Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.11.17, 18:20   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,062
Ettiği Teşekkür: 23371
Aldığı Teşekkür: 9070
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Ne Dediysek O... ABC'nin Rıza Sarraf Dosyası Doğrulandı!ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın bir buçuk yıl önce gündeme getirdiği Sarraf dosyası doğrulandı.

Türkiye günlerdir Rıza Sarraf'ın tutuklu olup olmadığını tartışıyor. ABD medyası ise Rıza Sarraf'ın itirafçı olduğunu duyurdu.
Dışişleri, bir avukatınının “Beş gündür haber alamıyoruz” demesi üzerine Sarraf’ın akıbetiyle ilgili olarak ABD’ye iki nota vermişti. İkinci notada, “Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok” denmişti.
İddialar henüz kesinleşmedi ancak Sarraf'ın itirafçı olduğu yönünde çok kuvvetli gelişmeler yaşanıyor.

Sarraf'ın itirafçı olacağını Türkiye'ye kim duyurdu?


ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ yaklaşık bir buçuk yıl önce, 15 Mart 2016 tarihinde hazırladığı Sarraf dosyasında, dolandırıcılıktan tutuklanan Sarraf'ın FBI ile anlaşarak ABD'ye gittiğini kaleme almış ve bir dizi iddiayı gündeme getirmişti.
Yanardağ'ın haberi ahzırladığı 15 Mart 2016 tarihi önemli. Çünkü, bu tarih 15 Temmuz darbesinden sadece 4 ay öncesine denk geliyor. Habere bir de bu gözle bakılmasında yarar var. Çünkü Yanardağ, 1 Nisan 2016 tarihinde ABC Gazetesi'ne yazdığı bir makalede /analizde de Türkiye'nin hızla bir darbe sürecine girdiğini belirtmişti. Yanardağ'ın yaptığı bu süreç analizi de neredeyse tamamen doğrulanmıştı.

Yanardağ haberinde Sarraf'în Türkiye'deyken dört defa suikast girişimine maruz kaldığı ve İran'ın artan tehdidin artığı iddiasını da istihbari kaynaklarına dayandırarak dile getirmişti.
Yakın zamanda Sarraf'ın cezaevinde siyahi bir mahkum tarafından öldürülmek istendiği iddiası da ortaya atıldı.
ABC Gazetesi'nde bir buçuk yıl önce yer alan haber doğrulandı.

İŞTE O HABER;
ABC Gazetesi Reza Zarrab dosyasını açıyor! Zarrab'ın Miami'de tutuklanmasının perde arkasında neler var? ABD Erdoğan'ı istifaya mı zorlayacak? İşte Türkiye'nin gündemini sarsacak detaylar...

İŞTE TÜRKİYE'Yİ SARSACAK ZARRAB DOSYASI
Sarraf FBI ile anlaşarak ABD’ye gitti? ABD Erdoğan’ı istifaya mı zorlayacak? MİT Sarraf’ı tasfiye etmek mi istedi? Sarraf öldürülmekten korktuğu için mi kaçtı? Sarraf'ı Yeniköy’de bir villada FBI mı korudu?
Sarraf’a ABD pasaportu mu verildi? Altınlar Bilal’in gemileriyle mi taşındı? Malezya kirli para trafiğinde nasıl kilit rol oynadı? Karanlıklar bankası; 'First Islamic Investment Ltd' nasıl bir kuruluş? Erdoğan Suriye'ye girmek istedi de dönemin Genelkurmay başkanı Orgeneral Özel mi direndi?
İşte bu soruların yanıtı aşağıdaki özel haber-analizimizde.

ABC Gazetesi, Türkiye’de 17-25 Aralık 2013 büyük yolsuzluk skandalının aktörü Reza Zarrab’ın, MİT tarafından öldürülmekten korktuğu için ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile anlaşarak bu ülkeye gittiği iddiasını güçlendiren çok özel bilgilere ulaştı.
Daha önce güvenilir olduğunu test ettiğimiz kaynağın ABC’ye aktardığı bilgiler Türkiye’yi sarsacak nitelikte. Zarrab’ın ABD mahkemesinde vereceği bilgiler Ankara’daki bütün siyasal dengeleri değiştirecek.

ZARRAB ÖLDÜRÜLECEK MİYDİ?

Zarrab’a yönelik tam 4 öldürme girişimini FBI boşa çıkardı. FBI bu bilgilere Türk emniyeti ve istihbarat birimlerindeki “dostları” aracılığıyla ulaştı. Söz konusu girişimler alınan önlemlerle atlatıldı. Bunun üzerine Zarrab daha sıkı ve yakın koruma altına alındı.
Elindeki bilgilerin Erdoğan ve AKP iktidarına son verecek bir süreci başlatabileceği düşünülen Zarrab’ın uzun süredir tedirgin olduğu belirtiliyordu.

FBI İLE ANLAŞTI

Bunun üzerine Türkiye’de can güvenliğinin bulunmadığını ve İran tehdidine de açık olduğunu gören Zarrab, yaşamının garanti edilmesi ve servetinin bir bölümüne dokunulmaması karşılığında FBI ile anlaştı.
Bu anlaşmaya ABD’nin İstanbul Tarabya’da bulunan Başkonsolosluğu’ndaki bir istihbarat görevlisi aracılık yaptı. MİT’in organize ettiği belirtilen yeni bir suikastın yapılacağına ilişkin ciddi bir haber alınması üzerine, Zarrab hemen ABD’ye götürüldü.

FBI KORUDU, ABD PASAPORTU VERİLDİ

İddiaya göre aynı istihbarat görevlisi ABD’li, Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş ve kızı ile Miami Havalimanı’na indiğinde kendilerini orada bekliyordu. Zarrab’a her olasılığa karşı tedbir olarak bir de ABD pasaportu verilmişti.
Ortalıkta pek görünmemeye dikkat eden Zarrab, ABD’ye gitmeden önce de tam bir ay boyunca Yeniköy’de bir villada FBI tarafında korundu.

SİCİLİNİ DÜZELTEREK LEGALİZE OLACAK

ABD yasalarına göre bir sanığın savcılıkla yapacağı anlaşma sonucu, işlediği suçun sonuçlarını değiştirecek nitelikte önemli bilgiler vermesi halinde, sembolik bir ceza ile kurtulması mümkün. Zarrab da böyle bir anlaşma yaptı ve bu yolla uluslararası finansal sistem içindeki sicilini düzelterek durumunu legalize edecek.

ABD, ERDOĞAN’A GÜVENİNİ YİTİRDİ

Suriye politikasında tutum değiştiren ABD’nin bu konuda Erdoğan ile ters düştüğü, başta IŞİD olmak üzere İslamcı terör örgütleriyle AKP Hükümeti arasındaki ilişkiler nedeniyle güvenini yitirdiği biliniyor. Büyük Ortadoğu Projesi’nin de başarısızlığa uğraması nedeniyle ABD’nin AKP ve Erdoğan’a bölgede ve Türkiye’de biçtiği rolün de artık geçersiz olması ilişkilerin boyutunu da değiştirdi.
Daha da önemlisi, Erdoğan ve AKP yönetiminin öngörülemez, tutarsız, ikiyüzlü ve gizli bir ajandayı istikrarlı bir şekilde uygulayarak hareket etmesi, islamcı partinin ve liderinin üzerinin çizilmesine yol açtı.

ABD ZARRAB KARTINI OYNAMAYA KARAR VERDİ

ABD yönetimi ve istihbarat birimleri, Washington ve Tahran arasındaki ilişkilerin de normalleşme sürecine girmesiyle birlikte, Reza Zarrab kartını oynamaya karar verdi. Amaç, zaten daha önce bütün kirli işlerini gördürdükleri, ama artık bir işe yaramadığı gibi, zarar vermeye de başlayan Erdoğan ve AKP iktidarını ya hizaya çekmek ya da ondan tümüyle kurtulmaktı.
Bu amaçla AKP hükümetini sarsan büyük yolsuzluk olayının kilit ismi olan, İran kökenli Türkiye vatandaşı Reza Zarrab’ın bütün kirli para trafiği ve ilişkiler ağı ortaya çıkarıldı.

İRAN’IN PARASI ÇALINDI

İran’a yönelik ABD ve Batı ambargosunu kırmak için Ankara ve Tahran arasında kurulan illegal ticari ilişkinin Türkiye ayağını oluşturan Zarrab, bu trafikte kendisine biçilen rolün ve öngörülen kârın (komisyonun) dışına çıkarak bu ülkenin yüksek miktarda parasını çalmıştı. Bu paranın önemli bir kısmını da, yine iddiaya göre Türkiye’deki üst düzey işbirlikçileri ya da ortakları ile paylaşmıştı.

MALEZYA-TÜRKİYE-İRAN ÜÇGENİ

Böylece Zarrab, üç ülkeye karşı da suç işlemiş oluyordu; Türkiye’de rüşvet dağıtmak, İran’ın doğrudan parasını çalmak ve ABD ambargosunu delmek. ABD ambargosunu delmenin sonuçları ise sanılandan da büyüktü. Bu ambargoyu delme operasyonu Tahran’ın nükleer enerji stratejisinin başarılı olmasına büyük katkı sağlamıştı.

FIRST ISLAMIC INVESTMENT BANK LTD

ABC’ye bilgi veren kaynakların belirttiğine göre; Para transferi Malezya ve Türkiye üzerinden gerçekleştirilmişti. Türkiye’de bir kamu bankası, Malezya’da ise, ‘First Islamic Investment Bank Ltd’ adlı banka bu trafikte kilit rol oynamıştı. Para trafiğinde asıl aktör olan First Islamic Investment Bank Ltd. İran’da faaliyet yürüten ve yatırımları olan bir finans kuruluşuydu.

PETROLE KARŞI ALTIN TRANSFERİ

Bilindiği gibi Türkiye, doğalgaz parasını İran’a altınla ödemişti. Ödeme biçim olarak altın ihracatı şeklinde gerçekleştirilmişti. Altınlar Malezya üzerinden geçirilerek İran’a ulaştırılmış, İran petrolü de Malezya üzerinden dünya pazarına aktarılmıştı. Zarrab ve Zencani bu ticaretin iki önemli ayağını oluşturuyordu.

BİLAL’İN GEMİLERİ

Zarrab’ın ABD makamlarına verdiği iddia edilen bilgiye göre, altın transferi Bilal Erdoğan’ın gemileriyle yapıldı. Bu iddianın da soruşturma dosyasına girdiği belirtiliyor.

BUHARLAŞAN MİLYARLAR

İşte bu illegal ticaret sırasında, büyük bölümü İran’a ait olan büyük bir para buharlaşmıştı. Organizasyonun Tahran ayağındaki işadamı Babek Zencani’nin idam cezasına çarptırılmasının nedeni de, İran devletine ait parayı çalmak. İran, aynı gerekçeyle Reza Zarrab’ın da kendilerine iade edilmesini istiyordu. İddiaya göre, bu ticarette, Türkiye Cumhuriyeti’nin miktarı tam olarak kestirilemeyen, ama yüksek olduğu belirtilen parası da kaybolmuştu.

ZENCANİ’NİN İNFAZI ZARRAB’IN MAHKEMESİNE Mİ BAĞLI?

Edindiğimiz bilgiye göre İran, Babek Zencani’nin idam cezasını Zarrab'ın mahkemesinden sonra infaz etmeyi planlıyor. Gelişmelere göre bu infazın ertelenebileceği, hatta cumhurbaşkanlığı affıyla cezanın düşürülerek idam hükmünün kaldırılmasının da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

ZARRAB HER ŞEYİ ANLATACAK

ABD ile sağladığı anlaşma gereği Reza Zarrab her şeyi mahkemede anlatacak. Zarrab, sağlanacak koruma ve verilecek güvenceler karşılığında bildiklerini açıklamayı hemen, ABD’ye iner inmez yapmayı önermiş, ancak FBI ve ABD Dışişleri yetkilileri mahkemede anlatmasının daha doğru olacağına karar vermiş.

ERDOĞAN HAKKINDA İFADE VERECEK

Zarrab’ın mahkemede anlatacakları Türkiye’yi sarsacak ve bütün siyasal dengeleri değiştirecek nitelikte. Çünkü Zarrab’ın Tayyip Erdoğan ve Erdoğan Ailesinin parasal ilişkilerini de ayrıntılı şekilde anlatacağı, bu iddialar arasında.
ABD yönetiminin asıl öğrenmek istediği bilgilerden biri de Türkiye ile İran arasında yapılan ticarette kaybolan milyarlarca doların nerede olduğu belirtiliyor. İddiaya göre ABD istihbaratı bu kayıp paranın Erdoğan’la bir ilişkisi olup olmadığını da araştırıyor.

ERDOĞAN İSTİFAYA ZORLANACAK

AKP yönetimine güvenini kaybeden ve Suriye konusunda Türkiye ile işbirliği yapmaktan vazgeçen ABD, Tayyip Erdoğan'ı Zarrab dosyası ile istifaya zorlamayı planlıyor. Elinde Türkiye’nin IŞİD dahil bölgedeki radikal dinci terör örgütlerine destek verdiğinin kanıtları bulunan ABD, AKP’siz ya da Erdoğan’sız bir hükümet ve geçiş dönemi istiyor.

OBAMA ERDOĞAN'IN TEKLİFİNİ REDDETTİ

Erdoğan’ın Nükleer Enerji Zirvesi’ne katılmak için yaptığı son ABD ziyaretinde, büyük çabalar sonucu görüşebildiği Barack Obama’ya Suriye konusunda yeni bir teklif yaptığı, ancak ABD Başkanının bu teklifle hiç ilgilenmediği de, ABC’ye bilgi veren kaynakların üzerinde durduğu diğer önemli bir konu. Aktarılana göre; ABD yönetiminin güvenini yeniden kazanmak için Suriye’deki dinci terör örgütleriyle mücadele edeceklerini söyleyen ve bunun için destek isteyen Erdoğan’a Obama olumsuz yanıt verdi.

ERDOĞAN SURİYE’YE GİRMEK İSTEDİ, ORGENERAL ÖZEL DİRENDİ

ABC’nin edindiği bilgilere göre, Tayyip Erdoğan geçen yıl TSK'nın Suriye’ye girmesi için dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i zorlamış. Suriye’ye yönelik açık bir askeri müdahalenin İran ve Rusya’nın da dahil olacağı topyekun bir savaşa yol açacağını belirten Org. Necdet Özel bu karara direnmiş. Org. Özel’in bir ay rapor alarak karargahtan ayrılması da bu döneme denk geliyor. Bilindiği gibi Özel , raporunun bitiminden bir süre sonra emekli oldu.
Erdoğan’ın Suriye’ye müdahale kararını öğrenen ABD’nin, tıpkı Rusya uçağının düşürülmesi gibi bir oldu-bitti yaratmaya ve ABD’yi çatışmanın içine çekmeyi amaçlayan böyle bir girişime karşı çıktığı belirtiliyor. ABD’nin bu tutumunu ve Suriye konusundaki siyaset değişikliğini bilen askerlerin de bundan güç alarak Erdoğan’a direndiği söyleniyor.

2016 BİTMEDEN BÜYÜK DEĞİŞİKLER OLACAK

Sonuç olarak, 2016 yılında çok şey olacağı, bütün siyasal dengelerin radikal şekilde değişeceği ve AKP iktidarının dramatik bir sona doğru gittiği belirtiliyor.
Bütün bunlar şimdilik birer iddiadan ibaret. Ancak önemli iddialar olduğu ve ciddi verilere dayandığı da açık . Ancak her şeyin planlandığı gibi gitmeyebileceği de bir gerçek. Çünkü yaşamın ve büyük siyasal güçler arasındaki ilişkilerin akışı içinde çok sayıda etken devreye giriyor ve olayların seyrini değiştirebiliyor.
Olayların akışını bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
abcnin, dediysek, doğrulandı, dosyası, rıza, sarraf


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.