Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 28.04.09, 10:19   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166946
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

İspanyol Gribi
(ABD) Kansas’da Askeri Hastanede İspanyol Giribi Tedavisi, 1918
Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı
İspanyol gribi veya İspanyol nezlesi, 1918 - 1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun % 5'i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur. İspanyol Gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır.

Amerikan Seferi KuvvetleriBirinci Dünya Savaşı'nın son aylarında tüm dünyayı etkisi altına almış, hatta kimi tarihçilere göre dört yıl süren savaşın sona ermesinde önemli bir etken olmuştur.
Türkçede 1918'den itibaren "İspanyol Nezlesi" deyimi kullanılmıştır. Ancak son yıllarda kuş gribi salgını nedeniyle dünya basınında tekrar adından söz edilen hastalık, İngilizceden çeviri nedeniyle "İspanyol Gribi" olarak anılmaya başlanmıştır.

1918 Grip Salgınında Geçici Bir Hastane Olarak Kullanılan
Oakland Belediye Oditoryumu


Tarihçe
İspanyol nezlesi ilk kez 11 Mart 1918'de ABD'nin Kansas eyaletinde tespit edilmiştir. Salgın 1918 Eylül - Kasım aylarında zirve noktasına ulaşmış ve Türkiye dahil tüm dünya ülkelerini etkilemiştir. Hindistan'da 17 milyon kişi yani ülke nüfusunun % 5'i bu hastalıktan ölmüştür.

ABD'de nüfusun yaklaşık % 28'i hastalığa yakalanmış ve 500,000 ila 675,000 kişi hayatını kaybetmiştir.Salgın İspanya'da başlamamıştır. İspanyol nezlesi olarak adlandırılmasının nedeni, İspanya'nın Dünya Savaşı'nda yer almamış olması ve askeri sansür nedeniyle diğer Avrupa devletlerinde salgından söz edilmezken İspanyol basınının salgın konusunu ilk kez gündeme getirmiş olmasıdır.

İspanyol Nezlesi vakalarına 1922 veya 1923'ten sonra rastlanmamıştır.
Britanya'da 250,000, Fransa'da 400,000 kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Fiji Adalarında nüfusun %14'ü iki haftalık bir süre içinde İspanyol Nezlesi'nden ölmüştür.

Fikret Mualla
(1903 - 1967) ve İspanyol Gribi
Cumhuriyeti’nin ilk kuşak ressamları arasında yer alan Fikret Mualla yaşamının çoğunu geçirdiği Paris’te Türk resminin önemli bir temsilcisi olmuş ve yapıtlarıyla buranın sınırsız sanat ortamında kendini kabul ettirmiştir. Çocukluğu ve gençlik yılları Kadıköy, Bahariye çevresinde geçen Fikret Mualla’nın futbola olan tutkusu derslerinin önünde yer alınca, Düyun-u Umumiye mensubu olan babası Ekrem Bey tarafından, yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde eğitimini sürdürmesine karar verilmiştir.Fikret Mualla’nın Kadıköy, Saint Joseph’teki eğitimi böylelikle son bulmuştur. Sanatçının Saint Joseph’teki eğitiminin hangi zaman dilimini kapsadığıyla ilgili net bir bilgi bulunmamakla beraber, Hadi Bara, Edip Hakkı Köseoğlu, Turgut Zaim gibi Türk sanatının önemli isimleriyle kurduğu dostlukların Saint Joseph yıllarında atıldığını biliniyor. Galatasaray Lisesi’nde resim öğretmenleri sırasıyla Aslanyan ve Şevket Bey (Dağ) olmuştur.

Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördüğü sıralarda, işgal altındaki İstanbul’da ikinci bir felaket olarak görülen İspanyol gribi Fikret Mualla’nın annesinin ölümüne neden olmuştur. Bu hastalığı annesine bulaştıran kişi olduğu için Fikret Mualla gelişim çağında sürekli bir suçluluk duygusu yaşamıştır. Babasının daha sonra yaptığı evliliği benimseyemeyen Fikret Mualla’nın içine düştüğü durumdan sıyrılabilmesi için ailesi tarafından İsviçre’ye mühendislik eğitimine gönderilmiştir. Fikret Mualla, mütareke yıllarına rastlayan bu dönemde Zürih’te parasız kalmış ancak dönemin konsolosunun desteği ile sanat eğitimi almak üzere buradan Almanya’ya geçmiştir...Atatürk İspanyol Gribi Oldu mu?
Daha da ilginci, yeni yayınlanan bir kitapta Mustafa Kemal'in Samsun'a gitmeden önce İspanyol gribi geçirdiğine dair bir not var. Bu hastalığı yaveri Cevat Abbas Gürer şöyle anlatıyor: "Samsun'a hareket hazırlığında idik. Atatürk bir müddettir rahatsızdı. Oldukça ciddi olan ve o zaman pek korkulan İspanyol nezlesini Beşiktaş'ta, Akaretler'deki evinde atlatmıştı"(Prof. Dr. Metin Özata, 'Atatürk ve Tıbbiyeliler', Umay Yay., 2007, sayfa 196. Aktarılan kaynak: 'Sohbetler', Cemal Kutay, 1969, sayı 12, sayfa 32-33)
Ünlü Sanatçılar ve İspanyol Gribi
Dünyaca ünlü Türk ressamı Fikret Mualla, annesinin ölümünü, 1918 yılında kendisinin okuldan kapıp getirdiği "İspanyol nezlesi mikrobu", yani influenzaya bağlar. l. Dünya Savaşı'nın son yılında tüm Avrupa'yı etkileyen İspanyol nezlesine, evde ilk kendisi yakalanmıştı çünkü. Annesine kendisinin geçirdiğine inanır. Okullarda ne ölçüde salgın oldu, net olarak bilinmiyor.

Ünlü şair ve öykücü Ziya Osman Saba (1910 - 1957) sekiz yaşında iken kendi sözleriyle "o zamanlar pek salgın ve ünlü olan İspanyol nezlesi"ne yakalanan annesini kaybetmiştir. "İspanyol nezlesi" tanımı o dönem popüler olmuş, ünlülerin notlarına göre bunu söyleyebiliriz.
Nazım Hikmet ve İspanyol GribiBiz ki İstanbul şehriyiz,

Seferberliği görmüşüz:
Kafkas, Galiçya, Çanakkale, Filistin,
vagon ticareti, tifüs ve İspanyol nezlesi
bir de İttihatçılar,
bir de uzun konçlu Alman çizmesi
914'ten 918'e kadar
yedi bitirdi bizi."
(Nazım Hikmet, Kuvayı Milliye Destanı)
Derleme
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 28.04.09, 11:55   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,228
Ettiği Teşekkür: 85441
Aldığı Teşekkür: 125492
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Aids, deli dana, kuş gribi, keneler, domuz gribi....


Birileri bizimle uğraşiyor mu acaba?
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.09, 22:28   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,228
Ettiği Teşekkür: 85441
Aldığı Teşekkür: 125492
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Yeni grip türünü bekliyoruz, arayı çok açmasınlar
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.09, 22:47   #4
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 33
Konular: 376
Mesajlar: 3,667
Ettiği Teşekkür: 8687
Aldığı Teşekkür: 17842
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Bu grip virüsü de domuz gribi gibi H1N1 virüsündenmiş..
Kim bilir nasıl bir genetik değişikliğe uğradı da domuz gribi olarak tekrardan günümüze geldi..
Neler neler çıkacak daha yaa..
Teşekkürler ReaL..
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.09, 13:52   #5
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,932
Ettiği Teşekkür: 13089
Aldığı Teşekkür: 14475
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Yeni grip türünü bekliyoruz, arayı çok açmasınlar

onun müjdesinide sen vermiştin ya geçende daha ne yeni türü, dur bi bunu hazmedelim önce

http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=56615
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.09, 14:59   #6
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1101
Mesajlar: 11,523
Ettiği Teşekkür: 34276
Aldığı Teşekkür: 50855
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Seytan
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

O koşullarda Tıbbın bu kadar ileri olmamasından dolayı ölen kişilerin rakamları bir hayli çokmuş...

Şimdi ise tıp okadar gelişmiş oldugu halde domuz gribi aşısını bile olmaya korkar olduk....Dış güçlerin domuz gribini ülkemize kadar soktuğu yetmiyormuş gibi aşıyı bile silah olarak kullanır oldular...

Daha ne (silahlar) hastalıklar çıkacak...

Bekleyip göreceğiz...


Teşekkürler ReaL, müzikte konuya uyum sağlamış...
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.09, 15:04   #7
Tam Üye

Aşk_ı Virane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 23
Mesajlar: 351
Ettiği Teşekkür: 352
Aldığı Teşekkür: 714
Rep Derecesi : Aşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerdeAşk_ı Virane Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Aids, deli dana, kuş gribi, keneler, domuz gribi....


Birileri bizimle uğraşiyor mu acaba?

Ayı gribi falan bekliyoruz. Olmazsa olmaz artık. Küseriz...
Mutlaka birileri bizimle uğraşıyor bencede Lale.
__________________
Herkesi O'na benzetiyorsan aşıksın demektir;
Eğer O'nu herkese benzetiyorsan artık "yalnızsın" demektir.
Aşk_ı Virane isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aşk_ı Virane'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.12, 23:33   #8
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 39
Konular: 20
Mesajlar: 461
Ettiği Teşekkür: 3287
Aldığı Teşekkür: 2788
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Rosalia Lombardo -İspanyol gribinin en ünlü simgesi;

Rosalia Lombardo İtalyan general Mario Lombardo'nun küçük kızıdır. Rosalia Lombardo 1918 yılında doğdu. İspanyol Gribi nedeniyle 6 Aralık 1920 tarihinde vefat etti. Acısını bir nebze olsun hafifletmek isteyen general Lombardo, kızını mumyalayarak ölümsüzleştirmek istedi.


Konunun devamı için Tıklayın...
Mesaj 2

__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.12, 23:45   #9
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 851
Mesajlar: 7,741
Ettiği Teşekkür: 34090
Aldığı Teşekkür: 39435
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Griplerin atası gibi duruyor.
En son eklenen bilgi gerçekten ilginç ilk kez duydum.
Gerçekse eğer, görmek isterdim mumyalanmış bu kızı.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.12, 23:49   #10
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 39
Konular: 20
Mesajlar: 461
Ettiği Teşekkür: 3287
Aldığı Teşekkür: 2788
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: İspanyol Gribi | Tüm Zamanların En Korkunç Hastalığı

Gerçek Sayle, Palermo ölüler müzesinde...
__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gribi, hastalığı, ispanyol, korkunç, İspanyol, zamanların


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuş Gribi oneyouu Sağlığımız İçin Püf Noktaları 1 29.11.16 18:50


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.