Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.01.09, 20:58   #1
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Tarihsel Fotoğraflarla, Olaylar
(1955 - 1980)


1955 Mogens von Haven (Danimarka)28 Ağustos 1955'te çekilen bu fotoğrafta bir yarışmacı motokros şampiyonasında motosikletinden düşerken görüntülendi.1956 Helmuth Pirath (Almanya)


İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'ne esir düşmüş bir Alman yıllar sonra kızıyla buluşuyor.
1957 Douglas Martin (ABD)ABD'de sadece beyaz öğrencilerin devam ettiği Harry Harding Lisesi'ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts'ın okuldaki ilk günü. Tacizlere sadece 4 gün dayanabilmişti.
1958 Stanislav Tereba (Çekoslovakya)Sparta Prag ve Bratislava arasındaki şampiyonluk maçından bir kare. Fotoğrafçı bu kareyi çektiğinde henüz 20'sindeydi.
1960 Yasushi Nagao (Japonya)12 Ocak 1960. Sağcı öğrenci, Japon Sosyalist Parti Lideri
Asanuma'yı öldürmeden saliseler önce...
1962 Héctor Rondón Lovera (Venezuella)
Sniper tarafından vurulan bir asker son anlarında papaza tutunuyor...

1963 Malcolm W. Browne
(ABD)
Budist rahip Thich Quang Duc,Güney Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor.Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı

1964 Donald McCullin (İngiltere)
Kıbrıs'ta bir Türk kadın Rumlar tarafından öldürülen kocasının yasını tutuyor. Olaydan çok etkilenen İngiliz McCullin, olaya fotoğrafçı gözüyle baktığı ve bir sosyal görevli gibi yardım edemediği için suçluluk duyduğunu itiraf ediyor.1965 Kyoichi Sawada (Japonya)
Güney Vietnam'da anne ve çocukları
ABD bombalarından kaçmak için nehri geçmeye çalışıyor.

1966 Kyoichi Sawada (Japonya)
ABD birlikleri Güney Vietnam'da Vietkong'lu ölü bir askeri sürüklerken...

Ödülü 2 yıl üst üste kazanan Japon fotoğrafçı Swada'yı, Tanık olduğu görüntüler onu o kadar yıprattı ki aldığı ödüllere hiç sevinemedi. Kamboçya'da bir görevdeyken 1970'de öldürüldü.


1967 Co Rentmeester (Hollanda)
1967 Güney Vietnam. M48 tipi bir tankın komutanı objektiflere takıldı. Bu ödülü kazanan ilk Hollandalı olan Rentmeester, ödüllü fotoğrafı olağanüstü sıcak bir tankın üzerine uzanarak çekti


1968 Eddie Adams (ABD)

1 Şubat 1968.

Güney Vietnam Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan, Viet Kong'lu olduğundan şüphelendiği genci öldürürken...

1969 Hanns-Jörg Anders (Almanya)Anders, Kuzey İrlanda'da bir Katolik genci, İngiliz güçleriyle çatışmanın sürdüğü sıcak anlarda fotoğrafladı. Fotoğrafçı gözyaşartıcı bombanın etkisine girmeden sadece 2 kez deklanşöre basabildi.
1970-Ödül Verilmemiştir


1971 Wolfgang Peter Geller (Almanya)
Batı Almanya'da polis ve banka soyguncuları arasındaki çatışma.


1972 Ut Cong Huynh (Vietnam)


Güney Vietnam uçakları yanlışlıkla napalm bombasını bir köyün ortasına düşürdü.

Fotoğrafçı (şimdilerde herkesin tanıdığı) küçük kızın yanan kıyafetlerini "Çok sıcak" diye bağırarak üzerinden atmasını unutamadığını açıkladı.
1973 Fotoğrafı kimin çektiği bilinmiyorŞili'de demokratik seçimle gelen Başkan Salvador Allende'nin askeri darbe sırasında ölümünden birkaç saniye öncesi. Fotoğrafı çeken kişinin "kişisel güvenliği" için adının açıklanmasını istemediği sanılıyor
1974 Ovie Carter (ABD)Nijerya'da kuraklık kurbanları1975 Stanley Forman (ABD)
Boston'da bir kadın ve bir kız apartmanın yangın merdiveninin çökmesiyle düşmeye başlıyorlar. Bu fotoğraf yılarca güvenlik kampanyalarında kullanıldı


1976 Françoise Demulder (Fransa)
1976 Beyrutu'nda Filistinli mülteciler... Demulder ödülü kazanan ilk kadın fotoğrafçı oldu

1977 Leslie Hammond (Güney Afrika)Güney Afrika'da evlerinin yıkılmasını protesto eden halka polis göz yaşartıcı bombayla yanıt veriyor. Göz yaşartıcı bomba etkisini yakından hisseden Hammond, sadece birkaç poz çekebiliyor


1978 Sadayuki Mikami (Japonya)


Ödüllü fotoğraf, Tokyo'da Narita havaalanının inşaasına karşı yapılan protestolar sırasında çekildi.1979 David Burnett (ABD)


Tayland'daki mülteci kampında yemek dağıtılmasını bekleyen Kamboçyalı anne, bebeğini korumaya çalışıyor.

1980 Michael Wells (İngiltere)Uganda'da açlıktan ölmek üzere olan bir çocuk ve bir misyoner.  Alıntı ile Cevapla
Eski 24.01.09, 20:59   #2
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar


Tarihsel Fotoğraflarla, Olaylar

(1981 - 2004)1981 Manuel Pérez Barriopedro (İspanya)
Ödüllü kare, Albay Molina ve askeri polisin İspanya Parlamentosu'nu rehin aldığı 23 Şubat 1981'de çekildi. Rutin bir parlamento günü yaşayacağını zanneden İspanyol fotoğrafçı filmleri ayakkabısında sakladı.1982 Robin Moyer (ABD)Beyrut'taki kamplarda katledilen Filistinli mülteciler... ABD'li Moyer, dayanılmaz koku arasında fotoğrafları çekmeye çalışırken İsrailli askerlerin şakalaştığını duyuyordu. Katiller hiç bir zaman yargı karşısına çıkmadı
.

1983 Mustafa Bozdemir (Türkiye)


30 Ekim 1983'te Koyunören'de meydana gelen depremde, Türk annenin 5 çocuğunun ölüsünü gördüğü andaki tepkisi yürekleri parçaladı.


1984 Pablo Bartholomew (Hindistan)


Hindistan'da Union Carbide adlı ABD şirketinin kimyasal madde fabrikasından sızan zehirli gazlar,binlerce kişinin ölmesine ve sakat kalmasına yol açtı.1985 Frank Fournier (Fransa)


Kolombiya'da 12 yaşındaki Omayra Sanchez, Nevado del Ruiz Yanardağı'nın faaliyete geçmesiyle oluşan enkazın altında kaldı. Onu ayık tutmaya çalışan fotoğrafçının çabalarına rağmen 60 saat sonra bilincini kaybeden genç kız öldü...1986 Alon Reininger (ABD)
ABD'li Ken Meeks'in cildi AIDS'e bağlı bir hastalıktan ötürü yaralarla kaplandı
1987 Anthony Suau (ABD)Güney Kore'de bir anne, Başkanlık seçiminde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla katıldığı gösteride tutuklanan oğlu için özür ve af diliyor.

1988 David Turnley (ABD)
Boris Abgarzian, Ermenistan'daki depremde ölen 17 yaşındaki oğlu için ağlıyor1989 Charlie Cole (ABD)Çin'de bir gösterici, demokratik reformlar için yapılan protestolar sırasında tankların karşısına dikiliyor

1990 Georges Merillon (Fransa)Yugoslavya'nın Kosova'nın özerkliğini kaldırma kararının protesto edildiği gösteride ölen 27 yaşındaki Elshani Nashim'in evinde acı ve yas vardı...
1991 David Turnley (ABD)


ABD'li Çavuş Kozakiewicz, Körfez Savaşı'nda dost ateşi sonucu ölen en iyi arkadaşı Andy Alaniz'in ardından gözyaşlarını tutamıyor.
1992 James Nachtwey (ABD)Somali'de bir anne, kıtlık sonucu ölen çocuğunun cansız bedenini kaldırıyor.1993 Larry Towell (Kanada)Gazze Şeridi'ndeki Filistinli çocuklar oyuncak tabancalarıyla...


1994 James Nachtwey (ABD)Ruanda'da bu adam Tutsi isyancılarıyla konuştuğu gerekçesiyle askerler tarafından bu hale getirildi.1995 Lucian Perkins (ABD)


Çeçen savaşçılarla Rus ordusu arasında kalan Çeçen mülteciler otobüsle Grozni'ye yol alıyor. Otobüsün arka camından bakan çocuk ise tüm bu olanları sembolize etmek ister gibi...1996 Francesco Zizola (İtalya)Angola'daki iç savaşta öldürülen ve şok içinde yaşayan küçük çocuklar.
1997 Hocine (Cezayir)


Cezayir'de bir kadın ölü ve yaralıların getirildiği hastane kapısında ağlarken...

1998 Dayna Smith (ABD)


Kosova'ya Özgürlük Ordusu savaşçısı olan kocasının öldürülmesinin ardından akraba ve dostları cenazede acılı kadını rahatlatmaya çalışıyor.
1999 Claus Bjørn Larsen (Danimarka)Yaralı Arnavut, mültecilerin yaşadığı sokaklarda bandajlar içinde yürüyor

2000 Lara Jo Regan (ABD)ABD'deki kaçak yaşayan göçmen Meksikalıların bir günü...
2001 Erik Refner (Danimarka)


Pakistan'daki kampa hayata veda eden bir Afgan mülteci çocuk cenazesi için hazırlanıyor.2002 Eric Grigorian (ABD)


İran'da asker ve köylüler, depremde ölen kurbanlar için mezar kazıyorlar. Bir çocuk ise ölen babasının pantolonuna sıkı sıkı sarılmış, yanıbaşındaki boşluğa babasının gömülmesini bekliyor


2003 Jean-Marc Bouju (Fransa)Iraklı adam, savaş esirlerinin tutulduğu bölgede çocuğunu rahatlatmaya çalışıyor.

2004 Arko Data (Hindistan)

Hint kadın, tsunami faciasında ölen yakını için ağlıyor..


  Alıntı ile Cevapla
Eski 24.01.09, 21:04   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2658
Mesajlar: 31,077
Ettiği Teşekkür: 170259
Aldığı Teşekkür: 184398
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar
2005 Finbarr O'Reilly (Kanada)

Reuters'ın Kanadalı fotoğrafçısı Finbarr O'Reilly, objektifini 1 Ağustos'ta Nijerya'da bir anneye yöneltti. Anne ve çocuğunun acil beslenme merkezindeki durumu her şeyi anlatıyordu...


2006 Mohamed Azakir (Beyrut)


Ruters fotografcısı Mohamed Azakir'in Beyrut'ta çektiği bu fotoğraf, World Press Photo 2006 yarışması 'spot haberler' ketagorisinde birinciliğe layık görüldü.


2007 Tim Hetherington (Afganistan)


Eylül ayında Afganistan'da çektiği, sığınakta yorgun düşmüş. Amerikan askerini gösteren fotoğraf birinciliğe layık görüldü.
2008 Anthony Suau (ABD)


Amerikalı Anthony Suau’nun Cleveland kentinde kredi borçlarını ödeyemediği için boşaltılmak zorunda olan bir evde silahlı bir polisin yaptığı arama ekonomik krizi çok iyi anlatıyor.
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.05.09, 23:05   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87851
Aldığı Teşekkür: 126221
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

İnsanlar var oldukça asla değişmeyecek olan tablolar....
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.05.09, 23:23   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2658
Mesajlar: 31,077
Ettiği Teşekkür: 170259
Aldığı Teşekkür: 184398
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Paylaşılamayan ne varsa?

Dikkat edin, halklar birbirine pek düşman olmaz... Ne varsa siyasetçilerde var...

Körükleyenler ta kendileri...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.05.09, 01:17   #6
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Niçin dünyadayım, niye yaşıyorum amaç ne? diye sorduğum anlardan biri. İnsanlar neler yapıyor birbirlerine.
  Alıntı ile Cevapla
Eski 18.06.10, 20:03   #7
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,415
Ettiği Teşekkür: 36697
Aldığı Teşekkür: 24516
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Boğazımda düğümlendi sözcükler...
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.10, 20:14   #8
Tam Üye

prowise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2010
Konular: 46
Mesajlar: 426
Ettiği Teşekkür: 817
Aldığı Teşekkür: 1632
Rep Derecesi : prowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Ödül almış fotoğrafları tek tek konuları ile birlikte inceledim hiç mi iyi bir durumun resmi ödül almaz?
__________________
prowise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz prowise'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.11, 11:14   #9
Üye

KazuAtak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2011
Yaş: 23
Konular: 0
Mesajlar: 24
Ettiği Teşekkür: 51
Aldığı Teşekkür: 104
Rep Derecesi : KazuAtak Karimasını arttırmak için doğru yerdeKazuAtak Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Bu fotoğraflar hem ilginçdir hemde vahimdir. Mesela 1982 resmine baktım o fotoğrafçının yerinde olsaydım çekerdim silahı hepsini vururdum o katillerin.
__________________
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

Mustafa Kemal Atatürk
KazuAtak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz KazuAtak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.08.11, 14:51   #10
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,713
Ettiği Teşekkür: 1352
Aldığı Teşekkür: 7833
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
saya35 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Tarihsel Fotoğraflarlar ile Olaylar | Ödüllü Fotoğraflar

Her karede boğazım düğümlendi...resmen fotograflar o an yaşananların tercümanı olmuş...

Paylaşım için teşekkürler...
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
fotoğraflar, fotoğraflarlar, olaylar, Ödüllü, tarihsel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
31.03.2015 Yaşanan Olaylar - Günün Özeti Dilem Ülkemiz ve Dünya Gündemi 4 01.04.15 13:56
Türk Mutfağının Tarihsel Gelişimi Umutgüneşi Diğer Yemekler 1 02.12.09 00:13
Ödüllü Çevre Fotoğrafları ReaL Resim | Fotoğraf | Heykel 1 29.01.09 05:59
Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının Tarihsel Gelişimi ReaL Türk Tarihi 0 25.01.09 19:54


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.