Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.10.16, 11:33   #1
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 115
Mesajlar: 2,150
Ettiği Teşekkür: 4903
Aldığı Teşekkür: 7711
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İbrahim Peygamber ve Mitoloji

İbrahim Peygamber ve Mitoloji

Mitolojik efsanelere destek arama özellikle Mezopotamya'daki kazılar ile gündeme gelmiştir. İngiliz asıllı Leonard Woolley yönetiminde, Philadelphia Üniversitesi Müzesi ile British Müzesinin parasal destekleriyle Güney Mezopotamya'da yeni adı Tell-aI-Muqayyar,eski adı Ur olarak kanıtlanan tepede 1926-1928 yılları arasında yapılan kazılardaki buluntular ve onların Woolley tarafından yorumları çok ilgi çekiciydi. Woollcy'in kazılarında İÖ 2800 yıllarına tarihlenebilen kral mezarları, mabetler, şehir duvarları ve büyük yapay basamaklı kule olan Zigguıafî bulunmaktadır. Ayrıca Wooley ve ekibi MÖ. 4. bin yılından kalma kral mezarlarını ortaya çıkardılar. Woolley buranın Tevrat'la adı geçen Kaldea'ıım Ur'u olduğunu, İbrahim'in buralarda doğup büyüdüğünü ortaya atıyor. İbrahim'in çadırda yaşayan, hayvan süren biri değil, büyük şehirde yaşamını sürdüren bir şehirli olduğunu ileri sürüyor. Mezarlarda bulunan ağaca dayanmış bir keçiyi gösteren eserin, İbrahim, oğlu İshak'ı kurbanlığa hazırladığında Tanrı tarafından gönderilen kurbanın modeli olduğunu söylüyor. Tabii ki bu kendi yorumu.

Mezopotamya tarihinin öğrenilmesinde dönüm noktası olan bu çalışmalar sırasında arkeolojik değeri çok yüksek kap, kaçak, miğfer, silah vs. yanında tufandan önceki kralların listesini ihtiva eden kil tabletler de bulundu. Ne var ki 12 metre daha derine inildiğinde izler tamamen kesilmişti. Bu arada toprağın yapısı incelendiğinde tuhaf bir şeyle karşılaşıldı. Zemin tamamen balçıkla kaplıydı fakat bu kadar derinlikte saf balçığın ne işi vardı? Üstelik kazı çukurunun dibi, denizden çok uzakta ve nehir seviyesinden de bir kaç metre daha yukarıdaydı. Balçığın sebebi ve kapladığı sahayı öğrenebilmek için civar bölgelerde bir dizi kazı daha yapıldı. İlk çukurdan 300 metre uzakta açılan ikinci çukurda da aynı sonuç elde edildi. Wooley, bu sefer de yüksekçe bir tepeyi kazdırdı. Sonuç değişmemişti. Böylece balçık yığılmasının ancak çok kuvvetli bir su baskını yani tufanın eseri olabileceğine dair rapor hazırlandı ama Mezopotamya'nın diğer yerlerinde yapılan kazılarda bunu kanıtlayacak veriler bulunmuyor. Tarihçiler de Woolley'in söylediklerinin doğru olamayacağını, bu hikâyelerin tarihsel değil, uydurmaolduğunu, bu İbrani hikâyesinin çoğunlukla Mezopotamya efsanelerinden kaynaklandığını söylüyorlar (bkz. Muazzez İlmiye Çığ, İbrahim Paygamber, 21.03.2010).Yine 1953 yılında Ararat Dağı'nda Nuh'un gemisinden bir parça bulunduğu haberi yine büyük bir heyecan yaratıyor. Fakat, Madrid'de bu parça üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmaya göre bunun doğru olamayacağı ortaya çıkıyor.Halep'in 40 mil güneyinde Teli Mardikh'te İtalyanların yaptığı kazıda 15 000 kadar çiviyazılı tablet bulundu. Buranın Sümer belgelerinde adı geçen Ebla olduğu anlaşıldı. Batı Sami dilindeki ve İÖ 2400'lere tarihlenen bu metinlerde, ilk araştırıcılar Sodom, Gomorra şehirlerini, bunların krallarının ve İbrahim'in adını bulduklarını açıklayarak yeni bir heyecan yarattılar. Fakat daha sonraları -yapılan incelemelerde yazıların yanlış yorumlandığı anlaşıldı.

Ebla'nın Suriye'nin ilk bronz çağına ait bir şehir beyliği olduğu, fakat belgelerin tarihsel ve dinsel açıdan bir bilgi vermediği açıklanmıştır.Örneğin Sümer alfabesi ile yazılmış Ebla dilinde M.Ö. 2250'li yıllara ait 15 bin tabletin yorumuna göre Eblalılar, ticarette atılganlarmış. Ebla tabletlerinde İrem kenti, Sina, Gazze, Kudüs, Sodom ve Gomorra adları geçiyor ama Sodom ve Gomorra (Gomora) gölgesinde peygamberlik yapan Lut adı geçmiyor. Tevratın 1500 yıl öncesi Ebla tabletlerinde geçmeyen Lut adı, Kur'an ve Tevrat'ta geçiyor.

İsrail'de son kazılardaki buluntular hakkında "Nevvtestament's Unsolved Mysteries" (Time, December 18, 1995, s.46) adlı makalede bir hayli bilgi verilmiş. 1986'da bulunan bir mührün, İÖ 587'de yaşayan ve Jeremiah'ın kehanetlerini yazmış olan Neriah'ın oğlu Kâtip Baroh'a ait olduğu anlaşılmış. Bir başka mühürde "Kral Jehoiakin'in oğlu Yerame'el"yazılı imiş. Kudüs'ün İsrail kısmında yapılan bir kazıda içinde kemikler bulunan bir sandık çıkarıyorlar. Üzerindeki yazıya göre, İncil'de adı geçen bir rahibe aitmiş. Bu buluntuların en önemlisi olan 9.yüzyıla ait taş bir kitabede "İsrail'in Kralı Davut'un evi" yazısının okunması
bir hayli heyecan yaratmış. Kısaca Tevrattaki bir Kralın adının bile bir belgede geçmesi bazı muhafazakar çavrelerde büyük sevinç yaratmıştır fakat bu durum tarihe büyük bir katkıda bulunacak bir belge sayılmıyor.
Sonuç olarak bütün bu araştırmalara rağmen, İbrahim Peygamber ve ailesinin yaşadığı düşünülen çağa ait ve onları kanıtlayan bir belge bulunmamıştır.

Kaynaklar
Büyük Sırrın Arkeolojik Keşfi: Nuh Tufanı.
SD PLATFORM - Yazılar - Nuh Tufanı araştırmaları ve arkeolojisi
"Nevvtestament's UnsolvedMysteries”, Time, December 18, 1995, s.46 (THE NEW TESTAMENT'S UNSOLVED MYSTERIES - TIME )
İbrahim Peygamber - Muazzez İlmiye Çığ pdf / E-kitap İndir

__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.17, 16:42   #2
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 899
Mesajlar: 7,769
Ettiği Teşekkür: 23037
Aldığı Teşekkür: 26619
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İbrahim Peygamber ve Mitoloji

Bütün hayatımı dinlerin mitoloji ile olan ilşkisine adadım diyebilirim, şimdi bu konuya girsem çıkamayız içinden, o nedenle sadece Nuh tufanı ve Adem'in elmayı yeme konusunun bile Sümer metinleri ile karşılaştırıldığında Kur'an'da ne kadar yüzeysel ve eksik anlatıldığını söylemekle yetineyim.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.17, 17:39   #3
Tam Üye

Asparagas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Yaş: 31
Konular: 4
Mesajlar: 218
Ettiği Teşekkür: 1621
Aldığı Teşekkür: 877
Rep Derecesi : Asparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: İbrahim Peygamber ve Mitoloji

İşte kutsal metinleri böyle ele almamız lazım. Rosebud lütfen hayatını adadığın şeylerle ilgili paylaşımlar yap. Belki yapmışsındır bakmadım konularına bakıcam bunun için kusura bakma.

Ben biraz acı çektim bu konuda herkesden az belki ama çektim. İnsanların bişeyleri görmesi lazım.

Diyelim ki 1 değil de 1000 tane yaratıcı olsun. Bu 1000 yaratıcıdan 1 tanesi bile bilinmeyen zamanlarda bilinmeyen şahıslara (çoğu öyle) verdiği bilgilerle (vahiy) tüm bir dünya insanlığını yönlendirme veya cezalandırma (arapça manasıyla sölüyorum) etmeyi düşünecek kadar salak değildir.

O zaman elimizde sayısı belli olmayan ama en azından salak olmayan bir yaratıcımız var.

Sayısının çok da önemli olmayabileceğini farzedersek. O zaman bu akıllı yaratıcı(ların) (var olduğunu farzederek) nasıl bir yol ve yöntem izleyerek yaratıkcıklarının yönlendirme ve cezalandırma işlemini yapabileceğini sorgulamaya başlayabiliriz.

Bu sorgulamanın kesin ve net cevabı bugüne kadar verilemedi verilebileceğini de düşünmüyorum ama şunu biliyoruz ki kesinlikle şu anda gördüğümüz gibi değil. İşte varılabilecek kesin sonuç bu. Gerisi de felsefenin ilgi alanı.

İşte hayatımı(zı)n sonuna kadar aklımı(zı) kurcalayacak sorular

Hayat böyle bitiyor saçlar böyle beyazlıyor

O kadar uzun yazdım ki konuyu bile unuttum kusura bakmayın
__________________
Asparagas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Asparagas'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.17, 18:38   #4
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 899
Mesajlar: 7,769
Ettiği Teşekkür: 23037
Aldığı Teşekkür: 26619
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İbrahim Peygamber ve Mitoloji

Sevgili @Asparagas bunlar o kadar derin konular ki girdiğiniz her konu başka konulara kapı aralıyor.
Elbette elimden geldiği kadar katılmak isterim.
Meselâ en basiti bugün semavi dediğimiz dinlerin hepsi çok tanrılı dönemlerden kalıntılar içerir, örneğin bir semavi din olan Tevrat'ta tanrı için Elohim kelimesi kullanılır, Eloh dişil bir kelimedir ve eril çoğul eki olan ''im'' eki ile birlikte tam anlamı Tanrılar'dır.
Bir semavi dinde Tanrılar ha!!!
Vay canına!
Tüm dinlerin ortak anlatıları olan Nuh tufanı, Adem ile Havva ve yaratılış konuları ise çok tanrılı Sümer metinlerinin kötü birer kopyalarıdır.
Özetle ben ''Tanrı''ya inanmam ama Tanrılar'a inanırım.
Şöyle bitireyim:
Mitolojik Tanrıların birer masal değil de aslında bu dünya üzerinde kanlı canlı olarak yaşamış insanlar olduğunu kabul ettiğimizde başlayacaktır insanoğlu yürümeye...
Ve er ya da geç ezberini bozacaktır.

Aşağıdaki konuya bir göz atabilirsin.

Kim Bu "Gözcü"ler ?
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.17, 18:57   #5
Tam Üye

Asparagas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Yaş: 31
Konular: 4
Mesajlar: 218
Ettiği Teşekkür: 1621
Aldığı Teşekkür: 877
Rep Derecesi : Asparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevherAsparagas işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: İbrahim Peygamber ve Mitoloji

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Sevgili @Asparagas bunlar o kadar derin konular ki girdiğiniz her konu başka konulara kapı aralıyor.
Elbette elimden geldiği kadar katılmak isterim.
Meselâ en basiti bugün semavi dediğimiz dinlerin hepsi çok tanrılı dönemlerden kalıntılar içerir, örneğin bir semavi din olan Tevrat'ta tanrı için Elohim kelimesi kullanılır, Eloh dişil bir kelimedir ve eril çoğul eki olan ''im'' eki ile birlikte tam anlamı Tanrılar'dır.
Bir semavi dinde Tanrılar ha!!!
Vay canına!
Tüm dinlerin ortak anlatıları olan Nuh tufanı, Adem ile Havva ve yaratılış konuları ise çok tanrılı Sümer metinlerinin kötü birer kopyalarıdır.
Özetle ben ''Tanrı''ya inanmam ama Tanrılar'a inanırım.
Şöyle bitireyim:
Mitolojik Tanrıların birer masal değil de aslında bu dünya üzerinde kanlı canlı olarak yaşamış insanlar olduğunu kabul ettiğimizde başlayacaktır insanoğlu yürümeye...
Ve er ya da geç ezberini bozacaktır.

Aşağıdaki konuya bir göz atabilirsin.

Kim Bu "Gözcü"ler ?

12.gezegeni okumuştum. Söylediklerinize katılmamak mümkün değil.

Siz bu gözcüler hakkında ne düşünüyorsunuz tam net söylememişsiniz.

Bizim sonraları tanrılar bildiğimiz bu insanlar buralımı yoksa kitapta yazdığı gibi 12.gezegen den gelen ata ırkımız mı siz ne düşünüyorsunuz
__________________
Asparagas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 14.03.17, 21:04   #6
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 899
Mesajlar: 7,769
Ettiği Teşekkür: 23037
Aldığı Teşekkür: 26619
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İbrahim Peygamber ve Mitoloji

12. Gezegenden mi yoksa başka bir yerden mi geldiler onu bilemem ama kesin olan bir şey varsa o da dünya dışı zeki varlıkların bu dünyada insanın var olmadığı zamanlardan beri bulunduklarıdır.
Ata ırk demeyelim çünkü Sümer metinlerinde Tanrıların dünyaya indiğinde zaten yaşamını sürdüren, Kara kafalılar dedikleri bir bir ırk olduğu anlatılıyor, o nedenle ben buna genetik mutasyon diyorum, yani kara kafalılar dedikleri ilkel insana bir genetik müdahale söz konusu.
İnsanoğlu var olduğu andan, ağaçtan indiği ve ayağa kalktığı ana kadar 8-10 milyon yıl boyunca hiç bir değişim, evrim geçirmeden varlığını sürdürdü.
Ne olup da bir gecede ağaçtan inip ayağa kalktığımızı artık sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ibrahim, mitoloji, peygamber, İbrahim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.