Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 30.12.18, 15:41   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9069
Mesajlar: 31,447
Ettiği Teşekkür: 106026
Aldığı Teşekkür: 164118
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Yılbaşı, Hıristiyan Bayramı Değildir | Halit Kakınç

Yılbaşı, Hıristiyan Bayramı Değildir


Noel Baba, dünyada en çok tanınan 10 isimden biridir. Dünyada 18 yaşın altında, 2.5 milyar çocuğun Noel Baba’ya inandığı sanılmaktadır.

Noel Baba, Süpermen’den hızlıdır. Saniyede 822.6 evi ziyaret eder ve bunun için ortalama 128 milyon kilometrelik bir yolculuk yapar. Saniyede 110.000 km’lik bir hızla ses hızını tam 3000 kez aşar.

Noel Baba’nın taşıdığı hediyeler, ortalama 320 tonun üzerindedir. Kızağının atmosferdeki hızı sonucunda, 14.3 quintilyon jül biriminde enerji yakılmaktadır (Bir quintilyon 18 sıfırla yazılır). Noel Baba’nın kızağının oluşturduğu çekim alanı, dünyamızın çekim gücünden 17 milyon kez daha fazladır.

Noel Baba’nın gerçek adı Aziz Nikola’dır, Antalya yakınındaki Demre’de yaşamıştır.

M.S. 3. yüzyılda Patara’da doğduğu, dinî eğitim alıp rahip olduktan sonra, 351 tarihinde 6 Aralık’ta Demre’de öldüğü, tarihçiler tarafından kabul edilmektedir.

İyilikseverliği, çocuk sevgisi, batı-doğu ayrımına karşı düşünceleri ve denizcilerin kurtarıcısı olmasıyla tanınır.

HIRİSTİYANLIKTAN ÇOK ÖNCE…

Yılbaşı, bir Hıristiyan geleneği değildir. Hıristiyan âdeti olarak tanımlanan ve batı âleminde Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlanan Noel, gerçekte Hıristiyanlığın çok öncesinden… Paganlar’dan, Romalılar ve Vikingler’den kalmadır.

Nordik ve Roma kış-dönümü kutlamaları, daha sonraları pagan kökenli Anglo-Sakson ülkelerinde ilgi görerek Noel’e dönüştürülmüştür. Gerçekte insanlığın bin yıllar öncesinden gelen kış-dönümü kutlamalarından başka bir şey değildir Noel.

Hıristiyanlık daha ortalarda yok iken 24-31 Aralık haftası, majikal ve astrolojik olarak mevsim-dönümünün karşılanması, yeni bir döneme coşku ve eğlenceyle girilerek geleceğin de böyle olmasının temenni edilmesi olarak binlerce yıl kutlanmıştır. Her ne kadar Hıristiyanlığı anımsatıyorsa da, gerçekte insanlığın bin yıllar öncesinden gelen kış-dönümü kutlamalarından başka bir şey değildir.

NOEL’İN ALEVİ HİKAYESİ

Hıristiyan dünyasında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın aslında, Hacı Bektaş Veli’nin Velâyetnamesi’nde ismi geçen Sarı Saltuk adlı Bektaşi dervişi olduğu da iddia edilir. Velâyetname ve Bektaşi el yazmalarına dayandırılan bu iddia da, Sarı Saltuk’un hayat hikâyesiyle, Noel Baba ile ilgili efsanelerle arasındaki önemli benzerliklere dikkat çekilir.

Velâyetnamede geçen hikâyeye göre; “Sarı Saltuk, Ulu Abdal ve Küçük Abdal ile Karadeniz’den Romanya kıyılarına oradan da Kalikarya adlı bir kaleye çıkarlar. Kaleyi zalim voyvodanın esaretinden kurtarırlar. Kale aranırken, karanlık ve rutubetli mahzenlerden yüzlerce çocuk çıkarılır. Bu çocuklar, ailelerinden fidye alınmak için çalınmış zengin çocuklardır.

Bu sırada yıl 1263’tür, mevsim ise kıştır. Ocak ayının ilk günüdür. Her taraf karlar altında bembeyazdır. Gaddar Voyvoda tarafından çalınmış yavrularının matemi içinde bulunan ahali, uzaklardan gittikçe yaklaşan bir çan sesi duyar. Acayip bir çan sesidir bu.

Hıristiyanlar, bu garip çan sesini duyarak bir ümitle sokaklara fırlar ve biraz sonra, aralarında, sarı çizmeleri ile altın sarısı sakalları ile güleryüzü ile Sarı Saltuk’u görürler. Çanlar onun kızaklarında çalınmıştır. Ve o kızaklar biraz sonra hepsi sahiplerine dağıtılacak olan altınlarla, elmaslarla ve bütün bunlardan kat kat kıymetli olan çalınmış çocuklarla doludur.”

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi öğretim üyesi Prof. Dr. Belkıs Temren, Noel Baba ile Sarı Saltuk arasındaki benzerlikleri şöyle ortaya kor: “Bektaşi geleneğinde Noel Baba’nın gerçek kimliği Sarı Saltuk’dur. Giysisiyle, ‘Hü-hü-hü’ şeklindeki üçlü niyazlamasıyla, çam ağaçlarındaki mumlarıyla, kızaklarıyla Türk gelenekleriyle süslenmiş derin bir anlatıma sahiptir.”

Başka hangi kültürde Noel Baba’nınkine benzer bir kıyafeti ve hangi dilde Ho-ho-ho diye seslenmeyi görüyorsunuz? Ho, hü veya hu’nun farklılaşmış söylenişidir. Kıyafete gelince, bu, Türk dervişlerinin kıyafetidir. Bu kıyafetle de ne Antalya’nın sıcağında dolaşılır ne de güneyin herhangi bir yerinde.”

NEYİ KUTLADIĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ YA DA NEDEN KARŞI ÇIKTIĞINIZI

Yılbaşı’nı kutlarken, eğer öyle bir derdiniz varsa, Hıristiyanlıktan endişe duymayın; yeni dönemin bereketli ve verimli olması için kutlama yapıyorsunuz.

4.000 yıl veya daha öncesinde Güneş’e tapan Eski Mısırlılar, yılın belli bir gününde Güneş’in yeniden doğuşunu 12 gün süren bir festival yaparak kutluyorlardı. 12 günün anlamı, takvimlerinin 12’ye yani 12 aya bölünmüş olmasıydı. Festival sırasında, evlerini yeşil palmiye dallarından yaptıkları 12 buketle süsleyerek, ayları simgeliyorlardı. Persliler’in yıllık yenilenme festivali olan Sacaea’da, Mısırlılar’ın kutlamalarının bir benzeridir, aynı kutlamalar Babilliler tarafından da yapılırdı.

Günümüzdeki geleneklerin ne kadar uzak bir geçmişten geldiğini düşünebiliriz. Yılbaşı mumları, yeşil yapraklar, kutlamalar ve hediyeler binlerce yıl öncesinden kalan hiç hayâl etmediğimiz yankılardır. Bir uygarlık gelir ve öncekinin yerini alır, öncekiler yok olurken geriye mutlaka damlalar kalır.

Noel Baba veya Santa Claus’un dinlerle karıştırılması, diğer bazı inançlarda ise Hıristiyan kimliği nedeniyle reddedilmesi; temeldeki iyilik, sevinç, çocuk sevgisi ve sevecenlik unsurlarının ön yargıyla görmezden gelinmesinden başka bir şey değildir.

Çocukların sevgisi yüzünden Baba’nın evrenselleşmesi daha kolay olmuştur.

Bizim çocuklar çorap morap asmaz… Daha realisttirler… Aktüaliteyi de yakından takip ederler.

Sekiz geyiğin çektiği bir kızakla dolaşarak bacalardan evlere giren ve şöminelerin önüne çocukların astığı çorapların içine hediyeler koyan Nail Baba, eğer sizlere de uğrarsa, çorap yerine bizimkilerin bıraktığı kutuları bulacaktır karşısında…

Kutular hazır… Eh Nail Baba da, ülkesinin çocuklarına biraz Dolar uçlanır artık.

Hepinize barış, adâlet, demokrasi, özgürlük dolu ve yolsuzluklardan arınmış bir 2019 yılı diliyorum.

Odatv.com
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.12.18, 00:19   #2
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 195
Mesajlar: 1,954
Ettiği Teşekkür: 10522
Aldığı Teşekkür: 7528
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yılbaşı, Hıristiyan Bayramı Değildir | Halit Kakınç

Merhaba,

Gel de bunları mollalara, melelere anlat...Onları geçtim mangalda kül bırakmayan çakma Müslümanlara anlat...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bayramı, değildir, halit, hıristiyan, kakınç, yılbaşı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.