Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.04.18, 17:45   #1
Tam Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 234
Mesajlar: 465
Ettiği Teşekkür: 886
Aldığı Teşekkür: 1464
Rep Derecesi : Kel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İt Muamelesi Görmeme Hakkı…


İt muamelesi görmeme hakkı…

22.03.2018

MURAT SEVİNÇ

Başlıkta kullandığım ‘it’ ifadesi, o güzelim hayvanları hedef almıyor elbette. Bu deyimi, başkaca ve daha ağır bir şey yazamadığım için kullanıyorum. Böyle görülmesini rica ederim.

Dolmuşçudan fırça yiyoruz. Taksiciden fırça yiyoruz. Otobüs şoföründen fırça yiyoruz. Her düzeydeki yöneticiden ve devletin tepelerinden fırça yiyoruz. Yaşça büyüklerden fırça yiyoruz. Esnaftan fırça yiyoruz. Komşudan fırça yiyoruz. Komutandan fırça (ve dayak!) yiyoruz. Fırça yemeden akşamı ettiğimizde o günü kâr kabul ediyoruz. Analarımız bizi, birilerinden fırça yemek, horlanmak, birilerince aşağılanmak, birilerinden kazık yemek, berikilerce dolandırılmak için doğurmuş gibi. Hiç zannetmiyorum!

Neden? Neden bizler insan gibi değil de, it gibi yaşamaya mahkum edilmiş durumdayız? Neden canımızı tehlikeye atan 19 yaşındaki serseri dolmuş sürücüsünü uyarmaya dahi çekiniyor, kazara uyardığımızda tehdit ediliyor ve kötü muameleyle karşılaşıyoruz? O pervasız serseri bu gücü kendinde nasıl buluyor? Neden sıradan insanı horlamayı marifet sayan arsız serseri sürüleri, herhangi bir otoriteyle karşılaşır karşılaşmaz iki büklüm oluveren yardakçılara dönüşüyor? Neden, otorite önünde bir anda yere kapaklanan organizmalar, dişlerini geçirebileceklerini hissettikleri herkese böylesine hoyratça davranabiliyor? Neden bu memlekette herkes her türlü iktidar karşısında bu denli çekingen ve aptallaşmış halde?

Türkiye toplumu fertlerinin en temel sorunlarından biri, hiç kuşkusuz ‘eşitlik’ ilkesine mesafesidir. Diğer tüm sorunlarımız açısından belirleyici önemdedir, eşit olmama, eşit hissetmeme gerçeği.

Burada ‘eşitlik’ ilkesinden kastım, anayasal eşitlik, bir yurttaş olarak eşitlik. Yani liberal demokrasilerin, klasik ‘hak ve özgürlükleri’ çerçevesinde tanınan eşitlik.

Malum, kapitalizmin ‘demokrasi’ ilkesi, Koç ailesinin bir ferdi ile üç metre karede döner keserek yaşam süren Mehmet’i ‘eşit’ kabul eder ve ikisine de mülkiyet hakkı tanır! Kuşkusuz tarihsel bir hokkabazlıktır bu ama hiç olmazsa Rahmi Koç ile Mehmet’in, ‘bir oy hakkı’ vardır. Oysa 19. yüzyıl ortasında Fransa’da tüm erkek nüfusa ‘genel oy’ hakkı tanınmasının asli gerekçesi de, ‘Koçgiller’in çıkarlarının zedelenmemesiydi ki, bu başka bir konu…

Türkiye’de keskin ve aşağılık sınıfsal ayrımlardan kaynaklanan eşitsizlik sorunu dışında, gerekçeleri tarihsel ve haliyle kültürel olan bir ‘eşit olmayı benimsememe’ hâli de mevcut. Çıkın sokağa, insanlara, ‘Devleti yönetenlerle siz eşit misiniz?’ sorusunu yöneltin. Çok büyük bir çoğunluğu ‘Haşa, olur mu hiç öyle şey,’ diyecektir? Ortalama yurttaş, örneğin bir cumhurbaşkanını ya da bir hâkimi, kaymakamı; ‘görev süresi belirlenmiş kamu görevlisi’ olarak görmez.

O kamu görevlilerinin, kendi vergisiyle finanse edildiğinin, eğer vergi vermezse hiç birinin var olamayacağının farkında değildir. Kendisini eşit değil, aksine, ona layık olması gereken biri olarak algılar. Koskoca dünya tarihinde sadece ve sadece beş bin yıllık (modern devlet yalnızca birkaç yüz yıllık!) mazisi olan ‘devlet,’ kendisi için yoktur; aksine ‘kendisi’ devlet için vardır.

Bakın bugün en AKP muhalifi görünenler dahi, eleştirilere kolaylıkla, ‘AKP ayrı devlet ayrı, devletin ne günahı var,’ diyerek yanıt verebiliyor.

Haliyle yurttaş, devletin eşit yurttaşları değil, devletin (kendi yaratığı olan) varlığına feda olmuş bir kitle halindedir. Kendisini, muhtelif.......


QOSHE - İt muamelesi görmeme hakkı
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.18, 23:38   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1491
Mesajlar: 14,339
Ettiği Teşekkür: 59494
Aldığı Teşekkür: 51122
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İt Muamelesi Görmeme Hakkı…

Gelişmiş ülkelerde ki ben bunları demokrasi adına asla iyi örnekler olarak görmedim zaten de...

O gelişmiş ülkelerde göstermelik de olsa burjuvaları toplumla kesiştiren bir devlet söz konusudur. Mesela bir hollanda vatandaşı, hangi partiye oy verirse versin, fikri-zikri ne olursa olsun ''bu benim devletim'' diyebilir...

Bu İslam dünyasında öyle değil...

İslam dünyasında devletler vatandaş üzerinde çok farklı yansımalar oluşturuyor.

Bir devlet, onu yönetenin sünni ve mezhepçi olduğu anlaşıldığı andan itibaren o adamın mezhebinden olmayanlar tarafından meşru görülmüyor.

Bir devlet onu ele geçiren laik değil ise, laikler nezninde tüm meşruiyetini kaybediyor.

Bir devlet hırsızların eline geçmişse, namuslu vatandaşlar o devleti benimsemiyor.

Bir devlet partileşirse, o partiden olmayanlar o devleti kendi devleti olarak saymıyor...

...

Bu AKdevlet toplumun en az yarısının nezninde varlık gerekçesini yitirmiştir.

İstedikleri kadar kendi parti devletlerini topluma dayatsınlar ki 16 yıldır her şekilde dayatıyorlar... Bu dayatmalar toplumun en az yarısında karşılık bulmuyor.

...

Ve yazıdaki bam teli: Muhalefet neyin devletçiliğini yapıyor?

Muhalefet her kurumu ile AKP' nin eline geçen devleti, normal şartlardaki devlet kavramı ile karıştırıyor bence...

Bu itibarla da devlet ile AKP' yi ayrıştırayım derken, aslında devleti ele geçiren AKP' nin değirmenine su taşıyor...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.18, 23:49   #3
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 875
Mesajlar: 7,157
Ettiği Teşekkür: 21271
Aldığı Teşekkür: 24504
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İt Muamelesi Görmeme Hakkı…

Bu aslında Osmanlı'dan kalma bir, babaya olan alışkanlıktan kaynaklanıyor, insanımız halâ demokrasinin nasıl bir mekanizma olduğunu, ne anlama geldiğini, devletin nasıl işlediğini bilmiyor, kavrayamıyor, dolayısıyla yöneticileri, her şeyi yapmaya hakları olan, kendilerini çekip çeviren mutlak bir baba olarak görüyor, Demirel'e de baba denmesinin altında bu gerçek yatıyordu.
Türk insanının devletle olan baba oğul ilişkisini sona erdirip; düşünebilen, kendi kararlarını veren, yöneticilerini sorgulayan, devletin düşünmesini istediği gibi düşünmek zorunda olmadığının bilincine varmış bireyler yetiştirebilmek için çocukluktan başlayarak eğitilmesi gerekiyor.
Bu yapılmadığı sürece daha çoook birilerinin höt kılı oluruz.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
görmeme, hakkı…, muamelesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 15:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.