Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Diş ve Ağız Sağlığı


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 13.12.12, 15:05   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10031
Mesajlar: 33,178
Ettiği Teşekkür: 108115
Aldığı Teşekkür: 167825
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi

Dişlerde Renk DeğişimiGençlerde her renkte oluşan renklenmeler, erişkinlerde daha çok kahverengi, gri veya siyah olabilir. Bu tip renklenmelerin tedavisinde koruyucu yöntemler tercih edilebilir. Alışkanlıkların bırakılması, düzenli diş fırçalanması, diş hekiminin kontrollü olarak plak ve diş taşlarını gidermesi, Ultrasonik temizleme cihazları tedavide oldukça iyi sonuç verebilir. Bunun yanı sıra bazı yöntemlerle (örneğin; mikroabrazyon sistemi, aşındırıcı diskler) yardımıyla renklenmelerin giderilmesi de alternatif tedavi seçenekleridir.

Dişlerdeki renk değişikliklerinin nedenleri çeşitlidir.

A- Dış Kökenli Renklenmeler:

Dişin dış yüzeyinde lokalize olmuş etkenlere bağlı olarak oluşan renklenmelerdir. Bu tip renklenmeler çok yaygındır ve çeşitli faktörlere bağlı olabilirler:

  • Diş ile ilgili bir yapının kalıntıları
  • Kötü ağız hijyeni
  • Diyet alışkanlıkları
  • Plak ve diş taşı birikimi
  • Bakteri ve mantarlar
  • Sigara, tütün, pipo kullanımı
  • Çay ve kahve kullanımı

B - İç Kökenli Renklenmeler:


Dişlerin oluşumu (odontogenezis) ve oluşumundan sonraki süreçte (odontogenezis sonrasında) oluşan renklenmelerdir.

1. Fizyolojik (yaşa bağlı) renklenmeler:
Yaş ilerledikçe, diş yapısı içinde meydana gelen dentin apozisyonu ve kireçlenmiş diş dokuları ile dişin özü arasındaki sıvı değişiminin azalması dişteki dentinin ve minenin ışık geçirgenliğini etkiler ve dişlerin daha koyu görünmesine neden olur.


2- Kimyasal renklenmeler:
Metallerin doğrudan teması, oksitlenmesi veya kan ve tükürük içinde çökelmesi sonucu diş yapılarında renklenmeler görülebilir. Bu tür değişikliklerde renk griden siyaha kadar değişebilir.


3 - Çürük nedeniyle görülen renklenmeler:
Çürük, beyaz, opak veya gri görüntü verir. Kavite içinde, besinlerin ve bakteri yıkım ürünlerinin birikmesiyle gri, kahverengi veya siyah renklenmeler görülür. Çürük temizlenip onarım yapılırsa tamamıyla ortadan kalkar.


4 - Yerel nedenlerle oluşan renklenmeler:
Pulpa odasındaki kanama, pulpa dokusunun parçalanması, kanal tedavisinde kullanılan ilaçlar ve onarımda kullanılan maddeler ile bazı diğer nedeni bilinmeyen durumlara bağlı renklenmeler olabilir.


Kaynak

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.12.12, 22:11   #2
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10031
Mesajlar: 33,178
Ettiği Teşekkür: 108115
Aldığı Teşekkür: 167825
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi


Diş lekeleri


Diş lekesinin oluşumu, kişinin diş fırçalamasıyla yakından ilgili bir konudur. Eğer kişi çok fazla çay, kahve, sigara tüketiyorsa ya da kırmızı şarap tüketimi çok fazlaysa veya başka boyar maddelerle besleniyorsa ve diş fırçalaması da yeterli düzeyde değilse, dişlerin üzerinde kahverengiden siyaha kadar uzanan bir yelpazede diş lekeleri oluşabilir.

Çay, kahve ve sigara kullanıldığı koşullarda diş lekelerini önlemek mümkün değildir. Sadece lekelenme süreci uzatılabilir. Bunun için de mümkün olduğu kadar daha fazla, etkin ve doğru diş fırçalamak gerekir.

Dişlerin üzerinde oluşan lekelerin birçok nedeni olabilir. Boyar maddelerle birlikte diş minesinin üzerindeki bir takım bozulmalar, diş üzerindeki çizikler, dişin ağız içinde bulunduğu bölgede fonksiyon dışında olması, dil, dudak, yanak hareketlerinin yeterli fizyolojik temizliği yapamaması, diş lekelerinin oluşmasının temel nedenleridir.


Dişler, çay, kahve, sigara, alkol ve özellikle kırmızı şarap kullanımıyla ve yaşlılıkla birlikte sararır. Yaşlılıkla birlikte gerçekleşen sararmalar, muayenehanede temizleme yöntemleriyle yeniden ağartabilmek imkânsızdır. Ancak kullanılan maddelerin bıraktığı lekeler temizlenebilir.

Ancak yaşlanmayla oluşan renk değişiklikleri, lekelerin kaldırıldığı gibi kaldırılamaz. Bunun için kullanılan farklı yöntemler vardır.Sigara kullanan bireylerin düştükleri en büyük yanlış, dişlerinde oluşan lekeleri bir takım fırça ve macunlarla ortadan kaldırmaya çalışmalarıdır. Bu amaçla daha sert fırçalar, daha sert diş macunları ve hatta diş tozu şeklinde satılan bazı tozlar kullanılır.

Oysa bunların hiçbiri sağlıklı yöntem değildir. Sert fırça kullanımı diş etlerinin irritasyonuna neden olur. Sert fırçanın yanı sıra aşındırıcı bir takım macunların kullanılması ise diş minesinin aşınmasına yol açar. Bu nedenle, bu tip temizliklerin mutlaka hekim kontrolünde yapılmasında yarar vardır.


Bazı insanların dişlerini temizlemekte kullandıkları karbonat, diş hekimleri tarafından kullanılan temizleme tozlarının içinde de bulunan bir maddedir. Fakat piyasadaki karbonatların grenleri çok büyüktür. Hekimler tarafından kullanılanların grenleri ise oldukça küçültülmüştür.

Yanı sıra bunlar ofiste doğrudan dişlere uygulanmaz. Bu nedenle, muayenehanede gerçekleşen aşındırma, hasta uyguladığında meydana gelenden çok daha az olmaktadır. Bireyler kendileri karbonat kullandıkları zaman hem dişlerine zarar verebilirler hem de diş etlerini fazla aşındırabilirler.

Karbonatla fırçalama bir miktar beyazlatma sağlıyormuş gibi görünebilir. Bu beyazlatma, lekelerden çok dişin üzerindeki bir takım birikintileri hatta plağı kaldırmasıyla ilgilidir. Sadece karbonatla fırçalama yapıldığında, kişinin dişlerinde ve diş etlerinde mutlaka bir miktar hassasiyet ve diş etlerinde kızarıklık, kanama gibi sonuçları olacaktır.

Diş hekimleri diş beyazlatmada iki yöntem kullanırlar.
Bunlardan biri ofis tipi beyazlatma (Office Bleaching) diğeri ise ev tipi beyazlatma (Home Bleaching) yöntemidir.

Ofis tipi beyazlatmada, hasta muayenehanedeyken, diş etleri yalıtılarak, beyazlatma malzemesi dişlerin üzerine sürülür. Yaklaşık 1 saat içinde belli bir beyazlama sağlanır. Ancak bundan sonra, ofis tipi beyazlatmada bile ev tipi beyazlatma ile devam etmek gerekir. Ofiste sağlanan beyazlık, evde pekiştirilmek zorundadır. Bu nedenle ofis tipi beyazlatmada, evde kullanılmak üzere de bir aparey hazırlanır ve kişinin bunu günde en az 8 saat kullanması istenir.

Ev tipi beyazlatma yönteminde, bireyin öncelikle ölçüleri alınır. Hemen plakları basılır. Dişlerin üzerine gelen, silikon esaslı yumuşak bir malzemedir. Yanı sıra, bireyin kendisinin kullanması için tüplerde beyazlatma ajanları verilir. Bu apareyler vakum altında yapıldığı için kişiyi kesinlikle rahatsız etmez. Hasta isterse sabah 4 saat, akşam 4 saat olarak kullanabilir. Ya da gece yatarken takıp, uykuda geçirdiği süre içinde kullandığı apareyi sabah çıkarabilir.

Kaynak
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.12, 18:52   #3
Megan
Gerçek Üye

Megan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 264
Mesajlar: 930
Ettiği Teşekkür: 672
Aldığı Teşekkür: 3127
Rep Derecesi : Megan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi

Beyazlatma tekniginde kullanılan kimyasallar kısmen diş minesinin yapısını bozmakta ,buda ileride istenmiyen sonuçlara neden olmaktadır .

Yapılacak en akıllı iş duzenli olarak dişleri fırçalamak ve yılda bir kere dişleri temizletmek (tartarları aldırmak ),ayrıca sık sık yenicek havuç ,elma ,ayva gibi sert meyva ve sebzeler hem dişleri temizler hemde diş etlerine masaj yaparak daha saglıklı olmalarına yardımcı olurlar .
__________________
Ya çaresizsiniz, yada çare sizsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.05.13, 00:36   #4
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 4,812
Ettiği Teşekkür: 40625
Aldığı Teşekkür: 21559
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi

Karbonat ve diş beyazlatma jelleri, gayet kolay çözüm.

Dişlerimiz ışıldasın.

Teşekkürler Canan.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.15, 16:54   #5
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10031
Mesajlar: 33,178
Ettiği Teşekkür: 108115
Aldığı Teşekkür: 167825
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Liaaa Mesajı göster
Karbonat ve diş beyazlatma jelleri, gayet kolay çözüm.

Dişlerimiz ışıldasın.

Teşekkürler Canan.

Kullanmadaım ama, dişleri beyezlatmada karbonat yöntemi sık yapılırsa zamanla dişlerin tahriş olabilirliği de muhtemel sanıyorum.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 07.09.15, 21:36   #6
Ekin
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1229
Mesajlar: 9,773
Ettiği Teşekkür: 32086
Aldığı Teşekkür: 44462
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Merakli
Standart Cevap: Dişlerde Renk Değişimi | Tedavisi

Diş fırçanızın üzerine karbonat ve birkaç damla limon sıkın ve fırçalayın. Işıl ışıl.

Teşekkürler...
__________________
Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
fırça, hijyen, ofis


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ülsere Yosun Tedavisi Abartmatozu Alternatif Tıp 1 09.02.09 18:41


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.