Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.01.13, 18:36   #1
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,798
Ettiği Teşekkür: 32109
Aldığı Teşekkür: 44601
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Uğur Mumcu yaşasaydı | SALMAN ALTUNDAL

Uğur Mumcu yaşasaydı…

SALMAN ALTUNDAL


Gazeteci-yazar Uğur Mumcu Ocak 1993'te bombalı saldırı sonucu parçalanarak öldürüldü. Cinayetten hemen sonra dönemin Başbakanı ve İçişleri Bakanı cinayeti çözmenin ve faillerin yakalanmasının “Devletin namus borcu” olduğunu söyledi. Aradan 20 yıl geçti. Uğur Mumcu’nun katilleri yakalanmadı ve cinayetin arkasındaki ilişkiler aydınlatılmadı. Katillerin izleri devletin ‘derin’ dehlizlerinde kayboldu.

Okurları, sevenleri, dostları her yıl olduğu gibi onu özlemle, hüzünle bu yıl da andılar. ‘Umut Davası’ yerini umutsuzluğa bıraktı. Dava tam bir arap saçına döndü. Mumcu Ailesi’nin mahkemeye sunduğu sayısız talepleri, dilekçeleri dosyaları şişirmekten öteye bir işe yaramadı.

Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Kemal Türkler, Musa Anter, Muamer Ersoy, Turan Dursun, Bedrettin Cömert Cevat Yurdakul, Dogan Öz, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink ve
binlerce faili meçhul cinayatte olduğu gibi. Mumcu’yu da henüz 51 yaşında en olgun, en üretken döneminde hayattan koparıp aldılar…

HEM BİLGİ HEMDE FİKİR SAHİBİYDİ

Mumcu toplumsal süreçleri ta içinden izleyen, fikirlerini yalın ve samimi biçimde toplumla paylaşan bir düşünce adamıydı. Yazma serüveni Yön, Türk Solu, Devrim, Ant, gibi dergiler ile öğrencilik yıllarında başladı.

1968-69-70 yıllarında Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde zaman zaman çeşitli konularda inceleme yazıları ile devam etti. Köşe yazarlığına 1974 yılında haftalık Yeni Ortam dergisinde daha sonrada Anka Ajansından sürdürdü. 1975 yılından itibaren kısa bir kesinti hariç hep Cumhuriyet’e Gazetesinde yazdı. Mumcu muhabirlikten gelen bir gazeteci değildi. O daha çok araştırma, inceleme ve yorumcu özeliğiyle düşünce üreten bir gazeteci ve toplum adamı oldu.

Uğur Mumcu’yu defalarca canlı dinlemiş, onunla karşılıklı konuşma fırsatını yakalamış bir kuşaktanım. Aklımdaki notları, kimi gözlemlerimi bir anlamda sesli düşünerek paylaşmak istiyorum.
Öncelikle herkesin tanık olduğu gibi mütavazi, sade, ilkeli bir yaşamı benimsemişti.

Güzel konuşurdu. Gümbür gümbür, ajtasyonla karışık akıcı, ikna edici bir üslübu vardı. Düşüncelerine katılırsınız, katılmasınız samimi bir insandı ve o samimiyet herkese geçerdi. Bu kadar sevilmesi, kitaplarının hala okunması tesadüf değil.

Pozitif bilimleri tutkuyla savunurdu. Onun ‘bilgi sahibi olmadan fikirsahibi olunmaz’ sözü hala akıllarda. Toplumu saran şiddet sarmalına, terörizmin her türüne karşıydı.

Siyasi bakımdan karşıtlarının da özgürlüğünü güçlü biçimde savunurdu.

En başından beri Türkiye’nin önünü tıkayan ‘Kürt Sorununa’ adıyla vurgu yapanların başındaydı. Resmi ideolojinin ‘kart kurt’ demgojisini kameraların önünde ilk deşifre edenlerden biriydi.

Kürt sorununun AGİK, Paris Şartı, insan hakları çerçevesinde barışçı çözümünü her platformda dile getirdi. Devletten ve PKK’dan kaynaklı şiddete, terörün her türüne karşı çıktı.

MUKTEDİRLER İÇİN ‘SAKINCALI PİYADE’ İDİ

Doğan Avcıoğlunda Yön çizgisinin etkileri vardı. ‘Sol Kemalist’ diyebileceğimiz bir politik hattı sol sosyaldemokrat anlayışa yakındı. Ulusal kurtuluş savaşının anti- emperyalist kazanımlarına coşkuyla sahip çıkardı. Irçılıktan uzak ulusal demokratik bir çerçeveden bakardı.

Emekten yana sol ve anti-faşist duyarlılığını her adımda ifade etti.

Devrimci gençlik hareketleriyle, onların yiğit öncülerine yakınlık duydu.

Sosyalist çevre ve kişilerle dostluk ilişkisi vardı onlara saygılıydı. Behice Boran, M.Ali Aybar, Musa Anter, Deniz Gezmişin konuşulduğu bir sohbette bu düşüncelerine bizzat tanıklık ettim. Uğur Mumcuyla bir çok temel konuda farklı düşünmeme rağmen ona olan saygım hiç azalmadı.

Her dönemde ağır mağduriyetler yaşadı. 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerine şiddetle karşı çıktı. Hayatı boyunca darbelerle gelen ırkçı, miliyetçi, vatan- millet- bayrak demogojilerini bıkmadan bazen tiye alarak eleştirdi. O darbeciler için ‘Sakıncalı Piyadeydi”.

Kim yaparsa yapsın yolsuzlukların üzerine gitti, onları tüm ayrıntısıyla araştırdı deşifre etti.
Hep çoğulculugu, evrensel demokrasiyi, insan haklarını, adaleti savundu.

Usta bir polemikçiydi. Bu konuda medyadaki karşıtlarına çoğu kere üstünlük sağlardı buna rağmen onlarla medeni ilişkilerini sürdürdü.

EGER YAŞASAYDI…

Uğur Mumcu yaşasaydı bu günkü çizgisi nasıl olurdu?

Bunu tam olarak bilebilmek elbette zor. Yazdıklarını, konuştuklarını bir bütün olarak incelediğimizde, eşi Güldal hanımı, artık birer yetişkin olan çocukları Özgür ve Özge Mumcu’nun yazdıklarına baktığımızda bir öngörüde bulunabiliriz.

AKP iktidarına onun Amerikancı, neoliberal, savaşçı politikalarına karşı karalı bir muhalif olurdu.
Çağdaş değerlerden, devletin demokratikleşmesinden yana tutumunu sürdürürdü.

Konturgerilaların, özel harp dairelerin dağıtılmasını, failimeçhullerin aydınlatılmasını isterdi.

Toplumun ortak değerlerini sülük gibi emen, geçmişle kıyaslanmayacak kadar katlanarak artan yolsuzlukların en sıkı takipçisi olurdu.

Ülkenin birliğini savunur, Kürt sorununun barış ve uzlaşmayla çözümünü destekler, PKK’nın silah bırakmasını, şiddetin kanın durdurulmasını isterdi.
Kürt sorununu inkar eden, halkların eşitliğine ve kardeşliğine inanmayan, demokratikleşmeye dudak büken, iç savaş histerisine tutulanlarla, Atatürk istismarcılığı yapan ırçı, milliyetçi çevrelerle, nasyonalistlerle aynı çizgide olmazdı.

ÇOCUKLARI BABALARININ İZİNDE

Bakın acılarla yoğrulan, babasından aldığı değerleri, kültürü, birikimi yeni bir düzeye yükselten oğlu Özgür Mumcu – 07- 01- 2013 günülü Radikal Gazetesindeki köşesinde kaleme aldığı “Şehitler ölmez, babalar ölür’ başlıkılı yazısından kısa bir alıntı…

“Kürt meselesinin çözümünün hukuki altyapısının şeffaflık içerisinde ve soğukkanlılıkla ele alınması elzem.

İmralı ile müzakerelerin başlayacağına yönelik işaretler ve bu sebeple doğan umutlu hava 2013’ün en azından şimdilik iyi başlamasına yol açtı. Ölen bir Türk ya da Kürt gencinin bütün Kürtlük ve Türklük davasından daha önemli olduğunu düşünenlerdenim. Yoksul Kürt ve Türk gençlerinin birbirlerini öldürmek yerine ortak sınıfsal ve kültürel çıkarlarını tespit edip, beraber yaşamanın da ötesinde beraber mücadele edecekleri bir siyaset ortamının özlemini duymamak elde mi?

Ucuz milliyetçilikten beslenen, güvenlik ve şiddet dilinin, dolayısıyla gencecik insanların bedenlerinin arkasına sığınarak yapılan yüksek ya da toplumsal siyasetin götüreceği tek yerin bir bataklık olduğu da ortada.”

Bir alıntıda kızı Özge Mumcu’dan. T24.internet sitesinde 24 Ocak 2013 günü “Belleğimizde mezar taşları” başlıklı duygulu bir yazı yazdı.

“2006’da ise Hrant Dink öldürülüyor. Babam ile Hrant Dink’i karşılaştıran, ağabeyimin deyişiyle “ölüleri yarıştıranlar” çıkıyor. Defterime not bile düşemiyorum artık, babamın sözü sürekli aklımda: “İnsanlar öldürülürken susulmaz.” İnsanlar haksız yere tutuklanırken, hapishanelerde ne için tutuklandıkları bile belli olmadan terörist payesi altında tutulurken, Sivas’ta zaman aşımı kararına devletlilerimiz “hayırlı olsun” derken, aile yakınları, insanlar sokakta gaz yerken de susulmayacağı gibi.”

Sözün kısası, Uğur Mumcu bugün yaşasaydı her anlamda birinci derecede mirasçısı olan çocuklarından farklı düşünmezdi.

Gerçek bir demokrat olarak toplumsal yaşamımıza katkı yapmaya devam ederdi.

Kaynak
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.13, 18:39   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125445
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Uğur Mumcu yaşasaydı | SALMAN ALTUNDAL

Hapiste olma ihtimali yüzde yüz olurdu.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.13, 18:41   #3
Tam Üye

Herhangi_Biri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 35
Konular: 0
Mesajlar: 244
Ettiği Teşekkür: 668
Aldığı Teşekkür: 1021
Rep Derecesi : Herhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerdeHerhangi_Biri Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Uğur Mumcu yaşasaydı | SALMAN ALTUNDAL

Uğur mumcuyu gördükten sonra ne yalan söylim bir kaçı dışında geri kalanına gazeteci demek içimden hiç gelmiyor.
__________________
imza mimza yok
Herhangi_Biri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Herhangi_Biri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.13, 18:51   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8758
Mesajlar: 30,599
Ettiği Teşekkür: 104500
Aldığı Teşekkür: 161269
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Uğur Mumcu yaşasaydı | SALMAN ALTUNDAL

Uğur Mumcu yaşasaydı, çizgisinden hiç sapmazdı. Bir kaç yazarımız gibi doğrudan şaşmaz, bazıları gibi de döneklik yapmazdı.

Onun için öldürüldü ya zaten.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
altundal, gibi, kürt, mumcu, salman, uğur, yaşasaydı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 00:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.