Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.07.19, 03:15   #1
Yasaklı Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 288
Mesajlar: 593
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1800
Rep Derecesi : Kel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Adaletin Olmadığı Yerde Devlet Olmaz

Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz.

Hz. Ali’ye sormuşlar; devletin dini var mı?
Cevap vermiş; Var, devletin dini adalettir, Adaleti olmayan devlet zaten dinsizdir !

***

Yargının siyasallaşması demokratik düzene indirilmiş en büyük darbedir:

Artık yaşamın her alanı iktidarın merhametine kalmıştır…
İktidarın ideolojisi her yerdedir:
Kamu yaşamında, eğitimde, giyim kuşamda, yemek içmekte, özel yaşamın her alanında!

***

Yargının siyasallaşması bütün kurumları, işletmeleri, örgütleri, bireyleri, güvenlik güçlerinin ve yönetimin sultası altına sokar.

Polisin tutanakları savcıların iddianamelerine, savcıların iddianameleri mahkemelerin kararlarına dönüşür.

Yargının siyasallaşmasından nasibini alan yüksek yargı da bu zincirin son halkası olarak işlev görür!

***

Adaletin olmaması kadar korkunç nitelik taşıyan, hatta onu bile gölgede bırakan bir başka husus, insanların bunu kanıksamasıdır:

İçeride yatanların trajedilerinin unutulması, dışarıda olanların başlarına aynı şeylerin gelmeyeceğinin sanılması.

Adaletli bir yapıdan, adaletsiz bir yapıya geçilmesinin kanıksanması, artık içinde yaşanan rejimin nitelik değiştirmesine, bütünüyla otoriterliğe ve totaliterliğe dönüşmesine, köleliğe onay vermektir!

***

Adaletin olmadığı yerde insan hakları gelişemez, temel özgürlükler kullanılamaz.

Adaletin olmadığı yerde laiklik de yaşanamaz.
Adaletin olmadığı yerde demokrasi hiç yürümez.
Kısacası adaletin olmadığı yerde uygarlık gelişmez!

Adaletin olmadığı yerdeki yaşam, bir cehennem azabına dönüşür.

Sadece içeride yatanlar açısından değil, dışarıda kalanlar için de!

**

Zıplamalar, dalgalanmalar yaşanmaya başladı. Şu anda görmediğimiz şeyleri görmekteyiz. Enflasyon bir anda yüzde 20’nin üzerine çıktı. Sessiz, yoğun ve artarak gelişen bir işsizlik dalgası yayılmakta. Nereye gidiyor? Temel soru bu. Hepimiz sarsılacağız ancak en kötüsü henüz yaşanmadı. Ve bundan sonra neler olacak?

Daha önce kur zıplamalar ve dalgalanmalarında, yapılmayan şeyler yapılmaya ve Konkordato ilanı, talepleri anormal hale geldi. İflas ertelemede, konkordato komiseri bulunamamaya başlandı. Güven endekslerine bakıyorsunuz, güven endeksi kötü. Reel risk güveni; kötü. İnşaat sektörü apayrı bir süreç yaşıyor. Ekonominin nabzı, sanki atmıyor. Perakende ticaret, giderlerini kısmaya çalışıyor, ama satışlar düşük. “Böyle gitmez” diyor herkes.

Fakat iktidar “kriz” lafının oy kaybettireceğini düşündüğü için “kullanmamaya” çalışıyor ve bol miktarda pansuman görüyorsunuz. Seçimden sonra ne olacağını bilmiyorsunuz. IMF, ile anlaşma olmazsa, büyük kaos diyen de var.

Anlaşma olursa esas siyasi kaos diyen de var, bizim bilmediğimiz gibi maalesef ülkeyi yönetenlerde bilmiyor. Bir stratejileri, amaçları, yok ama 31 Mart’dan sonra boşluk var. Bu şekilde, Türkiye’ye yatırım yapan yabancılar Türkiye’de kalmaya devam eder mi? Bir kısmı etmeyecektir.

Çıkamayan, kalacaktır. Bu da kuru yükseltecek. Kurun yükselmesi aynı zamanda faizin de yükselmesi demek. Bankalarında, istemedikleri bir yola girmesi demek. BDDK, zorunlu kredi hacminin yüzde 4’den, yıl sonunda yüzde 6’yı bulacağını söylüyor. Ancak uluslar arası kurumlara göre iskonto ödenekleri 8’i geçebilir, deniyor. Bankalar yeni kredi vermek istemiyor çünkü kaynak yok. Çünkü bugüne kadar çok fazla vermişler. İnşaat sektörü ve diğer sektörler kötüyse, kamunun iyi olması da beklenemez.


Son 15-16 yıl da ceplerini dolduranlar, kendilerine göre akıllılık ettiler. Dünyaya bakarsak, dünya da akıllı değil. 1995’lerden beri eğilimler sürekli değil. Sürdürülemeyen eğilimler, giderek daha çok şoklar üretir. Buradan “refah” düşüncesi çıkmaz. Ama “aşırılıklar” çıkar, oluşur. Dengesizlikler gelir. Böylelikle yaşadığımız dünya, yaşanmaz hale gelir.

Hiçbir şey birbirinden bağımsız değil. Bir şey değişirse, bakın her şey değişir. Her şey değiştikçe, bu hepimizin yaşamına dokunur. Beklediğim yılsonuna doğru basitçe bir tahminle; işsizlik yüzde 15’in altında olmaz. Birilerinin dediği gibi, “enflasyonu toparlarız ikinci yarıda toparlarız” lafı, çok zor.

1995’den bu yana güç otoriteleri, akıllarını kötüye kullandılar. İnsanların farkındalıklarını katlettiler. Kitle iletişim araçlarını da amaçları için kullandılar. Akıllı telefonlar, onların çok işine yaradı. İnsanların zaafları gelişti ve geleceklerini tükettiklerini anlamadılar. Birbirleri ile nefislerini azdırmak için yarıştırdılar.

2002 yılı kriz sonrası Türkiye’de, her yüz kişiden 4,3’ü borçlu iken 93 ve 2002 krizlerden rahat çıkmamızın sırrı vatandaşımızın borçsuz olmasıydı. Her yüz kişiden 95,2’si, işsiz diye zor koşullara dayanabilme gücü vardı. Her birimizin olumsuzluklara dayanma gücü yüksekti. Bugün her yüz kişiden 65-70’i borçlu. Bu direncimizi kırdı ve korkuyu büyüttü. Hep, bugünü kurtardık. Ancak zaman geçip, sorunlar ağırlaştıkça uzun yıllar üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlar yaşayacağımız bir gerçek olup, çıktı karşımıza.

Ufak tiyolarla neler görebilme ihtimalimiz bulunmakta: Bankaların batma olasılığı. Zorunlu ihtiyaç dışında, her şeyin ciddi değer kaybettiği...

Zorunlu ihtiyaçlar için o kadar borçlandık ki. Şimdi onları elden çıkarmak için herkes uğraşacak ancak alıcı bulamayacak. Çünkü para kaynağı yok.

Kan dolaşımı aksar ve belli uzuvlara ulaşım olmazsa, kangren kaçınılmazdır. Biz şu anda “reanimasyon” konumundayız. Seruma bağlı olarak, acil servisteyiz ama halkın bunu bilmesi istenmiyor.

Şimdiye kadar uygulanan ve özendirilen politikalarla buralara geldik. Düzelir mi? Elbette, düzelir. “Halka, doğruyu söylemek ve üretime geçmekle.”

Bu yolla sosyal alandaki bir takım çatışmaların engellenmesi sağlanabilir. Ancak ne yazık ki iktidar, bu tür öngörüye sahip değil. Ülkemizi kendisinin de önünü alamayacağı ortama sürüklüyor.

Şu anda uçurumun kenarındayız.

Rahmi Yıldırım

Kaynak
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.07.19, 09:08   #2
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 759
Mesajlar: 13,912
Ettiği Teşekkür: 135445
Aldığı Teşekkür: 48380
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz.

Alıntı:
Şu anda uçurumun kenarındayız.

Yanlis.


Acik Düsüte olup, Kedi gibi Ayaklarimizin üzerinemi, yoksa Köpek gibi Kicimizin üzerinemi düsecegimiz tartisilmakta!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.07.19, 09:18   #3
Üye

Ehli_Rey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2019
Konular: 11
Mesajlar: 159
Ettiği Teşekkür: 4
Aldığı Teşekkür: 408
Rep Derecesi : Ehli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz.

Birde dinin direği namaz derler
Her şeyin başı adalet olduğu kabak gibi meydandayken
__________________
Akıl Vicdan Adalet Sevgi Merhamet
Ehli_Rey Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Ehli_Rey'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adaletin, devlet, olmadığı, olmaz, yerde


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.