamsız büyüme hastalığına yakalanan iktisadi yapı, en çok gençlerimizi vuruyor. İthalat cenneti olmak, karın doyurmuyor. Gelişmiş batı pazarları için mal üreten tedarikçi ekonomi olmanın sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığı görülüyor. Kendini çevirmek, borcunu döndürmek için her yıl 200 milyar dolara ihtiyacı olan Türkiye; üretimi, istihdamı, ihracatı, vergi adaletini, dışsallık yaratmayı, planlamayı, sanayileşmeyi düşünmemenin bedelini ödüyor. Rant, repo, borsa, döviz ve faiz konuşan ekonomik yapı alarm veriyor. Dahası, siyaseti kırılgan, dış etkilere karşı dirençsiz hale getiriyor.

Atatürk’ün halkçı – devletçi ekonomi politikalarından vazgeçmenin, kamucu – toplumcu iktisada sırt dönmenin sonucu bu. Gazi’nin “iktisadi bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olamayacağı” yönündeki uyarısını unutmanın neticesi. O nedenle Türkiye; 100 liralık ihracat yapabilmek için, 80 liralık ithalat yapan bir ülke. Ucuz ara mallarda dışa bağımlılık, istihdamın yüzde 97’sini sağlayan küçük orta boy işletmeleri (KOBİ) vuruyor. Üretici sektörü desteklemesi gereken bankacılık sektöründeki yabancı sermaye payı ve borsadaki yabancı payı çok yüksek. Enerjide doğalgaza, doğalgazda ise Rusya’ya bağımlılık, enerji kaynağını ve enerji ithal edilen ülkeler yelpazesini çeşitlendirmemek, diplomaside de elimizi zayıflatıyor.

TARİH BİLMEMENİN AĞIR MALİYETİ

Koşullar, nesnel şartlar, ihtiyaçlar, öncelikler değiştikçe, güç dengesi ve ittifaklar değişir. Her ittifak, karşısında yeni bir ittifak doğar. Türkiye’nin Suriye ve Irak politikasındaki tutumu, bu temel gerçeği kavramadığını gösteriyor. Çünkü halen, bölge ülkelerini bölmek, bölgedeki halkları, milletleri, devletleri birbirine kırdırtmak isteyen ABD’nin ağzının içine bakıyor. Emperyalizme olan yapısal bağımlılığı bir türlü sorgulamıyor. Tutarlı, bütüncül bir Ortadoğu, Avrasya, Türk dünyası, İslam alemi, Balkanlar, Karadeniz, Kafkasya, Kıbrıs, Avrupa, Orta Asya politikası geliştiremiyor. Kısa, orta, uzun vadeli stratejimiz, elimizde çok ve çeşitli yumuşak güç unsurlarımız yok. Devlet kapasitemiz, ekonomik gücümüz yetersiz. Söz konusu bölgelere ilişkin bilgimiz sınırlı, yeterince tanımıyoruz. Avrupa’daki Türk diasporası etkisiz, örgütsüz. Nüfusu oranında nüfuzu yok.

İç siyasete dönük, tabanı tahkim etmeye yönelik hamaset, dünyada karşılık bulmuyor. Yaptırım kabiliyeti ve kapasitesi sınırlı olan dış politika, duygusal sözlerle, günlük çıkışlarla yürütülüyor. Komşularımız da, emperyalist güçler de Türkiye’nin siyasi, iktisadi, askeri, toplumsal, bilimsel, teknolojik, kültürel, endüstriyel gücünün, devlet kapasitesinin yetersiz olduğunu biliyorlar. Türkiye’nin, Suriye konusundaki bölgesel müttefikleri olan Suudi Arabistan ve Katar’ın da gücü sınırlı. Petrol gelirlerindeki düşüşe koşut olarak hayli zor durumda kalan Suudi Arabistan ekonomisinin geleceğine ilişkin karamsar senaryolar dillendiriliyor. Buna karşın İran’ın Irak ve Suriye’deki nüfuzu artıyor. ABD’nin Irak’ı işgali, Suriye’ye çullanması, İran’ın etki alanını genişletiyor.

GÜVENLİ BÖLGE TUZAĞINA DİKKAT

Hafızamızı tazeleyelim. 1990 – 1991’deki Körfez Bunalımı sonrasında, Çekiç Güç gözetim ve denetiminde, Irak’ın fiilen bölünmesi sonucu, Irak’ın kuzeyinde oluşmaya başlayan Bölgesel Kürt Yönetimi, bugün bağımsız devlet olmaya çalışıyor. Suriye’de de güvenli bölgeler aynı amaca hizmet eder. Suriye’yi fiilen böler. O nedenle PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD – YPG, kendi denetimindeki toprakların “güvenli bölge” olarak ilan edilmesini istiyor. Adına ister “kanton” densin, ister “özerk bölge” densin, Suriye’nin toprak bütünlüğü tartışmaya açılır. Güvenli bölgeleri denetleyen devletlerden, (ABD, Rusya ve Türkiye) bir tek Türkiye, Suriye’ye komşu olduğundan, Türkiye’nin bütünlüğü tehlikeye girer. İlerleyen süreçte eyalet sistemi, federasyon kaçınılmaz olur. Süreç aynen Irak’ta olduğu gibi Suriye’nin de fiilen bölünmesiyle sonuçlanır. Böylece ABD’nin Akdeniz’e uzanan Kürt koridoru projesi gerçekleşir. Proje, devamında Türkiye ve İran’ın parçalanmasıyla, nihayetinde dört bölge ülkesinin bölünmesiyle, Kürt devletinin kurulmasıyla sonuçlanır. Bu işe en çok ABD ve İsrail sevinir. Kürt devletini ilk önce ABD ve İsrail tanır, onlar destekler.

Genelde Türkiye’nin, özelde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son yıllarda, en çok da 15 Temmuz emperyalizm destekli FET֒cü darbe girişimi sonrasında caydırıcılığı, yıldırma kabiliyeti çok azaldı. Kardak’ta kahraman bir bahriyeli olan, Mustafa Kemal Paşa’nın yiğit bir askeri olduğunu tertip davalarda bir kez daha kanıtlayan Ali Türkşen’in dediği gibi, “Dün 2 üsteğmen ve 10 astsubayla Kardak’a çıkan Türkiye, bugün omzu yıldızlar geçidi general ve amirallerle Kardak’a çıkamayıp, çevresinde geziniyor”. NATO’daki sözde müttefiklerimiz darbecileri Türkiye’ye iade etmiyorlar. Kıbrıs’ı, KKTC cumhurbaşkanı eliyle kendisine vermeye hazırlandığımız Yunanistan, 18 adamızda işgalci, adalara bayrak dikiyor, asker yerleştiriyor. Sivil ve asker yöneticileri adalara çıkıyor. Fotoğraf çektiriyor.

Sözün Özü: Irak’ta Barzani, Suriye’de Özgür Suriye Ordusu dışında bölgede hiç müttefiki olmayan bir diplomatik akıl, mevcut iktisadi bağımlılıkla batıya kafa tutamaz. Çünkü Atatürk’ün dediği gibi; “İktisatsız istiklal olmaz”. “Mali egemenlik yoksa, milli egemenlik de yoktur”.
Barış DOSTER

Odatv.com
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.03.17, 01:45   #2
Sic ad nauseam. .

Otilia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 27
Konular: 16
Mesajlar: 531
Ettiği Teşekkür: 74
Aldığı Teşekkür: 1787
Rep Derecesi : Otilia isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Zayıf ekonomiden güçlü diplomasi çıkmaz

Hasta adam benzetmesine dönüyoruz aslında.
Otilia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Otilia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.03.17, 16:53   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,557
Ettiği Teşekkür: 19215
Aldığı Teşekkür: 11090
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Zayıf Ekonomiden Güçlü Diplomasi Çıkmaz

Sağlam, ayakları üzerinde derinde duran bir ekonomi ile taçlandırılmayan demokrasiler tıpkı, son on beş yıldır yaşadığımız gibi erezyon ile malûl yaşamaya mahkumdur. Atatürk Cumhuriyeti ve Atatürk sağlığındaki iktisat kongreleri, amaçları ve yaptıkları ve kıt kanaat Türk ulusunun katkıları ile kazanılan değerler! Ve bu gün sata sata bitiremedikleri Cumhuriyetin milli servetleri!
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.03.17, 17:02   #4
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 936
Mesajlar: 7,392
Ettiği Teşekkür: 18501
Aldığı Teşekkür: 26323
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Zayıf Ekonomiden Güçlü Diplomasi Çıkmaz

''Diktatör kelimesi Türkçe olmadığı için Erdoğan diktatör olamaz'' diyen Bahçeli'ye sormak isterim; acaba demokrasi, ekonomi gibi kelimeler de Türkçe olmadığı için mi bu konularda yerlerde sürünüyoruz yoksa bu sözü söyleyebilecek kadar ebleh olan insanlar bizi yönettiği için mi?
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çıkmaz, diplomasi, ekonomiden, güçlü, zayıf


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 14:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.