Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.01.19, 20:49   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,066
Ettiği Teşekkür: 23390
Aldığı Teşekkür: 9070
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Başını Açan Kadınlar Anlatıyor./ÇAĞLA ÜREN

Ünlü isimlerin 10 yıl önceki ve bugünkü hallerini Instagram ve Twitter üzerinden paylaşmasıyla başlayan ‘#10yearschallenge’ akımı, son günlerin en çok konuşulan konularından biri.

Bu akım, aynı zamanda başörtüsünü çıkaran kadınların da geçirdiği değişimi paylaştığı bir zemin haline geldi.


‘Düşük yoğunluklu’ başörtüsü tartışmasının kısa geçmişi

Yüzlerce kadının bu şekilde fotoğraf paylaşmasının ardından başörtüsü tartışması en azından sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde Deniz Çakır’a başörtülü kadınlara “Burası Arabistan mı? Ne geziyorsunuz burada” dediği iddiasıyla soruşturma açılmış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyuncuyu hedef almasının ardından başörtüsü tartışması alevlenmişti.


Fotoğraf: DHA

Erdoğan’ın açıklamalarından birkaç gün sonra ise, ‘#10yearschallenge’ etiketiyle yaşadığı değişimi paylaşan kadınlar sosyal medyada hem destek gördü hem de sert tepkilere maruz kaldı.

Paylaşım yapan kadınlar çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘gerçek Müslüman olmamak’la itham edildi.

Bu akıma ‘şüpheyle’ yaklaşan Mine Kırıkkanat ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kadınların ‘Fettoşçu ya da Adnancı’ olabileceğini iddia etti.


Mine G. Kırıkkanat

@mkirikkanat
Takipçilerimin dikkatini çekiyorum: Bir süredir #10yrchallenge maskesi altında tesettürden caymış gibi yapan hanım kızların yoğun fotoğraf paylaşımı, kanımca ya adnancı ya da fettoşcu bir grubun manipülasyonu. Belki yanılıyorum, ama kuşkucu olun derim.


Çoğu gelenekçi ve muhafazakâr bir çevrede yetişmiş

Yaşamlarında daha büyük mücadeleler verdiği için sosyal medyadaki tepkileri önemsemediğini dile getiren kadınlar yaşadığı değişimi kitlesel bir mecrada paylaşma cesaretini yine birbirinden almış.

Çoğu genç başörtüsünü çıkaran kadınlar, bu paylaşımlarla hissettiği gibi görünmek isteyen diğer kadınlara güç vermeyi amaçladığını söylüyor.

Gelenekçi ve muhafazakâr bir çevrede büyüdğünü belirten kadınlar, değişim sürecinde yaşadığı zorlukları ve verdiği mücadeleyi bizimle paylaştı.

Feminizmle tanışan da var, ateist yorumlardan etkilenen de

Büşra, Rabia, Merve, Nur, Süheyla, Deniz ve diğerleri… Hepsi de başörtüsünü çıkarmaya karar veren ve bunun için her alanda mücadele etmek zorunda kalan kadınlar. Sosyal medya ise bu alanlardan yalnızca bir tanesi. İşte o kadınlarla, yaşadıkları değişim sürecini ve kadınların özgürlüğünü konuştuk.


Başörtüsünü uzun bir sorgulama sürecinin sonunda çıkarmaya karar veren Büşra, önce yalnızca antitez üretmek için deist ve ateist yorumları okuyup sonunda başörtüsünü çıkarması gerektiği sonucuna varmış,

Rabia kendi değişim sürecine toplumdaki cinsiyetçi kabullenişi fark ederek girmiş ve sonrasında feminizmle tanışarak düşünceleri ile dış görünüşü arasındaki uyumsuzluğu gidermeye karar vermiş.

‘Tanrı emrediyor’ diye değil, ‘Akrabalar ne der?’ diye

Merve neden başını kapatması gerektiğini uzun süre düşünmüş ve tatminkâr bir yanıt bulamamış.

Nur, nasıl görünmek ve nasıl yaşamak istediğini her zaman bilmesine rağmen bunu kendine itiraf etmekte zorlanırken, Süheyla zaten Tanrı emrettiği için değil de “Akrabalar ne der?” diye düşünerek başörtüsü takmaya devam ettiğini fark etmiş.

Çoğu reşit olmadan başını kapamış

Kadınların bizimle paylaştığı hikâyelerinde çeşitli özgün unsurların yanında birçok benzer nokta da bulunuyor. Ancak bunlardan belki de en dikkat çekici olanı, hepsinin reşit olmadan önce başını kapatmış olması.

11 ile 16 yaş arasında başörtüsü takmaya başlayan kadınlar, 18 yaşına geldiğinde durumu çoktan sorguladığını fark etmiş ve 20’li yaşlarda ‘açılmış.’

Arkadaşlardan da sosyal medyadan da destek

Büşranur ve Sıla, bu süreçte aile üyeleri dahil kimseden destek görmezken, Elif evden ayrılmak zorunda kalarak, çok genç bir yaşta kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmiş.


Kader, mücadele bilinci gelişmiş ve feodal zihniyetle birçok kez yüzleşen kadınlardan destek görürken, Merve ve Nur’un bu süreçteki en büyük destekçileri ise okul arkadaşları olmuş.

Süheyla’nın hikâyesinin başlama noktası ise bambaşka. O, önce sosyal medyada başını açan bir kadınla tanışmış ve ona bunu nasıl başardığını sormuş. Kadının onu davet etmesi üzerine kendisinde güç bulmuş ve başörtüsünü çıkarmaya karar vermiş.

‘Toplum kadın özgürlüğüne alan tanımıyor’

Paylaşımlarını genellikle ‘özgürleşme’ vurgusuyla yapan bu kadınlar, özgürlüğü ‘insanın hissettiği gibi yaşayabilmesi’ olarak tanımlıyor.

Sıla, bu konudaki düşüncelerini, “Kadınlar eğer baskı altında kaldılar ve kapanmaya mecbur oldularsa bunun kelepçeden bir farkı yok” sözleriyle açıklıyor.

Merve’ye göre otosansürün ve kendini kısıtlamanın hiçbir türü özgürlük olamaz.

Rabia, Türkiye’de bir kesimin başörtülü olan kadınları, bir kesimin de başı açık kadınları devamlı eleştirdiğini ve bu anlamda başını açtıktan sonra hayatında bir şeyin değişmediğini belirtirken, toplumun açık ya da kapalı olsun, kadın özgürlüğüne bir alan tanımadığını özellikle vurguluyor.


Fotoğraf: DHA

Deniz de Rabia ile benzer şekilde, zamanında üniversiteye giden kadınların başörtüsü ve eğitimleri arasında tercih yapmaya zorlanmasına karşı çıktığı gibi toplu taşımadaki kadınların şort giydiği için şiddet görmesine de asla sessiz kalmayacağını söylüyor.

‘Birçok kadın aile zoruyla başını kapatıyor’

Süheyla ile Nur ise çocuk yaşta başörtüsü takmanın sebebinin ‘rıza’ ya da ‘özgürlük’le ilgili olamayacağını belirtiyor.

“Hayat boyu giyilecek bir kıyafete karar vermek yalnızca yetişkinlere mahsus olmalı. Hiçbir çocuk buna karar verecek olgunlukta olamaz. Bunun yarattığı özgüven eksikliğini tahayyül edemezsiniz” diyor Süheyla.

Nur ise “Başörtüsünün kanunen zorunlu olmaması bir şeyi değiştirmiyor” diye ekliyor. Ona göre birçok insan, küçük yaşlarda ailelerinin zoruyla başını kapatıyor; aile ve çevre baskısı yasalar kadar etkili.

‘Korkmayın, o ilk adımı atın’

Son olarak, başını açmayı düşünen ya da buna benzer adımlar atmak, hayatını değiştirmek isteyen herkese seslenen kadınlar, verilen kararların arkasında durmanın yaşanacak bütün zorluklara değdiğini, hissettiğiniz gibi yaşamanın paha biçilemez olduğunu belirtiyor.

Deniz, sözlerine “Eğer kadınsanız ve bir şey yapmak istiyorsanız her zaman bir adım geriden başlıyorsunuz yarışa” diye devam ederken, son sözü söyleyen Rabia’nın kadınlara mesajı şu: “Korkmayın, cesaret edin, o ilk adımı atın ve neler başardığınızı görün. Toplumun sizi sindirmesine izin vermeyin.”


ÇAĞLA ÜREN

Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.19, 11:24   #2
Gerçek Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 44
Mesajlar: 871
Ettiği Teşekkür: 3971
Aldığı Teşekkür: 3397
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Başını Açan Kadınlar Anlatıyor./ÇAĞLA ÜREN

Merhaba,

Genel bir düşünce olarak insanlar hangi toplum profilinde dünyaya gelir ve yetişirse o toplum profilini alır.İnanç anlamında da bu böyle...Hristiyan dünyada kişinin Müslüman olması kolay değil veya ateist olması, agnostik olması kolay değil...Aynı durum Müslümanlar açısından da aynı...Burada Müslüman olan biri eğer Fransa veya İngiltere gibi Hristiyan ağırlıklı ülkelerde dünyaya gelseydi büyük olasılıkla Hristiyan olacaktı...

Başörtü takmanın da nedenlerinden biri bu...Yani yetiştiği toplumun, ailesinin inancına ait unsurları taşıyor veya gösteriyor.Bu yüzden de başörtüsü takıyor...

Bazıları ise gerçekten başörtüsünün emir olduğuna" inandığı " için başörtüsü takıyor...

Ancak bizim ülkemizde bir de üçüncü seçenek var ki o da RANT amaçlı başörtüsü takma...İlk iki seçeneğe çok fazla söylenecek söz yok, ancak kandırmaca üçüncü seçenektedir.

Birinci seçenek, aile, çevre baskısı gereği,
İkinci seçenek, inancı gereği,
Üçüncü seçenek KANDIRMACA...! Hilekarlık...!

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.19, 13:50   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1481
Mesajlar: 14,196
Ettiği Teşekkür: 59100
Aldığı Teşekkür: 50837
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Başını Açan Kadınlar Anlatıyor./ÇAĞLA ÜREN

Mine Kırıkkanat sanırım bunamaya başladı ki, son zamanlarda maksadını fazlasıyla aşan açıklamalarla kafa bulandırmaya devam ediyor.

Son açıklaması şöyle olmuş:

Alıntı:
Takipçilerimin dikkatini çekiyorum: Bir süredir #10yrchallenge maskesi altında tesettürden caymış gibi yapan hanım kızların yoğun fotoğraf paylaşımı, kanımca ya adnancı ya da fettoşcu bir grubun manipülasyonu. Belki yanılıyorum, ama kuşkucu olun derim.
Başını açan bayanları ''adnancı veya fetoşçu'' diye etiketlemek onların yarattığı ve yaratmakta olduğu olumlu havayı bulandırmak ve onları haksız yere itham etmekten öteye gitmez.

Biz bir gelenek olarak başını Anadolu kadınları gibi her zaman örtmüş ve örtmekte olan bayanlardan bahsetmiyoruz. 1980' li yıllarda Amerika' nın ''yeşil nesil projesi'' gereği, hıristiyan rahibeleri gibi kapatmaya başlayan ve toplumsal kamplaşmada önemli bir rol oynayan türban ve türbanlılardan bahsediyoruz.

Türben ve türbanlılar islam tarihinde hiç olmamış, son 35 yılda giderek artarak AKP iktidarı ile tavan yapmış yeni bir kapanma tarzıdır.

Yeni bir olaydan bahsediyoruz. Daha önce hiç olmamış ama ''yeşil nesil'' projesiyle devreye sokulmuş bir kamplaşma projesinden bahsediyoruz.

Alıntıdır:

Alıntı:
Türkiye’de türbanı yaygınlaştırma eylemini ilk başlatan da Kanlı Pazar olayını kışkırtan Amerikancı İslamcı Mehmet Şevket Eygi’den başkası değildi. Mehmet Şevket Eygi’nin Bugün gazetesinde köşe yazıları yazan Şule Yüksel Şenler, o yıllarda İstanbul’dan yola çıkıp Anadolu’yu il il dolaşarak kadınları başlarına türban bağlamazlarsa cehennemde yanacakları yönünde korkutmaya başlamıştı.
Dikkat edin! Mehmet Şevket Eygi, Amerikan çıkarlarını korumak üzere kurulmuş Komünizmle Mücadele Derneği liderlerindendir. Fethullah Gülen ve bugün tanıdığımız 70' li yaşlardaki islami yazarların önemli bir kesimi eski Komünizmle Mücadele Derneği yöneticileri ve üyeleridir. Ve Türkiye' ye türban tarzını sokan Şule Yüksel Şenler' de bunlardan biridir.

Bu Şule denen kadın yıllarca yanına Maria adında bir alman kadın ve onun oğlunu almış, köy köy, kasaba kasaba gezerek türban propagandası yapmıştır. Her toplantıya başında türban ile alman Maria ve oğlu da katılmış, Şule denen kadın kadınlara ''bakın bir alman kadını bile kapandı, siz nasıl kapanmazsınız, cehenneme mi gitmek istiyorsunuz'' gibi propagandalarla kadınları islami bir baskı altına sokarak ''Şule tarzı'' türban ile kapanmaya zorlamıştır.

Alman Maria ise bir süre sonra ''görevini'' iyi bir şekilde ifa ettikten sonra oğlu ile ortadan kaybolmuştur.

İşte bu girişim ile başlayan süreçte türban tek tük kullanıcı bulmuş, ancak 12 Eylül 1980 darbesi ve peyderpey devreye ''yeşil nesil'' projesinin sokulmasıyla giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Hatta okullarda ve resmi kurumlarda da bir çok bayan tarafından tesettür tarzı giyim yaygınlaşmıştır.

İşte tam bu noktada tam Amerikan reçetesi olan bir taktikle türban yasaklanmış ve akabinde de türbanlılar üzerinden islamcı kesime büyük bir ajitasyon ve propaganda malzemesi sağlanmıştır.

Artık türban laik cumhuriyete karşı açılan bir isyan bayrağıdır. Üniversiteler ve meydanlar ''türbana özgürlük'' eylemlerinin odağıdır... Ve maalesef türban siyasi ve dini manipülasyonlar ve toplum mühendislikleri ile ''müslüman kadının özgürlüğüne'' eşitlenmiştir.

2002' de AKP' nin iktidar olması ile birlikte türban üzerinden toplumsal parçalanma teşvik edilmiş, her türlü teşvikle ve taktik yasaklarla toplumsal yaşama sonradan sokulan bir örtü ile giderek daha da yaygınlaşmıştır.

...

Bugün çeşitli ekonomik avantajlar, aile baskısı, mahalle baskısı, iktidar baskısı gibi nedenlerle türban ve tesettür kullanan milyonlarca bayan var. Sürecin belli bir noktasında sonradan türban ve tesettür kullanan bu bayanların bazılarının başlarını açmaları ve tesettürlerini atmaları son derece doğal ve hayatın akışına uygun bir gelişmedir.

Ben bu hareketi sonuna kadar destekliyor, bu cesur bayanları gösterdikleri cesaretten dolayı kutluyorum. Dilerim başlattıkları hareket daha da yaygınlaşır.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.19, 14:45   #4
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 871
Mesajlar: 7,054
Ettiği Teşekkür: 20952
Aldığı Teşekkür: 24143
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Başını Açan Kadınlar Anlatıyor./ÇAĞLA ÜREN

Yalnız bir açıklık getireyim; iki çeşit başını açan kadın var:
Bbirincisi sessiz sedasız kimsenin haberi olmadan spontane olarak hür iradesiyle başını açan kadınlar, böyle insanlar mutlaka vardır ama haberimiz olmuyordur.
İkincisi baştan sona bir proje olduğu anlaşılan #10yearschallenge’adında bir akımla başını açan kadınlar ki açmak üzere örttüklerini kendileri söylüyorlar.
Mine Kırıkkanat'ın söz ettiği, başlarını açan bütün kadınların adnancı ya da fetoşçu olduğu değil, #10yearschallenge adı altında bunu bir şova dönüştüren kadınlar ki ben de aynı fikirdeyim.
Ben memnun olurum keşke bütün kadınlar açsalar, ama açıyoruz diye lâiklerin ağzına sakız yapılmak istenen bir açılma şeklini desteklemem.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Her şey güzel olacak Ekrem abi...
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
açan, anlatıyor or çağla, başını, kadınlar, Üren


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.