Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.07.19, 03:20   #1
Yasaklı Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 288
Mesajlar: 593
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1804
Rep Derecesi : Kel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Bangır Bangır Ezan Terörizmi
Kimse ezana saygısızlık etmemişken “ezanı ıslıkladılar” diye iftira atmak, “Ezana saygı göstermeyenlere milletimiz sandıkta gereken cevabı verecek” söylemiyle insanları ezan üzerinden ayrıştırmak ve cepheleştirmek de ilkelliktir, densizliktir, barbarlıktır!!!

HAVALAR düzeldi diye balkon kapısını açmıştım. Civardaki büyük camide öğle ezanı okunmaya başladı. Hemen koştum, kapıyı aceleyle kapattım. Neden mi? Çünkü hoparlörleri sonuna kadar açmışlar, ezanı yüz desibelin üzerinde avaz avaz kulakları tırmalayan şekilde okuyorlardı. (Balkon kapısını kapattığım halde, ezan sesi yine haddinden yüksek geliyordu…)

Bendeniz bir Müslüman olarak ezanı çok seviyorum, hele sesi düzgün bir müezzin usulüne uygun güzel ezan okuyunca büyük zevk ve haz alıyorum, çok mutlu oluyorum.

Lakin ezan başkadır, hoparlör başkadır. Ezan ile hoparlör özdeşleştirilemez. Yüksek madenî sesli canavar bir hoparlör, çok güzel okunan bir ezana büyük zarar verir.

Camilerdeki hoparlör fetişizmi bedeviliktir, ilkelliktir. Akustik denilen bir ilim dalı vardır, camilerde bu ilme uyulmalıdır. Hele, sabah namazlarında hoparlörleri sonuna kadar açarak civarı zangır zangır titreterek ezan okumak büyük bir yanlıştır. Ezanlar öyle güzel okunmalı ki, namaz kılmayanlar bile ezan dinlemek için sabahleyin uyanmalı.

Ezan konusunda şimdiye kadar çok yazdım, Diyanet ilgilenmedi.

Hoparlörlerin ezana zarar verecek şekilde çok açılması dolayısıyla Diyanet’ten müştekiyim.

Camilerdeki hoparlör fetişizminden müştekiyim.

Camilerin mihrap duvarlarındaki ucuz, çirkin, iğrenç, rezil pilli Çin saatlerinden müştekiyim.

Cuma günleri camilerde makbuzsuz para toplanmasından müştekiyim.

İmamlığın para ücret maaş karşılığında namaz kıldırma memurluğu haline dönüştürülmesinden çok ama çok müştekiyim.

Cuma hutbelerinde Türkçe gramer, edebiyat ve vurgu hataları yapılmasından müştekiyim. (Birkaç ay önce bir hatip ‘Hz. İsa radiyallahu anh’ dedi!)

Sabah namazında koskoca camide sekiz cemaat var. Mihraptaki sabit mikrofon yetişmiyormuş gibi imam efendi yakasına bir de seyyar mikrofon mandallıyor, işte bundan müştekiyim.

Sesi bed olan ama kendilerini zamanın Bilal’i sanan bazı kimselerin hoparlörleri sonuna kadar açarak ezan okumalarından şikâyetçiyim.

Kırsal kesim kültür ve zihniyetinin din işlerine burnunu sokmasından müştekiyim.

Ezan konusunda akustik ve estetik kurallarını ayaklar altına alanlardan hezar kere şikâyetçiyim.

Muhterem Diyanet İşleri Başkanlığı, Teknik Üniversite akustik uzmanlarıyla işbirliği yaparak hoparlör terörizmini önlemelidir.

Hoparlörleri sonuna kadar açıp avaz avaz bağırtmak fetişizmdir, günahtır, ayıptır, medeniyetsizliktir, densizliktir.

Hoparlörlerin sonuna kadar açılmasına karşı çıkmak ezan düşmanlığı değildir.

Bendeniz bu yazıyı ezanı savunmak için kaleme almış bulunmaktayım.

Hoparlörlerin çok açılması dolayısıyla güzel ezan dinleyemiyorum. Bu konuda hakkım varsa (ki vardır) haram olsun!

Yıllardan beri ezan ve hoparlör konusunda yayınlanan yazılarım bir araya getirilse kitap olur. Heyhat ki, hiç ilgi görmediler.

(İslamcı yazar Mehmet Şevket Eygi’nin, “Diyanet ve Ezan Hoparlör Terörizmi” başlıklı yazısı, Vahdet, 20 Nisan 2015.)

***

Bangır bangır okunan ezanın gürültü terörizmi olduğunu sadece Mehmet Şevket Eygi söylemiyor. İlâhiyatçı yazar Dr. Hidayet Tuksal da: “Ezanın, insanları rahatsız edecek şekilde icra edilmesi, ne olursa olsun doğru bir şey değil. Bu, İslâm adına da doğru değil! Rahatsız olanlara ‘evinizi taşıyın’ ya da ‘faili meçhule kurban gidersiniz’ yönünde tehditler, barbarlıktır. Ben de bir dönem camiye yakın bir evde oturuyordum ve ezan dinlemek korkunç bir şeydi” diyor.

Yine bir başka ilâhiyatçı yazar İhsan Eliaçık: “Kimsenin hoparlörlerin sesini sonuna kadar açıp ezan okumaya hakkı yoktur. Yüksek sesle okunan ve insanı rahatsız eden, güzel şekilde okunmayan şey, ezan da olsa, GÜRÜLTÜDÜR. Vatandaşların, ezanın okunuş şeklinden rahatsız olma hakkı vardır” şeklinde konuşuyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi ilâhiyat profesörü Mustafa Saim Yeprem ise, hoparlörden yüksek sesle okunan ezan konusunda şunları söylüyor:

“İnsanların çoğunun uyuyor olabileceği, hasta olabileceği veya toplantı esnasında olabileceği nedeniyle…yüksek sesli ezan…bazılarının hayatını olumsuz etkileyebilir. İslâm’da dayatma yoktur! Ezanın, her hal-u kârda kişiyi rahatsız etmeyecek ve gönle rahatlık, ferahlık verecek şekilde okunması lâzımdır.”

(Bu açıklamalar için bakınız: http://bianet.org/bianet/din/138215-...-gurultu-olur-)

***

Buna benzer görüşleri dile getiren, hoparlör zulmünün önlenmesi için çağrıda bulunan başka ilâhiyatçı ve yazarlar da var. İyi ki varlar.

Demek ki neymiş?

Ezan okumaya memurlar ama insanın sinirlerini altüst edecek kadar kötü memurlar. Detone bir sesle ezan okuyorlar; detone okumakla kalsalar gene de şükür, hoparlörü köklüyorlar, gürültü kirliliği yapıyorlar. Arabalarda zangır zangır bangır bangır arabesk veya techno müzik çaldıran magandalardan hiçbir farkları yok.

İmamlığı para karşılığında namaz kıldırma memurluğuna dönüştüren bed sesli kimselerin hoparlörleri avaz avaz bağırtarak ezan okumaları ilkelliktir, medeniyetsizliktir, fetişizmdir, günahtır, ayıptır, densizliktir.

Kimse ezana saygısızlık etmemişken “ezanı ıslıkladılar” diye iftira atmak, “Ezana saygı göstermeyenlere milletimiz sandıkta gereken cevabı verecek” söylemiyle insanları ezan üzerinden ayrıştırmak ve cepheleştirmek de ilkelliktir, densizliktir, barbarlıktır!!!

***

Konu ezan olunca ne yazılsa ne söylense eksik kalır.

Müteveffa Yaşar Nuri Öztürk sağ olsa, ezanın ibadet olmadığını söylerdi. (Sağlığında söyleyip durdu ama kendisi söyledi kendisi dinledi!)

Bir insan evladı da çıkar, “Madem her mevzuda Peygamber’in sünnetine göre amel etmeye hevesliler (tesettür vs. gibi), ezanı da Peygamber dönemindeki gibi hoparlör olmadan okusunlar” diyebilir.

Bir başkası, hoparlörle aksıra aksıra, kargayı bile minnetle anımsatacak bet bir sesle bangır bangır namaz vaktini bildirmekle ezanın aynı şey olmadığını vurgulayabilir.

Bir başkası da ses ve müzik eğitiminden geçmiş “kulak terbiyesine sahip, şan eğitimi almış, makamdan musikiden anlayan güzel sesli müezzinler” bulmanın olanaksız olduğunu, bu durumda iyi bir ezan kaydının yeterli desibelde hoparlöre verilmesinin uygun olacağını söyleyebilir.

Daha çok şey söylenebilir.

Türkçe ibadet ve ezan konusuna girmeden kendi hesabıma söylemiş olayım:

Bed sesli ezan memurlarından Saadettin Kaynak ve Münir Nurettin Selçuk estetiği beklemek boşuna olsa da, ezanı bed sesli kimselerin sonuna kadar açtıkları hoparlörden dinlemek dinletmek şart mıdır?

Namazda gözü olmayan insanların kulak zarını patlatacak kadar açılmış hoparlörlerden bangır bangır bir bağırışla, terennüm olmaktan çıkıp tüyler ürpertici bir kakofoni ile uyandırılması, bebeklerin çığlık çığlığa ağlatılması, hastaların yataklarından zıplatılması ne kadar doğrudur?

Nihayet! Bu sorulara, gürültüden rahatsız olmak şöyle dursun, gürültüyü seven (“Ay’a dört şeritli otoyol yapılacak” vaadine gözü kapalı inanan), Allah Muhammed Kur’an Ezan bayrak retoriğinin “zengine han hamam servet, bu dünyada cennet / çalışana yoksula din diyanet, öbür dünyada cennet” siyasetinin kılıfı olduğunu sorgulamadan iman eden ümmetten akla uygun bir yanıt alınabilir mi?


Rahmi Yıldırım

Kaynak
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.07.19, 09:16   #2
Tam Üye

Ehli_Rey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2019
Konular: 18
Mesajlar: 225
Ettiği Teşekkür: 5
Aldığı Teşekkür: 573
Rep Derecesi : Ehli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Camilerdeki hoparlör fetişizmi

Allah hastalarımıza sabır versin
Sabah ezanlarına tahammül edilecek gibi değil
__________________
bad-el harab-ül basra!

Beş Şartımızdır;
Akıl Vicdan Adalet Sevgi Merhamet
Ehli_Rey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Ehli_Rey'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.07.19, 11:53   #3
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 212
Mesajlar: 2,082
Ettiği Teşekkür: 11369
Aldığı Teşekkür: 7865
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Camilerdeki hoparlör fetişizmi

Alıntı:
Lakin ezan başkadır, hoparlör başkadır. Ezan ile hoparlör özdeşleştirilemez.
Merhaba,

İkisi başka gibi gözükse de aslında aynı amaca hizmet eder diye savunulur...Ezanda amaç güzel okumak değil " DUYURMAK " tır...Bundan dolayı da garip sesler de olsa, berbat sesler de olsa, volüm sonuna dek de açık olsa diyanetin umurunda olmayacaktır...

Asıl amaç duyurmak dedik...O zaman günümüzde buna ihtiyaç var mıdır...? Herkeste saat, telefon bir şekilde zaten var...Ya alarmı kurar veya saatine bakar ne yapacaksa gider yapar...İşte asıl amacı duyurmak olan ve dini bir emir olmayan ezanın şu an yine de alenen duyuyurularak okunmasının nedeni " gelenek " tir...Aynen " ramazan davulu " gibi...!

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.07.19, 14:18   #4
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 118
Mesajlar: 2,078
Ettiği Teşekkür: 4006
Aldığı Teşekkür: 7499
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Camilerdeki Hoparlör Fetişizmi

Bial-i habeşi Rürasında görmüş namaza çağırmak için. Peygambere söylüyor o da oku be Bilal diyor. O da yüksekçe bir yere çıkıp ezan okuyor. O gün bu gündür millete ezan okunuyor.
Hopörler mevzuu ayrı bir dalga. Son ses hoparlör ile ezan okunacak diye bir şey yok ama yapanlar var. Milletin bebeği, hastası vs. var diye düşünen yok...

Ezan, izan dan gelir. İzan edilen bir duruma davettir. Gerçek namazda hayatın kendisidir. Biz de izan ettik bir şeyler burada, umarım namazınızı düzgün kılar yani hayatınızı düzgün yaşarsınız...

"Tanrı ile uludur, Birdir, tektir
Ondan başkası yoktur
Bir'in tanedir
O'dur onun varlığı yaratan
"Bir ruhtur Tanrı ile, Görünmeyen BIR ruh …
Ta başlangıçta Vardı Tanrı ile,
Tek varlıktı o .
HIC bir sey yokken o Vardı,
Onun Seyi o yarattı.
Ezelden Beri süregelen varlığı,
Ebediyete Kadar sürecek,
Gizlidir Tanrı ile, Kimse görmemiştir onu.
İnsanlara ve yarattıklarına Sır kalır o Zaman'a "
Yukarıda yazılmış olan şiir,Mısır hükümdarı (firavunu) Akhenaton'un (Amenofis'in) mezarından...
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.08.19, 21:45   #5
Tam Üye

Ehli_Rey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2019
Konular: 18
Mesajlar: 225
Ettiği Teşekkür: 5
Aldığı Teşekkür: 573
Rep Derecesi : Ehli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevherEhli_Rey işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bangır Bangır Ezan Terörizmi

Devletin, bütün vatandaşları namaza davet etmesi çok yanlış, böyle resmi bir davet olabilir mi?
__________________
bad-el harab-ül basra!

Beş Şartımızdır;
Akıl Vicdan Adalet Sevgi Merhamet
Ehli_Rey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ehli_Rey'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
camilerdeki, fetişizmi, hoparlör


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.