Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Diş ve Ağız Sağlığı (http://www.forumgercek.com/dis-ve-agiz-sagligi/)
-   -   Diş Ağrısını Hafifletecek 6 Öneri (http://www.forumgercek.com/dis-ve-agiz-sagligi/130580-dis-agrisini-hafifletecek-6-oneri.html)

Canan 27.01.17 22:35

Diş Ağrısını Hafifletecek 6 Öneri
 
Diş Ağrısını Hafifletecek 6 Öneri

Diş ağrıları; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Peki, ağrıyı hafifletmek için neler yapmalısınız?
Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerekiyor. Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, "Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru yaklaşımlar değil. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor" diyerek, diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerilerinde bulunuyor...

Diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümler şöyle;
1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması ya da soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.


Gülümsün 27.01.17 22:52

Cevap: Diş Ağrısını Hafifletecek 6 Öneri
 
Diş ağrısı tuttu mu insan ne yapacağını şaşırıyor. :kapris:
Bilgiler için teşekkürler Canancığım ellerine sağlık.:zflower:

Tura 27.01.17 22:53

Cevap: Diş Ağrısını Hafifletecek 6 Öneri
 
Karanfili tek geçerim. Şıp diye diş ağrısını keser.
Tek şartı karanfil, iyice yumuşayınca hemen atmalısınız. Yanlışlıkla ısırır ve öz suyunu yutarsanız, midenizi bulandırır.
Teşekkürler @Canan. Güzel bir paylaşım.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker