Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.03.19, 20:28   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,056
Ettiği Teşekkür: 23361
Aldığı Teşekkür: 9096
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gültekin

Yazının başlığında kullandığım soru cümlesi bana ati bir cümle değil.

Muhafazakar-dindar medyada neredeyse her gün bir yazar bu soru başlığı altında bir yazı kaleme alıyor.

Mahallenin ne kadar bozulduğunu’, ‘Ahlakın ve vicdanın kaybolduğunu’ söyleyip dindar muhafazakar insanları suçluyorlar.

Bu yazarlara göre mahallede derin bir ahlaki kriz yaşanıyor.

Meselenin tuhaf tarafı bu tür serzenişte bulunan yazarların neredeyse tamamı AK Parti iktidarını yıllardır sorgusuz sualsiz destekleyen isimler olması.


“Ne oldu bize?” “Dindarlar nasıl bu kadar yozlaştı?” gibi sorular sorarak mahalleyi suçlayan yazarlara bir çift sözüm var:

Bozulan mahalle değil sizsiniz.

Daha doğrusu dindarlarda bir yozlaşma, bir vicdansızlık, bir ahlaki çöküş varsa bunun sorumlusu sizsiniz.

Neden mi?

Anlatayım.

Toplumlar bir meseleye dair kanaat edinmek buna bağlı olarak bir tutum belirlemek için itibar ettikleri yazarlara, aydınlara, kanaat önderlerine bakarlar.

Çünkü yazarlar, aydınlar, kanaat önderleri toplumların pusulasıdır.

Bu nedenle sizin yazdıklarınız, söyledikleriniz, aldığınız tavır o insanların da bir tutum belirlemesini sağladı.

Mahallede bir bozulma varsa o bozulma sizin “İktidarı korumak için her şey mubah” anlayışına teslim olmanızla başladı.

Yani “Aman iktidarı kaybetmeyelim” endişesiyle iktidarın yaptığı haksızlıkları, hukuksuzlukları, yolsuzlukları, kabalıkları görmezden gelmenizle dahası önemsiz göstermenizle başladı.

Ekran ekran dolaşıp sabah akşam bu insanlara “Böyle küçük sorunlar önemli değil esas olan iktidarı korumaktır” vaazı verdiniz.

Her gün köşe yazılarınızda insanlara ‘“küçük sorunlarla uğraşmamayı, büyük resme bakmayı’ öğütlediniz.

Mesela Ergenekon- Balyoz davalarında yapılan haksızlıkları, kurulan kumpasları bildiğiniz halde “Vesayetle mücadele ediyoruz, olur böyle şeyler” diyerek insanların haksızlığı mesele etmemesini sağladınız.

Mesela 17/25 Aralık’ta ortaya dökülen korkunç yolsuzluk iddiaları üzerine tek bir söz söylemeyip meselenin darbe kısmını dilinize doladınız.

Bu da yetmedi “Yolsuzluk hırsızlık değildir” fetvası vererek o insanlara esas olan iktidarda kalmaktır, yolsuzluklar teferruattır anlayışını benimsettiniz.

Bir başbakanın seçim meydanlarında evladını kaybetmiş acılı bir anneyi yuhalatması gibi korkunç bir davranışı iktidar mücadelesi olarak gösterdiniz ve toplumun da buna inanmasını sağladınız.

Bu ülkenin evladı gençlerin Gezi ile başlayan haklı isyanını iktidara karşı dış kaynaklı bir başkaldırı olarak gösterdiniz.

O çocukları din düşmanı göstermek için uydurulan Kabataş yalanını, gerçeği bildiğiniz halde hiçbir mahcubiyet duymadan inatla sürdürdünüz.

Ensar Vakfı’nda çocuklara tecavüz gibi korkunç bir rezalet patladığında bile mahallenin çıkarını, iktidarını korumak adına vahim durumu görmezden gelmek gerektiğini söylediniz.

Dahası muhaliflerinizi kast ederek “Onlar daha mı temiz, olur böyle bireysel vakalar” diyerek meseleyi sıradan, normal bir olaymış gibi gösterdiniz.

Demokrasi katledildi sustunuz. Hukuk ayaklar altına alındı “Olur böyle şeyler” dediniz, kurumlar, değerler birer birer yok edilip ‘tek adam’ rejimi kurulurken bunu topluma büyük bir devrim olarak sundunuz.

Yani demek istediğim ekran ekran dolaşıp esas olanın iktidarı korumak, mahallenin yararını gözetmek olduğunu anlatarak insanları bu sakat anlayışa çektiniz.

İktidarı koruma adına yolsuzlukları, hukuksuzlukları, haksızlıkları görmezden gelmeyi o kadar çok vurguladınız, ‘üst akıl’ saçmalığını o kadar çok tekrarladınız ki insanlar size inanıp iktidarı kaybetme endişesiyle akıl almaz haksızlıklara bile duyarsız hale geldi.

Yani dindar-muhafazakar dediğiniz insanlar size güvendi ve sizin dediklerinizi yaptı.

Kişisel çıkarlarınız için bu güveni istismar ettiniz.

Mahalle çıkarını ülke yararından daha önemli gördünüz ve bu anlayışınızı topluma da yerleştirdiniz.

Ülkemiz daha iyi olsun diye, umutla bu iktidara destek olan tertemiz Anadolu insanını kandırdınız, yanlışa sürüklediniz.

Daha vahim olanı ise bütün bunları mahalle yararını gözetiyoruz algısı yayarak küçük çıkarlarınızı korumak için yaptınız.

Yani bilerek çarpıttınız, bilerek yanılttınız.

Peki neye dayanarak böyle ağır bir suçlamada bulunuyorum?

Anlatayım.

Hepimiz birbirimizi tanıyoruz.

Oturduk, konuştuk, dertleştik, arkadaşlık yaptık.

Hanginizin hangi konuda, hangi saikle tavır belirlediğini hepimiz biliyoruz.

Mesela bugünlerde “Dindar mahalle nasıl bu kadar bozuldu” diye yazılar yazan içinizden birine birkaç yıl önce “Bütün bu yolsuzlukları, haksızlıkları nasıl göremezsin, iktidarı savunan yazıları nasıl yazarsın?” dediğimde “Evimin taksiti var şu anda işsiz kalmayı göze alamam” demişti.

Bugünlerde “Mahallede çok büyük sancılar var, büyük çürüme var” diye sızlanan bir başka yazara 3 yıl önce “Bu yolsuzlukları nasıl görmezden geliyorsun, nasıl içine sindiriyorsun?” diye sorduğumda “Ne yapalım şu anda bunları yazacak durumda değiliz” deyip ertesi gün yazısında bana ‘Erdoğan düşmanı’ yaftası yapıştırmıştı.

İkili sohbette bana “Erdoğan ülkeyi de mahalleyi de mahvetti” diyen biri iki gün sonra “Erdoğan’a kalkar eller karşısında bizi bulur” şeklinde açıklama yapmıştı.

Zihnimde geçmişe dayalı böyle onlarca örnek var.

Bugünlerde bütün suçu dindar muhafazakar mahalleye atıp, demokrasi, hukuk, özgürlük havarisi kesilen yazarlarla ilgili hatıralar bunlar.

Bütün bunları bildiğim için “Mahalleyi kandırdınız, bile bile yanılttınız” diyebiliyorum.

Amacım sizi suçlamak, mahkum etmek değil.

Neden olduğunuz yıkımın sorumluluğunu kendinizde görmenizi sağlamaya çalışıyorum.

Mahallede bir çürümüşlük, bir vicdansızlık, bir ahlaki zafiyet varsa bunun kaynağının sizin söz ve davranışlarınız olduğunu görmeniz gerekiyor.

Mahalleyi suçlayarak bir yere varmazsınız.

Kendinizle köklü, derin bir hesaplaşmaya ihtiyacınız var.

Mahalle çıkarını ülke yararı üstünde gören anlayışınıza, dindarlığı ahlak zanneden yaklaşımınıza, demokrasi, hukuk, eşitlik, özgürlük gibi değerlere yeterince kıymet vermemenize ve buna neyin kaynaklık ettiğine, zihninizdeki ‘biz ve onlar’ ayrımına, ahlaki zafiyetin nereden kaynaklandığına, hangi saikle ülkeyi yıkıma götüren sürecin bir parçası olduğunuza dönük derin bir hesaplaşmaya ihtiyacınız var.

Böyle bir hesaplaşma içine girmeden bütün suçu cennet vaat edip cehenneme sürüklediğiniz, “Büyük Türkiye oluyoruz” “medeniyet kuruyoruz” diye umutlandırıp tanzim satış mağazaları önünde kuyruğa mahkum ettiğiniz, tavsiyelerinizle, önerilerinizle ülkesini koruduğunu sanarak büyük bir yıkımın ortağı yaptığınız o insanların üstüne atarak işin içinden çıkamazsınız.

Onların bir suçu varsa size inanmak, size güvenmek oldu.


Levent Gültekin

Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.19, 20:48   #2
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 44
Mesajlar: 1,773
Ettiği Teşekkür: 613
Aldığı Teşekkür: 2340
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gü

İktidar bozar. Bu çok keskin bir yasadır. İktidara gelen solcu da olsa bozulur. En idealist bir komünist de olsa kıyısından köşesinden bozulmaya başlar.

Bu dindarlar ve dinciler de iktidara gelince doğal olarak bozuldular. En çok bozulmaya müsait onlardı. Çünkü solculardaki gibi ilkeli yaklaşmak gibi bir gelenekleri bulunmuyordu. Şekilci bir ahlak anlayışları ve dogmatik din kuralları vardı ve onlar da yeterli olmadı.

Günümüzde bunun karikatürsü sahnelerini görüyoruz. "Kumar haram" diyen vaizin oğlunun piyango idaresinin başına getirilmesi gibi.

Kendi münzevî dünyanda veya kendi dar cemaatin içinde muhafazakâr ve dindar yaşamak kolaydır ve kirletmez. Ama dışarıya açılınca, dış dünyaya karışınca, mal mülk sahibi olmanın hırsına kaptırınca, hele bir de iktidarın nimetlerine bulaşınca, o zaman hızla kirlenilir.
__________________
"Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder." George Orwell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.19, 00:55   #3
Gerçek Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 54
Mesajlar: 981
Ettiği Teşekkür: 4544
Aldığı Teşekkür: 3800
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gü

Merhaba,

Ne olacak şimdi...O akıl hocaları yüzünden etkilenen " mahalleli " nin verdiği oylar yüzünden dikta rejimi yaşanıyor ülkede...16 yıldır ülkeyi ikiye üçe bölmek için ve kendilerine keskin bir zümre oluşturmak için türlü yalanlar atanların değirmenine su taşındı durdu...O sudan nasiplenenler de bu gün çökmüş bir idarenin sorumlusu...

Bu saatten sonra kendi içlerindeki köklü ve derin hesaplaşma da durumu değiştirmeyecek...Çünkü ülke İKİ DUDAK arasında artık...Örneğin Levent GÜLTEKİN, sen kaç kişiyi etkileyebiliyorsun...O cenahta olanlar sana " dönek " ter tarafta olanlar da baştan aklın neredeydi diyor...Yani sonradan dönme pek bir işe yaramıyor...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.19, 01:34   #4
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1514
Mesajlar: 14,546
Ettiği Teşekkür: 60420
Aldığı Teşekkür: 51588
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gü

Levent Gültekin, her nasılsa Ahmet Hakan gibi yamuk çıkmadı. Hakikaten yamulup-yumulsa Ahmet Hakan' dan çok daha fazla kazanırdı en azından.

Ben şahsen bu kişinin görüşlerine her alanda katılmasam bile islami cenahı çok yakından tanıması itibariyle o mahalleye yönelik getirdiği eleştirileri son derece önmli buluyorum.

Levent Gültekin yurdun dört bir yanında kendi imkanlarıyla konferanslar ve toplantılar düzenliyor ve muhalif her sivil toplum örgütü çağırsa orada korkusuzca görüşlerini anlatıyor.

Muhalefet için son derece önemli bir isim ancak muhalif medya ve CHP zübükleri yüzünden geri planda bırakılıyor.

Her ne kadar Eren Erdem karşı mahalleden gelmese de, Levent Gültekin ile Eren Erdem' i, ''islami kesimin'' nabzını çok iyi bilen bir avuç insan içinde görüyorum kendisini...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.19, 12:40   #5
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,056
Ettiği Teşekkür: 23361
Aldığı Teşekkür: 9096
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
İktidar bozar. Bu çok keskin bir yasadır. İktidara gelen solcu da olsa bozulur. En idealist bir komünist de olsa kıyısından köşesinden bozulmaya başlar.

Bu dindarlar ve dinciler de iktidara gelince doğal olarak bozuldular. En çok bozulmaya müsait onlardı. Çünkü solculardaki gibi ilkeli yaklaşmak gibi bir gelenekleri bulunmuyordu. Şekilci bir ahlak anlayışları ve dogmatik din kuralları vardı ve onlar da yeterli olmadı.

Günümüzde bunun karikatürsü sahnelerini görüyoruz. "Kumar haram" diyen vaizin oğlunun piyango idaresinin başına getirilmesi gibi.

Kendi münzevî dünyanda veya kendi dar cemaatin içinde muhafazakâr ve dindar yaşamak kolaydır ve kirletmez. Ama dışarıya açılınca, dış dünyaya karışınca, mal mülk sahibi olmanın hırsına kaptırınca, hele bir de iktidarın nimetlerine bulaşınca, o zaman hızla kirlenilir.
Ben bu dinciler kadar gözü ac insan görmedim. Dünya malini versen “Yarabbi sana sükür“ demezler. Sözde dindar ve Allahi en iyi bilenler olduklarini iddia ederler. Su 16 yilda mantar gibi türeyen milyarderlerden gecilmez oldu. Öteki iktidarlarda böyle görülmüs sey degildir bunlarda görülen.
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.19, 18:33   #6
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 44
Mesajlar: 1,773
Ettiği Teşekkür: 613
Aldığı Teşekkür: 2340
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Muhafazakar-Dindarlar Nasıl Bu Kadar Vicdansız Oldular? / Levent Gü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Umut Mesajı göster
Ben bu dinciler kadar gözü ac insan görmedim. Dünya malini versen “Yarabbi sana sükür“ demezler. Sözde dindar ve Allahi en iyi bilenler olduklarini iddia ederler. Su 16 yilda mantar gibi türeyen milyarderlerden gecilmez oldu. Öteki iktidarlarda böyle görülmüs sey degildir bunlarda görülen.
Hep öyle olur. En geriden gelen en aç gözlüsü olur. Bu da bir kanun hükmüdür.
__________________
"Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder." George Orwell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gültekin, kadar, levent, nasıl, oldular, vicdansız, ‘muhafazakardindarlar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.