Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.10.20, 11:37   #1
Üye

Gerçek Tarihçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2020
Yaş: 63
Konular: 23
Mesajlar: 38
Ettiği Teşekkür: 41
Aldığı Teşekkür: 46
Rep Derecesi : Gerçek Tarihçi Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur.

Makedonya'nın başkenti Üsküb'ün en mutena meydanına dikilen dev İskender heykeli.Yazarlık hayatımda okuyucularımdan en fazla soru aldığım bir konu Cengiz Han Türk mü Moğol mu? muammasıdır. Şimdi de Büyük İskender Yunanlı mı Makedon mu? furyası başladı. Zira Makedonya Cumhuriyeti, başkenti Üsküb'ün en mutena meydanına muazzam bir İskender heykeli dikti ve... Atina'da kıyamet koptu. Yunanistan, bir Yunan olan İskender'in Makedonya ilgisi nedir, ne demektir yaygarasına başladılar.

Malûm Yunanistan, Makedonya'nın hem NATO'ya, hem Avrupa Birliği'ne üyeliğini engelliyor. Makedonya, Yunanistan'ın bir eyaletinin adı olmakla, bir devletin de adı olamazmış! Dostumuz Yunanlılar'ın bu çeşit fantezi ve fantastik iddialarına biz Türkler alışığız ama böyle bir girişim gerçekten sınırları aştı. Efendim, Milâd'dan önce 4. asrın adamı olan İskender'le, 13. asrın başlarının şahsiyeti Cengiz'in ille alâkasını bulmaya zorlanırsam, benzerlik şudur: İkisi de, bütün insanlık tarihinin en büyük iki cihangiri, kıt'alar aşan büyük askerleridir. İskender Yunanistan'dan kalkıp bütün Anadolu'yu İranlılar'dan alarak Mısır'a, İran'a, Türkistan'a, Hindistan'a kadar bizzat gitti.

Cengiz, Çin ile Orta Avrupa arasında cihangirlik yaptı. İskender'in ölümü (M.Ö. 323) ile Cengiz'in ölümü (1227) arasında tam 1550 yıl var.

İSKENDER YUNANLIDIR.

İskender, bir Ârî ırk olan ve bugünkü Makedonlar gibi bir Slav Bulgar ırkı olmayan Eski Makedon ırkındandır. Fakat Yunanca konuşan, Yunanlı'laşmış bir hanedana mensuptur. Hocasının Aristo olduğunu söylemek, İskender'in hangi kavimden olduğunu net şekilde açıklar. Aristo, gerek Antikite'de, gerek Hristiyan ve Rönesans Avrupası'nda ve gerek başlangıcından günümüze İslâm dünyasında en büyük bilge (üstad, hoca) kabûl edilen emsalsiz bir filozof, mütefekkir, bilgindir (klasik İslâm literatüründe Aristo hâce-i evvel, Eski Yunan felsefesini Arapça'ya nakleden Türk asıllı Fârâbî ise hâce-i sânî sayılır).O halde İskender, açık ve kesin şekilde Yunanlı'dır.

Bir millete mensubiyet için o milletin kanından gelmek asla gerekmez, milliyet kültürle oluşur. Ama bu, kökeni ve taht şehri kendi topraklarında bulunan İskender'i Makedonya Cumhuriyeti'nin sevip benimsemesine de asla ve kat'â engel değildir. Ancak at üzerinde kılıç çeken Üsküb'deki heykeli anlaşılan Yunanistan tarafından tehdit şeklinde algılandı.

Halbuki günümüzün Makedonya devletinin Yunanistan'dan bir talebi yoktur. Makedonya 1912'de Osmanlı'dan ayrıldıOsmanlı Makedonyası denen bölge, 1912 sonunda Türkiye'nin elinden çıktı. Sırbistan'la Yunanistan arasında paylaşıldı, birkaç ilçe Bulgaristan'a verildi. Osmanlı Makedonyası "Vilâyât-ı Selâse = 3 Eyalet" denen 96.400 kilometre kare, Ege Denizi'ne çıkışlı bir coğrafya bölgesi idi.

1910'a doğru 4.2 milyon nüfus içeriyordu. Şu 3 eyalet: Selânik 35.000 km2, 1.415.000 n. (28 ilçeli 4 sancak = il) + Manastır 28.500 km2, 1.061.000 n. (23 ilçeli 5 sancak) (Manastır 3. Ordu'muzun merkezi idi) + Kosova (merkezi Üsküb) 32.000 km2, 1.726.000 n. (32 ilçeli 6 sancak). Manastır eyaletimiz, aşağı yukarı bugünkü Makedonya Cumhuriyetidir. Selânik eyaletimiz Yunanistan'dadır. Kosova (Üsküb) eyaletimiz de bugünkü Kosova Arnavut Cumhuriyeti'dir.İskender'den sonra gelen Romalı Sezar, cihangir olarak İskender'i geçemedi. Tıpkı Cengiz'den 2 asır sonra gelen Timur'un -Moskova ile Delhi ve Çin arasındaki askerî faaliyetine rağmen- Cengiz'i geçemediği gibi...

Cengiz Han bir MOĞOL hükümdarıdır1908'den sonra pek çok Türk'e adını vermekle beraber Cengiz, bir Moğol hükümdarıdır. Göktürk hâkanlarından inen, dolayısıyla Mete Oğuz Han'ın kutlu kanını taşıyan bir aileden gelen Cengiz'in dedeleri Moğol'laşmışlardı, Türkçe değil Moğolca konuşuyorlardı. Ancak Cengiz'in 4 oğlundan üçünün muhteşem Çağatay, Altınordu, İlhanlı, Kırım gibi namlı Türk devletlerinin hükümdarlarının babaları olması, üstelik Cengiz'in ordusunda çok Türk bulunması, Gökalp ekolü tarihçilerimiz ve politikacılarımızın onu benimsemesine sebep oldu. Meşrutiyet'ten sonra bir Osmanlı şehzâdesine bile Cengiz adı verildi ki bizim Enver'in eşi Nâciye Sultân'ın ağabeyi Osmanlı albayı Şehzâde Abdülhâlim Efendi'nin oğludur.
MOĞOLİSTAN'IN SİMGESİ

Biz Türkiye'de Cengiz heykelleri yapsak, Moğolistan sevinir mi, yadırgar mı bilmiyorum.

Bugün Moğolistan'da Cengiz, Özbekistan'da Timur; Türkiye'de Atatürk ne ise odur. O ülkeler Cengiz ve Timur heykelleri ile doludur. Timur'un Semerkand'daki muhteşem türbesi, bizim Anıt Kabri'miz gibidir. Cengiz'in mezarı ise bilinmiyor, -Attila'nınki gibi- gizlenerek gömülmüştür. Her ikisi de hiçbir arkeolojik araştırmada henüz bulunamadı. Attila ise Türk'tür. Attila ve Cengiz pagan'dır, zaten Attila, Peygamberimiz'den 2 asır öncedir. Cengiz'in 1 oğlunun nesli Budist, diğer 3 oğlunun nesilleri ise Sünnî-Hanefî-Mâtürîdî Müslüman olmuşlardı ki Selçuklu ve Osmanlı'nın mezhebidir. Çocuk yaşta okuyucularım da var.

Bu kadar özel isim akıllarında kalmayabilir. Özetliyorum: İskender Yunanlı ve Cengiz Moğol'dur. Moğollar, bir Türk boyu değildir, Moğolca bir Türk lehçesi değildir. Keza Türkçe ile akraba olduğu nazariyesi bugün tutulmuyor. Ancak Türkçe ile Moğolca birbirlerine kelime alıp vermişlerdir ki kelime alış verişinin dil akrabalığı ile ilgisi yoktur (tay ekli bütün kelimeler ve ulus gibi bazı kelimeler Moğolca'dan alınmıştır).

Kitaplar Arasında İlber ORTAYLI, Defterimden Portreler (Tarihten ve Günümüzden), İst. 2011, 256 s. Sezar'dan hayattakilere kadar 71 her meslekten kişinin bir kaç sayfalık biyografileri. -Haddim olmayarak- bendeniz de varım. Asrımızın büyük tarihçisi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın son kitabı.İlber Ortaylı, gerçek derin tarihçi olmak için doğan bir allâme (Fr. érudit=erüdi).

Osmanlı kültür ve siyasî tarihçisi ama, konularını, çok iyi bildiği dünya tarihi çerçevesinde sunuyor, bizim tarihçiliğimizde çok nadirdir. Özelliklerinden diğeri, inanılması zor yabancı dil kültürü. Hayatımda pek çok müstesna şahsiyet tanıdım. Sâdeddin Arel'den sonra en çok dil bilen kişinin Ortaylı olduğunu söyleyebilirim.Siyasal'da ve başka Ankara ve İstanbul fakültelerinde binlerce genç yetiştiren Ortaylı, 5 yıldır Topkapı Sarayı Müzesi başkanıdır. Onu bu göreve ikna etmek başarısı Kültür Bakanlığımız'a şeref verir. Avrupa müzelerine nadiren böyle müstesna şahsiyetler gelip o müesseseleri ihya etmişlerdir. Topkapı Sarayı, Türkiye'nin 1. müzesidir.

En ağırlıklı tarihî mekânımız olduğu da muhakkaktır. Bütün Türk edebiyatlarında en büyük biyograf (biyografi yazarı) İbnülemin Mahmud Kemal İnal'dır (1870-1957). Çok seçici idi, kendisine bir şeyi beğendirmek zordu. Ortaylı'nın 71 biyografisini görse idi, sevinirdi. Ele aldığı kişileri tahlil ve tasvir gücünün olağanüstü olduğunu söyleyebilirim.

Yılmaz ÖZTUNA
__________________
ÇAĞDAŞ ATATÜRKÇÜYÜZ
Gerçek Tarihçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gerçek Tarihçi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.20, 12:05   #2
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 780
Mesajlar: 14,149
Ettiği Teşekkür: 137912
Aldığı Teşekkür: 48847
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Sadece yariya kadar okuduktan sonra simdilik Türkce kitligi yüzünden vaz gecmeye karar verdim!.


Bir Trakyali olarak, 2012´kide bu Foruma gelirken, Is Makedonia Helenik sorusturmasini foruma getirdigimi hatirliyorum!.


Burada Iskender´in bile Yünan oldugunu söylemeye kalkmak, bayagi tu tasittiracak!.


Bu Yünan Hirsizlari, 1496 Senesinde Yahudi Kökenlilerin Osmanlilar tarafindan Ispanyadan simdiye suriye topraklarina yerlestirilirken, Suriye topraklarini bile Yünan Topraklarini demediklerine sasiyorum!.


Halbuki Dünyaya Yünan Atesi olarak anlatilan zamanin silahini, simdiki Suriye topraklarindan elde ettikleri verilerle gerceklestirdiler!.


Halbuki 1906 senelerinde Yünanistan kiyilarinda tesadüfen bulunan batmis gemiden elde etiklerinide kendi verileri olarak tanitip, Dünyanin en eski Bilgisayari olarak Müzede tanitsalarda, kendi Hirsizliklarinin Misir Devletindede firenlemedekleri görülmektedir!.


Deliller gerektirirse, yazmaya sikilma, Delilleri suna bilirim!.


Büyük Iskender derken bunun Karl der Große diye Internettende araya bilirsiniz!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.20, 19:23   #3
Üye

Gerçek Tarihçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2020
Yaş: 63
Konular: 23
Mesajlar: 38
Ettiği Teşekkür: 41
Aldığı Teşekkür: 46
Rep Derecesi : Gerçek Tarihçi Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Ya arkadaşım niye hemen Yunanlıları hırsız yapıyorsunuz. Sayın Yılmaz Öztuna hoca çok doğru söylemiş. Büyük İskender Makedon asıllı ama Yunanlaşmış diyor ve gerçek te budur ne var bunda niye hemen adamları hırsız yapıyorsunuz.

Namık Kemal Zeybek Hazreti Muhammedi Türk yapıyor Türk ama Araplaşmış diyor ona hiç ses yok Yılmaz Öztuna Büyük İskender Makedon asıllı ama Yunanlaşmış diyince hemen Yunanlılar hırsız oluyor öyle mi?
__________________
ÇAĞDAŞ ATATÜRKÇÜYÜZ
Gerçek Tarihçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gerçek Tarihçi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.20, 20:28   #4
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1358
Mesajlar: 12,703
Ettiği Teşekkür: 35896
Aldığı Teşekkür: 53320
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Makedonya ve Yunanistan arasında İskender tartışması iki ülke arasında gerginliğe sebep olmuştur. Yunanistan Büyük İskender'in temsilcisi olarak kendini görmüş Makedonya'nın İskender'in mirasçısı olduğu yönündeki çabalarını engellemeye çalışmıştır. Makedonya'nın en büyük havalimanının ismi Büyük İskender'dir. İskender'i sembolize eden heykelleri ve caddelerinde mimari yapıları mevcut. Bağımsızlığını ilân ettiği 1991 yılından itibaren Büyük İskender’in babası Makedonyalı Filip’in mezar taşından alınması nedeniyle güneş figürünün bayraklarında bulunmasından dolayı Yunanistan'la gerilimler yaşamışlardır. Yani bu mesele Balkan Türkleri için de önemlidir. Aralarındaki gerilimde Trakya halkı Makedonya için oy kullanmıştır. Makedonya kardeşimizdir.

Cengizhan'ı ben de Moğol olarak görüyorum. Ama ünlü bilimadamları Moğol olmadığını arî ırk Türk olduğunu iddia etmişlerdir. Genel olarak Türk olduğu kabul edilir. Cengiz Han Moğolca ayrıca Türkçe konuşurdu. En önemlisi Cengiz Han konuşmalarında kendini Türk olarak tanıtmıştır.

Gerçi benim fikirlerimde ''ırkçılık'' olmadığı için bir insanın Türk olup olmaması hiç önemli değil, insan olması yeterli olduğundan, Cengiz Han'ın ırkından ziyade nasıl birisi olduğunla ilgilenmişimdir. 40 milyon insanı katlettiği ve en çok da Türk halkını öldürdüğü söylenir.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.20, 22:27   #5
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 780
Mesajlar: 14,149
Ettiği Teşekkür: 137912
Aldığı Teşekkür: 48847
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gerçek Tarihçi Mesajı göster
Ya arkadaşım niye hemen Yunanlıları hırsız yapıyorsunuz.


Soyu Sopu Hirsiz oldugu icin!,.


Ister Tarihte, ister yeni cag Avrupa birligine girisinlerinde!.


Bir Misali Firevun zamanlarindan vericegim!.


Zamaninda Misirdan bir Ölcü Aleti Calip, bunu Ülke disina cikarmaya calistiklarinda, Posaidon bile buna kizmis, Gemiyi bütün Mürettebatiyla simdiki Yünan Adalarinin arasinda batirmistir!.


1906 senesinde Bu Gemi tesadüfen bulunup, yeni cagimiza kadar ney oldugu bilinmeyen cisimi müzelerinde gezdirirlerken, Yeni teknolojiye göre ney oldugu tespit edilmis, bazi Hirsizlar tarafindan harika bir bulus olarak adlandirilip, tarihe Dünyanin ilk Bilgisayari olöarak bile adlandirilmaya calismislardi!.


Bu yalanla ilk karsilastigimda Alman Forumlarinda incelemeye baslamis, Firevun zamanlarina kadar Kitaplardan edinebilinecek bilgilerle geriye didip, gercekleri ortaya cikarmistim!.


Eger Interessen varsa, Almanca olan konunun Link´ini buraya koya bilirim kontrolün icin!.


Ikincisinde Avrupa Ülkelerine girebilmesi icin belirli kiriterleri getirmesi lazimdi!.


Burada Sahtekarlik ve Kalpazanlikla Para Degerlerinin 7 Katini göstermis, böylelikle Avrupa Ülkelerine üye olmaya basarmistir!.


Hem Dogma Büyüme Trakyali olarak Komsularimi iyi tanirim, böyle Sahtekarlari Komsu olarak kabül etmem, Kaynak 2 Gig´e yaklasan Ansiklopedi!.


Trakyanin direk komsusu sadece Makedonya olmaya basarmistir!.


Simdiki sinirlar baska türlü cizilmis olsada, Yünanistanin direk komsulugunu kabül edemem!.


Simdiki zamanimizda bile silahsiz olmasi gerek Adalara Silah Yerlestirmeye kalkip, Askerimizin Sirlarini ögrendiklerinden sonra gözdagi yapmaya calisan Kahpe Hirsizlar kendilerinden söz etmekte!.


Dibine Not: Birkac sene evvelsine Nasrettin Hocasinla Karagözle Hacivati bile Yünanlastirmaya kalkmislardi!.


Ufugunuzu biraz bu bilgilerle genisletmissem ne Mutlu Bana!.
Ek Bilgi: Aristodan bahsetmistiniz!.


Zamanin Aristosu Yünanistanda Acliktan ölüme terk edilirken bu Kahpeler elini bile kipirdatmamisti!.Bunu bile tarihi Kitaplarindan takip edip, ögreminini nerelerde tamamladiginin bilgisine ulasa bilirsiniz!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.20, 02:28   #6
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 212
Mesajlar: 2,088
Ettiği Teşekkür: 11430
Aldığı Teşekkür: 7880
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Büyük İskender Yunanlıdır, Cengiz Han Moğoldur

Merhaba,

Balkanlardaki bu bölge aynı İsrail-Filistin karmaşası gibi bir nevi...Kim kimden, kim nereden oldukça karışık...Ancak Büyük İskender'in dünyaya geldiği o zamanki toplumun daha Slavlaşmamış olduğu görülüyor tarihte....Slavlaşma daha sonraları...

Bu durumda Makedon halkı Büyük İskender döneminde " Türk " kökeninden olma olasılığı da yüksek, ancak Yunanlaşmış olduğu da aşikar gibi, çünkü evet hocası Aristo, yani bir Yunan filozofu....

Türk kökenine ait olma olasılığı da yüksek dedim çünkü Türkler sadece bir kez orta asyadan göçmemiş, tarihi süreçte defalarca göçler gerçekleşmiştir, M.Ö. 2000 li yıllara kadar gitmektedir orta asyadan göçler...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
büyük, cengiz, iskender, moğoldur, yunanlıdır, İskender


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.