Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 13.11.18, 00:30   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,066
Ettiği Teşekkür: 23390
Aldığı Teşekkür: 9070
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Erdoğan'a "Seni Deviririz" Mesajı!/Arslan Bulut

Amerikan askerlerinin, YPG'lilerle birlikte aynı masada yemek yemesi, sanki yeni bir durummuş gibi çok konuşuluyor.


Ne yemeği, Amerikalılar, adını Suriye Demokratik Güçleri diye değiştirdiği PKK'lılara ordu kurdurdu, devlet ilan etmeye hazırlanıyor!


Yemekle ilgili değil ama ABD'nin Irak-Suriye politikası ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bazı açıklamalar yaptı:

-En son üç teröristi listesine alıp güya milletimizin gönlünü alacaklar. Güya bizle dalga geçiyorlar. İki bakanı yaptırım listesinden çıkartıp, üç teröristi yaptırım listesine koyuyorlar. Bize demek istiyor ki "senin bakanınla terörist arasında bir fark söz konusu değil", biz de bunu yiyeceğiz...

-Stratejik ortağımız, Suriye -Irak cephesinde, PKK ile beraber "petrolün yüzde 25'i benim olacak, yüzde 75'i senin olacak" hesabını yapıyor. Bu bir ikiyüzlülüktür. Nerede, hangi gün, kiminle bu konuşmaları yaptıkları da bilgimiz dahilindedir. Türkiye, eski Türkiye değildir. Türkiye'yi eski Türkiye olarak niteleyenler yanılmaktadır ve yanıldıklarını da anlamaktadır.


***
ABD, gerçekten Türkiye konusunda yanıldığını anladı mı? Yoksa bu yöndeki değerlendirmeler bir oyundan ibaret mi? ABD'nin dış politikasını yönlendiren kuruluşlardan biri olan foreignaffairs.com'da yayınlanan yeni bir analiz var. Yazının başlığı, "Orta Doğu'da yeniden büyük bir düzenleme mi var?" diye konulmuş ama alt başlıkta "Türkiye neden İran ve Rusya'ya yöneliyor?" sorusu soruluyor.

Colin S. Clarke ve Ariane M. Tabatabai imzalı analizde, özetle şöyle deniliyor:
-Orta Doğu'daki yeni konumlanmalar, tektonik plakaları değiştiriyor. Türkiye, ABD'den uzaklaşıp İran ve Rusya'ya doğru sürükleniyor.

-Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığına yükselişi, ülkenin temel siyasetinde bir kayma olduğuna işaret ediyordu. Erdoğan, dinî fraksiyonları güçlendirdi ve ülkeyi Atatürk'e kadar uzanan Ankara'nın ünlü laikliğinden uzaklaştırdı. Erdoğan'ın dünya görüşü, İran İslâm Cumhuriyeti ve Rusya'nınkilerle birçok ilkeyi paylaşıyor. Moskova ve Tahran gibi Ankara da şimdi daha fazla Batı karşıtı. Türkiye, NATO'dan da uzaklaşıyor.

-Türk Cumhurbaşkanı, bölgedeki Sünnilerin liderliğini üstlenmeyi "miras" sayıyor ve kendisini modern bir sultan olarak görüyor.

-Kaşıkçı cinayeti ise Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki gerginliği artıran bir dizi gelişmenin sadece sonuncusudur.

-Türkiye için, İran-Rusya bağlantısı artık NATO'dan daha iyi gibi görünüyor. Hem İran hem de Türkiye için, Suriye'nin parçalanması ve bir Kürt devleti kurulması tehdit olarak görülüyor.

-Erdoğan, Suriye'de oluşturduğu kendisine bağlı güçleri Kürt milis kuvvetine karşı yönlendirebilir...

-Aslında İran, Rusya ve Türkiye hâlâ tarihi sebeplerle birbirlerine güvenmiyor. ABD'nin Suriye politikasının başarısı ise kısmen Türkiye'ye bağlıdır.

-Sonuç olarak Washington, Ankara'nın temel bölgesel hedeflerini anlamalı ve NATO'nun bölgesel güç dengesinde istenmeyen bir değişimi önlemelidir. Çünkü Türkiye'nin görünürdeki yeniden düzenlenişi, Suriye'deki ABD hedeflerini ve Washington'un Orta Doğu politikasının sürdürülmesini etkileyecektir.

--Yine de İran, Rusya ve Türkiye'nin uyumlu bir blok olarak ortaya çıkmasını ve hızla değişen jeopolitik manzaraların ivmesini durduracak çok az şey olacaktır.

-Suriye'deki ortak çıkarlara dayanan bu üç ülkenin bloklaşması, ABD'nin bölgedeki iktidarları daha köklü bir şekilde yeniden düzenlemesini getirebilir.


***
foreignaffairs.com açıkça Erdoğan'a "Seni deviririz" mesajını iletiyor! Oysa Erdoğan, iktidarını korumak için yeniden ABD'ye yanaşıyordu. AKP, zaten kuruluşundan itibaren Amerikan yörüngesindedir. ABD karşısında büyük açıkları olan AKP, Türkiye'yi Amerikan yörüngesinden çıkaramaz ama adamlar yine de tehdit ediyor!
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.18, 00:51   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1481
Mesajlar: 14,195
Ettiği Teşekkür: 59100
Aldığı Teşekkür: 50827
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Erdoğan'a "Seni Deviririz" Mesajı!/Arslan Bulut

Arslan Bıulut güzel tesbitlerde bulunmuş ancak çok önemli politik faktörleri gözden kaçırmış.

Birincisi; Rusya ve İran Türkiye' de içsel bir güç değildir. Olmaları da mümkün değildir. ABD ise bu ülkede iktidarları istediği gibi değiştirecek bir gücün sahibidir.

İkincisi; Tayyip Erdoğan' ın aklına padişahlığı sokan emperyalizmin ta kendisidir. Türkiye' de ki o göstermelik demokrasiden bile rahatsız olmuşlar ve ellerine aldıkları tek adamla her işlerini en kısa zamanda halletme yolunu Taiip Erdoğan' ın sultanlaştırıldığı bir monarşik yapıda görmüşlerdir.

Emperyalistler çıkarlarına en uygun sistemi Tayyip' in padişahlığında görüyorlardı. Bunu sağladılar ve Tayyip tek adam oldu.

Bu durum ABD ve İsrail için bulunmaz bir nimettir.

Ben şu veya bu şekilde ABD ve İsrail' in yeniden Tayyip' i Amerikan şemsiyesi altına sokacağını düşünüyorum.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.18, 21:49   #3
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,339
Ettiği Teşekkür: 13999
Aldığı Teşekkür: 9989
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan'a "Seni Deviririz" Mesajı!/Arslan Bulut

Bize bir görev verildi bizde seve seve kabul ettik. Nedir bu görev: BOP esbaskanligi. Bu hala devam etmektedir ve proje tamamlanincaya kadar devam edecektir, düsüncesindeyim.
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.18, 23:21   #4
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 870
Mesajlar: 7,049
Ettiği Teşekkür: 20936
Aldığı Teşekkür: 24116
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erdoğan'a "Seni Deviririz" Mesajı!/Arslan Bulut

Demek yarattıkları Frankenstein'dan korkuyorlarlarmış ha!..
Kim İnanır!
Kadir mi inanır!
Yok bence o bile inanmaz.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Her şey güzel olacak Ekrem abi...
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bulut, erdoğana, mesajı or, mesajı or arslan, seni deviririz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.