Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.09.19, 22:29   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8758
Mesajlar: 30,600
Ettiği Teşekkür: 104503
Aldığı Teşekkür: 161275
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Nurettin Yıldız Sayesinde Ateizme Akın Var

Nurettin Yıldız Sayesinde AteizmeAkın Var

Nurettin Yıldız’ın din kaynaklarını dışladığı ya da yeterli İslami bilgiye vakıf bulunmaması sebebiyle algılayamadığı belli olan görüşüyle ne yapmaya çabaladığını az çok tahmin edebiliyoruzNurettin Yıldız isimli kişi yine sahne aldı.
Ve yine ne dine ne de insan psikolojisine sığan ve aynı zamanda çağdışı vasfına haiz fetva çıkışıyla sosyal medyayı esir aldı.

Altı yaşındaki masum kız çocuklarıyla evlenilebilir şeklindeki, İslam’ın evrensel ahlak anlayışıyla çatışan görüşüyle tepkilerin odağı olan Sosyal Doku Vakfı başkanı Yıldız bu kez de: “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km'den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadın da olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. Mesela İstanbul'dan Bolu'ya tek başına bir hanımefendi araç kullanarak veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez” şeklindeki yanıltıcı skandal ifadeleri kullandı.

Daha yakın zamanda Suudi Arabistan gibi kapalı bir şeriat ülkesinde bile kadınlara ehliyet verilip araç sürmelerine izin verilirken, Nurettin Yıldız’ın din kaynaklarını dışladığı ya da yeterli İslami bilgiye vakıf bulunmaması sebebiyle algılayamadığı belli olan görüşüyle ne yapmaya çabaladığını az çok tahmin edebiliyoruz. Kadının eve sabit bir etkisiz eleman olarak üretimden uzak varlık haline getirilmesi tüm İslamcıların hedefi olduğu gibi Nurettin Yıldız’ın da saklayamadığı bir amaç olsa gerek.
O halde konuyla alakalı soruyu sorup yanıtını vermeliyim.
Alıntıladığım kaynaklarda Yahya ŞENOL ile Enes ALİMOĞLU’nun tespitlerinden yararlanarak konuya açıklık getirmek istiyorum.

SORU: Mahremsiz, yani yakın akrabasından yetişkin bir erkek olmaksızın bir bayanın tek başına veya kadınlardan oluşan bir grupla, gezi süresi ve mesafesinde şehirlerarası yolculuklara çıkmasının İslam’daki hükmü nedir?

CEVAP: Kadınların yolculuğa çıktıklarında yanlarında mahrem bulunmasının gerektiğini ifade eden hadislere bakıldığında, bunların farklılıklar arz ettiği görülmektedir.
Sözgelimi Peygamberimizden rivayet edilen hadislerin bazısında, kadınların bir gece ve bir gündüzlük mesafeye mahremsiz olarak gitmelerinin yasaklandığı görülürken, bazılarında iki gece ve iki gündüzlük, bazılarında üç gece üç gündüzlük, bazılarında ise hiç zaman kaydı olmaksızın mutlak olarak kadınların yolculuğa çıkması yasaklanmıştır.
Öte yandan Peygamberimiz, kadınların yanlarında hiç mahremleri bulunmadan yolculuğa çıkabileceği bir zamanın geleceği konusunda haber vermiştir. Peygamberin bu sözünde açık bir şekilde görüleceği gibi, kadınların mahremsiz olarak yolculuğunun yasaklanmasının sebebi yol güvenliğinin bulunmamasıdır.

Bu konudaki hadislerin farklılıklar göstermesi ve bir hadiste de kadınların mahremsiz olarak uzak yerden kalkıp hacca gidebileceğinin ifade edilmesi, kadınların mahremsiz olarak yolculuğa çıkmasının “illete (geçerli nedene) dayalı bir yasaklama” olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Öyleyse yasağa sebep olan engel ortadan kalktığında yasağın da ortadan kalkacağı açıktır.
Kadınların seyahate mahremsiz çıkamayacaklarına ilişkin kaynaklar:

1-Kadınların bir günlük yolculuğa mahremsiz çıkmasını yasaklayan kaynak
Ebu Hureyre anlatıyor. Hz. Muhammed buyurdu ki: “Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.” (Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti’zân 37; Ebu Dâvud, Menâsik 2; Tirmizî, Radâ 15)

2-Kadınların iki günlük yolculuğa mahremsiz çıkmasını yasaklayan kaynak
Ebu Saîd el-Hudri aktarıyor.: Ben Hz. Peygamber’den son derece dikkatimi çeken ve hayretimi toplayan dört hikmetli şey işittim. (Bunlardan biri):
“Yanında kocası veya kendisine nikâh düşmeyen bir yakını bulunmaksı­zın bir kadın, iki günlük mesafeye yolculuk etmesin.” (Buhari, Muhsar, 37; Müslim, Hacc, 415, 416(827).

3-Kadınların üç günlük yolculuğa mahremsiz çıkmasını yasaklayan kaynak
Abdullah İbn Ömer aktarıyor Peygamber: “Bir kadın, yanında kendisine nikâh düşmeyen bir mahremi bulunmaksızın üç günlük bir yolculuğa çıkamaz/çıkmasın” buyurmuştur. (Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim 413(1338)

4-Kadınların her türlü yolculuğa mahremsiz çıkmasını yasaklayan kaynak
Abdullah İbn Abbas aktarıyor. Peygamber: “Hiçbir kadın yanında bir mahremi olmadıkça sefere çıkmasın; kadının beraberinde mahremi bulunmadıkça yanına hiçbir erkek girmesin” buyurdu. Peygamber’in bu uyarısı üzerine arkadaşlarından biri:

“Ey Peygamber! Ben şu ve şu askerler içinde gazaya çıkmak istiyorum. Hâlbuki eşim hac yapmak istiyor (Ne buyurursun)? diye sordu. Peygamber de ona şöyle yanıt verdi: “Sen de eşinle beraber git!” (Buhari Muhsar, 37; Müslim, 424 (1341)

KADININ MAHREMSİZ YOLCULUĞA ÇIKABİLECEĞİNE İLİŞKİN KAYNAK

Adiy b. Hâtim aktarmıştır. Peygamberimizin yanına bir adam gelip ona yol kesilmesinden şikâyet etti. Peygamber bana dönerek: “Ey Adiy, sen Hîre şehrini[1] gördün mü?” dedi. Hayır, görmedim, fakat orası hakkında bana haber verildi, bilgim var, dedim. Peygamberimiz: “Eğer ömrün olur da yaşarsan hevdeci[2] içinde yol­culuk eden kadının Hîre’den hareket edip Mekke’ye kadar gelerek Kâbe’yi tavaf edeceğini göreceksin” buyurdu. Ben buna şaşırarak kendi kendime, şehirlerde fitne ve karışıklık ateşini tutuşturmuş olan Tayy kabilesinin yol kesicileri varken kadın tek başına nasıl yolculuk edecek, dedim.

Adiy adlı kişi sözlerini şöyle sürdürmüştür: “Ben kendi yaşantımda, Hîre’den hevdeci içinde yolculuğa çıkıp, Allah’tan başka hiç kimseden korkmayarak Kâbe’yi tavaf eden bir kadını gördüm” (Buhari, Menakıb, 25) (Hüseyin Ali ed-Dakûkî, “Hîre”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 18, s: 122)

KADINLARIN MAHREMSİZ YOLCULUĞA ÇIKABİLECEĞİNE İLİŞKİN PEYGAMBERİN ARKADAŞLARININ UYGULAMALARI

İmam Buhari, kadınların hac ibadeti ile ilgili hadislere yer verdiği bölümün başında, II. Halife olan Hz. Ömer’in, Peygamberimizin eşlerine tek başlarına hac için yola çıkmalarında sakınca görmeyip izin verdiğini ve onların beraberlerinde onların aile yakınlarından olmayan iki erkeği gönderdiğini belirtmiştir. (Buhari, Muhsar, 37)

KADINLARIN MAHREMSİZ YOLCULUĞA ÇIKABİLECEĞİNE İLİŞKİN ALLAH’IN GÖRÜŞÜ

Hac ibadeti ile ilgili olarak Allah şöyle buyurmaktadır: “Yoluna gücü yeten her kimsenin Beytullah’ı haccetmesi Allahın insanlar üzerinde hakkıdır.”(Al-i İmran suresi, 97. Ayet)
Buradaki insan, kadın olsun erkek olsun dini sorumluluk taşıyan her inançlı kişidir. “Yoluna gücü yeten” ifadesi hem yol güvenliğini hem sağlığı hem de maddi imkânı içine alır. İbadet şahsi olduğundan kimin gücü yeterse hacca o kişi gider. Erkek ya da kadın fark etmez, eğer diğer koşullar yerine getirilip yol güvenliği de sağlanmışsa herkes herhangi bir şarta bağlı olmaksızın hacca da gidebilir, tercih ettiği başka bir destinasyona da yolculuk edebilir.

Sonuç: kadınların mahremsiz olarak yolculuğa çıkma yasağı, Hz. Muhammed dönemine ait bir yasak özelliği taşımaz. Yol güvenliğinin olmadığı her yerde sadece kadınların değil; can, mal ve ırza tecavüze maruz kalabilecek herkesin seyahat yapamayacakları bir gerçek ve gerekliliktir. Fakat güvenlik varsa cinsiyete bağlı olmaksızın hiç kimse için yasak yoktur.
Bilmem anlatabildim mi, din kaynaklarını, içinde bulunduğumuz çağı ve insan psikolojisini bir türlü hesaba katamayıp İslam’ı gereği gibi anlayamayan Nurettin Yıldız!
Şayet anlaşılmadıysam, bu görüş ve saptırmalardan ötürü dinsizliğe, hatta tanrı tanımazlığa yönelen yeni neslin oluşturacağı negatif akın görüldüğünde ne demeye çalıştığım daha iyi anlaşılır.
Ben uyarmakla yükümlüyüm…
[1]-Hîre: Irak’ın Necef iline bağlı bir ilçe
[2]-Hevdec: kadınların binmesi için devenin sırtına konulan ufak mahfel/bölüm

Nazif Ay
Odatv.com

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.09.19, 23:56   #2
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 926
Mesajlar: 7,250
Ettiği Teşekkür: 17974
Aldığı Teşekkür: 25697
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Nurettin Yıldız Sayesinde Ateizme Akın Var

Yahu adam doğru söylüyor, sadece bu adamın suçu değil ki bu, asıl suç Muhammet'te.
90 Km'yi neresinden uydurmuş, o tarihte KM var mıymış! Haydi oldu diyelim, sanane be adam milletin kullanacağı araçtan, böyle din mi olur! Sen önce 9 yaşında çocukla niye evlendin onun hesabını ver (evlendiği de meçhul ya) hani ele verir talkımı kendi yutar salkımı hesabı olmuş bu, kafasına göre kural koymuş adam ve bunu da din yapmış...
Hakikaten Aristo'nun dediği gibi Muhammed bugün yaşasaydı ahlâk masası, dolandırıcılık masası çoktan el koymuştu olaya.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.09.19, 09:06   #3
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 13,866
Ettiği Teşekkür: 134666
Aldığı Teşekkür: 48279
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Nurettin Yıldız Sayesinde Ateizme Akın Var

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Sen önce 9 yaşında çocukla niye evlendin onun hesabını ver (evlendiği de meçhul ya) hani ele verir talkımı kendi yutar salkımı hesabı olmuş bu, kafasına göre kural koymuş adam ve bunu da din yapmış...
Alıntı:
Altı yaşındaki masum kız çocuklarıyla evlenilebilir şeklindeki, İslam’ın evrensel ahlak anlayışıyla çatışan görüşüyle tepkilerin odağı olan Sosyal Doku Vakfı başkanı Yıldız

9 Yasinda kizla evlenen Kafa Kesen Işidcinin kafasini, kendileri kesip, soydaslari apis arasina yerlestirdi.


Bu Yildiz´i şiseye kaymişi savundugumun anlamina gelmesin sakin.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ateizmeakın, nurettin, sayesinde, yıldız


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.