Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.03.18, 17:28   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9044
Mesajlar: 31,396
Ettiği Teşekkür: 105928
Aldığı Teşekkür: 163907
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türkler Neden Böyle Kandırılıyor | Nevval Sevindi

Türkler Neden Böyle Kandırılıyor


Türklerin aldatılma tarihi, araştırmayı hak edecek bilgi ve örneklerle dolu. Anılarda bir çok örnek var. Ben Avrupa’da Türklerin belgeselini çekerken aldatılma, dolandırılma hikayeleriyle karşılaştım. 1960’tan itibaren sayısız hikaye önüme döküldü.

Bir işçi 10.000 mark dolandırılmış. İki yıl sonra 80.000 mark dolandırılmış! Nasıl olur iki kez ve daha fazla para verebildin, diye sorduğumda “Dini konuları çok güzel anlatıyordu” diye cevap verdi!

"KAZAN HİÇ ÖLÜR MÜ HOCA..."

Yani, sılada ezildiği yalnızlık içinde ona hayali bir dünya kuran insana, her gelişinde çarpılabileceği anlaşılıyordu. Avrupa’daki Türklerin bileğini kimse bükemezdi, eğer bu kadar dolandırılmasalardı! Yaklaşık 60 yılda Avrupa’nın en zengin azınlığı olabilecek Türkler 4-5 kuşak sonra işsizlik, yoksullukla boğuşuyor.

Türkiye’de de banker patlamasıyla başlayan kitlesel insan dolandırma sistemi, ülkede düzenli bir yapıya kavuştu. Ara ara haberleri çıkan, “saadet zinciri” dolandırıcılıklarıyla haberdar olduk. O kadar yüzsüz ki, bu dolandırıcılardan biri, dönemin Başbakanı Çiller’i bile dolandırdı diye haber olmuştu…..

Bankerlik adı altında dolandırıcılık patladığında, ben İstanbullu orta ve alt sınıftan insanlarla konuştum. Bunlar aptal, cahil falan değillerdi. Evini, arabasını satan paraları yatırmıştı. Hak etmediği parayı almayı normal görüyorlardı. Bana da zamanında ısrar etmişlerdi ben de ‘Nasrettin Hoca fıkrasındaki gibi bu iş!’ demiştim hiç anlamamışlardı. Komşusundan ödünç kazan alan hoca geri verirken yanında bir tane daha verir. Bu ne Hoca? sorusuna "Kazan doğurdu" yanıtını verir. Bir sonraki ödünç almadan sonra kazanı vermez. Kazanın sahibi öfkelenir, Hoca "Kazan öldü" der. "Kazan hiç ölür mü hoca" diye soran komşuya cevap nettir: "Doğurduğuna inanıyorsun da köftehor, öldüğüne neden inanmıyorsun?"

Böylece orta sınıf, Özal döneminde maddi varlıklarını kaybederek zayıfladı. İntiharlar oldu.

Zayıflayan sadece ekonomik güçleri olmadı, değerleri de zayıfladı. Kentli sınıf yoksullaşarak maddi, manevi kimliğini kaybetti.

Özal’dan sonra gelen iktidarlar da bunu pekiştirmekten başka bir şey yapmadılar. Orta sınıfı, eğitimi, kentlilik bilincini, milli kimliği pekiştirecek hiçbir politika işlenmedi.

Yoksullaştıkça, ruhsal durumu bozuldukça ve umudu yok oldukça toplumsal şizofreni yapılandı. Gerçeklerden kopan toplum da komplo teorileriyle beslendi. Dedikodularla büyütüldü. Din postuna bürünen ideoloji, siyasi yapılarla Hurafeler İmparatorluğu kuruldu.

Soygunlar ve tüm psiko-sosyolojik yapılanma savaşı medya eliyle yürütüldü. Kültürel strateji kurgulandı.

Artık gerisi kolaydı….

Sadece medyada gördüğüne, sadece söze inanan bir yapı…

KÜLTÜREL KİMLİĞİNDEN KOPMUŞ TOPLULUKLAR ALDANIR

İftira, bir kuruma böyle dönüşür, bunu romanın başladığı tarihlerden itibaren Türk roman ve hikayelerinde görebiliriz. Bu yapılanma Cumhuriyetle kesilmişti. Umuda ve bilime açılan kapılar Atatürk’le beraber gömülür.(Falih Rıfkı‘nın 1963’deki yorumu) Türk kimliği, 1950 ile okuma kitaplarından, eğitimden çıkarılır sinsice….

Soyulmakla, aldatılmakla kimliğin ne ilgisi var diyenlere net olarak belirtmeli ki; çok ilgisi var.

Kültürel kimliğinden kopmuş, milli mit ve bayramları unutturulmuş topluluklar aldanır.

1936’da Nevruz kutlamaları ülke çapında kutlanır ve Atatürk’ün kutlamalarda çekilmiş fotoğrafları var. Yıllar sonra toplumun önüne Kürt Nevruz’u olarak pazarlanıyor. Oyun büyük…. En eski Türk bayramı bin yıllık Türk mitleri nasıl devşirildi? Nasıl bir tek Türk aydını çıkıp söylemedi? Çıkan neden bir tek medyada yer bulamadı?

Son soygun bana bunları hatırlattı ve Çiftlik Bank nasıl yaşandı diye düşündüm.

511 milyon TL… 80 Bin kişi dolandırıldı. Daha önce tatlı dille, cennet vaadiyle, duymak istediklerini insanlara söyleyerek yürütülen soygunculuk şimdi herkesin elinde olan telefonlarla yapıldı. Sistem telefona indiriliyor. Oturduğun yerden hem para kazan, hem çiftçilik yap….Oh! Ne ala…

ÇİFTLİK BANK OTURDUĞUN YERDEN ÇİFTÇİLİK

Biri diyor ki: "Kandırıldığımızın farkındaydık, kendimize bile inanmadık" Temel inanç bu…

İç sesiniz size doğruyu söylese bile, iyi olan çıkar içermediği için çıkar/faydadan yana onun üstünü örtüyor kişi. Çünkü Çiftlik Bank yakınını getir, akrabanı getir, daha çok insanı kandır, ballandır, anlat sen, daha çok kazan sistemi… En yakınından uzağına kandırmaca…

Dolandırıcı, araç olarak başkalarını kullanıyor.

Gerçeği görmemekte direnen ve aldırmayan insanlar dolandırılmaya, aldatılmaya itiraz etmiyorlar. En sonuna kadar gidiyorlar.

Banka kredisi çekenler şimdi yıllarca borç ödeyecek.

Altınlarını, evini,arabasını satanlar yoksullukla boğuşacak, ailesini ve gelecek kuşakları sefalete mahkum ettiler kendi elleriyle….

Hiçbir şey araştırılmıyor, araştırdım diyenler sanal sayfada sanal yazı ve resimlere bakıyor, bir de Bursa’da uyduruk bir çiftlik var. Çalışan, yönetici falan ortada yok, ama birkaç büyükbaş duruyor. Sanalda araştıranlar orada doktor ,avukat gibi meslekleri görünce “Bunlar aptal değil ya” diyerek gerçekliğini bilmedikleri insanlara güvenerek sisteme atlıyor. İlk birkaç ay para gelince az para yatıran kredi çekerek büyük para yatırıyor!

Sanalda bile olsa, 2 milyara 50 koyun olur mu? Kurban bayramında neden bu fiyata değil demiyor!!

Çünkü oturduğu yerden yem al, depo doldur, hayvan besle sanal oyunu ama para gerçek…

Şarküteri açanlar, bayi olanlar hepten yananlar…

Sistem, para çekmeyi aydan aya azaltıyor ve geri almak istersen kilitlenip parayı yutuyor..

Kimse kimseyi uyarmıyor bu konuda. Kimse bunu medyaya taşımıyor. Bireysel özgüven sıfır!

Sürü ne yaparsa devam et….

TEMİZ YÜZLÜ OLMAK DOLANDIRICILARIN EN BÜYÜK ARTISI

Şimdi internet zararlı mecra, sanal alem zararlı mı diyeceğiz? O yokken soyulanlar o varken de soyuluyor, çünkü zihniyet ayni. Yani, haram helal demeden daha fazla para, haksız da olsa kazanç diye düşünenlere engel yok. Göstermelik hayatlar, göstermelik değerlerle hiç şaşmadan, saat dakikliğinde aldatma ve aldanma var.

Yakınlarda dolandırılan yaşlı bir teyzeyle konuştum, oğlun gönderdi diye kandırılarak üç dört kez yüklü para alınıyor kendisinden. Kızları işin farkına varınca polise gidiyorlar. Şikayet sonucu gösterilen fotoğraflara bakan teyzemizin dediği:

“Aaa.. Bunlar çok kötü suratlı, benim oğlan efendi ve temiz yüzlüydü”.

Temiz yüzlü olmak dolandırıcıların en büyük artısı…

Sadece bizde değil, dünyanın bir çok yerinde seri katillerini komşular şöyle tarif ediyor:

“Çok efendiydi, sessizdi, temiz yüzlüydü. Kimseye ilişmezdi”

Bir insanın sadece yüzüne bakarak, tatlı diline kanarak nasıl kişiliği hakkında karar verilebilir?

Tüm bunlara bakınca toplamda toplumumuz için şunları söyleyebiliriz:

Finans bilgisi, ev yönetimi bilgisi olmayan, bilimsel düşüncenin temeli olan kuşkudan yoksun, sadece görüntüye, simgelere,sembollere bakarak karar veren, çoğunluğun yaptığına uyan bireysel fark göstermekten utanan, sıkılan, bir çocuk gibi istediğini hemen yapan yetişkin davranışından yoksun bir toplum. Çocuk davranış biçimi ve

Taleplerini, hayal dünyasını gösteren toplumda “birey” olamamakta. Yetişkin olmak bir eğitim işidir. Hurafelerle yetişkin hayatı mümkün değildir.

Kimlik kişiliğin yapılanmasıdır. Kimliği olmayan insanın kişiliği de yarım, kafası karışık ve ne istediğini bilmeyendir. Türk toplumu bireyin yetişeceği eğitime muhtaçtır.

Nevval Sevindi

Odatv.com
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.18, 19:45   #2
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 941
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 3528
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkler Neden Böyle Kandırılıyor | Nevval Sevindi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
çoğunluğun yaptığına uyan bireysel fark göstermekten utanan
)) Milyarlarca sinek yanılmış olamaz; ey insanlar pislik yeyin!
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.18, 20:04   #3
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 941
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 3528
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkler Neden Böyle Kandırılıyor | Nevval Sevindi

Bu türden dolandırılan insanlara saf, aptal, koyun, sürü benzeri bakış yanıltıcı olabilir. Bu insanların her biri cin gibidir. Seni beni sulu dereye götürür, su içirmeden geri getirirler. Şeytana pabucunu ters giydirirler bunların her biri. Nedir mesele? Bence aptallıklarından değil, tamahkarlıklarından, aç gözlülüklerinden. Yüz bin lira yatırım yapsanız, ayda en fazla bin lira gelir elde edersiniz. Bin lira az. Yüz bin lira yatırıp, yüzelli bin lira kazanmak istemektedirler.

Hindistan'da avcıların bir çeşit maymun avlama yöntemleri varmış. Maymunların yaşadığı ormanda, ağaçlara, gövdesi geniş, ağız kısmı dar olan kaplar asarlar, kapların içerisine de hindistancevizi koyarlarmış. Maymun gelir, kabın ağzından içeri elini sokar, hindistancevizini sımsıkı avuçlarmış. Cevizi çıkaracak ama elini kabın ağzından dışarı çekemezmiş. Maymun avucunu açıp, cevizi kapta bıraksa, elini kolayca çekebilecek. Maymunun iştahı, tamahı ve hırsı bu basit davranışı yapabilmesine engelmiş. Eli kabın içinde kalan maymunu avcılar kolayca yakalarlarmış.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
böyle, kandırılıyor, neden, nevval, sevindi, türkler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 15:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.