Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 28.02.18, 07:28   #1
Yasaklı Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 288
Mesajlar: 593
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1800
Rep Derecesi : Kel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart AKP Bizi ‘Seçim’ Derdinden Kurtarıyor

AKP bizi ‘seçim’ derdinden kurtarıyor.

Muhalefetin 'Demokratik Seçim' önerisini hazırlaması, OHAL’in kaldırılmasını talep etmesi, olmuyorsa Meclis’ten çekileceğini deklare etmesi gerekir. Özellikle CHP’nin halka borcu var.

AKP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) teşkilat yapısını belirleyen bir yasa tasarısı hazırlamış.

Öğrenince bir “oh” çektim.

Bizi boşuna yorulmaktan kurtardılar.

Bundan böyle ne müşahit, ne sandık kurulu üyesi olmak için, ne sandıkları güvenceye almak için, ne de sandık listelerini doğru tutmak için enerji harcamamız gerekecek.

Bundan böyle, adamın birinin sandığı basıp dışarıdan getirdiği oyları kameralar önünde mühürlediği, itiraz edeni dövdüğü, tehdit ettiği ya da sayım sonuçlarını elle değiştirdiği görüntülerle oyalanmayacağız.

YSK’nın seçimin gidişatını beğenmeyip son dakikada verdiği “mühürsüz oylar geçerlidir” gibi “skandal” kararlara da rastlamayacağız.

Sonunda sadede geldik!

Seçim sonuçları artık bir tür “atama-yönetme” şeklinde önceden belirlenecek.

Daha kestirmeden söyleyeyim, bundan böyle “seçim” diye bir derdimiz olmayacak.

Eh “seçim” diye bir derdimiz kalmayınca “demokrasi mi diktatörlük mü” tartışması da bitmiş olacak.

Biz göstermelik demokrasiden, onlar da seçimin risklerinden kurtulmuş olacak.

Sen sağ, ben selamet…

Bahsettiğim sadece YSK ile ilgili yasa tasarısı da değil. Bu ilk adım.

Tasarıya, kamuoyuna sunarken parlak bir kılıf bulmuşlar yine.

Bu kez sis bombası işlevini görmesi beklenen maddenin, Adalet Bakanlığı’na bağlı olan YSK’nın, teklif yasalaşırsa bağımsız olacağına ilişkin iddiası.

Gerçek ise seçim güvenliğinin tamamen yok edilmesi.

Düzenlemenin kabul edilmesi durumunda bundan böyle seçimlerde sandık kurulu başkanları kura ile belirlenemeyecek. Kurul başkanlarının memur olması şartı yürürlüğe girecek.

Yandaş sendika üyeleri sandık başkanı olurken, partiler bir sürü formaliteyi aşarak ve sınırlı sayıda müşahit görevlendirebilecek.

Düşünün AKP’lilerce kuşatma altına alınmış sandıklardaki bir iki müşahit müdahale etmeye çalışacak. Sonrasını söylemeye gerek yok, en son referandumda görmüştük örneklerini.

Pek çok sandıkta zaten müşahitler hiç sokulmayacak.

İktidarın seçim hazırlığı bundan ibaret değil.

Daha haziran ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sisteminin de değiştirilmesi için kurmaylarına talimat verdiği, YSK’nın yanı sıra seçim ve siyasi partiler yasası ile de ilgili çalışmalar yürüttükleri basına yansımıştı.

Bu kapsamda AKP’li hukukçuların “dar bölge”den ziyade, “daraltılmış bölge” üzerinde yoğunlaştığı, bu sisteme geçildiği takdirde partilerin mevcut durumlarına göre kaç milletvekili çıkarabileceklerine yönelik simülasyonlar yaptığını öğrenmiştik.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim barajının indirilmesi gerektiğini söyleyince çoğunluk bunu MHP’nin baraj altında kalmaktan korkmasına bağladı, ama mesele bu değildi.

Neredeyse tabeladan başka varlığı kalmamış bir MHP’nin derdi baraj değil artık. Bahçeli ve yanındaki üç beş kişi AKP ile mutlaka meclise girmenin yolunu bulur. Görünen o ki; Bahçeli ve temsil ettiği devlet aklı için endişe yaratan, sandıktan ittifakın bile iktidarı garantilemeye yetmeyebileceği sonuçların çıkması.

Onların eline gelen anket sonuçlarını bilmiyoruz, ama kamuoyuna açıklananlar iktidar güçlerinin seçimleri kaybetme riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Üstüne bir de “şaibe”li yollarla seçim kazandıkları gerçeği var.

Yapacakları değişikliklerle fazladan emek harcamadan, işi masa başında bitirmenin formülünü arıyorlar.

Dolayısıyla Bahçeli, belli ki yakın zamanda gündeme gelecek yeni seçim sistemi için kamuoyunu hazırlıyor.

Gelelim iktidarın üzerinde durduğu “dar bölge” ve “daraltılmış bölge” sistemine.

Dar Bölge sisteminde baraj tamamen kaldırılsa bile sonuç istisnasız en çok oyu alan partiye yarıyor.

Bu sistemdeki ‘sis bombası’, seçmenin milletvekiline erişimini kolaylaştırması. Öte yandan temsilde adaleti sıfırlaması.

Burada sözü, konuyu mükemmel açıklayan Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Cop’a bırakalım:

“Örnekleyelim. Ortaköy-Arnavutköy dar bölgesinin seçmenleriyiz. En çok oyu alan kişi meclise gitti. En çok oy alan kişi belki yüzde 40 oy almış olacak. O takdirde seçmenin yüzde 60’nın oyu çöpe gidiyor. Yüzde 20 ile bile birinci gelebilirsiniz. O zaman oyların yüzde 80’i çöpe gidiyor. Yurt genelinde birinci partiden çok diğer partilerin oyları çöpe gider. Hem boşa giden oy oranı çok yüksektir, hem de birinci parti (oy oranıyla karşılaştırırsanız) hak etmediği kadar yüksek bir sayıda vekil çıkartır.”

Bahçeli’nin istediği gibi barajın düşürüldüğü, örneğin yüzde 5’e indirildiği durumda bile sonuç, gücü elinde tutanların iktidarı garantilemesine yarayacak.

“Barajı indirdik” propagandasıyla ‘demokrat’ kesilecekleri diğer alternatif ise “daraltılmış bölge”.

Doç. Dr. Burak Cop’un 2013 yılında Evrensel Gazetesi’ne verdiği röportajdan alıntılayarak devam edelim:

“Sözgelimi Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Taksim bir seçim çevresi teşkil edecek. Bu sistem 12 Eylül döneminden bile daha adaletsiz sonuçlar doğurabilir. Kanun bu çevrelerin sınırlarının ne olacağını çok ayrıntılı düzenlemez, muğlak bir ifade kullanılır. Siyasi iktidarın, seçim çevrelerini kendinin lehine veya muhalefetin aleyhine çizmesinin yolu açıktır.
Seçim çevrelerinde ‘gerrymandering’ denilen hileyi/istismarı yapabilir Hükümet. Bu açıdan bence dar bölgeden daha tehlikeli bir sistem. Çünkü Tunceli ile Bingöl’ü birleştirdiniz mi, Bingöl’de CHP’nin oyu olmadığından, CHP’ye en az 1 milletvekili kaybettirdiniz demektir.”

Yani demokrasinin göstermelik de olsa en önemli aracı olan sandık bile emir-komuta zinciriyle tam denetim altında olacak.

Muhalefetin geç olmadan “Demokratik Seçim” önerisini hazırlayıp, kamuoyuna sunması, OHAL’in kaldırılmasını talep etmesi ve gündemi buna yöneltmesi, bunun için mücadele etmesi gerekir.

CHP ve HDP, OHAL’in kalkmadığı, sonucu önceden belli bir seçime girip, halkı imitasyon demokrasiyle oyalayarak iktidara meşruiyet kazandırmaktan vaz geçmeli, Meclis’ten çekileceğini açıkça kamuoyuna deklare etmelidir.

Bunu yapmak özellikle CHP’nin yükümlülüğüdür.

Şaibeli referanduma çeşitli gerekçelerle boyun eğen, tepki gösteren halkı pasifize eden, referandumun sonuçlarını sessizce kabul eden, sanki her şey olağanmış gibi başkan adaylarını tartışan CHP’nin halka ve demokrasiye karşı borcu vardır.

İnci Hekimoğlu
https://www.artigercek.com/akp-bizi-...den-kurtariyor
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.02.18, 10:05   #2
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 933
Mesajlar: 7,371
Ettiği Teşekkür: 18520
Aldığı Teşekkür: 26153
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: AKP bizi ‘seçim’ derdinden kurtarıyor.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kel ali Mesajı göster

CHP ve HDP, OHAL’in kalkmadığı, sonucu önceden belli bir seçime girip, halkı imitasyon demokrasiyle oyalayarak iktidara meşruiyet kazandırmaktan vaz geçmeli, Meclis’ten çekileceğini açıkça kamuoyuna deklare etmelidir.

Yapılması gerekenin en başından beri bu olduğunu söyleyip duruyorum, böyle şaibeli seçimlere girip CHP'nin bu seçimleri meşrulaştırmaktan bir an önce vaz geçmesi gerekir, hatta bana göre sadece meclisten değil, adına seçim dedikleri bu şarlatanlıktan da çekildiklerini deklare etmeliler.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.02.18, 18:38   #3
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 759
Mesajlar: 13,909
Ettiği Teşekkür: 135350
Aldığı Teşekkür: 48376
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: AKP Bizi ‘Seçim’ Derdinden Kurtarıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Yanlış hatırlamıyorsam 2011 genel seçimleriydi. Seçim hileleri ve AKP/FETÖ ortaklığında ordudan gazetecilere, gazetecilerden bilim adamlarına kadar yapılan tutuklamalarda milletvekili seçilmelerine rağmen Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal hapisteydi.

CHP kimi Meclis oturumlarını boykot etti ve Meclis' ten çekilme kararı almayı tartışmaya başladı.

Gerek seçim hilelerini ve gerekse de seçilmiş milletvekillerinin hapiste olmasını düşünürsek, AKP iktidarını gayrımeşru kılmanın en iyi yolu buydu.

Ama Kılıçdaroğlu tükürdüklerini yaladı ve yeniden CHP meclis faaliyetlerine katıldı.

...

Keza hileli refreandum.

Muhalefetin kazanmasına rağmen hayır diyen çoğunluğun haklarını ve hukuku savunmak referandum seçimlerini tanımamak ve Tayyip' i sarayına bağlamak CHP' nin elindeydi.

Maalesef Kılıçdaroğlu, tüm haksızlıkları, hukuksuzlukları ve seçim hilelerini meşrulaştırarak Tayyip' in yoluna tabiri yerinde ise ''karanfiller döşedi'' ve bu ülkenin bu duruma gelmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Bu saatten sonra meclisi boykot etmek ya da meclisten çekilmek muhalefete bir fayda sağlamaz. O en önemli trenler Kılıçdaroğlu sayesinde kaçırıldı.

Meclis' in görevi artık ''bu ülkede meclis ve dolayısıyla da demokrasi var'' oyunundan ibarettir.

Artık meclisten çekilsen nee, çekilmesen ne...
Türkiye senin neyine´ki?.

Aninda Dogu Anadoluyu PKK Kucagina atabilecegini, hic saklamadan söyledin.

Ha Misioglu ha bu Zihniyet!.

Bunlari engelliyebilmesi icin, Parlamentoda söz sahipligi gerektigini kimler söylemisti?.

Bunlardan hic haberiniz olmadigi gibi, AKP Kuyusuna Su tasimaya devam ediyorsun!.

Vatan Haini MHP, AKP Lastigi olmasini secmeseydi, sizlerde Kamalarla beklemeyip, CHP Ardinda destekleseydiniz, bu kadar ileri gidebilirmiydi?.

Bademlenen Cocuklarin AHI´ni cekiyorsunuz!.

Bugün Peygamberin icin ne yaptin?.


__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 28.02.18, 18:58   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 759
Mesajlar: 13,909
Ettiği Teşekkür: 135350
Aldığı Teşekkür: 48376
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: AKP Bizi ‘Seçim’ Derdinden Kurtarıyor

Secimlerde alinan oylar kendisi icin konusuyor.

16 seneden beri sicmadiginiz tas kalmadi, Kokulari simdi burnunuza vardi.

Ortaya attiginiz paylasimlarla, zaten olayi kavrayamayan Secmenden ne beklersin?.

Tayyip sizle Gurur duyuyor.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.03.18, 08:19   #5
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,919
Ettiği Teşekkür: 10280
Aldığı Teşekkür: 7398
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: AKP Bizi ‘Seçim’ Derdinden Kurtarıyor

Merhaba,

Önce SHP ye oy verdim, sonrasında CHP'ye oy verdim, sonra rahmetli Ecevit ile DSP'ye oy verdim...2002 den bu yana CHP yi destekliyoruz...Şu son 8 seçimde CHP'nin başında Kılıçtaroğlu vardı ve sürekli bir başarısızlık...Şaibelere karşı hareketsizlik...Ve sonuç ortada...

Bu saatten sonra Kılıçtaroğlu'na OY MOY yok...Gider İYİ partiye veririm, hiç olmaz ise en azından " BİR ŞANS " derim...Çünkü zaten CHP'de " Atatürkçülük " kalmadı, zaten CHP'de sosyalistlik yok, HALK çılık derseniz " o ne ki " deriz...HDP Türkiye partisi olabilmeyi başarsaydı oyum onundu, ancak o da o treni kaçırdı...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bizi, derdinden, kurtarıyor, ‘seçim’


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.