Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Diğer Yemekler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.03.12, 16:08   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8959
Mesajlar: 31,191
Ettiği Teşekkür: 105581
Aldığı Teşekkür: 163148
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği NoktaGüvenli ve Gerçek Gıdanın İzinde


Sofralarımızda yer alan ürünlerin geldiği nokta.


National Geographic dergisi, sofralarımızdaki tehlikeye dikkat çekiyor ve gerçek güvenli gıdaya götüren yolları mercek altına alıyor.

Aspartam sağlığa zararlı mı?, Gıda boyaları ile kanser arasında ilişki var mı?, Etiketleri doğru okuyabiliyor muyuz?, GDO açısından Türkiye’deki durum ne?, Gıdalardaki risklerden korunmak için neler yapılabilir?...


Firmalar, katkısız ve doğal olduğunu iddia ettikleri gıdaları; “Hormonsuz, yüzde yüz doğal, annenizin mutfağından, doğadan gelen lezzet...” gibi sloganlarla pazarlamaya çalışıyor. Akıllardaki soru ise şu: Bir sürü işlemden geçmiş veya katkı maddeleriyle doldurulmuş bir gıda ne kadar doğal olabilir?

Emülgatör, fruktoz, homojenize, UHT, aspartam, numaralı E’ler... Biz raflardan sofralarımıza gelen ürünlerin etiketlerindeki bu bilgileri okumaya, okuduklarımızın vücudumuza etkilerini anlamaya çalışıyoruz ama uzmanlar, raflardaki gıdaların insan sağlığına etkileriyle ilgili araştırmaların yeterli olmadığını söylüyor. Araştırmaların kanıtladığı nokta ise hastalıkların yüzde 70’inin beslenme kaynaklı olduğu. Yani yediğimiz, içtiğimiz her şey, nasıl ve ne kadar yaşayacağımız konusunda söz sahibi olan önemli unsurlardan.Tam da bu nedenle ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilmeye hakkımız var! Eğer gıdayı kendimiz üretmiyorsak, şimdilik bizi gerçek gıdaya götüren en güvenli yol; uzun süre dayanabilenler yerine taze olanları, kaynağını ve nasıl üretildiğini bildiklerimizi ya da organik sertifikalı ürünleri tüketmek. Yani hâlâ seçme şansımız var ve seçimlerimiz geleceğimizi belirliyor.


Seçimlerimiz geleceğimizi belirliyor

İngiltere’de 1930’da ve 1980’de üretilen sebze ve meyvelerin mineral değerlerinin karşılaştırıldığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, 50 yılda sebzelerde kalsiyum, magnezyum, bakır ve sodyumda, meyvelerde ise magnezyum, demir, bakır ve potasyumda önemli düzeylerde gerilemeler oldu. Bilim insanlarına göre bu düşüş, endüstriyel tarımın gelişmesinden veya çeşitlerin değişmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Gıda, pazar tezgâhı ya da süpermarket raflarından soframıza kadar olan yolculukta çok uzun bir yol kat ediyor. Ürünlerin toplanması ve ekinlerin biçilmesi bu yolculuğun önemli parçası elbette ama yol, çok daha öncesinden başlıyor. Tohumun toprağa düştüğü andan... Gerek lezzet farklılıkları gerekse sağlıkla ilgili endişeler, dünyada olduğu gibi Türkiye’de doğal ürün ve yerel çeşitlerle ilgili farkındalığı artırıyor. Marketlerdeki ürünlerin yerli tohumdan üretilip üretilmediğini bilmek ise çok zor.


Organik, ekolojik, biyolojik...

Toksisite denilince akla ilk gelenlerden birinin pestisid olarak da adlandırılan tarım ilaçları olduğu düşünülürse, organik tarımın önemi daha da belirginleşiyor. Organik tarım yönetmeliklerinde çoğu mineral, bitki ve hayvan orijinli, sınırlı sayıda ve koşulda kimyasal kullanımına izin verilirken, konvansiyonel tarımda yüzlerce farklı kimyasal ilaç kullanılıyor. Öyle ki masum ve sağlıklı bilinen elma, soframıza gelene kadar 1 ila 8 pestisid ile ilaçlanabiliyor. İhraç edilen bazı gıdaların kalıntı saptanması nedeniyle geri dönmesi de bu yüzden...


“Annenizin yemekleri gibi…”

Gıdalara karşı güvensizlik ve etiketlerin yetersiz olması, ne yediğini bilmek isteyenleri doğal ve organik ürünlere yönlendiriyor. “Annemizin yemeklerine benzediğini” iddia edecek denli ileri gidebilen gıda üreticileri, ürünlerinin ne kadar sağlıklı ve doğal olduğunu anlatmak için farklı tanımlara başvuruyor: Doğal, organik, ekolojik, biyolojik, saf, temiz, natürel, köyden geldi, hormonsuz, hakiki, katkısız...


Ürünün organik olduğunun kanıtı

Oysa bir ürünün üzerinde ya da etiketinde doğal, natürel, katkısız gibi ifadelerin bulunması hatta “organiktir” yazması, öyle olduğunu kanıtlamıyor ve bu ifadeler tek başına kullanıldığında bir pazarlama yönteminden öteye gitmiyor. Bir ürünün organik olduğunu bilmenin tek bir yolu var; etiketin üzerinde sertifika numarası ve yönetmeliklerce tanımlanmış logoların bulunması.


Gerçek gıdaya ulaşmanın güvenilir yolu

Eğer ekolojik pazarlardan alışveriş ediyorsanız o zaman tezgâhta bulunan her bir ürünü kapsayan organik üretim sertifikası olması gerekiyor. Günümüzde organik sertifikalı gıda, eğer ürünlerinizi kendiniz yetiştirmiyor ve güvendiğiniz çiftçi ve üreticilerden almıyorsanız, gerçek gıdaya ulaşmanın en güvenli yolu.


Pestisid kalıntılarının sağlığa riski ne?

Türkiye’de hastalık sıklığı ve olası nedenlerini araştıran çalışmalar çok yapılamasa da, insan dokularından ve anne sütlerinden yapılan analizlerin sonuçları ürkütücü bir tablo ortaya koyuyor. Bu konuda 15’ten fazla araştırma yayımlanmış ve hemen herkesin dokusunda bir şekilde tarım ilacı artığı bulunmuş.


Çocuklar toksinlere daha duyarlı

İnsanların bu zehre yavaş ve uzun bir süreçte, aşırı maruz kalmasının toksik etkileri tam olarak bilinmese de sinir sistemini etkileyen bu toksinlere çocukların daha duyarlı olduğu düşünülüyor. Anne karnında ve hayatın ilk birkaç yılında organofosfatlara maruz kalmanın çocuklarda davranış problemleri dahil, hafıza ve motor yeteneklerde sorunlara neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca yüksek düzeyde organofosfat metabolitleri lösemi ile de bağlantılı.Sıcak ya da sirkeli su çözüm mü?
Sıcak suda yıkamanın veya sirkeli suda tutmanın zirai ilaç kalıntılarına karşı herhangi bir faydası yok. Günümüzde kullanılan zirai ilaçların büyük çoğunluğu sistemik ilaçlar. Yani bitki bu ilaçları bünyesine alıyor. Dolayısıyla yıkama, sirkeli su veya kabuğunu soymak işe yaramıyor. Ancak zirai ilaç kalıntılarının daha fazla birikebildiği kabuk kısmını soymak kalıntıyı bir nebze azaltabilir. Bu arada kabuk kısmının daha fazla vitamin ve mineral içerdiği de bir gerçek.


Tam gıda neden önemli?
Soframıza gelen her bir sebze, meyve, tahıl ya da baklagil farklı vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler vb. değerler içeriyor. Bu değerlerin, tahıl ve baklagil gibi gıdaların tarladan sofraya geçen süreçte herhangi bir şekilde özünden veya kepeğinden ayrılmadan, yani tam olarak tabağımıza ulaşması, gerçek gıdayla beslenmenin bir parçası... Çünkü özü ya da kepeğini yitiren gıda, besleyici değerinden de çok şey kaybediyor.


Besin değeri sorgulanmazdı
Sadece üç–dört nesil önce hazır çorba denilince akla tarhana gelirdi; turşular evde kurulur, kekler börekler evde yapılıp mahalle fırınına gönderilirdi. Dışarıda yemek, balıkçıya ya da kebapçıya gitmekti. Fast food dükkânları yerine esnaf lokantaları vardı. Ne sütün içinde antibiyotik olup olmadığı sorgulanırdı, ne de insanlar omega-3 ve omega-6’yı bilirdi. Sebzeler, meyveler kendi tadındaydı. Kimse yediği öğünlerin besin değerini sorgulamazdı. Çünkü o zamanlar gıda gerçekti...


Hızlı ve çekici gıdanın bedeli
Sonra ne olduysa oldu, ne işe yaradığını bilmediğimiz yüzlerce kimyasal madde ve yöntem paketlenmiş, hazır gıdalarla birlikte hayatımıza girdi. Artık etiketlerde koruyucular, aromalar, aroma artırıcılar, renklendiriciler, antioksidanlar, asit oranını düzenleyiciler, kıvam artırıcılar, stabilizatörler, emülgatörler, antibiyotikler var. Bu maddelerin tek başına veya kombinasyon halinde kullanıldıklarında kısa veya uzun vadede tamamen güvenli olduklarına dair ise net bir bilgi yok.

Kaynak
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 16:35   #2
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 71
Mesajlar: 1,096
Ettiği Teşekkür: 5344
Aldığı Teşekkür: 6892
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Ben tek bişey bilirim....
"Gıdaların raf ömrü uzadıkça, insanların ömrü kısalıyor!"
Ben mümkün olduğunca hazır gıda almamaya çalışıyorum...
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 16:56   #3
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1635
Mesajlar: 7,896
Ettiği Teşekkür: 27839
Aldığı Teşekkür: 35009
Rep Derecesi : Heliosaga isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Hep hazırlarla beslenmekten bu yaşıma kadar kanser de olmadım.. ama tabi bundan sonra olmayacağım anlamınada gelmez..

Ne yapıp edip kendi çapımda birşeyler öğrenmeliyim..
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 17:03   #4
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 847
Mesajlar: 7,639
Ettiği Teşekkür: 33791
Aldığı Teşekkür: 39092
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

En güzeli kendi bahçende doğal ürünleri yetiştirmek ve onlarla beslenmek. Taş yığınlarının arasında bahçe için ne kadar toprak kaldıysa tabii artık.


Canan teşekkürler konu ve emeklerin için.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 17:13   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8959
Mesajlar: 31,191
Ettiği Teşekkür: 105581
Aldığı Teşekkür: 163148
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta


İnsanın kendi yaptığı gibisi var mı Serseri; en azından içine neler koyduğunu biliyorsun. Hoş, çarşıdan alınan malzemeler organik mi ? Değil.


İşimiz Allaha kaldı
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 18:15   #6
Gerçek Üye

Megan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 264
Mesajlar: 933
Ettiği Teşekkür: 675
Aldığı Teşekkür: 3129
Rep Derecesi : Megan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Paylaşım için teşekkurler .

Nufusun artması nedeniyle tarımsal urunlerde uretim sanayileşmeye başladı buda zirai ilaçların sık kullanılmasına neden oldu .

Sebzeleri mumkun oldugunca mevsiminde kullanmaya çalışırsak ve eger imkan varsa köylu pazarlarından alış veriş yapmaya çalışırsak ,belli bir oranda uretim yapanlar bu tarz ilaçlara pek ragbet etmiyor dolayısıyla urunleride daha az sorunsuz oluyor .

Hazır gıdalardanda mumkun oldugunca uzak durmakta yarar var ,evimizde yaptıklarımızı yemek çok daha saglıklı olucaktır .
__________________
Ya çaresizsiniz, yada çare sizsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.12, 20:08   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85444
Aldığı Teşekkür: 125485
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Pazardan aldiginiz meyveleri ve pismeden kullanacaginiz sebzeleri mutlaka sirkeli suda yarim saate yakin bekletin.

En azindan bu sekilde üzerlerindeki kimyasallardan kurtulmus olursunuz.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.12, 10:23   #8
Üye

Minnosh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2011
Konular: 3
Mesajlar: 183
Ettiği Teşekkür: 2703
Aldığı Teşekkür: 1328
Rep Derecesi : Minnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerdeMinnosh Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Mutlu
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Evet Lalecigim,
sebzeleri suya yatirip üstüne biraz da sirke ilave etmek mikroplardan biraz olsun arindiriyor, fakat bu arada vitaminler de eksiliyor.
__________________
Minnosh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Minnosh'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.12, 10:49   #9
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85444
Aldığı Teşekkür: 125485
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi minnosh Mesajı göster
Evet Lalecigim,
sebzeleri suya yatirip üstüne biraz da sirke ilave etmek mikroplardan biraz olsun arindiriyor, fakat bu arada vitaminler de eksiliyor.

Minnoshum, üzerlerine sIkIlan kimyasallardan kurtulmak, vitamininin azalmasindan daha iyi.

Zamanla vücutta biriken kimyasallar zamanla bize elektrik, yol, su disinda saglik parasi olarak geri dönüyor
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.12, 11:04   #10
Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 1,979
Ettiği Teşekkür: 15558
Aldığı Teşekkür: 11531
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Sofralarımızda Yer Alan Ürünlerin Geldiği Nokta

Zamanla vücutta biriken kimyasallar zamanla bize elektrik, yol, su disinda saglik parasi olarak geri dönüyor

Bence de.Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alan, geldiği, sofralarımızda, ürünlerin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ReaL Duyurular 29 21.06.17 21:00
Nasıl Yazacağım? SuLTaN Türkçe'miz 39 19.03.15 11:17
Organik Tarıma Başlarken- Tanımı- Kuralları Kartal Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 12 10.10.14 18:05
En Büyük Asker Bizim Asker nokta net Kartal Yararlı Linkler 0 16.02.09 14:13
Deprem ışıkları karanlık bir nokta alev topu ise başka bir yerde! oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 28.01.09 22:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.