Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.03.19, 20:46   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,066
Ettiği Teşekkür: 23390
Aldığı Teşekkür: 9070
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Ah Be İzmir Sen Ne Çektin./Ali Avcu

Çağlar süren tarihi boyunca derin acılar, büyük yıkımlar ve dönüşümler yaşayan, gericilerin ellerinde can çekişen ama yine de boyun eğmeyen Güzel İzmir, şimdi de bu kentin patronu olmaya heveslilerle karşı karşıya...

5 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan İzmir bu süreç boyunca birçok acı ve tatlı olaylara şahitlik etmiş. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İzmir başta olmak üzere tüm Ege Bölgesi'ni işgal eden Yunanların acımasız saldırılarına maruz kaldığı sıralarda Kurtuluş Savaşı'nın simgesi haline gelen gazeteci görüntüsüyle İzmir direnişine katılan Teşkilatı Mahsusa üyesi Hasan Tahsin’in işgalcilere karşı ilk attığı kurşunla da tarihteki yerini almıştır.


Daha sonra 9 Eylül 1922’de Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesi ile Yunan işgali sona erer. Ancak, İzmir’de 13 Eylül sabahı Basmane semtinde başlayan yangın, 2 bin 600 metrekarelik bir alanda 20 binden fazla ev ve iş yerini yok ederek İzmirlileri derin bir üzüntüye sokar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sonrası İzmir küllerinden yeniden doğar. Ve kentin yaraları sarılır. Ardından Genç Cumhuriyet, İzmir’e 1923 yılında 10 fabrika, 1933 yılında ise 129 fabrikanın kurulmasını sağlar.


'BUNLAR KÂFİRDİR, GÂVURDUR'

İşgal döneminde hükümetin başındaki Osman Ferit Paşa, İzmir'in işgaline karşı çıkılmamasını, bunun bir hükümet politikası olduğunu açıklar. Ardından adliye nazırlarının da İzmir işgaline karşı çıkan halk öncüleri için “Bunlar kâfirdir. Gâvurdur. Onların peşine düşmeyin” dediği halen hafızalardan silinmiş değil.

Ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’yi yasa boğan Menemen'de şeriat yanlıları tarafından çıkarılan ayaklanmada Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şehit edilmesi, İzmir’in ve Türkiye’nin hafızasında yerini almakta.

Tarih boyunca medeniyetler arasında çağdaşlığın kalesi olan İzmir her dönem yobazların saldırı ve iftiralarına maruz kalmışlardır. Gerici Said-i Nursi’nin İzmir için 'günah işlenen bir şehir' demesi örneğinde olduğu gibi.

BÜYÜK İZMİR YAĞMASI

Peki, o güzelim İzmir'in adı nasıl oldu da 'Gâvur İzmir’ e çıktı. Tarihe kısa bir göz atalım…

AKP iktidarının öve öve bitiremediği II. Abdülhamit tarafından 1867’de yabancılara mülk ve toprak edinme izni veren kanunname çıkartıldı. Yabancılara toprak edinme izni çıktıktan sonra başta Ege bölgesi olmak üzere İzmir’de talan boyutlarına ulaşan toprak alımları başladı.

Ardından 1877 Osmanlı-Rus harbinden sonra yabancıların Ege’de toprak alımları tam bir yağmaya dönüşür. Dönümü bir veya bir buçuk sterline tarla, bağ ve bahçeler İngilizlere satılır. Ege’de muazzam büyüklükte İngiliz çiftlikleri oluşur. İşte o günlerde İzmir’imizin adı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi 'Gâvur İzmir'e çıkar. Atatürk’ün 9 Eylül’de işgalcileri denize dökmesiyle de İzmir’in 'gavurluk' sıfatı biter.

'GAVUR İZMİR'

Ancak, AKP’nin 16 yıllık iktidarı boyunca Cumhuriyet'in bütün kurum ve kalelerine saldırılarının ardı arkası kesilmez…

Son yıllarda İzmir ve İzmirli yurttaşları en çok üzen olayların başında gelen hadise ise: AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Aralık 2005’de İzmir İl Teşkilatı'nın yemekli toplantısında yaptığı konuşmada İzmir’i 'Gavur' diye nitelendirmesinin ardından İzmir’in yeniden 'Gavur' ismiyle anılmasına neden olması. Ve diğer AKP’lilerin de İzmir için olmadık benzetmeler yapmaları.

Yine, AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, "İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez" şeklinde cinsiyetçi ifadeler kullanmıştı. İzmirlilerin tepkisi üzerine özrü kabahatinden büyük bir açıklama yaparak "İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez ki... Sözünden şu anlam çıkmamalı: 'Mahallenin en güzel kadını...' demedim" ifadesini kullanması ise duyanlara pes dedirtti...


HAREM-SELAMLIK

Geçtiğimiz günlerde Zeybekci’nin İzmir’in Ödemiş ilçesinde 'Genç Kürsü' etkinliğinde gençlerle bir araya gelerek 2050 Türkiye’sini anlatırken gençlerin haremlik- selamlık bir şekilde oturtulmasını İzmirli bir arkadaşıma sordum. İsmi şimdilik bende kalsın, arkadaşımın bana verdiği cevap çok anlamlıydı:

“İzmir çağdaşlığın, aydınlığın simgesi bir şehir. İzmir Atatürkçü bir şehir. Ne yaparlarsa yapsınlar İzmirliler asla gerici yobazlara teslim olmaz. Onlar istediği kadar uğraşsınlar İŞKUR ve birkaç kurumda çalışan gençleri istemleri dışında oraya getirtilip haremlik- selamlık oturtsunlar. Ben biliyorum ki o gençler bahsi geçen kurumlar içerisinde çalıştıkları için mecburiyetten oraya gelmişlerdir. Şunu herkes bilmeli ki İzmir’in Cumhuriyet döneminde temelleri atılan fabrikalarını kapatabilirler, satabilirler... Yaptılar da. Bunlar sadece İzmirlileri üzer. İzmir bağımsızlığın, çağdaşlığın kalesi, herkesin İzmir'e saygıyla yaklaşması gerekir. İzmir'in önemini bilmek kendini bilmek demektir. İzmir'e karşı kimsenin saygısızlık etmeye hakkı yoktur bu Cumhurbaşkanı da olsa.”

Aslında AKP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin Ödemiş'te yaptığı toplantıda gençleri haremlik- selamlık bir şekilde oturtması, aslında bilinçaltının ortaya çıkışı.

Daha birkaç gün önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir'de katıldığı seçim toplantısında ''İzmir kocaman büyük bir şirket, büyük bir bilançosu var. Aslında biz şehre bir CEO seçiyoruz'' dedi. Güzel İzmir'e hakça bölüşecek, hukukla yönetecek, halk için bir kent yaratacak başkan lazım; patron değil.

İzmirliler bu gerici rantiyeci takımın İzmir’in kültürel anlamda yozlaşmasına ve dönüşümüne izin verirler mi bilinmez.

Ali Avcu
Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.19, 21:00   #2
Gerçek Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 44
Mesajlar: 871
Ettiği Teşekkür: 3971
Aldığı Teşekkür: 3397
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ah Be İzmir Sen Ne Çektin./Ali Avcu

Merhaba,

Bir hilekarlık yapamazlarsa İzmir'i alamazlar...Ancak hileyle hurdayla alabilirler, başka türlüsü mümkün değil...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.19, 21:57   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1481
Mesajlar: 14,196
Ettiği Teşekkür: 59100
Aldığı Teşekkür: 50837
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ah Be İzmir Sen Ne Çektin./Ali Avcu

Aman İzmir' e nazar değmesin.

__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avcu, çektin or ali, izmir, İzmir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.