Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Dünya Edebiyatı > Dünya Edebiyatı Ustaları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.04.14, 12:41   #1
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)


"Başarısızlık şairin en büyük korkusu ve

karşısında hayal gibi duran sürekli arkadaşıdır...

Dave Smith

Öfkeli bir şair: Sylvia Plath
Raşel Rakella Asal


1932 de Boston’da doğdu. Doğuştan yetenekli, çok disiplinli ve çalışkan bir öğrenciydi. Smith College’indeyken başarı üstüne başarı elde ediyordu. Katılıp da kazanmadığı şiir yarışması neredeyse yoktu. Edebiyat dalında çok üretken bir yazar olmaya çalıştı. Olaylar herkesi etkilediğinden daha fazla etkiledi onu. Cambridge Üniversitesine romancı Olive Higgins Prouty tarafından sağlanan burs sayesinde girdi. Burada İngiliz edebiyatı üzerinde yüksek lisansını aldı. Prouty onun sürekli dostu ve gözetmeni oldu. 1953’de ‘Mademoiselle’ dergisinin açtığı şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı. Ödül olarak bu dergide bir ay konuk yazı işleri müdürlüğünde çalıştı. Akademik kusursuzluğu rahatsız edici boyutlara vardı. Daha iyi yazma hırsı onu yetenekleri konusunda kuşkularının artmasına neden oldu. Çalıştığı bu ortam onu zamanının ünlü yazarları ile tanıştırdı, onlarla yakınlaştı. Kendine güveni sarsıldı. İyi bir yazar olma hırsını taşıyordu. Dev isimler arasında bulunmak onlarla yarışmak gereğini duymak dehşete kapılmasına ve tüm yaşamını etkileyen çelişkilerini geliştirmesine neden oldu. Harvard üniversitesi yaz okuluna yazarlık kursuna kabul edilmemesi onu ruhsal bunalıma itti. Çeşitli elektro şok tedavilerinden sonra intihara kalkıştı. 14 Temmuz l953 yazında geçirdiği ruhsal çöküntüden önceki son günce girişi şöyle:

‘Bir öykü oku: Düşün. Yapabilirsin. Dahası, yapmalısın, uyku sırasında sürekli kaçmamalısın – ayrıntıları unutmamalısın – sorunları umursamazlık etmemelisin – kendinle dünya arasında ve bütün parlak zekalı neşeli kızlar arasında duvar çekmemelisin - : lütfen düşün – kurtul bundan. İnan, sınırlı benliğinden daha yüce yararlı bir güce: Tanrım, tanrım, tanrım: Neredesin? Seni istiyorum, ihtiyacım var: Sana ve sevgiye ve insanlığa inanmaya. Böyle kaçmamalısın. Düşünmelisin.’

Ruhsal çöküntüsüne ilişkin elektrik şokları içeren tedavisi bittikten sonra 1954’te Smith College’e geri dönüp, daha önce kendisinden başka kimseye verilmemiş özel bir başarı belgesiyle mezun oldu. Daha yürekli ve daha sevecendi. Birkaç şiir ödülü aldı. 1955’te mezuniyetinden sonra Fullbright bursu kazanarak Cambridge’deki Newriham College’e geçti. Orada genç İngiliz şair Ted Hughes ile tanıştı. 1956’da Dostoyevski’nin yapıtlarındaki ‘çift kişilik’ üzerine hazırladığı tezle mezun oldu. Bu tezdeki başarısı ile okulun bütün ilgisini üzerine toplamıştı. Edebiyat eleştirmenlerince tezinin konusu olan ‘gerçek’ ve ‘sahte’ sorunuyla ne denli boğuştuğunun göstergesi olarak yorumlandı.

Sylvia ailesinin ilk çocuğudur. Babası Otto Plath, Boston üniversitesinde hayvan bilimcisi (zoology) ve Almanca öğretmenidir. Sylvia’nın doğumundan iki yıl sonra oğlan kardeşi Warren doğar. Alman göçmen Otto Plath aynı zamanda örümcek ve akrep gibi hayvanlar üzerinde makaleler ele almış, arılar hakkında da bir kitap yazmıştır. Avusturya göçmeni anne Aurelia Plath’in geniş entelektüel çevre içinde bulunması onu çocuklarının eğitimi üzerinde iddialı ve hırslı olmaya iter. Sylvia Plath’ın (Sylvia Plath: Bir biografi) hayatını kaleme alan Linda Wagner-Martın’e göre baba Otto Plath çocuklarına karşı son derece katıdır. Onlara pek zaman ayırmaz ve onlara mesafelidir. Çocuklarının tek sevgi kaynağı anneleridir. Sylvia Plath’ın kısa yaşamında annesine yazmış olduğu üç yüze yakın mektup bunun en belirgin örneğidir.

1940 yılında, Sylvia sekiz yaşındayken babasını kaybeder. Babası ihmal ettiği ve tedavi olmadığı şeker hastalığının kangrene çevirmesinden dolayı vefat etmiştir. Baba kötüye giden sağlık durumunu ailesinden saklamıştır. Bu ani ölüm karşısında anne Aurelia Plath eşinin çalıştığı Boston üniversitesinde steno ve sekreterlik dersleri vermeye başlar. Bu tarihten itibaren ailenin maddi sıkıntıları hiç bitmez. Fedakar, mükemmeliyetçi bir kadın olan annesi kızından da ‘en iyisi’ni ister. Kızından esirgediği anlayış ve empati Sylvia Plath’in ruh sağlığını gittikçe kötüleştirir. Annesinin desteğiyle okulun önde gelen öğrencilerinden olsa da, okuldaki başarısı bile altüst olan ruhsal dengesini onarmaya yetmez. 1953’te yirmi bir yaşındayken fazla dozda uyku hapı alarak ilk intihar girişiminde bulunur.

Baba imgesi en belirgin imgelerindendir. Babası ile hep sorunlar yaşamıştır. Plath, baba ile yaşadığı iletişimsizliğin izlerini l963 yılındaki intiharına dek hep içinde taşır. Bu çekişme Plath’ı manik depresif, şizofren, içine kapanık, öfkeli, bezgin ve intihara yatkın bir duruma getirir. Sylvia Plath babası ile olan bu olumsuz ilişkisini henüz o yıllarda sıcak olan Nasyonal Sosyalizm ve lll. Reich rejimi ile özdeşleştirir. ‘Babacığım’ şiirinde babasını acımasız, kan dökücü, insanlıktan uzak SS subaylarıyla özdeşleştiren şair, kendisini de masumiyeti sembolize eden toplama kampına kapatılmış Yahudi bir kıza benzetir. Bu konuda diğer bir yorum, Sylvia’nın babasına beslediği öfkenin kaynağının, babasının erken yaşta ölerek onu yalnız bırakmasına karşı babasına duyduğu sitemoldoğudur. Baba kendisi öldüğü için o da şiirinde babayı öldürecek, böylece ondan bağımsızlaşacaktır.

‘Dikenli tellere takıldı kaldı/ich, ich, ich, ich/Güçlükle konuşurdum/Her Alman’ı sen sanırdım/Hele o yüz kızartıcı dilin’
Plath’ın babasına duyduğu öfkenin boyutları oldukça korkutucudur. Bu öfke yer yer karşılanılması zor bir intikam duygusuna dönüşür. Bu duygunun baskınlığı Plath’in şiirlerinde cinayet işleme isteği formunda açığa çıkar:

‘Babacığım öldürmek zorundayım seni.../Ben zaman bulamadan ölüverdin...’
Yaşamı boyunca babasına karşı beslediği öfke, Sylvia’nin intiharından önce yazdığı ve geniş yankılar uyandıran ‘Babacığım’ şiirinin son dizelerinde artık önü alınamaz bir hale gelir:

‘Baba, baba, seni piç/Artık seninle işim tamamen bitti’
Hayatına girmiş ya da hayatını belirlemiş erkekleri tehdit eder bir bakıma bu şiirinde. Öldürmek istediği eril ideoloji ve faşist patriyarkadır. Yaşamındaki tüm haksızlıkların sorumlusu olarak gördüğü babasına Yahudi tutsaklar üzerinde biyolojik deneyler yapan Alman doktorların kimliğini yakıştırır bu şiirinde. Babayla buluşma onu ölüme çağırır, ancak yeniden doğuşa da bir davetiyedir. Bu yeniden doğuş sayesinde, erkekleri yiyen yamyam bir cadıya dönüşecektir.

‘Ben diriliyorum, kalkıyorum işte/Küllerin arasından, kızıl saçlarımla/Ve insan yiyorum hava solurcasına’


1956’da Ted Hughes’la evlendi. Karı koca şairler dünya görüşlerini, yazımsal kaynaklarını paylaşırlar, birbirlerini eleştirdiler. O güne değin Plath teknik üstünlüğe ermiş, şiirlerini zekice yapılandırmıştı. Kullandığı sözcükleri özenle seçmeliydi, hatta sürekli yeni sözcük türetiyor, şiir içinde ölçüye dikkat ediyordu. Tek sıkıntısı yavaş üretmesiydi. Daha üretken olmak için üzerinden baskıları atmalıydı. Şair kocası ona çeşitli yazma alıştırmaları gösterdi, yeni konular bulabilmek için bilinç dışına ulaşmanın yöntemlerini denemesini önerdi. Plath kocası Ted Hughes’e tıpkı babası gibi putlaştırıp onun beğenisini, onayını bekliyor ve şiirlerini on sunarken çok heyecanlanıyordu. Kocası YMHA Şiir Merkezi İlk Basım ödülü aldığı zaman annesine yazdığı bir mektupta şöyle diyordu.
‘yayımlanan kendi kitabım olsa daha mutlu olmazdım... aramızda rekabet diye bir şey yok, yalnızca karşılıklı sevinç ve ödül kazanan yapıtlarımızı ikiye katlama duygumuz’

‘...hiçbir zaman olmadığım gibi şiir yazıyorum; en iyilerini, kendi içimde güçlüyüm ve dünyada benim dengim olabilecek bir adama aşığım...’

Oysa aralarında büyük bir rekabet olduğu kesindi. Plath ve Hughes’ın şiir anlayışları tamamen birbirlerinden farklıydı. Hughes akıllcı şiirler yazmak peşindeydi, Plath daha tutkulu ve duygusal şiirler yazmaktan yanaydı. Hughes edebiyat alanında alkışlanırken, Plath’in öfkesi kınanıyordu. Plath iki çocuk annesi biri gibi hanım hanımcık yazmıyordu, oysa Hughes tam cinsel kimliğine uygun, yani ‘adam gibi’ yazıyordu. Ayrıca, Hughes Sylvia Plath’in eşi olarak karısının tüm yayın haklarını elinde tutuyordu. Hatta onun toplu şiirlerinin kapağına ‘Ted Hughes tarafından yayına hazırlanmış ve sunulmuştur’ diye yazılmasına Sylvia Plath’in engel olmaması, Plath’ın Hughes’ı gözünde ne derece büyüttüğünün göstergesidir.

1957 yılında Cambridge’deki çalışmalarını tamamladıktan sonra kocası ile Amerika’ya döndü. Boston’da Robert Lowell’in verdiği şiir yazımı seminerine katıldı. Lowell’dan etkilendi. Daha az kontrollü, biçimde daha bireysel ve son derece kişisel yaşantılarının özgürce yansıtıldığı şiiri tanıdı, benimsedi.

1957 – 1959 yılları arası ‘The Red Book’ (çocuk şiiri) ve ‘Johnny Panic’ ve ‘In the Bible of Dreams’ adı altında öyküler yazdı.

1960’da ilk şiir kitabı ‘The Colossus’ yayımlandı, çok olumlu eleştiriler aldı. Uygarlık sembollerinden biridir Colossus. Bu heykel Rodos limanının girişinde bulunan Yunan mitolojisinden Güneş Tanrısının heykelidir. Antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Bu heykel M:Ö 224 yılında bir deprem sırasında yıkılmıştır. Gösterişli biçimde büyük, ezici, ve insanları küçümseyen bakışlar fırlatan bu heykeli, Sylvia Plath ‘The Colossus’ şiirinde babasıyla özdeşleştirirken, bir yandan da varlığını ‘anıtlar’ dikerek süsleyen uygarlığı eleştirir. Bazıları da şiirde verilen ‘parçalanmışlık’ duygusunu dünya savaşlarının ardından insanlığın uğradığı kişilik bölünmesi olarak da yorumlamışlardır. Babasını bu heykel gibi paramparça görür; tıpkı onun gibi ‘taş gibi soğuk’ ve ‘yıkık’. Şöyle ifade eder:
‘Seni hiçbir zaman bütünüyle birleştiremem artık,/Kırık parçalarını ucuca getirip, yapıştırıp'.

Yarı otobiyografik olan tek romanı Sırça Fanus’ta, 1950’lerin Amerika’sında kadın olmanın ne anlama geldiğini de sorguladı. Sırça Fanus imgesi kadını çevreleyen toplumu ifade ettiği kadar, kadının toplumun onu koyduğu yerden çıkışsızlığını da dile getirir. Fanusta yaşamaktan kurtulmak için ölmek, bu rüyadan uyanmak gerekir. Ama orada ölmek de yaşamak kadar zordur, çünkü ölmek ‘bir sanattır, her şey gibi.’ Bu romanında 1953’deki ruhsal bunalımından yola çıkarak ‘ben’ini bütünlemeye çalışan ve kendine özgü yeni bir benlik arayışı içinde olan yazarlık yeteneğine sahip genç bir kadının öyküsünü anlatır. Bu kitapta bir çıkış yapacağını ve adının tanınmış yazarlar arasında anılacağını ummuştu. Bu başarısızlık onu roman yazmaktan ürkütür. Tekrar dergilere kısa öyküler yazmayı sürdürür.

‘Bir gün bir yerde, okulda, Avrupa’da, herhangi bir yerde, o boğucu çarpıtmalarıyla sırça fanusun yeniden üzerime inmeyeceğini nasıl bilebilirdim? O sırça fanus ki, içinde ölü bir kelebek gibi tıkanıp kalmış biri için dünyanın kendisi kötü bir düştür’.

Evliliğinden iki çocuğu olur. Ancak aradığı dinginliği bir türlü kocasından bulamaz. Evlilikten beklediği koruyucu erkek imgesi yerini ev işleri ve mutfak alır. Hatta intiharını da mutfakta gerçekleştirir. Evlilikten aradığını bulamaz. Bu beraberliği yapay, dayanılması zor, karşılıksız ve sadakatsiz bir süreç olarak niteler ‘Aday’ şiirinde. Evlenmeyi düşünenlere ya da evlenmiş olanlara bir öğüt niteliği taşır şiir:

‘Çay getirecek/Baş ağrılarını geçirecek ve ne dersen yapacak/Bir el/Evlenir misin/Garantisi var’

Yaşamına eklenen bu yeni ve boyutları oldukça büyük düş kırıklığı Plath’ın ruhsal durumunu içinden çıkılmaz bir hale getirir. Plath’in dikkat çekecek kadar güzel bir kadın olmaması, güzellik konusundaki komplekslerinin kocası Ted Hughes üzerinde bir baskı oluşturmasına neden olmuş ve Plath, kocasının yanındaki bütün kadınları potansiyel birer rakip olarak algılamıştır. Bu korkunun izinden giden Sylvıa, ev sahibi ile kocasının ilişkisini öğrenir ve bu bilgi Plath’ın ruhsal bunalımlarının artmasına yol açar. Kendisini hapis hayatında yaşıyor olarak betimlediği ‘Sırça Fanus’ta kocasının bu sadakatsizliğine değindiği bölümler kocası tarafından sansüre uğrar ve kitaptan çıkarılır. Bu noktadan sonra Plath yalnız bir kadındır ve ölüm arzusunu şiirlerinde yoğun olarak işler. Böylece şiddet Plath şiirinin ana imgesi olmuştur. Plath kocasının da bulunduğu evini canlı canlı gömüldüğü bir mezara benzetir:
‘Pek yakında, evet pek yakında/Mezar inimin yediği etim/Gene üstümde olacak eve gittiğimde’

Başka bir şiirinde ise Ted Hughes’ı korumasız bir gemiye ya da koruması gereken bir gemiye saldırıda bulunan II. Dünya Savaşı Japon intihar uçaklarına benzetir:

‘O ince/Kağıtsı duygu/Sabotajcı/Kamikaze adam’

Sylvia aldatılan her kadın gibi Ted Hughes’e boşanma davası açar. Mahkeme sürecinde edebiyat çevresindeki arkadaşları iki tarafı da bu kararlarından vazgeçirmek için arabuluculuk yaparlar. Ted Hughes çocuklarının annesinden defalarca özür diler, ancak her bağışlama yeni bir aldatma ile sonuçlanır. Hughes Sylvia’dan vazgeçemediği kadar, Londra edebiyat çevrelerinde kendine hayranlık besleyen kadınlardan da vazgeçemez. Bir süre sonra karı-koca ayrı evlerde yaşamaya başlarlar. Bu arada Slyvia Plath’in şiirlerini okuyan bir basım evi sahibi bu şiirleri basar. Bu şiirleri İngiltere’de olumlu karşılanır. Ancak bu başarı bile Sylvia’yı intihardan kurtaramaz. 1963 yılında iki çocuğunu yataklarına yatırır, gazdan etkilenmesinler diye pencerelerini açar, üzerlerini açık bir nokta kalmayacak şekilde örter, kızı Freida’nin başucuna bir bardak süt bırakır ve kafasını mutfaktaki gaz fırınına sokarak intihar eder. Yanı başında üstünde doktor çağrılmasını isteyen bir not duruyordu’. Takip eden yıllar boyunca mezar taşındaki Hughes soyadı Plath hayranlarınca defalarca tahrip edilir.

1962’de bir kadınlar koğuşunda geçen manzum kısa oyunu ‘Three Women’ (Üç Kadın)’ı küçük oğlu Nicholas’ın doğumundan hemen sonra radyo tiyatrosu için yazdı. Ted Hughes evi terk etmişti. Eleştirmenler bu şiirsel tiyatro metnini şiir açısından onun en kusursuz ve en dokunaklı şiiri olarak değerlendirmişlerdir. Metin üç ayrı kadının konuşmalarından kurgulanmıştır. İlk kadın normal bir doğum yapmıştır. İkinci kadın ise düşük yapmıştır. Üçüncü kadın çocuğunu evlatlık vermeye karar vermiştir. Bu üç kadın aracılığıyla kadın duyarlılığının yansıtıldığı bu kadın deneyimleri bize bir söylev gibi ulaşır. Evlilik erkekle kadın ruhları tarafından lanetlenmiş bir evde birlikte yaşamak olarak resmedilir:

(...)ellerim/Bu malzemenin üstüne güzel işlemeler yapar. Kocam/Bir kitabın sayfalarını çevirir de çevirir./İşte şimdi evde birlikteyiz, akşam saatleri.

Bu aile tablosu mutsuzluğun resmidir adeta. Aile kurumuna olan tepkisi çok sert ve katıdır. Gene aynı şiirde kadının içine kapatıldığı erkek dünyasına tepkiyle yaklaşır:

‘Ben birinin karısıyım’

Kocasının kendisini terk etmesinden sonraki sekiz ay boyunca ‘öfke ve yoğun kararlılıkla’ yazdı. Son aylarında ‘Hayatımın en güzel şiirlerini yazıyorum’ demişti ve gerçekten de yazmıştı. Öfkesiyle yapacak bir şey bulmuştu: şiire sarıldı ve şiir yazdı. Kendi dünyasına başı dik olarak gitmenin bir aracıydı öfke. Son şiirleri tamamen onu travmaya iten olayların bir dökümü, bir itirafıdır. Öfkesinden kendini doğuran bir şair oldu. Travmasıyla yüzleşme alanı olarak sanatını kullandı. Gücünü çok iyi şiir yazdığının bilincinde olmasından aldı. Şiirleri ile adını yaratacağından (‘yeniden doğuş’ ) emindi. Özgeçmişini ele alan yeni bir romana başlamıştı. Bu romanda yeniden doğuşun coşkusu ile bitecekti.

1963 de en güçlü on şiiri Encounter dergisinde yayımlandı ve çok büyük ilgi gördü.

1965 de son şiirlerinden oluşan ‘Ariel’ İngiltere’de yayımlandı. 1966 da Robert Lowell’in desteği ile ‘Ariel’ ve 1971 de ‘Sırça Fanus’un Amerika’da yayınlanması ile kadın özgürlük hareketlerinin sembolü oldu.

M. L. Rosenthal, onun şiirini ‘giz dökümcü’ (confessional) olarak niteleyince ‘tanımlara, etiketlere sığmak istemeyen Plath da sonunda bir gruba ait oldu. Ona yakıştırılan ‘giz dökümcü’ etiketi birçok eleştirmen tarafından benimsenmiştir.

1981 de Toplu Şiirler (The Collected Poems) yayımlandı.

Bu kısa yazın hayatına sığdırmayı başardı onca şiir, mektup, günce, öykü, oyun ve romanlardan Crossing the Water 1971 Winter Trees l972, Letters Home 1975 Toplu Şiirler 1975 te yayımlanmıştır.

1982 de ‘Journals’ (Günceler) yayımlandı ve kısa bir süre sonra Pulitzer ödülüne layik görüldü.
Henüz ortaya çıkmamış yapıtları da olduğu söylenir.

1962 ile ölümü arasındaki döneme (kocasından ayrıldıktan sonra) ait günceleri kayıptır. Bu günce defteri kocası tarafından ‘çocuklarım okumamalı’ gerekçesi ile imha edilmiştir.

Şiirlerinde şiddet içerikli imgeler kullanan şair Sylvia Plath, son yüzyılın gerek eserleri ve gerekse de yaşamı ele alındığında en çarpıcı isimlerinden birisidir. Kısacık hayatında bize kadın yaşamından sahneleri dizelerinde aktardı. Bunu hem şiirlerinde, hem de yazdığı iki romanında ve günlüğünde yansıtarak kendi feminist uyanışının da habercisi oldu. Plath’in belleğimizden silinemeyen şiirleri kadının köleleştirilmesi, kadının öfkesi, kadının isyanına dairdir. Kendi bastırılmış kadın sesinden bir söyleşidir bu. O bir kadın, bir anne ve bir şairdi. Kendini ‘hiç’in içine atarak var olmaya çalıştı. Varlığının anlamını sorgularken kendini ‘hiç’likte buldu. Psişik sesini bu hiçlikten fırlattı ortaya. Şiiri giderek şiddetlendi; kan, jilet, parmak kesilmesi, yaralar, ateş ve hastalık gibi imgelerle sarmalandı. Hiç kuşkusuz Sıgmund Freud’u ve James Frazer’i okumuş olması, ona psiko-analitik ve mitolojik boyutlu şiirler yazmasına katkı sağlamıştır. Feminist bakış açısıyla yazarak, o güne değin şiirde bir ilke de imza atmıştı. Onun şiir dünyası öyle tahrip edici bir hüzünle yüklüdür ki, yalnız bu şiirleri yazanı değil, okuyucuyu da sarsar. Öyle ki, bu şiirlere katlanmak çok acıtıcı olur.
Bu şiirlerin can yakıcı yanı, onları kendi yaşamında yaşayıp yaşamadığına dair belirgin bir yanı olmamasıdır. Sylvia Plath şiirleri yaşamla sanat arasındaki o çok ince sınırda gezinir. Bir taraftan deneyimlerini sergilemekten çekinmez gibi bir görüntü verirken, bir yandan da bu sergiledikleri okuyucunun gözünde hiçbir zaman saydamlık kazanmaz. Tecrübelerine sadece ima yoluyla değinmesi ve imgelerle kendini ifade etmesi , bu tecrübelerini çok zengin bir boyuta taşır.
7 Haziran 2007Kaynakça:

1) Tanrı’yla Bir Daha hiç Konuşmayacağım, Enis Akın, Dünya yy,2004
2) Steven Axelrod, University of California Riverside pres, sept 2003
3) Tasha Whitton, Sylvia Plath: A search for Self (Internet)
4) Aurelia Schober, Plath, Letters Home. New York:Harper & Row, 1975 (Internet)
5) Hüseyin Cahid Doğan, Plath şiirinde eril etki, dergibi.com (Internet)
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 13:18   #2
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Persophone’un İki Bacısı
İki kız var: evin içinde

Bataklık ve tarla yürüyüşü boyunca Dolup taşarak taşra sevgimle Gördüm yavaş inek sürülerinin kımıldadığını, O beyaz yük gemileri seyir günlerinde; Otlayışlarından şirin çimen fışkırdı. Bakmak için aydınlıktı hava: En uzakta mavide, yukarıda, Bulutlar yönlendirirdi cilalanmış bir yönelimi; Tarlakuşlarının başabaş durumu arttıkça Girerdi sevgimin övgüsünden içeri. Çarparak öğle vakti güneş parıltısı Yüreğimi alırdı sanki Sevgimin sevimliliğiyle tutuşarak Ateşli bir parıltıya dönen Yeşil uçlu bir yaprak misali. Ve böylece, birlikte, konuşarak, Pazar gününün bal havası boyunca Yürüdük (ve hâlâ yürürüz orada – Güneşin vuruşları dışında) Yükselene dek gece sisleri. (1956) Adamımın çizme çatırtısı altından yeşil yulaf filizleri çıkar; isim verir bir kızkuşuna, hezimete uğratır tavşanları sıvışır en çevik şekilde hafif çiçeklenmiş böğürtlen çalısı çitine, usulca sokulur kırmızı tilkiye, kurnaz kakıma. Balçık-tepeciklerini, der, köstebekler iteler kazılmış solucan-yuvasından yukarı doğru; köstebeklerin mavi kürkü; kaya kırıklarıyla açar yumrulaşmış kuvarsı, kireç kabuğu dökülmüş çakmaktaşını kaldırarak; derisi soyulmuş renkler olgunlaşır bereketli, kahverengi, güneş parıltısında ansızın. En küçük bakışı için, ufacık arazi mahsül verir: parmakla saban sürülmüş her bir tarla yükseltir ileri doğru sapı, yaprağı, meyve topağı zümrüdü; öyle nadir parlak tahıllar fışkırır ki erkenden yüklenir istencini; elinin sadık emrinde, yuva yapar kuşlar. Boynu halkalı güvercinler tüner bir güzel O’nun ağacında, içinde O’nun aylakça dolaşacağı ruh durumuna uygun şarkıları kotarırlar; en çok şen şakrak olmasın da ne olsun bu Adem’in kadını çağırırken O’nun sözcükleri ve bütün dünya böylesi bir adamın kanını övgülemek için atılırken! (21 Nisan 1956)

Oturur biri; öbürü, dışarıda
Gün boyu gölgeyle ışığın bir düeti
Çalınır bunların arasında.
Siyah lambrili odasında
İlki problemler çözer
Bir hesap makinasında.
Kuru tıkırtılar işaretler zamanı
Hesaplarken her bir toplamıBu kısır girişimde
Fare hinliği yerleşir kısık gözlerine,

Kök solgunluğu zayıf bünyesine.
Toprak misali tunçlaşmış, ikincisi uzanır
Aydınlık havada polenler misali
Altın uçuşlarını işitir tik takların. Sakinleşir
Bir gelincik yatağının yakınında,
Taçyaprağı kanındaki kırmızı ipek ışığını

Güneşin kılıcında

Nasıl yanıp açıldığını görür.

O yeşil sunakta

Güneşin gelini olur özgürce, ikincisi

Büyür hızla tohumla.

Bir kral taşır karnında, emeğinin gururuyla

Yayılarak çimene. Acılanmış

Ve bütün limonlar misali solgun,

Öbürü, son nefesine kadar kekre bakire,

Girer mezara çürüsün diye eti,

Solucanlarla evlenir, kadın olamaz gene de.


(1956)
Sylvia Plath (1932-1963, ABD)

Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

Bir Yaz Günü’ne Şarkı

Sylvia Plath(1932-1963, ABD)

Çeviren:İsmail Haydar Aksoy
Yangın Şarkısı


Yeşil doğmuşuz biz

bu yanlış bahçeye,

fakat bir otlubağa misali siğilleşmiş benekli çalılıkta,


usulca sokulur koruyucumuz kötü niyetle,

sağlamlaştırır tuzağını

ki aşağı taşır erkek geyiği, horozu, alabalığı, ta ki en adiller

aldatılıp dökülmüş kanda sendeleyene dek.

Her şeyin çarpık çalıştığı O’nun keskin kokulu gübreliğinde

taşımaya değer bazı melek-şekilleri yontmak

tüm görevimiz şimdi

ki ekşi göğümüzle örtülmüş çamuru yok etmek için

kurnaz avın her bir parlak eylemimizin ardını

çamura bulamasını

hiçbir dürüst araştırma ortaya çıkaramazdı

Yolun hat sonu boyunca sıkıca sarıldığımız

yabani otların saplarını savurdu tatlı tuzlar;

kızıl güneşle kavrulmuş bizler, kaldırdık damarların

yaralayan bağlarında eziyet görmüş değirmi çakmaktaşını;

cesur aşk, düşleme

böylesi şiddetli bir alazın sadakatini, fakat gel,

yaslan yarama; yanarak, yanarak.

(1956)


Sylvia Plath (1932-1963, ABD)

Çeviren: İsmail Haydar Aksoy
Ted’e Kaside

Sylvia Plath(1932-1963, ABD)

Çeviren: İsmail Haydar AksoyKraliçe’nin Şikâyeti


Kalabalıklarda ve saray ahalisinin kelime oyunlarında

Azametle geçti bu dev, bunu anlatırım sana, sahnesinde

Maçuna gibi elleriyle,

Ekinkargaları misali vahşi ve siyah görünürler;

Bu yüzden, bütün camlar kırıldı sezdirmeden içeri girdiğinde erkek.


Hoş arazileri boyunca kasıp kavurdu erkek

Ve hoyratça kullandı görgülü narin güvercinlerini;

Erkek için önemi olmayan o iyi antilobunu

Öldürmek için hangi gazabın erkeği harekete geçirdiğini

Bilmiyorum.
En azarlayıcı sözcükleri söyledi erkeğin kulağına

Ağlayışına bir miktar merhamet gösterene dek;

Zengin giysili

Omuzlarını çıplaklaştırdı erkek

Ve teselli verdi, fakat horozun ötüşüyle O’nu terk edecek.

Yüzlerce ulak gönderdi

Toplamak için bütün o önemsiz kahraman adamları

Ki güçleri uygun düşerdi

Uykusunun biçimine, düşüncesine –

Bu acemi çaylak grubundan hiçbiri parlak tacına uymadı.

Böylece bu nadide geçide geldi

Ki burada kan içinde güçlükle yürürdü güneşte ve borada

Ve şöyle şakırdı:

“Halkımın böyle küçücük, böyle küçücük olana dek

Daralıp kısaldığını görmek, ne üzünçlü, heyhat.”


(1956)


Sylvia Plath (1932-1963, ABD)

Çeviren: İsmail Haydar Aksoy


Çoban Şiirleri


Mayıs günü: iki kişi geldi tarlaya böylesi bir bilgelikle:

“Papatyalaşmış ballı bir içki”, dediler birbirlerine,

Yani yek oldular böylece; sonra aradılar bir kanepe,

Kancalı çit karşısında, kahverengi inek sürüsünü geçince.

Kadın “yabalı çiftçi olmasın, lütfen” dedi;

Erkek “horoz ötüşü güvenliğimizi sağlar” dedi;

Çiçek püskürtür, karadiken çalılığında,

Atarlar ceketlerini, gelirler yeşil bir yatağa.

Bataklıktır suyun olduğu yer: aşağıda;

Yakıcı ısırgan otlarının tepesi: çaprazında;

Şeref meselesi, sessiz otlayan davar, sonra;

Yaprak-hayaleti beyaz hava, beyaz bulut: yukarıda.

Bütün öğle sonrasında şu aşıklar uzandı

Güneş sıcaktan solgunluğa dönünceye dek,

Şirin rüzgâr nağme değiştirip, kötülük esinceye dek:

Kadının körpecik ayak bileğine battı zalim ısırgan otları.

Hüzünlü, en çok da canı sıkkın, ten ki duyarlı

Kabul etmeli böylesi korkunç bir yarayı,

Erkek tepinerek yere çalar sapları

Ki bu da incitir sevgili kadını.

Şimdi gider erkek doğru yolundan

Ve, şerefle, ayrılır oradan;

Ağıyla-sarmalanmış, ayakta dururken kadın,

Bekler sönmesini keskin acının.

(1956)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)

Çeviren: İsmail Haydar Aksoy__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 13:21   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6015
Mesajlar: 25,877
Ettiği Teşekkür: 100820
Aldığı Teşekkür: 141721
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Fazlasıyle üretken olan Şair Sylvia Plath, Önemli bir psikolojik buhran geçirmesine rağmen, kendisini iyi toparlamış ve başarılarına devam etmiş. Sonrası... Felaket.

Tanıtım için teşekkürler Keylule
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 13:46   #4
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Fazlasıyle üretken olan Şair Sylvia Plath, Önemli bir psikolojik buhran geçirmesine rağmen, kendisini iyi toparlamış ve başarılarına devam etmiş.

Tanıtım için teşekkürler Keylule
Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan bir şair-yazar Sylvia Plath.1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra,çocuklarının odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapatıyor ve kafasını fırının içine sokarak intihar ediyor.Böylesi güzel gülümseyen biri nasıl olurda ölümü seçer bilmiyorum.
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 13:55   #5
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,969
Ettiği Teşekkür: 14742
Aldığı Teşekkür: 15644
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Bilgi paylaşımın için teşekkürler @Kaylule...
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 14:03   #6
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Sone: İlkbahar’a

genç yıldızların buruşuk yeşiliyle
aldatırsın bizi, ve büyülersin bizleri
isfendan kaymağının mülayim vanilya kameriyle:
nisan söylencenle tekrar evcilleştirirsin bizi.

geçen yıl kandırmıştın bizi gümüş şerit yağmurlarının
çocuksu şıkırtısıyla: tekrar denersin,
ve bir kere daha her şeye kanar bulursun bizi. Tek bir
şeytanî yağmur, ve bal tadında sabahın

berrak ışığı su boyunca yaldızlı çimde
eğdiğini görmek için çığlık atarız biz.
başka gözyaşlarımız heba olsa da
bu cimri dünyada, cezbedersin bizleri:

Tekrar kanarız ve her nasılsa geçmişte olduğumuzdan
Daha genç olduğumuz sonucuna varırız.

(1951)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar AksoyTakip

Dans le fond des forêts votre image me suit. Racine (*)

Beni gizlice takip eden bir erkek panter var:
Bir gün ölümüm O’nun elinden olacak;
Koruyu yangın yerine çevirdi açgözlülüğü,
Güneşten daha fazla gurur duyarak dolanır durur.
En yumuşak, en rahat şekilde kayar şu adımı,
İlerler hep ardımdan;
Tahribatı gaklar ekinkargaları, sıska baldırandan:
Av başlamıştır, ve atlanmıştır tuzaktan.
Dikenle derimi soymuşken sürüklerim kendimi kayalara,
Yorgun argınım sıcak beyaz öğle boyunca.
Damarlarının kırmızı ağı boyunca
Hangi ateştir koşan, hangi arzudur uyanan?

Doymak bilmezdir, atalarımızın kabahatıyla
Kınanmış toprağın altını üstüne getirir,
Çığlık atmaktadır: kan, haydi israf olsun kan;
Ağzının kanlı yarasını tıkabasa doldurmalıdır et.
Keskindir sivri dişleri ve tatlıdır
Kürkünün yakıcı gazabı;
Öpüşleri kavurur, her pençesi dikenli çalı,
Yazgısıdır bu iştahın bütünlenmesi.
Bu yabanıl kedinin uyanışında,
Keyfi yerine gelsin diye meşaleler misali tutuşmuş,
Kömürleşmiş ve kuzgun karası kadın uzanır,
O’nun açlık çeken bedeni için yem olur kadın.

Şimdi tepeler tehdit doğurur, gölge yumurtlarlar;
Geceyarısı örter aç koruyu;
O siyah yağmacı, sürüklenmiş aşkla meşkle
Akışkan kalçaları üstünde, engeller hızımı.
Gözlerimin homurtulu çalılığı ardında
Gizlenir kıvrak olan; düşlerin pususunda
Parlaktır eti mahveden şu pençeler
Ve açtır, açtır, şu gergin uyluklar.
Ateşi tuzağa düşürür beni, tutuşturur ağaçları,
Ve koşarım ben parıldayıp dururken tenimde;
Hangi dinginlik, hangi serinlik kucağına alır beni
Yakarken ve dağlarken şu sarı bakışı?

Hızını durdurmak için yüreğimi fırlatırım,
Susuzluğunu gidermek için heba ederim kanımı;
Yer O, ve hâlâ yiyecek arar gereksinmesi,
Büsbütün bir kurban olmaya mecbur eder seni.
Benim için pusuya yatmıştır sesi, büyüler bir esrimeyle,
Tümüyle yanmış orman düşer küle;
Saklı noksanlıkla dehşete düşmüş ben koşup kaçarım
Böylesi bir ışıltının saldırısından.
Girerek korkularımın kulesine,
Kapatırım kapılarımı o karanlık suçluluğa,
Sürgülerim o kapıyı, her kapıyı sürgülerim.
Hızlanır kan, gonk vurur kulaklarımda:

Panterin adım atışı merdivenlerde,
Yukarı geliyor ve çıkıyor merdivenleri.

(1956)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

(*) Ormanın derininde takip eder beni görüntün. RacineEkinkargalarıyla, Kış Manzarası

Taş savak arasından düşer değirmen arkındaki su
siyah gölete baş aşağı
ki orada, pestenkerani ve mevsimsiz, bir yalnız kuğu
kar misali lekesizce yüzer, o beyaz yansımayı
batırmaya teşne bulutsu zihne sataşarak alayla.

Haşin güneş batmaktadır bataklığın üstünde,
turuncu bir kiklop-gözü, daha fazla bakmayı
hor görür hayal kırıklığının bu manzarasına;
karanlığı tüy gibi ekleyerek düşünceye, dururum ayakta
bir ekinkargası misali, tehditkârım kış gecesi bastırırcasına.

Bıldır yazın kamışları hakkedilmiş buzda
tıpkı gözümdeki hayalin gibi; acımın camını
kırar kuru ayaz; kayayı çatlatıp dışarı çıkan
hangi tesellidir, yürek viranesini yeniden
yeşertmek için? Kim yürümüştü ki bu avuntusuz yerde?

(1956)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar AksoyHarabeler Arasında Konuşma

Zarif evimin sundurmaları boyunca sezdirmeden sokuldun
Vahşi şiddetinle, rahatsız ederek meyve çelenklerini
Ve efsanevi lavtaları ve tavuskuşlarını, parçaladın
Hava çevrintisini engelleyen bütün edep ağlarını.
Şimdi, duvarların zengin düzeni yıkıldı; gaklar ekinkargaları
Korkunç harabenin üstünde; fırtınalı gözlerinin
Kasvetli ışığında, firarîdir büyü, ürkmüş bir cadı misali,
Gerçek günler çatladığında terk eder kalesini.

Kırık sütunlar çerçeveler kaya manzaralarını;
Ceket kravat kahramanca ayakta dururken sen, otururum ben
Sakinim bir Yunan tüniğinde ve ruh-düğümünde,
Kökleri siyah bakışında olan oyun trajikleşti:
Haciz gelmiş meskenimize işlemiş böylesi bir küfle,
Sözcüklerin hangi töreni onarabilir ki hasarı?

(1956)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar AksoyOraya Varmak

Ne kadar uzaktadır?
Ne kadar uzaktadır şimdi?
Tekerlerin o muazzam goril içleri
Devinir, dehşete düşürür beni –
Krupp’un o korkunç
Beyinleri, dönüşün
Siyah hayvan ağızları, sesi
Durdurur Bulunmayış’ı. Top gibi.
Rusya’dır geçmem gereken yer, bir savaş vardı
Veya böyle bir şey. Usulca sürüklüyorum bedenimi
Vagonların saman yükü arasından.
Rüşvetin zamanıdır şimdi.
Ne yer tekerler, köprülerine
Tanrılar misali sabitlenmiş şu tekerler,
İstencin gümüş yuları –
Acımasız. Ve onların övüncü!
Bilir bütün tanrılar varış yerlerini.
Bir harfim ben bu gedikte!
Bir isme uçarım, iki göze.
Ateş olacak mı, ekmek olacak mı?
Öyle çamurlu ki burası.
Bir tren istasyonudur bu, hemşireler tahammül ediyorlar
Musluk suyuna, onun peçelerine, bir manastırdaki peçelere,
Dokunuyorlar yaralılarına,
Adamlar, ki kanları hâlâ ileri doğru pompalanır,
Bacaklar, kollar yığılmış üst üste
Bitmez tükenmez çığlıklar çadırının dışında –
Oyuncak bebeklerin bir hastanesi.
Ve adamlar, şu pistonların bir mil öteye
Bir saat sonraya pompaladığı
Bu kandan başka
Ne kalmış ki adamlardan geriye.
Kırık okların hanedanı!

Ne kadar uzaktadır?
Çamur var ayaklarımda,
Kesif, kırmızı ve kaygan. Adem’in tarafından,
Ortaya çıktığım topraktan, ve ölüm kalım savaşında ben.
İptal edemem kendimi, ve buhar salıyor tren.
Buhar salıyor ve nefes alıyor, dişleri
Hazır dönmeye, bir iblisinkiler misali.
Bu şeyin sonunda bir dakika vardır,
Bir dakika, bir çiy damlası.
Ne kadar uzaktadır?
Varacağım yer
Öyle küçük ki, neden şu engeller var ki orada –
Bu kadının bedeni,
Kömürleşmiş etekler ve ölüm maskesi
Ki yası tutulur dinci kişilerce, çelenkli çocuklarca.
Ve şimdi patlamalar –
Gök gürlemesi ve tüfekler.
Ateş var aramızda.
Yok mudur havanın ortasında
Dönenip duracak bir yer,
El değmemiş ve el değmemiş.
Tren sürüklüyor kendisini, çığlık atarak –
Hedefi için çılgın
Bir hayvan,
Kan lekesi,
İşaret fişeklerinin sonundaki yüz.
Krizalitler gibi gömeceğim yaralıları,
Sayacağım ve gömeceğim ölüleri.
Çiy tanesindeymiş gibi kıvransın ruhları,
Yolumda buhurdur.
Vagonlar sallanır, beşiktir onlar.
Ve ben, adım atıyorum eski sargıların,
Can sıkıntılarının, eski yüzlerin bu teninden dışarı.

Bir bebek gibi masum,
Adım atıyorum sana doğru Lethe’nin siyah vagonundan.

(1962)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

Dedektif

Yedi tepenin, kırmızı saban izlerinin, mavi dağın üstünden
Rüzgâr eserken ne yapıyordu ki kadın?
Fincanları mı yerleştiriyordu? Önemli bir şey bu.
Pencerede miydi, dinliyor muydu?
O vadide tren çığlıkları yankılanır çengellerdeki ruhlar misali.

İnekler semirse bile, ölümün vadisidir bu.
Bahçesinde nemli ipeklerini sarsarak çıkartır yalanlar
Ve katilin gözleri devinir salyangoz misali ve yan yan,
Parmaklarla yüzleşmekten aciz, şu egoistlerle.
Bir kadını duvarın içine sıkıştırıyordu parmaklar,

Bir bedeni bir piponun içine, ve duman yükseliyordu.
Budur kokusu yanan yılların, burada, mutfakta,
Hiledir bunlar, aile fotoğrafları gibi raptiyelenmiş,
Ve bir adamdır bu, bak gülümsemesine,
Ölüm silahı mı? Kimse ölmedi ki.

Hiç kimse yok evde.
Cila kokusu var, peluş halılar var.
Radyonun yaşlı akrabalar gibi kendi kendine konuştuğu
Kırmızı bir odada canı sıkılmış o serseri
Güneş ışığı var, bıçaklarıyla oynamakta.

Bir ok gibi mi gelmişti, bir bıçak gibi mi gelmişti?
Zehirlerden hangisidir ki bu?
Sinir burucularından, çırpındırıcılardan hangisi?
Cesetsiz bir vakadır bu.
Ceset bu işin içinde yer almaz kesinlikle.

Bir buharlaşma vakasıdır bu.
Önce ağız, ki yokluğu rapor edildi
İkinci yılda. Doymak bilmez bir şeydi
Ve ceza verileceğinde canla başla konuşurdu
Kahverengi meyvenin buruşup kuruması gibi.

Göğüsler bir sonraki şey.
Katıydı bunlar, iki beyaz taş.
Sarı gelmişti süt, sonra mavi ve su gibi şirin.
Dudakların yokluğu yok, iki çocuk vardı,
Fakat kemikleri gösterildi onların, ve ay gülümsedi.

Sonrasında o kuru koru, kapılar,
Kahverengi anaç saban izleri, o bütün mâlikane.
Havada yürürüz, Watson.
Sadece ay var, fosforla mumyalanmış.
Sadece ağacın birinde bir karga var. Notlar al.

(1962)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar AksoyKayıp Hafızalı

Faydası yok, faydası yok, şimdi, Hatırlayış’a yalvarmanın!
Böylesi güzel bir boşluğu düzgünleştirmekten başka yapacak şey yok.
İsim, ev, araba anahtarları,

Küçük oyuncak ev hanımı –
Silinmiş, iççekiş, iççekiş.
Dört bebek ve bir şımartan!

Hemşireler solucanların boyu ve bir dakika doktoru
Yerler O’nu.
Eski olaylar

Soyulur derisinden.
At lağıma gitsin hepsini!
Dokunmaya asla cüret edemediği kızıl saçlı bacısı gibi

Bağrına basar yastığını,
Yeni bir şeyi düşler –
Kıraç, kıraçtır arazi!

Ve başka bir renkte.
Nasıl da yolculuğa çıkarlar, yolculuk, yolculuk, dekor
Ağabeylik-bacılık ilişkisinin kıç taraftan alevlenmesi

Bir kuyrukluyıldızın kuyruğu!
Ve para bütün bu şeylerin sperma sıvısı.
Hemşirenin biri getirir

Yeşil bir içeceği, öbürü mavi bir tanesini.
Yükselirler her iki yanında yıldızlar misali.
İki içecek ateş ve köpük.

Ey bacı, ev hanımı, anne,
Hayatımdır benim şirin Lethe.
Ben asla, asla, asla gelmeyeceğim eve!

(1962)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar AksoySensin

Palyaçoya benzeyen, ellerinin üstünde en mutlu olan,
Ayakların yıldızlarda, ve kafatasın aydan,
Balık misali solungaçlısın. Bir aklıselim
Ters döndürür başparmağını ahmaklığa.
Sarmalanmışsın kendinle bir makara misali,
Baykuşların yaptığı gibi karanlığına alkarna atarsın,
Suskunsun bir şalgam gibi
Dört Temmuz’dan Bir Nisan’a,
Ey gökdelende oturan, küçük ekmeğimsin benim.

Sis misali belirsizsin ve beklenirsin posta gibi,
Avustralya’dan bile daha uzaktasın.
Sırtı eğrilmiş Atlas’sın, yolculuktaki karidesimizsin.
Bir gonca gibi hoşsun ve evinde
Sanki turşu kavanozundaki çaça balığısın.
Sepette kımıldayan yılan balıkları gibisin.
Bir Meksika fasulyesi misali zıplarsın.
Doğrusun, iyi yapılmış hesap misali.
Üstünde yüzünün olduğu, lekesiz bir efsanesin.

(1960)

Sylvia Plath (1932-1963, ABD)
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.14, 14:15   #7
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,969
Ettiği Teşekkür: 14742
Aldığı Teşekkür: 15644
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Anlam ve anlatım güzel yazı dizelerdi teşekkürler.@Kaylule..
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.04.14, 14:15   #8
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

@Deniz68 Okuyan gözlerinize sağlık
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.04.14, 14:25   #9
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 491
Mesajlar: 11,787
Ettiği Teşekkür: 44714
Aldığı Teşekkür: 76212
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

@Kaylule ben de okudum ve son günlerde gözlerim ağrıyor. O duadan bende alayım lütfen.

Güzel bir paylaşım, çok teşekkürler...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.04.14, 14:29   #10
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sylvia Plath - (d. 27 Ekim 1932 - ö. 11 Şubat 1963)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
@Kaylule ben de okudum ve son günlerde gözlerim ağrıyor. O duadan bende alayım lütfen.

Güzel bir paylaşım, çok teşekkürler...
Gözleriniz şifa bulsun inşallah tüm uzun yazılar önünüze gelsin,su gibi yalayıp yutun

Sözlü yapacağım ona göre
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1932, 1963, ekim, plath, sylvia, Şubat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çin Astrolojisi Hasat Astroloji | Mitoloji 11 21.09.14 23:12
14 Şubat Sevgililer Günü Hikâyesi Nedir? Cansuyu Kadınlara Ait Güncel Konular 0 13.02.14 12:21
Doğum Gününüze Göre Kişiliğinizi Tanımlayan Kelimeler Ahenk Astroloji | Mitoloji 38 27.12.13 16:41
28 Şubat Basakca Türk Tarihi 2 28.02.11 01:07


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.